Czyszczenie chromów

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
jabu
Posty: 43
Rejestracja: 15 lutego 2015, 18:39
Motocykl: Virago XV535
Lokalizacja: Mirachowo Polska / Hardbakke Norwegia
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Czyszczenie chromów

Post autor: jabu »

Ostrzegam przed pastą niebieską T1500 która jest sprzedawana na allegro jako zamiennik autosolu. Zacząłem dziś nią polerować chromy przy użyciu wałka filcowego. Efekt - porysowane i zmatowione pokrywy i dekle. Pasta miała być do polerowania lustrzanego a tu :shit: . Sytuację uratowała żona przynosząc mi Sonax do chromu i aluminium. I ten środek mogę spokojnie polecać. Nie dość , że chrom się błyszczy do tego usuwa naloty oraz rdzę.
Awatar użytkownika
gnobok
Posty: 43
Rejestracja: 01 kwietnia 2011, 00:11
Motocykl: Yamaha Virago XV 750
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Wiek: 57
Status: Offline

Re: Czyszczenie chromów

Post autor: gnobok »

GLIWICKI pisze:Szmatka + nafta ...
Metoda stara i sprawdzona w bojach :rock:
A jaka nafta ? ... bo jest kilka rodzai.
Wyłazi mi lekko rdza spod chromowanych stelaży na kufry, szczególnie w miejscach łączeń elementów. W kilku innych miejscach niestety też się pojawia ( fotki ). Z tego co piszecie pomaga Sonax i nafta.
Załączniki
Da radę odczyścić takie rzeczy ...
Da radę odczyścić takie rzeczy ...
...  i jak zabezpieczyć żeby nie wyłaziło ponownie ?
... i jak zabezpieczyć żeby nie wyłaziło ponownie ?
Awatar użytkownika
roberto.ie
Posty: 9
Rejestracja: 10 lipca 2015, 00:09
Motocykl: Yamaha Virago 125cc.
Lokalizacja: Drogheda/Warszawa
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Czyszczenie chromów

Post autor: roberto.ie »

Nie wiem czy ktoś z was kiedyś używał, ale do chromów świetnie nadaję się pasta do zębów... Zwykła tania, nie musi być colgate :) Na Virago jeszcze nie miałem okazji tego robić (dopiero drugi dzień posiadania) ale często to robiłem i świetnie się sprawdza...
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Czyszczenie chromów

Post autor: leszekk »

Pasta do zębów nadaje się do polerowania aluminium, nie chromów. Zawiera (zwykle) substancje ścierne a przecież nie o zniszczenie cienkiej warstwy chromu chodzi a o jej ochronę.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
roberto.ie
Posty: 9
Rejestracja: 10 lipca 2015, 00:09
Motocykl: Yamaha Virago 125cc.
Lokalizacja: Drogheda/Warszawa
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Czyszczenie chromów

Post autor: roberto.ie »

Przeciwnie. Ja zajmuję się zawodowo kosmetyką samochodową i i pasta do zębów jest często niezastąpiona w regeneracji chromu a nie aluminium. Pasta do zębów nie posiada substancji ściernych, a już na pewno nie na tyle agresywnych żeby uszkodziły "porysowały" powłokę chromowaną. Za to zawiera fluor, który usuwa wszelkie osady i zanieczyszczenia. Nie pisz bzdur skoro nie używałeś i nie masz doświadczenia.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Czyszczenie chromów

Post autor: leszekk »

Do zębów używam nevr dull ;-)
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
jedrus750
Posty: 16
Rejestracja: 22 maja 2016, 15:50
Motocykl: XV750
Status: Offline

Re: Czyszczenie chromów

Post autor: jedrus750 »

polecą coś koledzy do usunięcia/mycia chromu z tłustych plam (olej itp.) ?
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Czyszczenie chromów

Post autor: kapitanwasyl »

jabu pisze:Ostrzegam przed pastą niebieską T1500 która jest sprzedawana na allegro jako zamiennik autosolu. Zacząłem dziś nią polerować chromy przy użyciu wałka filcowego. Efekt - porysowane i zmatowione pokrywy i dekle. Pasta miała być do polerowania lustrzanego a tu :shit: . Sytuację uratowała żona przynosząc mi Sonax do chromu i aluminium. I ten środek mogę spokojnie polecać. Nie dość , że chrom się błyszczy do tego usuwa naloty oraz rdzę.
Do polerowania nie używałbym filcu bo ma ostre mikrowłókna . Bawełna i tylko bawełna.
Awatar użytkownika
Doniu
Posty: 255
Rejestracja: 21 lutego 2016, 13:39
Motocykl: Yamaha xv 1100 virag
Lokalizacja: Wielkopolska
Status: Offline

Re: Czyszczenie chromów

Post autor: Doniu »

Do czyszczenia i odświeżania chromów świetnie się nadaje płyn do mycia armatury łazienkowej,oraz rewelacyjny produkt firmy Turtle WAX
"https://www.turtlewax.com/shop/products ... -12-fl-oz-"
Kolega tym filcem i pastą polerska sam SOBIE zniszczył powierzchnie chromowane.Jak używać to tylko bawełna!!
Polecam też ANTOX do odświeżenia chromu,używam nieraz,tylko ze jest to pasta trawiąca i trzeba wiedzieć jaki i kiedy używać,jest całe mnóstwo sposobów odświeżania chromu np..........wapno gaszone jak już nie ma czego zastosować!
Ale dane niech mi będzie. Wał kardana mieć w napędzie...
Kirin
Posty: 247
Rejestracja: 15 maja 2016, 17:18
Motocykl: Virago 535
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 37
Status: Offline

Re: Czyszczenie chromów

Post autor: Kirin »

Koledzy mieliście do czynienia z chromem w sprayu? To jest zwykły lakier czy ma jakieś właściwości konserwujące? Mam odparzenia na lampie które jeszcze się trzymają i chciałbym żeby jeszcze rak pozostało.
podbiel
Posty: 1639
Rejestracja: 05 czerwca 2010, 14:09
Motocykl: virago xv750 '95
Status: Offline

Re: Czyszczenie chromów

Post autor: podbiel »

To jest zwykły lakier
i na dodatek wygląda jak tania armatura łazienkowa. Do mycia chromu, felg, polerowanego aluminium polecam ten specyfik http://sklep.motogo.pl/pl/p/Tuga-Chemie ... lg-1L/1895 Przetestowany, działa rewlka.
ODPOWIEDZ