Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
krystian
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: krystian »

Istnieje coś takiego jak chemiczne polerowanie. Kiedyś mechanik, który składał mi brykę mówił, że ma z Niemiec jakiś dwu składnikowy preparat po którym aluminium wręcz wygląda jak chrom. Miał mi nim psiknąć pokrywę zaworów ale na gadaniu się skończyło.

Parę lat temu znalazłem nawet w sieci opracowanie na ten temat, w którym było opisane jak to zrobić, także rzecz jest do ugryzienia.
BoPos
Posty: 389
Rejestracja: 04 maja 2008, 08:02
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: BoPos »

zundapp600, to zdjęcie rooobi wrażenie!
Brawo!
Ale na cylindrze między żeberkami jest wielkie mnóstwo gumek, tych co wyciszają odgłosy pracy. Poza tym dwa przewody olejowe... Może to trafić szlag, zwłaszcza gumki. Poza tym to trzeba po prostu umieć i bardzo wiele wiedzieć tak jak Ty, a ja mam tylko jedną próbę.
Ja chcę stawiać na chemiczne polerowanie; w końcu jest ten pier*&^#%$ , znaczy cudowny XXI wiek a chemia zatrzymała się 50 lat temu (chemicy - bez urazy).
Jeszcze raz, chemicy - bez urazy, ale wy wolicie pracować nad tyloma różnymi preparatami że nam się w łazienkach nie mieszczą (u mnie wynik meczu na preparaty jest 86 jej : 5 moich :frustrated:)
Pomyślcie proszę o chemicznym polerowaniu stopów aluminium, gwarantuję że to kupię, o ile będzie to tańsze od pistoletu, kompresora, szkiełek (pewnie też o różnej gradacji itp).
Dzisiaj też szukałem; wynik 'G'...

[ Dodano: Wto Lut 10, 2009 9:25 pm ]
krystian pisze:ale na gadaniu się skończyło.
Zupełnie jak u nas :rock:
Awatar użytkownika
zundapp600
Posty: 285
Rejestracja: 09 września 2007, 12:34
Motocykl: Virago Xv-750
Lokalizacja: Biłgoraj
Wiek: 61
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: zundapp600 »

Nic nie trafi :mrgreen:
Kulka szklana pięknie odbija się od detali gumowych nadając im piękną czerń . Osobiście nie robiłem tego na swoim moto , gdyż nie było takiej potrzeby . Zapewniam jednak że ze szkło daje naprawdę piękną powierzchnie . Sprawdzone w zabytkach

Obrazek Obrazek
http://www.niewiadowki.pl Forum przyczep Niewiadów

http://www.zundapp.pl Web Seite
BoPos
Posty: 389
Rejestracja: 04 maja 2008, 08:02
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: BoPos »

zundapp600 pisze:Nic nie trafi :mrgreen:
Obawiam się, że mnie przekonałeś... :-(
Chciałem tak - "psik, psik, chlup, chlup i gotowe" a tu trzeba podjechać do Biłgoraja...
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: wwwolti »

znalazłem opakowanie od tego specyfiku, którego używam, nazywa się toto atack do felg http://www.motoricus.pl/47/81/2582/_rod ... ck_fn.html
tego samego producenta miałem też do silników. u mnie spisuje się to znakomicie.
pozdr
Wojtek
BoPos
Posty: 389
Rejestracja: 04 maja 2008, 08:02
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: BoPos »

wwwolti pisze:nazywa się toto atack
:) Dziękuję za info - czas testów pora zacząć...
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: GLIWICKI »

krystian pisze:Parę lat temu znalazłem nawet w sieci opracowanie na ten temat, w którym było opisane jak to zrobić, także rzecz jest do ugryzienia.
Jak masz to podeślij! Rzucę okiem i zobaczę co się da z tego zrobić ...
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
Damian
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: Damian »

Podnoszę temat, gdyż nie padło konkretne rozwiązanie.

Czy któryś z preparatów przedstawionych w tym wątku sprawdził się w szerszym gronie?
BoPos
Posty: 389
Rejestracja: 04 maja 2008, 08:02
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: BoPos »

Damian pisze:nie padło konkretne rozwiązanie
Jedynym sensowny wydaje się być "szkiełkowanie" proponowane przez Zundapp'a.
Damian
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: Damian »

BoPos pisze:
Damian pisze:nie padło konkretne rozwiązanie
Jedynym sensowny wydaje się być "szkiełkowanie" proponowane przez Zundapp'a.
No tak tylko jak się nie mylę, to aby to zrobić dobrze trzeba wszystko rozłożyć i zawieźć na miejsce. Dla kogoś kto nie jest biegły w tych sprawach może okazać się to nie lada problemem.
Awatar użytkownika
zundapp600
Posty: 285
Rejestracja: 09 września 2007, 12:34
Motocykl: Virago Xv-750
Lokalizacja: Biłgoraj
Wiek: 61
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: zundapp600 »

Sprawa wygląda tak .
szkiełkowanie przeprowadza się w kabinach , ma to na celu oszczędność granulatu oraz wygodę . Granulat szkiełkuje dany detal a nie np twarz obsługującego . Każdy kto w to się bawi nie chce wkładać do kabiny rzeczy brudnych , nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego , a może jednak . Po takiej operacji granulat jest do wyrzucenia , a kabina do gruntownego sprzątania . Więc ani to opłacalne ani przyjemne . Z racji tego że bawię się w naprawę motocykli zabytkowych siłą rzeczy silniki , skrzynie i inne podzespoły zawszę są rozłożone na czynniki pierwsze . Więc tu jakby nie mam problemu . Co do szkiełkowania silników naszych moto , jest gorzej . Fajnie jakby taką operację wykonać przy okazji jakiegoś remontu . Ale rzeczywistość jest bardziej drastyczna . wiadomo że nikt nie będzie rozbierał silnika po to aby go obsypać szkłem . I tak jak wcześniej napisałem jest to wykonalne , ale z własnym wkładem pracy i czasu . I tanio to też nie wyjdzie .
http://www.niewiadowki.pl Forum przyczep Niewiadów

http://www.zundapp.pl Web Seite
BoPos
Posty: 389
Rejestracja: 04 maja 2008, 08:02
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: BoPos »

zundapp600 pisze:I tak jak wcześniej napisałem jest to wykonalne , ale z własnym wkładem pracy i czasu . I tanio to też nie wyjdzie .
No to jednak d*** blada...
Damian
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: Damian »

zundapp600 pisze: I tak jak wcześniej napisałem jest to wykonalne , ale z własnym wkładem pracy i czasu . I tanio to też nie wyjdzie .
Czyli mniej więcej ile?

W odnowienie Virażki włożyłem już co najmniej jej rynkową równowartość. Jeśli cel jest osiągalny, a efekt zadowalający kasa schodzi na dalszy plan.
Sam na pewno to wiesz. Odnowa klasyków to także droga sprawa...

Pzdr.
mirek1111
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: mirek1111 »

ja mam problem bo moje cylindry w 250 sa malowane jakąś srebrna farbą to chyba fabrycznie ale już na niej widac niedoskonałości wiec mam pytanie czy jak bym wypolerował cylindry do czystego aluminium, to czy będzie się pojawiał jakiś nalot , czy może sie będzie aluminium utleniać, prosze o odpowiedz bo niewiem co z tym robic.
bartazzz
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: bartazzz »

bedzie sie utleniać, ale jak zedrzesz wszystko to potem raz na sezon trzeba lekko ścierna pasta odnowić. Troche roboty, ale efekt ok
mirek1111
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: mirek1111 »

a czy może ktoś już prubował sposobem szkiełkowania? :wink: czy po tym szkiełkowaniu bedzie sie utleniał alum. i ile taki sposób może kosztowac
Przemysl
Posty: 332
Rejestracja: 06 sierpnia 2009, 19:27
Motocykl: Yamaha virago 250
Lokalizacja: okolice Tarnowa
Wiek: 32
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: Przemysl »

pozwolę sobie odkopać temat , u mnie też są w 250 usyfione te żeberka. Szare i takie w ogóle jakieś chropowate. czy takie wyszło z fabryki czy to spowodowała rachuba czasu :lol: ?

Teraz prośba do tych co pisali w tym temacie. Czy któryś z wyżej wymienionych sposobów działał ? Trzeba trochę dopieścić sprzęta :wink:

apropo chemików : zamieszczam stronę o polerce aluminium również chemicznej. Może coś wykombinujecie

http://www.forum.motodwusuwy.pl/topics2 ... vt1782.htm
Adriano
Posty: 8
Rejestracja: 17 lipca 2020, 10:21
Motocykl: XV125 1997
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Jak czyścicie aluminiowe żeberka cylindrów?

Post autor: Adriano »

Wiem że dostanę tytuł archeologa roku, ale myślę że warto się podzielić wiedzą.
Ja do czyszczenia żeberek używam włókniny ściernej 800/ultra fine - w moim przypadku jest to włóknina marki Boll. Koszt mniejszy niż dobrego browara :wink:
Obrazek

Nie jest agresywna, arkusz idealnie pasuje między żeberka.
Jakieś 3 minuty pracy na cylinder i efekt jest jak najbardziej w porządku
Obrazek

Oczywiście wydłużając czas pracy można poprawić efekt :D
ODPOWIEDZ