Jak sprawdzić poziom oleju...?

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: acze »

Szukałem w wyszukiwarce, patrzyłem do instrukcji.

Znalazłem rozwiązanie problemu, który do tej pory wydawał mi się konieczny do sprawdzenia - mianowicie na bocznej nóżce długo świeci się kontrolka oleju. Trzeba olej dolać.

Ale gdzie się to robi? Jest jakiś kurek, ale nie wiem czy to olej do skrzyni, czy do silnika. Do tej pory miałem do czynienia tylko z dwusuwami.

W instrukcji jest napisane, że poziom oleju sprawdza się w "okienku". W kursowym takie okienko było, a w mojej virago w tym miejscu jest jakiś dekiel.
Nie widzę żadnego bagnetu, gdzie możnaby sprawdzić
Awatar użytkownika
Marek73
Posty: 5138
Rejestracja: 05 września 2007, 08:51
Motocykl: była Virago 750 jest CZARNY WALDEK
Lokalizacja: Kotla
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: Marek73 »

Pod dźwignią zmiany biegów jest szybka.
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: wwwolti »

poszukaj na forum, to w 750 to o czym piszesz jest raczej normalne. kontrolka odpowiada za poziom a nie za ciśnienie, jak moto jest na bocznej nóżce to wskazanie poziomu jest niepoprawne. poziom należy sprawdzać na moto w pionie. okienko masz tam gdzie napisał marek.
najlepiej sprawdzać poziom z kimś, żeby nie położyć moto.

na forum o tym jest dość dużo. szukaj :)
pozdr
Wojtek
Awatar użytkownika
amfm
Posty: 153
Rejestracja: 20 listopada 2007, 19:09
Motocykl: BMW R1150 RT
Lokalizacja: Maszków k.Krakowa
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: amfm »

Ja sprawdzam tak:

- stawiam rozgrzaną Virażkę na centralnym podnóżku,
- odpalam na chwilę silnik aby poziom oleju lekko opadł,
- wyłaczam silnik i zerkam na wskaźnik,

Przy zimnym silniku często nie wiedziałem czy jest MAX czy poniżej minimum i często bez pomocy drugiej osoby ciężko było ustalić poziom a tak widać jak poziom stopniowo się podnosi.

Pozdrawiam ;-)
Awatar użytkownika
iwan
Posty: 742
Rejestracja: 21 lutego 2008, 10:00
Motocykl: V-Strom
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: iwan »

amfm pisze:Ja sprawdzam tak:

- stawiam rozgrzaną Virażkę na centralnym podnóżku,
- odpalam na chwilę silnik aby poziom oleju lekko opadł,
- wyłaczam silnik i zerkam na wskaźnik,

Przy zimnym silniku często nie wiedziałem czy jest MAX czy poniżej minimum i często bez pomocy drugiej osoby ciężko było ustalić poziom a tak widać jak poziom stopniowo się podnosi.

Pozdrawiam ;-)
HOWGH, jak mawiają starzy Indianie. Sposób godzien naśladowania.
Xondz
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: Xondz »

Sposób amfm'a jest dość oryginalny, przy tej metodzie istnieje jednak ryzyko, że oleju nalejemy za dużo, a to dlatego że część oleju po uruchomieniu silnika nie spłynie z górnych partii np. z głowicy. Dlatego uważam, że poziom oleju powinno się sprawdzać po dłuższym postoju, np. po jednej nocy. Różnica pomiędzy takimi pomiarami może wynieść, tak szacuję ze 100-200 ml. Druga sprawa, że nie należy dolewać oleju do maksa, wtedy widać jego poziom w okienku. Daje to jeszcze jeden plus, a mianowicie, że w wypadku gdy ciekną nam zaworki w gaźnikach i paliwo przelewa się przez cylindry do karteru, zauważymy to - poziom oleju będzie samoczynnie się podnosił.
Inna sprawa to sposób pomiaru, powinno się go robić gdy motocykl stoi kołami na płaskiej powierzchni. Dla wygody robi się to na centralnej podstawce, co może fałszować pomiar, szczególnie gdy mamy zamontowane np. kufry lekko ciążące ku tyłowi, co powoduje że moto opiera się na tylnej oponie.
Żeby lepiej widzieć poziom w okienku, można wspomóc się latarką.

pzdr
X
Awatar użytkownika
ramatahatta
Posty: 215
Rejestracja: 06 lipca 2008, 23:17
Motocykl: Yamaha Virago XV750 '92
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: ramatahatta »

Zgodnie z 'wolnym tłumaczeniem' instrukcji obsługi ma być to tak:
- postaw moto na centralnej podstawce na poziomym podłożu; upewnij się, że moto jest ustawione pionowo, gdy sprawdzasz poziom oleju - lekkie przechylenie w kierunku 'okienka' powoduje zafałszowanie odczytu
- zagrzej silnik na kilka minut; po zatrzymaniu silnika odczekaj kilka minut przed sprawdzeniem, aż olej opadnie
- sprawdź poziom oleju poprzez 'okienko' zlokalizowane na dolnej części lewej pokrywy silnika ...

Czyli moto podczas pomiaru ma stać nie na kołach, a na centralnej podstawce (plus kierownica prosto, a przednie koło na ziemi), bo tak fabryka to wymyśliła.
A co do tego zagrzania silnika - jeśli uprzednio zaparkowano ciepłe moto we 'wzorcowej' pozycji, to całe to grzanie jest zbyteczne. Ale gdyby np. moto wcześniej parkowało na bocznej podstawce, to zagrzanie konieczne, żeby olej był rzadki i rozpływając się pokazał rzeczywisty poziom.

A co do poziomu oleju - powinien być na 3/4 okienka, wtedy widać wszelkie zmiany.
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: acze »

Sprawdziłem - 3/4 okienka, nawet ciutke więcej. Tylko kurde, wkurza mnie, że żeby go rozgrzać i np. ubrać się w tym czasie muszę go stawiać na centralce, bo inaczej (na bocznej) twarto świeci lampka oleju.

Czytałem na forum, że to normalne, że świeci, ale odnoszę wrażenie, że mimo iż "normalne", to i tak niezdrowe, więc mam dylemat - czy dolać (nie wiem jaki olej siedzi w środku, więc dylemat - czy mieszać - a opinie są naprawdę bardzo różne) i móc go sobie grzać na bocznej, ale być troszkę na bakier z instrukcją (za dużo w okienku), czy zostawić jak jest i się wkurzać, że muszę na niej siedzieć i trzymać prosto, jak grzeję (ale wtedy od razu czuć czy ciepła :).
Awatar użytkownika
inco
Posty: 1021
Rejestracja: 08 kwietnia 2008, 18:32
Motocykl: Virago 750 94r
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 37
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: inco »

acze pisze:Sprawdziłem - 3/4 okienka, nawet ciutke więcej.

Czytałem na forum, że to normalne, że świeci, ale odnoszę wrażenie, że mimo iż "normalne", to i tak niezdrowe, więc mam dylemat - czy dolać (nie wiem jaki olej siedzi w środku, więc dylemat - czy mieszać - a opinie są naprawdę bardzo różne)
Na bank dolanie oleju zaszkodzi, producent przewidział pewną ilość oleju i niestety takiej ilości trzeba się trzymać, większa jej ilość oraz mniejsza może szkodzić silnikowi.

Niestety nie wiem, czy świecenie się lampki coś szkodzi czy nie... u mnie się świeci, ale wiedząc ze poziom oleju w zbiorniku jest prawidlowy śpię spokojnie (rozgrzewam motocykl także z spokojną głową)

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
ramatahatta
Posty: 215
Rejestracja: 06 lipca 2008, 23:17
Motocykl: Yamaha Virago XV750 '92
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: ramatahatta »

Skoro na bocznej podstawce świeci, że poziom za niski, to praca silnika w takiej pozycji też jest mocno niewskazana - a zwłaszcza rozgrzewanie, czyli moment, kiedy dobre smarowanie jest bardzo ważne.
Słońce, z wiatrem we włosach, gdzie oczy poniosą...
Awatar użytkownika
Strażak
Posty: 598
Rejestracja: 11 grudnia 2007, 16:53
Motocykl: Yamaha 1100 Virago
Lokalizacja: Opole
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: Strażak »

proste pod boczną nóżkę podstawić deseczkę i już nie świeci :D
Nie jedź szybciej niż twój Anioł Stróż umie latać

Jawa 350 => XJ 700S MAXIM 1990 r. => XV 750 VIRAGO 1987 r. =>> już jest XV 1100 1993 r.

http://www.ma-ro.com.pl
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: acze »

Strażak pisze:proste pod boczną nóżkę podstawić deseczkę i już nie świeci :D
albo żarówkę wykręcić ;)

stawiam na centralce i nie spuszczam kontrolki z oka

dzięki za pomoc chłopaki! :)
Awatar użytkownika
jedrus750
Posty: 16
Rejestracja: 22 maja 2016, 15:50
Motocykl: XV750
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: jedrus750 »

Cześć

mam pytanie odnośnie stanu oleju, po wymianie oleju w XV750 i przepaleniu ustaliłem poziom oleju jak na foto. Obecnie jest tak że po przejażdżce raz jest stan taki jak ustaliłem (foto) a raz stan max górna kreseczka. Czy jest to normalne?

https://zapodaj.net/2049c9911d482.jpg.html
Awatar użytkownika
Ice-Man
Posty: 250
Rejestracja: 01 grudnia 2013, 17:53
Motocykl: była śliwowica 0.75
Lokalizacja: Toruń
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: Ice-Man »

jedrus750 pisze:Cześć

mam pytanie odnośnie stanu oleju, po wymianie oleju w XV750 i przepaleniu ustaliłem poziom oleju jak na foto. Obecnie jest tak że po przejażdżce raz jest stan taki jak ustaliłem (foto) a raz stan max górna kreseczka. Czy jest to normalne?

https://zapodaj.net/2049c9911d482.jpg.html

Może być, zależnie od tego, czy sprawdzasz poziom zaraz po jeździe czy jak dłużej postoi. Wiadomo podczas jazdy olej rozchlapuje się, więc widać go mniej w okienku. Niemniej jednak oba poziomy są w pełni akceptowalne (niektórzy też sugerowali, że virka może też poprawnie jeździć ponad stan max)
Awatar użytkownika
jedrus750
Posty: 16
Rejestracja: 22 maja 2016, 15:50
Motocykl: XV750
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić poziom oleju...?

Post autor: jedrus750 »

Ice-Man pisze:
Może być, zależnie od tego, czy sprawdzasz poziom zaraz po jeździe czy jak dłużej postoi. Wiadomo podczas jazdy olej rozchlapuje się, więc widać go mniej w okienku. Niemniej jednak oba poziomy są w pełni akceptowalne (niektórzy też sugerowali, że virka może też poprawnie jeździć ponad stan max)
dzięki za odp. jasna sprawa - rzecz w tym ze sprawdzam też na zimnym po nocy i raz jest tak raz tak :)
ODPOWIEDZ