Jaki regulator napięcia kupić ?

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: -waldi- »

kyller pisze:a ktos napisał ze 13,2 to za duzo ???
zacier pisze:
AD7426 pisze:napięcie jest jakie było 14-14.4V (przy maxymalnym obciążeniu 13.8-14V, a na samym aku 13,2V),
AD7426 pisze:ma ktoś pomysły co zrobić z za wysokim napięciem
Jak za wysokim? Wg.Haynesa masz mieć 14-15V na aku.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
rabw
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: rabw »

AD7426 pisze:ja już postanowiłem - znajdę gdzieś wielki radiator z grubym rdzeniem i walnę go na przód w miejsce klaksonu
...i Ci to absolutnie w niczym nie pomoże
AD7426 pisze:oczywiście na srebrną pastę tak jak teraz oryginalny radiator
...a to już jest voodoo. Szkoda pasty.

Reger pali się nie dlatego, że nie ma gdzie odprowadzać ciepła z obudowy, tylko dlatego, że nawalone jest w jego maleńkiej objętości aż 9 elementów, które się mocno grzeją i mają słabe przewodzenie ciepła do obudowy. Sprawa rozbija się o przewodność cieplną pomiędzy tymi elementami a obudową reglera, a nie pomiędzy obudową reglera a otoczeniem. Innymi słowy: przy pomocy dużego radiatora i kosmicznej pasty termoprzewodzącej schłodzisz obudowę, a te bestie w środku i tak będą gorące.
Sergiusz
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: Sergiusz »

...są różne sposoby na grzejący się regler, u mnie któryś z poprzednich właścicieli motoru zastosował ten najbrutalniejszy, alternator pracuje tylko na dwóch uzwojeniach, trzecie jest spalone (pewnie po awarii reglera - właśnie wczoraj to odkryłem, jedno z uzwojeń ma 16 Ohm ???) więc go nie naprawiał i co najmniej drugi sezon tak jeździ (a może i dużo dłużej). Ja przez półtora miesiąca zrobiłem już ponad 4500 km, poprzedni właściciel też jeździł tak ponad rok nieświadomy spalonego alternatora.

Na reglerze przy 3000 obr jest 13.8V, na akumulatorze 13.3V, przy 1000 obr na reglerze jest 13,3V na akumulatorze 12.8V. Prądu z alternatora starcza tak na styk na bieżące zasilanie motocykla (zapłon, światła) i jak spadnie napięcie na aku to na powolne podładowanie go (np po odpaleniu motoru lub włączeniu kierunkowskazów). Regulator praktycznie nie grzeje się, bo nie ma za bardzo co ograniczać, bilans mocy wychodzi na zero, założony jest regulator od XVS 560 Drag Star i ktoś go upchnął w puszce po przeciwnej stronie akumulatora dokładając dodatkowo wiatrak komputerowy do wymuszonego chłodzenia regulatora. Zaletą jest to, że chłodzony jest nawet w czasie postoju w korkach.

Zastanawiam się czy rozbierać alternator i przewijać go w środku sezonu czy skoro tak chodzi bezproblemowo od dawna jeździć dalej do zimy. Akumulator jest wprawdzie trochę niedoładowany ale motor pali bez problemów i jeśli napięcia spadnie poniżej napięcia alternatora to alternator go pomału doładowuje.

Czy poza tym że akumulator trochę obrywa i światła świecą trochę słabiej grozi to jeszcze jakimiś konsekwencjami ?
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: -waldi- »

Sergiusz pisze:Czy poza tym że akumulator trochę obrywa i światła świecą trochę słabiej grozi to jeszcze jakimiś konsekwencjami ?
tylko zabijesz akumulator, nic innego stać się nie może :)
u mnie podobnie było, tyle że alternator OK, a regulator padł. Ładowanie miałem OK (14,2V) ale tylko przy 1,5tyś obr później spadało do 13,2V i "jadło" z aku przez co musiałem raz na miesiąc doładować bo ciężko miał zakręcić
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
graf17
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: graf17 »

Podepnę się pod temat , bo kilka wątpliwości mnie nurtuje :
Jakie w końcu jest prawidłowe napięcie ładujące akuś ?
W puszkach jak jest powyżej 14,5 V to nieustannie pali po kolei żarówki .
W mojej lalce po kupnie było tak - na akusiu 11,5 ( moto hamerykańskie z reflektorem na stałe - brak możliwości zgaszenia i włączania reflektora po włączeniu stacyjki )
Po naładowaniu akumulatora 12,58 V na akumulatorze , po włączeniu stacyjki spadało do 11,5 , na obrotach wzrost o 0,2 - 0,3 V , czyli do 11,8 max - to na pewno nie naładuje akusia ),regulator gorący po 1 min pracy silnika - temp. ok.70 - 80 stopni .
Pomierzyłem też na pierwszej kostce od regulatora - identycznie , czyli kostki OK .
Na białych kablach do regulatora 7- 8 V zmienny (między kablami ) - po rozpięciu kostki 40 V zmienny ( a czytałem że ma być 5V i 30 V po rozpięciu) .
Kupiłem regulator no name Taiwan za 175 zeta w MOTO JAPAN z Rudy Śląskiej - zmontowałem i jest na zaciskach akumulatora od 14,5 (wolne obroty )do 14,7 na obrotach 2500 - 3000 .
Boję się trochę o instalację ( czytaj odbiorniki ) , nie wiem czy to nie za wysokie napięcie ?
Na wszelki wypadek zamówiłem też z Opola regulator za 206 zł z przesyłką ( nr telefonu z Forum ) - będzie na zapas jak padnie ten no name .
Nie miałem jeszcze możliwości przetestowania , bo czekam na parę rzeczy do motorka zamówionych przez net i na razie po wymianie oleju i filtra zrobiłem może 20 km :cry: ( muszę wbić w kalkulator w telefonie przeliczenie z mil na km :mrgreen: )
Generalnie moje pytanie kto ma rację - ile tych woltów ma być na zaciskach aku ???
piotr f.
Posty: 114
Rejestracja: 09 kwietnia 2009, 10:01
Motocykl: vs1400 nie dawno xv 920
Lokalizacja: Strzyżów - Żarnowa
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: piotr f. »

Czesc z wiedzy teoretycznej napiecie ładowania akumulatora 12 v wonosi 14,4 v
piotr f.
JEŚLI ROBISZ COŚ
ŻLE TO RÓB TO DOBRZE!
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: -waldi- »

teoria teorią a praktyka praktyką :P

w puszkach max to 14,5V w motorkach juz nie koniecznie - mały aku, krótsze trasy to i napięcie producent zaleca ciut większe napięcie by wymusić wiekszy prąd do doładowania aku

14,8 +-0,5 czyli:
graf17 pisze:i jest na zaciskach akumulatora od 14,5 (wolne obroty )do 14,7 na obrotach 2500 - 3000
masz idealnie i nic nie ruszaj

po za tym jaki miernikiem mierzyłeś bo jak takim z Tesco to potrafią mieć błąd nawet do 0.5V przy zakresie 20V :D właśnie takiego do garażu kupiłem ( ale tani był :mrgreen: )

Obrazek
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
graf17
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: graf17 »

Dzięki Waldi za dobre wieści , szczególnie za tą tabelkę - uspokoiła moje skołatane nerwy :mrgreen: - mogę się zająć innymi sprawami ( czytaj - upiększaniem lalki )
Awatar użytkownika
biernat88
Posty: 20
Rejestracja: 23 lutego 2009, 16:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Prudnik
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: biernat88 »

no to jestem kolejnym "szczesliwcem" który musi powalczyć z regulatorem :-( zaczelo sie od tego, że z pewnego wieczora nie udało sie wyjechac z garażu, rozrusznik tylko stukał a nie krecił, wyciagnąłem akumulator a w nim nie było ani grama wody, no to kierunek statolil, kupilem wode destylowaną, zalalem, podładowałem i odpalila. Ale znajomy podpowiedzial mi ze miał podobny przypadek z akumulatorem w aucie i sie okazalo ze regulator mu padł, no to miernik do reki i na wolnych obrotach bylo jakies 13,8V a na wyższych obrotach dochodzilo nawet do 17,5V. Regulator juz zamowiony, jutro tylko odebrać ze sklepu, założyc i miejmy nadzieje że nie bedzie wiecej niespodzianek :smile:
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: EDDIE »

Jaki zamówiłeś i za ile :?:
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Awatar użytkownika
biernat88
Posty: 20
Rejestracja: 23 lutego 2009, 16:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Prudnik
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: biernat88 »

zamowiłem ten z larssona: http://www.larsson.pl/?c=r&no=MTI5MDA2Mw==&bid=111808 tyle że nie zamawiałem go na stronie a w sklepie z cześciami do motorów, w którym cześci sciagaja z larssona, wpłaciłem zaliczke i za dwa dni byl do odebrania. Założyłem go już i jak narazie spisuje sie znakomicie :smile:
reme4
Status: Offline

WITKA

Post autor: reme4 »

PO PRZECZYTANIU WSZYSTKIEGO WIEM ŻE MAM PROBLEM I JAK GO ROZWIĄZAĆ
WIELKIE DZIĘKI :bravo:
SUZIN
Posty: 259
Rejestracja: 03 czerwca 2008, 00:00
Motocykl: XV 700 1985r
Lokalizacja: Orzysz
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: SUZIN »

biernat88 pisze:no to jestem kolejnym "szczesliwcem" który musi powalczyć z regulatorem :-( zaczelo sie od tego, że z pewnego wieczora nie udało sie wyjechac z garażu, rozrusznik tylko stukał a nie krecił, wyciagnąłem akumulator a w nim nie było ani grama wody, no to kierunek statolil, kupilem wode destylowaną, zalalem, podładowałem i odpalila. Ale znajomy podpowiedzial mi ze miał podobny przypadek z akumulatorem w aucie i sie okazalo ze regulator mu padł, no to miernik do reki i na wolnych obrotach bylo jakies 13,8V a na wyższych obrotach dochodzilo nawet do 17,5V. Regulator juz zamowiony, jutro tylko odebrać ze sklepu, założyc i miejmy nadzieje że nie bedzie wiecej niespodzianek :smile:
Miałem to samo , piszę bo mechani powiedział ważną rzecz,jeśli macie regulator umieszczony przy lewej stopce pasażera to 90% awari regulatora jest związana z brakiem masy, woda błoto itd. reg masę bierze przez obudowę. Polecił aby przynajmniej raz w roku odkręcić i wyczyścić szczotą drucianą!!!
Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było. Józef Szwejk
AD7426
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: AD7426 »

jak po mojemu to tylko kwestia temperatury - ten radiatorek ma znikomą powierzchnię, a do tego jest schowany i jedyne powietrze jakie go chłodzi to w czasie jazdy nagrzane od kartera, a na postoju rozgrzane od puszki wydechowej

zauważyłem, że w niektórych motocyklach fabrycznie radiator jest między lagami i zwykle jest jednobryłowym elementem z zatopionym układem, a nie tak jak w Yamahach doczepiany osobno do radiatora - swoją drogą to może warto założyć od jakiegoś innego moto lepiej przemyślany regulator, albo nawet ten uniwersalny naszej produkcji (trochę drogi mi się wydał)
Awatar użytkownika
Morte-69
Posty: 241
Rejestracja: 13 lipca 2009, 10:32
Motocykl: 535 :)
Lokalizacja: Kraków/Olesno Tarn.
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: Morte-69 »

Chyba tez mam i ja problem z regulatorem,jestem w trakcie szukania jakiegos ,co mi polecacie ?
Znalazlem cos takiego http://www.reg_mot.republika.pl/sprawdzzastosowanie.html
Ten z Larsona jest dobry?
reme4
Status: Offline

WITKA

Post autor: reme4 »

Co ci poradzę to to abyś sprawdził alternator.
Co do regulatora to na allegro kupiłem 158 +18 wysyłka OK
nara :bikersmile: :bikersmile: :bikersmile:
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: EDDIE »

Morte-69 pisze:Chyba tez mam i ja problem z regulatorem,jestem w trakcie szukania jakiegos ,co mi polecacie ?
Znalazlem cos takiego http://www.reg_mot.republika.pl/sprawdzzastosowanie.html
Ten z Larsona jest dobry?

W tym temacie - viewtopic.php?t=3872&postdays=0&postorder=asc&start=25 znajdziesz telefon do sprzedawcy TourMaxa a także lepszy sposób montażu z fotkami zamieszczonymi przez mnie
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: -waldi- »

ja polecam tego
http://www.allegro.pl/item715775843_fab ... irago.html

niewiele sie grzeje, ładowanie OK prądów nie brakuje przejechałem z nim łącznie 4 tyś km z czego 3,5 w upale i dalej chodzi bez zarzutów z resztą gwarancja też na niego jest
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: EDDIE »

Przecież to jest to samo, co ja polecałem :mrgreen:
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: -waldi- »

EDDIE pisze:Tourmax jest OK. Zapłaciłem za niego 150zł + przesyłka.
ja tam nie widze takiego napisu.... a i z innej firmy jest
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
Morte-69
Posty: 241
Rejestracja: 13 lipca 2009, 10:32
Motocykl: 535 :)
Lokalizacja: Kraków/Olesno Tarn.
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: Morte-69 »

ja dzis za tourmaxa zaplacilem 190 + przesylka. :(
chyba poszly ceny w gore.
jeszcze aku i bede odpalal maszyne.
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: EDDIE »

-waldi- pisze:
EDDIE pisze:Tourmax jest OK. Zapłaciłem za niego 150zł + przesyłka.
ja tam nie widze takiego napisu.... a i z innej firmy jest
Popatrz na obudowę, kształt i wychodzące kabelki. Na jednym jest nalepka TOURMAX, na drugim może być SIURMAX, a w środku jest to samo. Podobna sytuacja jest w olbrzymiej części przypadków w branży elektroniki użytkowej i sprzętu AGD.

[ Dodano: Pią Wrz 04, 2009 11:17 pm ]
Morte-69, polecam ci miejsce montażu wedug mojej fotki zamieszczonej we wcześniejszym temacie. Regler ma tam bardzo dobre chłodzenie, sprawdzałem nie raz przed tankowaniem na trasie.
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: -waldi- »

EDDIE, no nie zgodzę się ... nawet oryginał jest taki sam :) po prostu kopiują go ale w środku nie koniecznie jest to samo - wystarczy że wsadzą tyrystory inne i już może więcej lub mniej wytrzymać, to samo tyczy się diód użytych do prostownika
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: EDDIE »

OK, nie znam tego szczególnego regulatora, więc nie będę się spierać, ale dla mnie to to samo. Ważne, by było dobre :grin:
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Awatar użytkownika
Morte-69
Posty: 241
Rejestracja: 13 lipca 2009, 10:32
Motocykl: 535 :)
Lokalizacja: Kraków/Olesno Tarn.
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki regulator napięcia kupić ?

Post autor: Morte-69 »

Po jakim czase regulator napiecia robi sie cieply? zapodalem nowy i odpalilem motor i po niecelej minucie zaczyna sie juz robic cieply.jutro montuje nowy aku mam nadzieje ze to on byl przyczyna tego ze sie spalil albo ze padl ze starosci.co moze byc jeszcze przyczyna tego ze sie grzeje?akumulator stary dzis sprawdzalem dzien po doladowaniu prostownikiem mial 12,6 V wyglada ze nie jest zly ale zmieniam dla swietego spokoju.co mozna jeszzce posprawdzac zeby byc pewnym ze jest wszysko ok?
ODPOWIEDZ