Klucz dynamometryczny

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Klucz dynamometryczny

Post autor: 2007XV1700 »

klub pisze: 30 czerwca 2020, 16:08 Ja mam z tyłu łańcuch więc na tylnej osi 150 Nm...
Ja mam pas ale mimo tego że napisano w instrukcji 150 to dokręcam na 120Nm żeby nie urwać gwintu.
Czytałem na forum Warriora że po 2-3 wymianach opony potrafiło ogolić ośkę z gwintu przy 150Nm.
Po dokręceniu zaznaczam oś i nakrętkę i pilnuję czy się nie luzuje.
Mam już 6 wymian za sobą i zero problemów.

Klucz mam firmy SATA
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2987
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Klucz dynamometryczny

Post autor: Top Gun »

jarodex pisze: 30 czerwca 2020, 18:55 jeszcze tylko młotka z celownikiem tu brakuje.... :nazdrowie:
A jaką markę wybrać, ma ktoś jakieś doświadczenie :wink:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
ori
Posty: 10
Rejestracja: 24 maja 2022, 13:18
Motocykl: virr
Status: Offline

Re: Klucz dynamometryczny

Post autor: ori »

Dobry. Posiadam klucz dynamometryczny w którym skala zaczyna się od 40Nm. Potrzebuje użyć siły dokręcania 30Nm i tu pytanie, czy jeżeli ustawię na 40Nm i cofnę pokrętłem (rączką) o 10Nm to uzyskam w miarę realne 30Nm? Czy skoro to poza zakresem klucza to taki zabieg nie będzie pozwał wierzyć w wiarygodność pomiaru?
https://buythis.pl/klucze-dynamometryczne/

Czy może jednak kupić coś innego?
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2023, 10:28 przez ori, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Klucz dynamometryczny

Post autor: leszekk »

ori pisze: 08 grudnia 2023, 11:33 [...]Czy skoro to poza zakresem klucza to taki zabieg nie będzie pozwał wierzyć w wiarygodność pomiaru?
Gdyby miało wiarygodnie mierzyć poza zakresem to by nie pisali zakresu pomiarowego.
To odpowiedź oficjalna. Nieoficjalnie podpowiem, że jeśli masz warunki żeby sobie zmierzyć charakterystykę narzędzia, to możesz sobie wyskalować poza oficjalnym zakresem pomiarowym. W oficjalnym zakresie użycia masz gwarantowaną dokładność pomiaru momentu, poza nim dokładność może odstawać od tego co Ci się wydaje, że ustawiłeś. Pewne wartości momentu czasem lepiej przykładać ręką niż niedokładnym narzędziem. Tam, gdzie precyzja jest wymagana (żeby nie zdeformować głowicy, żeby hamulce nie odpadły) lepiej poszukać wypożyczalni narzędzi a jeśli spodziewasz się, że będziesz się do tego dotykał częściej - zainwestuj w stosowne narzędzia
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Gros
Posty: 29
Rejestracja: 31 lipca 2023, 06:48
Motocykl: Virago 535 34KW
Lokalizacja: Ostróda Mazury Zachodnie
Status: Offline

Re: Klucz dynamometryczny

Post autor: Gros »

ori pisze: 08 grudnia 2023, 11:33 Dobry. Posiadam klucz dynamometryczny w którym skala zaczyna się od 40Nm. Potrzebuje użyć siły dokręcania 30Nm i tu pytanie, czy jeżeli ustawię na 40Nm i cofnę pokrętłem (rączką) o 10Nm to uzyskam w miarę realne 30Nm? Czy skoro to poza zakresem klucza to taki zabieg nie będzie pozwał wierzyć w wiarygodność pomiaru?
Nie uzyskasz 😁niestety
:shit: У меня такое весёлые настроение :shit:
ODPOWIEDZ