Virago XV 1000 rozrusznik

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
ALBINERO
Posty: 1091
Rejestracja: 21 marca 2011, 19:55
Motocykl: Yamaha Virago XV1000
Lokalizacja: Wrocław/UK
Wiek: 58
Status: Offline

Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: ALBINERO »

Zacznę od tego że przejrzałem forum i przeczytałem chyba wszystkie posty dotyczące rozrusznika. Za namową jednego z kolegów zapoznałem się teź z serwisówką w dziale Downlad.Trochę czasu mi to zajęło ,patrząc na zegarek :shock: Wiem że żeby dostać się do bendixa musze zdjąć lewą pokrywę silnika uprzednio zlewając olej. Moje pytanie czy ktoś może szczegółowo opisać jak dokonać poprawy w Bendixie . Mój krótko kręci i cofa się . To znaczy rozrusznik kręci się nadal tylko nie obraca wałem.Znalazłem opis dotyczący montażu jakiejś podkładki .Ponoć patent działa też jestem tym zainteresowany. Zestaw ten zakupiony został na E-bay ale nie ma go już, bo sprawdziłem. Może jest jakiś inny patent na naprawę tej usterki. Czy rozrusznik z Bendixem ten nowszy będzie pasował do mnie .Moja ślicznotka to 1985r. wersja USA.

[ Dodano: Pią Kwi 01, 2011 12:32 am ]
Znalazłem na You tube parę filmików o Bendxie.
http://www.youtube.com/watch?v=vzxJypPu6OU
http://www.youtube.com/watch?v=cIE3PhJS ... re=related

[ Dodano: Pią Kwi 01, 2011 7:23 pm ]
Przyjrzałem się dzisiaj mojemu rozrusznikowi. Posiada on elektromagnes . Można odkręcić dekielek od elektromagnesu i zobaczyć czy wyciąga widełki od bendixa. Jak znajdę czas to rozbiorę go dalej . Wtedy będę miał jakieś pojęcie o tym rozruszniku. Chciałem zdjąć obudowę elektromagnesu ale nie mogłem . Myślę że trzeba zdjąć rozrusznik.

[ Dodano: Nie Kwi 03, 2011 10:58 pm ]
Nie wiem o co mu chodzi :neutral: . Jak zimny to kręci ale jak silnik się zagrzeje to rozrusznik kręci ale tak jakby mu bendix rozłączał. Kręci ale nie silnikiem..zgrzyta coś w środku.
Awatar użytkownika
MI_maly
Posty: 250
Rejestracja: 13 września 2009, 15:50
Motocykl: Virago XV 1000 GE
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: MI_maly »

ALBINERO,
podajesz objawy uszkodzonego sprzęgła rozrusznika. W zeszłym roku przechodziłem z moją virką podobne katusze. Chcąc zabić problem, masz dwa wyjścia:
1. kup na ebay nowe sprzęgło rozrusznika
2. zrób regenerację sprzęgła (kolega z forum świadczy usługę na allegro)

szerokości :uklon:
Do zobaczyska na trasie
πj πvo QufLove
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: wąsaty7 »

http://www.youtube.com/watch?v=qfCLfO7a ... re=related
Nie mam pewności ale Twój problem jest związany z tą sprężyną w kształcie widełek.
Zobacz ten temat: viewtopic.php?p=244163&highlight=#244163
Wąsaty7
Awatar użytkownika
robson
Posty: 1891
Rejestracja: 04 września 2007, 15:13
Motocykl: VIRAGO 1.1
Lokalizacja: Lędziny
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: robson »

Zobacz czy nie trzeba podgiąć tych widełek żeby popychały więcej bendix.kolega doszedł do tego wniosku i nie regenerował sprzęgła.
Jedyną ochroną motocyklisty jest jego ROZUM !!!
Awatar użytkownika
ALBINERO
Posty: 1091
Rejestracja: 21 marca 2011, 19:55
Motocykl: Yamaha Virago XV1000
Lokalizacja: Wrocław/UK
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: ALBINERO »

Myślę że mam właśnie taki problem :-( Tak samo słychać u mnie :cry:
http://www.youtube.com/watch?v=5qaYm4s_ ... re=related

robson o które widełki chodzi :shock: o te które widać po odkręceniu małej klapki przy elektromagnesie ?.

[ Dodano: Wto Kwi 05, 2011 9:29 pm ]

Jeszcze jedno ten rozrusznik jest 2 szczotkowy czy 4-ro szczotkowy?.Dziękuje koledzy za pomoc. Nie mam pojęcia o tym rozruszniku a raczej jego sprzęgle.Wszystkie wasze sugestie pomagają :bravo: .
Już wiem że mam ten rozrusznik taki jak na zdjęciach które wkleił Wąsaty7 w drugim wątku o rozruszniku , więc mam te sprzęgło o którym pisze MI maly . Może faktycznie podgiąć te widełki :roll: To znaczy że mam ten nowszy rozrusznik ?
Co w takim razie jest zepsute ???

[ Dodano: Sro Kwi 06, 2011 11:50 pm ]
Odkręciłem dzisiaj ten mały dekielek od elektromagnesu rozrusznika. Włączałem rozrusznik i obserwowałem co dzieje się elektromagnesem. Wybijał prawidłowo ale zaraz cofał się i było zgrzytanie, więc przytrzymałem go śrubokrętem ale wtedy rozrusznik nie miał siły kręcić. Pomyślałem że może to wina akumulatora i podłączyłem na kable od auta. O dziwo kręcił i zapalał bardzo szybko. Mój aku ma 11.7 V , sprawdziłem to chyba zły nie jest :?: . Może to problem szczotek rozrusznika albo masy ?. Ile szczotek ma ten rozrusznik bo znalazłem na E-bay w USA zestaw naprawczy ale są tam tylko 2 szczotki.Co o tym myślicie ?
Awatar użytkownika
MI_maly
Posty: 250
Rejestracja: 13 września 2009, 15:50
Motocykl: Virago XV 1000 GE
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: MI_maly »

Odkręciłem dzisiaj ten mały dekielek od elektromagnesu rozrusznika. Włączałem rozrusznik i obserwowałem co dzieje się elektromagnesem. Wybijał prawidłowo ale zaraz cofał się i było zgrzytanie, więc przytrzymałem go śrubokrętem ale wtedy rozrusznik nie miał siły kręcić. Pomyślałem że może to wina akumulatora i podłączyłem na kable od auta. O dziwo kręcił i zapalał bardzo szybko. Mój aku ma 11.7 V , sprawdziłem to chyba zły nie jest . Może to problem szczotek rozrusznika albo masy ?. Ile szczotek ma ten rozrusznik bo znalazłem na E-bay w USA zestaw naprawczy ale są tam tylko 2 szczotki.Co o tym myślicie ?
Rozumiem, że śrubokrętem przytrzymałeś popychacz poniżej:

[img][img]http://images49.fotosik.pl/788/73f8f0316069fce8.jpg[/img][/img]

Skoro jednak tak jak piszesz po podłączeniu sprawnego akumulatora wszystko działało bez konieczności ingerencji ręcznej tzn. elektromagnes prawidłowo przepychał, sprzęgło nie przepuszczało, to, czemu chcesz wymieniać szczotki rozrusznika? :humm: Może umów się na sprawdzającą podmianę akumulatora z forumowiczem, który ma sprawną baterię i wyeliminuj wątpliwości związane z tym elementem układanki.
Poniżej zdjęcie mojego sprzęgła rozrusznika, masz takie samo i skoro nie przepuszcza to znaczy, że jest sprawne. Jednak jeśli mnie pamięć nie myli to na początku, padające sprzęgiełko raz przepuszcza raz nie. Chcąc wyeliminować na 100% sprzęgiełko, nie możesz się ograniczyć tylko do jednej próby. :uklon:

[img][img]http://images47.fotosik.pl/789/3c56b5698369f63e.jpg[/img][/img]
Do zobaczyska na trasie
πj πvo QufLove
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: -waldi- »

ALBINERO pisze:Włączałem rozrusznik i obserwowałem co dzieje się elektromagnesem. Wybijał prawidłowo ale zaraz cofał się i było zgrzytanie, więc przytrzymałem go śrubokrętem ale wtedy rozrusznik nie miał siły kręcić.
na bank padnięty akumulator lub brak dobregostyku na masie

podłącz woltomierz pod zaciski aku i próbuj odpalać zobaczysz ze napięcie siada. Nie grzeb w rozruszniku bo jest OK
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: kyller »

za duzo kombinujesz
jak aku ma spoczynkowe poniezej 12 V bez obciażenia to nadaje sie na śmietnik
kup akumulator
Awatar użytkownika
ALBINERO
Posty: 1091
Rejestracja: 21 marca 2011, 19:55
Motocykl: Yamaha Virago XV1000
Lokalizacja: Wrocław/UK
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: ALBINERO »

Kupiłem nowy akumulator , dzięki :nazdrowie:

[ Dodano: Sob Kwi 30, 2011 3:00 pm ]
Zabrałem się dzisiaj za naprawę rozrusznika .Kupiłem zestaw naprawczy rozrusznika . Szczotki, tulejki, łożysko , simmering itd. Po złożeniu całości okazało się że coś jest nie tak. Rozrusznik kręci ale jak dostanie opór żeby obrócić wałem to słychać że kręci ale nie przekazuje napędu na głowiczkę rozrusznika.Czyli na wałek na którym jest sprzęgiełko. Kręci się tylko rozrusznik .Czy wieniec zewnętrzny powinien być lużny , czy ma on jakieś blokady.Jak złapie za wałek ten od sprzęgiełka to mogę lużno nim obracać.Rozbierałem kilka razy i do niczego nie doszedłem.Co mam robić gdzie popełniłem błąd.Czy ktoś miał taki problem i może mi doradzić jak to naprawić :cry:

Poproszę o namiary gdzie mogę kupić automat (elektromagnes) do rozrusznika.
Czy ten rozrusznik będzie dobry do Virago XV1000
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWAX:IT

[ Dodano: Wto Maj 03, 2011 10:39 pm ]
Rozwiązałem problem z rozrusznikiem. Włożyłem między rozrusznik a głowice rozrusznika duży oring. Po skręceniu docisnął on wieniec i już się nie obraca .Jest ok. Elektromagnes znalazłem podobny. Miał inny rozstaw szpilek. Rozwierciłem otwory i wszedł. Wszystko działa.
kokuru
Posty: 211
Rejestracja: 14 maja 2009, 23:30
Motocykl: st1300
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 61
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: kokuru »

A ja troszeczke inaczej podejde to tematu rozrusznika.Wlasnie dopadl mnie syndrom wiertarki w rozruszniku.Po przeczytaniu wielu postow na ten temat ,poczulem wielka niechec do grzebania przy tym ustrojstwie,i w zwiazku z tym sie zapytuje:ile kosztuje naprawa rozrusznika w autoryzowanym serwisie?Nie lubie sie stresowac przy moto,ma mi sie toto kojarzyc tylko z milymi chwilami.Moze ktos z szanownych forumowiczow tez kiedys poszedl na latwizne?

[ Dodano: Pon Maj 30, 2011 11:24 pm ]
I co. nikt nie naprawia moto w serwisie?
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: 2007XV1700 »

1200PLN możesz liczyć
kokuru
Posty: 211
Rejestracja: 14 maja 2009, 23:30
Motocykl: st1300
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 61
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: kokuru »

Dzieki.Wiem na czym siedze i co ewentualnie mnie czeka. :???:
Awatar użytkownika
ALBINERO
Posty: 1091
Rejestracja: 21 marca 2011, 19:55
Motocykl: Yamaha Virago XV1000
Lokalizacja: Wrocław/UK
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: ALBINERO »

Na Ebay-u można rozrusznik kupić za 130 funtów nowy.
Awatar użytkownika
Balwi
Posty: 592
Rejestracja: 17 stycznia 2009, 23:37
Motocykl: XV1100, XJR 1300 SP '01
Lokalizacja: Okolice Inowrocławia
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: Balwi »

Posiadam rozrusznik starszego typu na sprzedanie- na 2 szczotki. Jak co to PW.
Sprzedałem XV 1100 1989r.
Awatar użytkownika
ALBINERO
Posty: 1091
Rejestracja: 21 marca 2011, 19:55
Motocykl: Yamaha Virago XV1000
Lokalizacja: Wrocław/UK
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: ALBINERO »

Musisz wiedzieć jaki masz rozrusznik z długim czy z krótkim wałkiem . Moja jest z 85r. ale ma już z długim walkiem i na dwie szczotki.
Awatar użytkownika
ALBINERO
Posty: 1091
Rejestracja: 21 marca 2011, 19:55
Motocykl: Yamaha Virago XV1000
Lokalizacja: Wrocław/UK
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: ALBINERO »

Problem rozrusznika ciąg dalszy :( . Jak odpalam (bez gazu ) i zapali na strzał bez dodawania gazu to jest ok. Ale jak nie chce odpalić i próbuje odpalić dodając gazu to tak jakby się rozłączał i chodzi jak wiertarka .Będę chciał nagrać filmik jutro i przedstawię jak to wygląda.Mam podejrzenia że to może (Bendix) sprzęgło jednokierunkowe.Pisałem już do naszego kolegi który to regeneruje.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: -waldi- »

a może to kwestia padającego/słabego akumulatora v- zmierz napięcie na aku w momencie rozruchu

lub elektromagnes nie odpowiedni, bo piszesz że założyłeś inny - zobacz, co się dzieje z dźwignią
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
ALBINERO
Posty: 1091
Rejestracja: 21 marca 2011, 19:55
Motocykl: Yamaha Virago XV1000
Lokalizacja: Wrocław/UK
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: ALBINERO »

Aku nowy , na starym elektromagnesie było tak samo .
Awatar użytkownika
ALBINERO
Posty: 1091
Rejestracja: 21 marca 2011, 19:55
Motocykl: Yamaha Virago XV1000
Lokalizacja: Wrocław/UK
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: ALBINERO »

Nagrałem krótki filmik który pozwoli zdefiniować o co mi chodzi :
http://www.youtube.com/watch?v=YnDAtW8m ... AAAAAAAAAA

Poproszę o jakieś sugestie .
dudi o7
Posty: 198
Rejestracja: 20 maja 2008, 09:51
Motocykl: xv750,Road Star 1700
Lokalizacja: Rogów
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: dudi o7 »

Faktycznie dziwne .Co ma manetka gazu do rozrusznika. :shock:
Ja bym na próbę odłączył linki gazu od gaźników i spróbował dodać gazu na samych gaźnikach...jak wtedy się to zachowa.Przy dodaniu gazu chyba zwiększa się ciśnienie w cylindrach,a co za tym idzie zwiększa się opór wywierany na rozrusznik ...czy wtedy nie przepuszcza bendiks (nie "ślizga się").Ewentualnie odkrędź gaźniki od cylindrów i sprawdź co z tego będzie.Jak będzie to samo,tzn.że coś z rozrusznikiem (bendiksem).
Gdyby nie filmik, to trudno w to uwierzyć.
ps
ewentualnie sprawdź czy nie ma gdzieś przebicia układ:manetka,linki gazu do elektryki, :frustrated: ale to mało prawdopodobne.Metodą prób dojdziesz do tego.
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: 2007XV1700 »

MI_maly pisze:ALBINERO,
podajesz objawy uszkodzonego sprzęgła rozrusznika. W zeszłym roku przechodziłem z moją virką podobne katusze. Chcąc zabić problem, masz dwa wyjścia:
1. kup na ebay nowe sprzęgło rozrusznika
2. zrób regenerację sprzęgła (kolega z forum świadczy usługę na allegro)

szerokości :uklon:
u mnie było to samo ale gaz nie dawał takich efektów specjalnych jak u Ciebie

Rozbierz lewą stronę wyjmij sprzęgiełko wkręć je w imadło i spróbuj przekręcić w przeciwną stronę(nie powinno przeskoczyć), będziesz wiedział czy to jest to samo co u mnie i MI_maly

Peace
Ostatnio zmieniony 26 stycznia 2012, 17:37 przez 2007XV1700, łącznie zmieniany 2 razy.
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: -waldi- »

Sprawdź masę silnika i ogólnie styki, bo ten pierwszy moment rozruchu jakiś dziwny jest.
A czy przy próbie kręcenia z pełnym otwarciem przepustnic też tak się dzieje ?

ściąg pokrywkę dźwigni elektromagnesu i zobacz jej zachowanie, albo druga osoba przez dodaniem gazu niech ją dociśnie.
Ogólnie coś słabiutko Ci to kręci tym rozrusznikiem - spadki napięć, po otwarciu przepustnic zwiększa się opór na sprężaniu (jak to już pisał poprzednik) i elektromagnes niestety nie jest w stanie utrzymać. W jakim stanie masz zęby na zębatkach.

podłącz woltomierz pod aku.
Ostatnio zmieniony 26 stycznia 2012, 16:58 przez -waldi-, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: 2007XV1700 »

-waldi- pisze:Sprawdź masę silnika i ogólnie styki, bo ten pierwszy moment rozruchu jakiś dziwny jest.
A czy przy próbie kręcenia z pełnym otwarciem przepustnic też tak się dzieje ?

ściąg pokrywkę dźwigni elektromagnesu i zobacz jej zachowanie, albo druga osoba przez dodaniem gazu niech ją dociśnie.
Ogólnie coś słabiutko Ci to kręci tym rozrusznikiem - spadki napięć, po otwarciu przepustnic zwiększa się opór na sprężaniu (jak to już pisał poprzednik) i elektromagnes niestety nie jest w stanie utrzymać. W jakim stanie masz zęby na zębatkach.

podłącz woltomierz pod aku.

Dobrze mówi - lać mu wódki!
Awatar użytkownika
ALBINERO
Posty: 1091
Rejestracja: 21 marca 2011, 19:55
Motocykl: Yamaha Virago XV1000
Lokalizacja: Wrocław/UK
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: ALBINERO »

Styki wyczyszczone , + i masowy . Zęby super jak nowe.Słabo kręcił bo już trochę rozładowany ,ale jak jest naładowany to robi dokładnie tak samo :( .Czy to może być BENDIX ???. Może po otwarciu przepustnic jak zwiększa się ciśnienie to bendix przepuszcza ?.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Virago XV 1000 rozrusznik

Post autor: -waldi- »

ale to nie jest bendiks

zobacz jak zachowuje się ta dźwignia elektromagnesu jak pisałem wcześniej
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
ODPOWIEDZ