Gaśnie przy włączeniu świateł .

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
Fidel
Posty: 120
Rejestracja: 08 lutego 2008, 19:58
Motocykl: XV1100
Lokalizacja: Suwałki
Wiek: 55
Status: Offline

Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: Fidel »

Cześć , ciekaw jestem co na to nasz guru :)
Przy włączeniu świateł , zresztą czegokolwiek światła , kierunkowskazy ... cokolwiek co pobiera prąd - gaśnie silnik .
Mój typ to :
Akumulator wyjeb...ny
Regulator napięcia (brak ładowania , jedno i drugie)
Bardzo proszę o sugestię , chyba(na pewno) bez elektryka się nie obejdzie .
Caramba!
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: ayo007 »

Moim zdaniem jesli akumulator zdoła uruchomic moto to dalej juz zadne obciązenie nie powinno go wyłączyć, owszem, jesli jest lichy i niema odpowiedniego ładowania moze doprowadzic do jego rozładowania i Ci juz nie zapali, trudno zgadywać co moze byc przyczyną powyzszego przypadku, może któryś z kolegów miał podobny przypadek i zechce sie podzielic?..
Virago 1100,na razie starczy..:)
Piotrek
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: Piotrek »

A może za niskie wolne obroty i silnik pracuje na granicy stabilności, a jak dojdzie dodatkowe obciążenie to gaśnie. Na wyższych obrotach też za przeproszeniem staje?
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 2226
Rejestracja: 22 października 2007, 19:52
Motocykl: 1100, 92r. OGAR 200
Lokalizacja: Święta Anna
Wiek: 45
Kontakt:
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: Adam »

Nie mam pojęcia co to, ale może jakieś zwarcie sie robi w instalacji i iskra znika? Trzeba by do elektryka.
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: strazak »

Z tego co pamiętam to regulator napięcia w naszych motorkach działa na zasadzie że nadmiar prądu przerzuca na masę pojazdu więc może masz uszkodzony regulator i po załączeniu dodatkowego odbiornika masuje ci prąd z akumulatora ? Moja propozycja jest taka : odłącz regulator i wtedy uruchom silnik (ciekawe czy dasz rade) jeśli zapali włącz jakikolwiek odbiornik i zobacz reakcje .
ADAM
Awatar użytkownika
Fidel
Posty: 120
Rejestracja: 08 lutego 2008, 19:58
Motocykl: XV1100
Lokalizacja: Suwałki
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: Fidel »

Dzięki wszystkim za rady , moim zdaniem zwarcie raczej mało prawdopodobne
ponieważ : mało prawdopodobne jest by wszystkie odbiorniki powodowały spięcie ,
każdy z osoba . Same światła - ok , kierunkowskazy - ok , ale nie wszystko.
W pewnym momencie nawet naciśnięcie hamulca(światło stopu) powodowało gaśnięcie.
Niestety dopiero w czwartek będę u elektryka , do tego czasu spróbuję połapać sie jakoś sam.
Akumulator raczej dobry , po ładowaniu 12,8V - to oznacza kłopoty (no i koszty)
Obroty są dobre , poza tym akumulator nie jest niedoładowany , tylko wyjechany do zera .
Po naładowaniu ok , dopóki się nie rozładuje . (być może jest w nim zwarcie)
Jak sprawa się wyjaśni - napiszę.
Caramba!
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: GLIWICKI »

strazak pisze:Z tego co pamiętam to regulator napięcia w naszych motorkach działa na zasadzie że nadmiar prądu przerzuca na masę pojazdu więc może masz uszkodzony regulator i po załączeniu dodatkowego odbiornika masuje ci prąd z akumulatora ? Moja propozycja jest taka : odłącz regulator i wtedy uruchom silnik (ciekawe czy dasz rade) jeśli zapali włącz jakikolwiek odbiornik i zobacz reakcje .
Niech cie reka boska broni od odpalania bez regulatora napiecia!!!
Fidel pisze:Dzięki wszystkim za rady , moim zdaniem zwarcie raczej mało prawdopodobne
ponieważ : mało prawdopodobne jest by wszystkie odbiorniki powodowały spięcie ,
każdy z osoba . Same światła - ok , kierunkowskazy - ok , ale nie wszystko.
W pewnym momencie nawet naciśnięcie hamulca(światło stopu) powodowało gaśnięcie.
Niestety dopiero w czwartek będę u elektryka , do tego czasu spróbuję połapać sie jakoś sam.
Akumulator raczej dobry , po ładowaniu 12,8V - to oznacza kłopoty (no i koszty)
Obroty są dobre , poza tym akumulator nie jest niedoładowany , tylko wyjechany do zera .
Po naładowaniu ok , dopóki się nie rozładuje . (być może jest w nim zwarcie)
Jak sprawa się wyjaśni - napiszę.
Po pierwsze sprawdz czy masz prad ladowania ...
Po drugie zrob najprostszy test - podlacz do moto akumulator samochodowy (zamiast, a nie rownolegle do aku z moto) i sprawdza czy w tym przypadku rowniez zgasnie ...

Jezeli nie ma ladowania - padl alternator lub regulator ...
Jezeli jest ladowanie i nie gasnie po podpieciu innego akumulatora - padl akumulator ...
Jezeli jest ladowanie i gasnie z innym akumulatorem - szukaj spiecia w instalacji (omomierz w lape i mierzysz wszystkie galazki instalacji) ...
Ostatnio zmieniony 17 marca 2008, 11:32 przez GLIWICKI, łącznie zmieniany 1 raz.
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
Awatar użytkownika
Fidel
Posty: 120
Rejestracja: 08 lutego 2008, 19:58
Motocykl: XV1100
Lokalizacja: Suwałki
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: Fidel »

Podłączyłem akumul. z samochodu i wszystko było w porządku , chociaż podłączyłem do akuma z moto.
Bez regulatora na szczęście nie miałem zamiaru odpalać , pamiętam w mojej WSK :) , jak padł to paliło żarówki 24woltowe(wtedy myślałem że założę większe żarówki i po sprawie ) , niechciałbym popalić instalacji .
Jutro zabieram się za sprawdzanie po kolei , tylko powiedzcie mi w którym miejscu jest regulator , jak znam życie to będę szukać w tym miejscu gdzie go nie ma .
Caramba!
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: ayo007 »

..o ile sie nie myle, to jest w z lewej strony w okolicy zbiornika rezerwy od środka moto..chyba podobnie jak w XV750/1100...
Ostatnio zmieniony 10 marca 2008, 20:39 przez ayo007, łącznie zmieniany 1 raz.
Virago 1100,na razie starczy..:)
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: strazak »

po lewej stronie w okolicy stacyjki masz takie fajne żeberka to własnie jest regulator napięcia
ADAM
Awatar użytkownika
ZWIERZAK
Posty: 1028
Rejestracja: 04 listopada 2007, 13:57
Motocykl: VIRAGO 750 83'
Lokalizacja: Lachowice
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: ZWIERZAK »

A ja to bym powiedział tak weź miernik podłącz do aku odpal moto i zobacz czy ładuje i jakim pradem i czy zwiększa ładowanie przy dodaniu gazu. Jeżeli nie masz dostępu do miernika (w sklepie taki prosty powinien kosztować grosze) to podłącz do aku żarówkę i zobacz czy jak dodajesz gazu to się rozjaśnia. Jeżeli nie to nie ma ładowania.
"Ludzie nie latają, bo nie wierzą, że potrafią. Gdyby nie pokazano im kiedyś, że mogą pływać, do dziś wszyscy by się topili po wrzuceniu do wody"-William Wharton "Ptasiek"
Awatar użytkownika
pestek
Posty: 2023
Rejestracja: 04 września 2007, 12:19
Motocykl: XV535 '95
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)
Wiek: 44
Kontakt:
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: pestek »

Gliwicki pisze:Po drugie zrob najprostszy test - podlacz do moto akumulator samochodowy (zamiast, a nie rownolegle do aku z moto) i sprawdza czy w tym przypadku rowniez zgasnie ...
Miałem doradzić to samo.
Fidel pisze:Podłączyłem akumul. z samochodu i wszystko było w porządku , chociaż podłączyłem do akuma z moto. ...
Jutro zabieram się za sprawdzanie po kolei , tylko powiedzcie mi w którym miejscu jest regulator , jak znam życie to będę szukać w tym miejscu gdzie go nie ma .
Ale co chcesz sprawdzac, skoro na samochodowym wszystko jest OK to wymień aku w motocyklu a nie szukaj dziury w całym, U mnie na starym aku tez rożne dziwne akcje sie działy, łącznie ze gaśnięciem w czasie jazdy - pęknięta klema)
Zanim napiszesz pierwszą wiadomość przeczytaj REGULAMIN (kliknij tu)
_______________________________
Awatar użytkownika
Fidel
Posty: 120
Rejestracja: 08 lutego 2008, 19:58
Motocykl: XV1100
Lokalizacja: Suwałki
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: Fidel »

Zero ładowania , jednak . Alternator vs Regulator . Nie wiem jak to sprawdzę ale to zrobię .
O naprawie i kosztach napiszę po wszystkim .
Caramba!
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: GLIWICKI »

Fidel pisze:Zero ładowania , jednak . Alternator vs Regulator . Nie wiem jak to sprawdzę ale to zrobię .
O naprawie i kosztach napiszę po wszystkim .
Sprawdzasz czy jest napiecie na wyjsciu z alternatora (przed regulatorem) i juz sprawa jasna ...
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
Awatar użytkownika
ptyś3
Posty: 55
Rejestracja: 05 września 2007, 06:12
Motocykl: Virago XV11oo
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: ptyś3 »

Na początek to proponuję zdjąć kanapę rozłączyć i oczyścić kostki od regulator napięcia i alternatora. Miałem podobny przypadek i czyszczenie styków oraz płyn do usuwania wilgoci pomogły (w serwisie mówili że bez przewijania cewek się nie obejdzie)
:cool:
Awatar użytkownika
Fidel
Posty: 120
Rejestracja: 08 lutego 2008, 19:58
Motocykl: XV1100
Lokalizacja: Suwałki
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: Fidel »

Na razie sprawa częściowo się wyjaśniła , winna była kostka łącząca alt. z regulatorem , ktoś źle wsunął , nie było styku i popaliło wszystko . Kostka stopiona na amen , na razie razie jest ok. ale na 100% będę pewien jak zmierzę ładowanie (jebany miernik musiał się spier...)
Caramba!
grzybu
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: grzybu »

Witka, odgrzewam problem, bo po calym spokojnym poprzednim sezonie teraz same problemy i co chwile z czyms innym.
Podobno nie ma glupich pytan a wiec:) jak zmierzyc prad ladowania? Chodzi mi o to ze o ile dobrze pamietam to musze aperomierz podlaczyc szeregowo, czyli rozlaczyc akumulator i wpiac miernik w szereg. Ale podobno nie mozna rozlaczac aku podczas pracy silnika?
Awatar użytkownika
Piotrek666
Posty: 180
Rejestracja: 19 kwietnia 2008, 22:54
Motocykl: VT750 Black Widow
Lokalizacja: Poznań Płock
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: Piotrek666 »

amperomierz ma bardzo mały opór i zachowuje się jak zwarcie, więc musi być włączony w szereg. Jak połączysz tak jak woltomierz (do + i -) spowodujesz zworę (nie polecam). Zrób to na wyłączonym motocyklu (co za problem?)
PS kiedyś podpuściliśmy kumpla na imprezie żeby zmierzył prąd w gniazdku :D
grzybu
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: grzybu »

No wlasnie chce sie upewnic co mam uwalone, bo co chwile mi aku pada. Ostatnio zrobilem rundke bez swiatel i odpalił na drugi dzien. A jak jezdzilem na swiatlach to aku padl i nie odpalil, dlatego chciałem sprawdzic czy mam prad ladowania i myslalem ze to tylko przy zapalonym silniku jestem w stanie stwierdzic.
Awatar użytkownika
Piotrek666
Posty: 180
Rejestracja: 19 kwietnia 2008, 22:54
Motocykl: VT750 Black Widow
Lokalizacja: Poznań Płock
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: Piotrek666 »

też mi się wydaje że na włączonym ale samo podłączanie amperomierza możesz zrobić na wyłączonym (zresztą inaczej się nie da bo i tak musisz rozłączyć obwód)
Zresztą niech ktoś inny się wypowie ja chciałem tylko potwierdzić że całość trzeba połączyć w szereg
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: strazak »

zrób najlepiej mostek taki że na czas odpalenie prąd płynie po kabelkach a tylko na pomiar leci przez amperomierz.
ADAM
BoPos
Posty: 389
Rejestracja: 04 maja 2008, 08:02
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: BoPos »

Miałem podobny problem 2 tygodnie temu.
Po przejechaniu 300km na drugi dzień rozrusznik 'kręcił' z jakąś taką nieśmiałością.
Drugi raz, po paru minutach, odmówił współpracy - po objawach wyszło, że jest rozładowany - a 'wczoraj zrobiłem 300km - więc co jest?
Podłączyłem prostownik, wyczyściłem klemy i końcówki "+", odpalił jak wariat.
Z braku amperomierza sprawdziłem napięcie ładowania - 13,8V na wyższych obrotach a 12,8 (ale skakało/wahało się nieznacznie w górę) na jałowym.
Wczoraj sprawdziłem tak dla sportu - końcówki '+' znowu zaśniedziałe, na klemie czarna skorupa - wyczyściłem, doładowałem i zrobiłem 300km.
W moim przypadku był to brak higieny układu elektrycznego.
Awatar użytkownika
elrychu
Posty: 366
Rejestracja: 13 września 2007, 21:57
Motocykl: była 535, jest 750
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: elrychu »

kiedyś komuś już to opisywałem:
Żeby zmierzyć prąd musisz wpiąć amperomierz szeregowo między akumulator i kleme+ tak żeby silnik nie pracował na odłączonym akumulatorze. Robi się to tak: podłanczasz amperomierz w ten sposób że +amperomierza zapinasz do klemy+, a – amperomierza do +akumulatora, obie klemy masz cały czas podpięte do akumulatora. Odpalasz motor, amperomierz wskazuje 0A i odłanczasz kleme+ od akumulatora a amperomierz masz cały czas podpięty do klemy i do aku. W ten sposób nie dopuszczasz do sytuacji kiedy motor pracuje bez akumulatora (nie wolno tego robić) no i na amperomierzu powinna się pokazać jakaś wartość. Wyłączyć silnik możesz normalnie.
Nie odpala się silnika tylko na wpiętym szeregowo amperomierzu bo widzie za duży prą na rozrusznik i uszkodzisz amperomierz
grzybu
Status: Offline

Re: Gaśnie przy włączeniu świateł .

Post autor: grzybu »

Dzięki za informacje. Zasugerowałem sie wcześniejszymi rozmowami wątku i być może bez potrzeby zacząłem pytać o te prądy. Bo powiedzcie mi tak naprawdę to jak zmierzę napięcie na aku to już dostane jednoznaczną informacje czy mam problem z ładowaniem czy tylko akumulator do wymiany? Ładowałem przez godzinę akumulator i po odpaleniu i włączeniu wszystkich świateł napięcie spada.
Przed odpaleniem aku miało 12,15V, po odpaleniu spadło na 11,85 V, a po włączeniu świateł na 11, 51 V. Po zgaszeniu motocykla aku już się troche rozładowało i zeszło juz poniżej 12V.
ODPOWIEDZ