Yamaha 125 - awaria i mechanik

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Bartorius
Posty: 16
Rejestracja: 21 sierpnia 2017, 12:58
Motocykl: Yamaha Virago 125
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 44
Status: Offline

Yamaha 125 - awaria i mechanik

Post autor: Bartorius »

Witajcie.

Z nieukrywanym smutkiem oznajmiam, że moja Virago jest aktualnie w rękach mechanika motocyklowego, ponieważ moja wiedza na temat naprawy osiągnęła właśnie swą granicę.

Co się przydarzyło? Ogólnie motor przestał odpalać ze startera. Na samym początku, po przekręceniu kluczyka, nic nie wskazywało na awarię. Zapaliła się kontrolka biegu neutralnego, starter zamruczał i...cisza. Przestał reagować. Po chwili zgasła też kontrolka.
Pierwsza myśl - rozładował się akumulator. Po podłączeniu do prostownika poziom naładowania został osiągnięty po niespełna 10 minutach, więc nie tu leży problem.

Po podpięciu akumulatora i przekręceniu kluczyka nie było już żadnej reakcji. Objaw jak przy kompletnym braku prądu. Zacząłem więc od rzeczy najbardziej trywialnych - bezpieczniki, połączenia, kostki, etc. I efekt żaden.

Oczywiście, "na pych" motor zapalił bez większego problemu - jeśli nie liczyć mojej zadyszki - ale mój niepokój zwróciło oświetlenie: kierunkowskazy nie były przerywane rytmicznie, tylko chaotycznie. Co dziwne - odkręcenie manetki gazu nie powodowało wzrostu obrotów silnika; dopiero po chwili.

Przeglądając fora internetowe - z porad "mechaników i mechaniorów" - wywnioskowałem, że przyczyną może być niesprawny czujnik położenia biegu neutralnego. Taki rodzaj zabezpieczenia, żeby przy jego uszkodzeniu nie można było włączyć silnika na przykład z zapiętym biegiem - ze względów bezpieczeństwa. Znalazłem tenże element, odkręciłem przewód zasilający, przyłożyłem do masy i żadnego efektu.

Dojrzałem więc to tego, aby mój ukochany motocykl oddać w ręce kogoś bardziej doświadczonego. W sumie to nie ma tego złego... Mechanik przy okazji sprawdzi, czy technicznie wszystko jest ok. I tak zamierzałem wymienić uszczelniacze i olej w lagach, bo nie wiem kiedy poprzedni właściciel to robił (o ile kiedykolwiek to robił), króciec ssący gaźnika, linki, stan tarcz sprzęgłowych, etc.

Wiem, że wielu z Was mnie za to skarci i powie, że takie rzeczy robi się samemu - i ja jestem tego samego zdania, ale chroniczny brak czasu zmusza mnie wręcz to tak haniebnego wyręczenia się kimś innym ;) Tym bardziej, że uwielbiam samemu grzebać i dłubać przy mojej "Jamaszce" :)

Jak motor wróci od mechanika to oczywiście podzielę się spostrzeżeniami po naprawie. I, oczywiście, wyjaśnię przyczynę awarii. Może czyjś motor będzie kiedyś miał podobne objawy to taka wiedza się przyda :)

Poza tym taka właśnie jest idea prowadzenia takiego forum, czyż nie :) ?

Pozdrawiam serdecznie,
Bartosz
Pozdrawiam,
Bartosz
Awatar użytkownika
MateuH
Posty: 387
Rejestracja: 23 lipca 2017, 19:10
Motocykl: Virago 125
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 47
Kontakt:
Status: Offline

Re: Yamaha 125 - awaria i mechanik

Post autor: MateuH »

Tak jak pisaliśmy "na tym drugim" forum przyczyną może być akumulator który nie ma już odpowiedniej pojemności, mocy. Ale pewnie mechanik ogarnie
=============================================================================
Gdańsk Wyspa Sobieszewska
==============================================================================
Awatar użytkownika
kiler73
Posty: 164
Rejestracja: 15 grudnia 2013, 17:08
Motocykl: virago 1100 -94
Lokalizacja: Prawie Rzeszów
Status: Offline

Re: Yamaha 125 - awaria i mechanik

Post autor: kiler73 »

Jeżeli Aku naładował się od 0 do 100% w 10 min to raczej padnięty. Miałem tak w mojej 1100 światła świeciły wszystko niby ok a jak chciałem odpalić to kupa.
"Podczas jazdy na motocyklu przeżywasz więcej w ciągu 5 minut niż niektórzy ludzie przez całe swoje życie." Burt Munro
Awatar użytkownika
MateuH
Posty: 387
Rejestracja: 23 lipca 2017, 19:10
Motocykl: Virago 125
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 47
Kontakt:
Status: Offline

Re: Yamaha 125 - awaria i mechanik

Post autor: MateuH »

I wszystko na to wskazuje. Miałem to samo w hyosungu
=============================================================================
Gdańsk Wyspa Sobieszewska
==============================================================================
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Yamaha 125 - awaria i mechanik

Post autor: Top Gun »

No i moto trafiło w powołane ręce :roll:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Bartorius
Posty: 16
Rejestracja: 21 sierpnia 2017, 12:58
Motocykl: Yamaha Virago 125
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 44
Status: Offline

Re: Yamaha 125 - awaria i mechanik

Post autor: Bartorius »

Z tego, co Koledzy z innego forum piszą to problem może rzeczywiście leżeć po stronie akumulatora. I tak nie ma tego złego...bo ta awaria wręcz wymusiła wizytę u mechanika, którą i tak już długo odkładałem, bo główny zamiar to wymiana uszczelniaczy i oleju w lagach :)
Pozdrawiam,
Bartosz
ODPOWIEDZ