Łożysko główki ramy

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
Pandik
Posty: 2755
Rejestracja: 22 kwietnia 2012, 19:55
Motocykl: Borsuk
Lokalizacja: Czerwionka
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: Pandik »

Zbaraniałem. U mnie po rozkręceniu półek nie miałem żadnych łożysk tylko kulki w metalowych łożach, komplet kulek na dole sztycy (przyklejasz smarem i wkładasz dolną półkę, oczywiście z osłonką) na górze ramy kolejne gniazdo, układasz kulki, przykrywasz i skręcasz.

Mam coś nie tak?
Awatar użytkownika
Pandik
Posty: 2755
Rejestracja: 22 kwietnia 2012, 19:55
Motocykl: Borsuk
Lokalizacja: Czerwionka
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: Pandik »

A już wiem, mam oryginalne rozwiązanie jeszcze :evil:

Dzisiaj biorę się do roboty bo przy mocniejszym hamowaniu czuję małe "pyk".
Awatar użytkownika
pangda
Posty: 198
Rejestracja: 05 września 2008, 15:55
Motocykl: przemalowany
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 63
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: pangda »

Tak to chyba w rowerach dawniej było...
:wink:
Canoe, kajaki, łódki drewniane, wiosła i pagaje
Roboty szkutnicze i bosmańskie
Awatar użytkownika
buchalter
Posty: 474
Rejestracja: 04 września 2007, 13:41
Motocykl: Honda VTX 1300C
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 61
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: buchalter »

Pandik pisze:żadnych łożysk tylko kulki w metalowych łożach
No a to nie łożysko? :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Stilgar
Posty: 5482
Rejestracja: 22 grudnia 2007, 09:37
Motocykl: Virago>Debilka>STonka>Varan
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: Stilgar »

Jako że jestem świeżo po wymianie łożysk w główce ramy to mogę co nieco powiedzieć.
Oryginalnie łożyska są kulkowe, warto je jednak zmienić na stożkowe. Jeśli już to robimy to proponuję porządne SKF, Koyo, NSK. Żadnych Allbali czy innej chińszczyzny.
Mickey pisze:czy wie ktoś jak zdjąć bez uszkodzenia łożysko, które znajduje się nad dolną półką?
Raczej nie polecam zakładania tego samego. Skoro masz już to na wierzchu-wymień.
Wybijamy od dołu po okręgu bieżni - ja zastosowałem drewniany trzonek od młotka. Na dole bieżnię łożyska na trzpieniu najpierw rozgrzałem lutlampą, zeszła po kilku stuknięciach. Wybicie bieżni z ramy było trochę bardziej skomplikowane, najpierw od dołu podważałem ją kluczem płaskim, a potem od góry wybiłem łomem :).
Montaż nowych , górne bez problemu , ale nabicie nowego na trzpień to już masakra. Poradziłem sobie docinając na wymiar stalową rurkę . Po założeniu na trzpień dociągnąłem łożysko do końca za śrubą . Nie walcie młotkiem , nie dobijajcie na siłę bo zniszczycie nowe łożysko. To już lepiej z pojechać z łożyskiem i widelcem do jakiegoś warsztatu to prasą ładnie wcisną.
Administrator zastrzega sobie możliwość zbanowania ze względu na klauzulę sumienia.
Awatar użytkownika
Mocho
Posty: 639
Rejestracja: 21 kwietnia 2010, 21:33
Motocykl: virago xv250 '93
Lokalizacja: pod Kielcami ;)
Wiek: 33
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: Mocho »

na sztycę nie trzeba nabijać, rozgrzać łożysko, nałożyć i samo wskoczy ;)
moje wypowiedzi wyrażają moje poglądy na różne sprawy, masz prawo się z nimi nie zgadzać a ja mam prawo mieć to w d...
Obrazek
Awatar użytkownika
Stilgar
Posty: 5482
Rejestracja: 22 grudnia 2007, 09:37
Motocykl: Virago>Debilka>STonka>Varan
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: Stilgar »

Mocho pisze:na sztycę nie trzeba nabijać, rozgrzać łożysko, nałożyć i samo wskoczy
NIe byłem pewien czy rozgrzewanie nowego łożysk anie wpłynie jakoś na jego parametry. Ale skoro mówisz że można to faktycznie najlepsze rozwiązanie
Administrator zastrzega sobie możliwość zbanowania ze względu na klauzulę sumienia.
Awatar użytkownika
Forest
Posty: 977
Rejestracja: 31 sierpnia 2009, 11:13
Motocykl: Virago 535 93r. 2YL
Lokalizacja: Legionowo
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: Forest »

Tak jakoś nie mogę na Larssonie tego łożyska wyszukać, czy to jest to?
http://www.larsson.pl/index.php?c=r&no=NTEwMDAyMQ==

moja jest z 93 roku.

Chyba, że ktoś ma coś pewnego z innego sklepu w dobrej cenie.
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... ruC2kSql0c#!
Blues Boy Dan - The Ballad of Hollis Brown - Newar Blues Festival 2012 (6:50)
-Ostry-
Posty: 129
Rejestracja: 17 grudnia 2013, 21:50
Motocykl: w trakcie spawania
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: -Ostry- »

Na stronie Larssona przy produktach masz zakładkę "pasuje do"
Szukaj po kodzie ramy


Te co napisałeś nie podejdą... :idea:
Tu masz do Twojej :arrow: http://www.larsson.pl/index.php?c=r&no= ... bid=111494
Awatar użytkownika
Forest
Posty: 977
Rejestracja: 31 sierpnia 2009, 11:13
Motocykl: Virago 535 93r. 2YL
Lokalizacja: Legionowo
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: Forest »

Dzięki za pomoc bo bym szukał i szukał :)
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... ruC2kSql0c#!
Blues Boy Dan - The Ballad of Hollis Brown - Newar Blues Festival 2012 (6:50)
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: micek1968 »

Nie chcę zakładać nowego wątku więc się podepnę pod ten. Ostatnio zauważyłem że Virażka czasami jakby pływała na boki na jakiś nierównościach na drodze (pasy, zmiana nawierzchni itd. szczególnie gdy jest mokro). Wiem że czasami tak jest ale nie aż tak jak teraz mam (przedtem tak nie miałem):). Sprawdziłem łożysk w kołach i jest OK. Kupiłem olej do lag i będę wymieniał ale jeszcze dziś z kumplem trochę poszarpaliśmy przednim kołem i się okazało że po pierwsze kierownica chodzi (wg kumpla) zbyt luźno a po drugie jest lekki luz na główce ramy. Na dzień dobry chciałem dokręcić łożysko ale z tego co widzę to nie jest taka banalna sprawa...
Czy ktoś może opisać jak się dostać to główki ramy (do śruby skręcającej :))? Patrzyłem ale mam wrażenie że muszę chyba wszystko odkręcić (lampy,zegary, półki itd)
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: -waldi- »

Zluzuj nakrętkę kołpakową nad górną półką, a pod półką kręć nakrętkami z użyciem śrubokręta i młoteczka :D. Możesz też odkręcić górną półkę, ale to już trochę roboty.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: micek1968 »

A po co mam ściągnąć tą górną? Rozumiem że dopóki nie odkręcę tej górnej to tych dolnych nie przekręcę a górna działa na zasadzie nakrętki kontrującej?
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: -waldi- »

Masz ją tylko zluzować bo zakontrowana jest poprzez półkę z jedną z nakrętek. Pod półką masz dwie nakrętki sprzęgnięte podkładka.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: e_gregor »

Masz Virkę na alusach czy szprychowych kołach? Ja miałem podobny efekt w swojej. Jak zacząłem sprawdzać zawieszenie to się okazało, że wszystkie szprychy z tyłu miały lekki luz i cała obręcz względem piasty mogła parę milimetrów na boki latać. Koło zaplotłem na nowo... bo pozrywałem parę szprych. Teraz już wiem, że przed ich podciąganiem należy użyć środka penetrująco-odrdzewiającego na wszystkie nyple.
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: micek1968 »

Na alusach ;) Jeszcze jakieś dwa tygodnie i powoli będę odstawiał moto na zimę i wtedy się zabiorę... Nie chcę teraz rozgrzebywać bo szkoda pogody.. Tylko muszę pamiętać żeby trochę bardziej ostrożnie jeździć...
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
al99
Posty: 2340
Rejestracja: 07 maja 2008, 07:19
Motocykl: łoweł ,włotki,lacie
Lokalizacja: Tychy-Bieruń Nowy
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: al99 »

że tak dodam od siebie,a że p 24godzinach jestem to i literki mogą się migać. Rożnica w kołach to faktycznie ma znaczenie,pełny odlew jest stbilniejszy od szprychowych, natomiast jeśli chodzi ogłówkę ramy to motunga stawiamy na centralce i poruszamy przód -tył aby wychwycić luzy po międzi łozyskiem główki ramy,Taki prosty ,chłopski sposób jeden siedzi co by dociążyć a drugi rusza przdnim widelcem trzymając za przednie koło moja -twoja,,,i przyczyna powinna wyjść jeśli łożysko główki ramy jest dupnięte/ JEŚLI ZAŚ DRGANIA PODCZAS JAZDY WYSTĘPIJĄ A ŁOŻYSKO PRZEDNIE SPAWDZONE I I JEST DOBRE, to może warto PANY KOCHANE sprawdzić czy oby nie wydupcone są tuleje gumowe wachacha tz te gumy od amorkóe na tylnym zawiesiu?


świąto zasada pamiętajcie że motung ma ino 2 koła i to nie puszka,,,,po primo nie znam się i nierozumiem mechaniki to nie dłubia,po primo duo,,,,,jak już paluchy tam wraziłem i tyż się nie znam to drogą prób i błędów nie dochodzę co i jak bo motung ma ino dwa koła i nikt i nić pod czas problemów w czasie jazdy nie po moż ,a po trzecie primo...MOTUNG NIE SŁUŻY DO OSZCZDZANIA INO DO PRZYJEMNOŚCI więc czasami warto zapłacić (i to nie mało ) co by któś co ma jaja tą jajecznicę dobrze pichcił i podał z klasą ,,,,, to tak jak z kolacją w dobej restauracji po co z ukochaną iść do brudasa na kebaba jak można zapłacić i w Mariocie czy też innej dobrej knajpie zjeść fondue zgodnie ze sztuką kulinarno kucharską :motorcycle:
Lepiej być znanym Pijakiem niż anonimowym alkoholikiem
czas nie patyk ,na moczarach nie stoi
Moimi obietnicami piekło jest całe wybrukowane.więc na Wasze już miejsca nie starczy.........
Awatar użytkownika
pangda
Posty: 198
Rejestracja: 05 września 2008, 15:55
Motocykl: przemalowany
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 63
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: pangda »

al99 pisze:że tak dodam od siebie,a że p 24godzinach jestem to i literki mogą się migać. Rożnica w kołach to faktycznie ma znaczenie,pełny odlew jest stbilniejszy od szprychowych, natomiast jeśli chodzi ogłówkę ramy to motunga stawiamy na centralce i poruszamy przód -tył aby wychwycić luzy po międzi łozyskiem główki ramy,Taki prosty ,chłopski sposób jeden siedzi co by dociążyć a drugi rusza przdnim widelcem trzymając za przednie koło moja -twoja,,,i przyczyna powinna wyjść jeśli łożysko główki ramy jest dupnięte/ JEŚLI ZAŚ DRGANIA PODCZAS JAZDY WYSTĘPIJĄ A ŁOŻYSKO PRZEDNIE SPAWDZONE I I JEST DOBRE, to może warto PANY KOCHANE sprawdzić czy oby nie wydupcone są tuleje gumowe wachacha tz te gumy od amorkóe na tylnym zawiesiu?


świąto zasada pamiętajcie że motung ma ino 2 koła i to nie puszka,,,,po primo nie znam się i nierozumiem mechaniki to nie dłubia,po primo duo,,,,,jak już paluchy tam wraziłem i tyż się nie znam to drogą prób i błędów nie dochodzę co i jak bo motung ma ino dwa koła i nikt i nić pod czas problemów w czasie jazdy nie po moż ,a po trzecie primo...MOTUNG NIE SŁUŻY DO OSZCZDZANIA INO DO PRZYJEMNOŚCI więc czasami warto zapłacić (i to nie mało ) co by któś co ma jaja tą jajecznicę dobrze pichcił i podał z klasą ,,,,, to tak jak z kolacją w dobej restauracji po co z ukochaną iść do brudasa na kebaba jak można zapłacić i w Mariocie czy też innej dobrej knajpie zjeść fondue zgodnie ze sztuką kulinarno kucharską :motorcycle:
Al... tak czytam i czytam i już wiem!
Kocham Cię, Stary!
:wink:
Canoe, kajaki, łódki drewniane, wiosła i pagaje
Roboty szkutnicze i bosmańskie
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: micek1968 »

U mnie stawianie na centralce i szarpanie kołem nic nie dawało... Luz wyczułem gdy zacisnąłem hamulec i zdrowo pompowałem przednimi amorkami... Jak się przyłożyło rękę do górnej części główki ramy to było wyraźnie czuć takie leciutkie stukanie.
A jak sprawdzić te tuleje tylne? szarpać kołem na boki stojąc na centralce czy trzeba zdemontować żeby to sprawdzić..?

Rozumiem że mówisz o tych gumach na końcu amorków?
Obrazek
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
jacek64
Posty: 595
Rejestracja: 15 października 2012, 23:22
Motocykl: XVS 1,3
Lokalizacja: Inowrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: jacek64 »

Tuleje gumowe w amortyzatorach to sprawdzasz w pozycji jak one pracują tj wzdłuż ich osi. Sprawdź bardziej luzy na łożyskach wahacza ( trzymasz za końcówkę wahacza i poruszasz prawo-lewo )i podstawa - ciśnienie w ogumieniu.
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: micek1968 »

Ciśnienie sprawdziłem w pierwszej kolejności i jest OK
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
Qbeł
Posty: 4042
Rejestracja: 19 stycznia 2009, 17:44
Motocykl: Honda ST 1300
Lokalizacja: Głęboka Wiocha k/Zgierza obok Łodzi
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: Qbeł »

Adam , prawdopodobnie masz już sprężyny do wymiany. Możesz spróbować zmienić olej w lagach na gęstszy , ale to na krótką metę. Też miałem takie "walenie w pólkę" przy swojej 750 -ce.
Obrazek
danek25
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2014, 12:27
Motocykl: virago XV700
Lokalizacja: Zambrów podlasie
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: danek25 »

Koledzy szukam i nie mogę namierzyć, pomoże ktoś w doborze łożyska główki ramy?. Mój moto to xv700 rok 86 USA na alu felgach.
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: tylust »

Nr All Balls 22-1004 pasują mniędzy innymi do XV 700 84-87 ,XV 750 88-97, XV1000 84-85 czy XV1100 86-99.... jakbyś chciał sprawdzić poniżej masz link do strony z wyliczanką - pasują do MASY motocykli.

http://www.allballsracing.com/22-1004.html
Tomek
danek25
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2014, 12:27
Motocykl: virago XV700
Lokalizacja: Zambrów podlasie
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Łożysko główki ramy

Post autor: danek25 »

ok dzięki serdeczne browarek się należy dla Ciebie. Łożyska zamówione.
ODPOWIEDZ