Pomocy! Niechce odpalić.

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Ppiotreq1987
Posty: 16
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 06:56
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Ppiotreq1987 »

Witam! Panowie proszę o pomoc gdyż moja 750 - tka nie chce odpalić a wszystko jest niby sprawne. Rozrusznik sprawdzony, elektromagnes też, akumulator nowy, bezpieczniki też a po włączeniu zapłonu i przycisku "start" jest tylko tzw. "pyknięcie" elektromagnesu i cisza. Nie wiem czy to ważne ale po włączeniu zapłonu nie działa nawet sygnał dźwiękowy tak jakby akumulator był za słaby a przecież jest nowy i w 100% sprawny. Proszę o pomoc bo sezon chyba tuż tuż a mi już brak pomysłów co może być nie tak. :( Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: -waldi- »

naładuj aku, zmierz jakie jest napięcie w momencie rozruchu, sprawdź przewód "-" z akumulatora co idzie na silnik
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Ppiotreq1987
Posty: 16
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 06:56
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Ppiotreq1987 »

Ok. Akumulator jest nowy i w pełni naładowany. Zrobię jak napisałeś i opiszę wyniki.
Ppiotreq1987
Posty: 16
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 06:56
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Ppiotreq1987 »

Przepraszam że nie pisałem (służba) :). Więc sprawa wygląda tak: napięcie aku - 12.89 po włączeniu przycisku start spada do 11.65. Przewód minusowy wydaje się być dobry ponieważ oględziny wizualne i sprawdzenie miernikiem nie wykazało nic złego.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: -waldi- »

Problem masz z rozrusznikiem.

Do silnika rozrusznika przychodzi + ze styku elektromagnesu na tą śrubę M6. Podepnij tam żarówkę i zobacz czy zaświeci.
Wbij jakiś bieg (3) i przepchnij trochę moto. Wtedy spróbuj.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
lukeswirus
Posty: 588
Rejestracja: 28 marca 2011, 14:18
Motocykl: TRACER 7
Lokalizacja: ZABRZE
Wiek: 44
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: lukeswirus »

rozbierz rozrusznik i zobacz jak szczotki wyglądają. Ja tak miałem w zeszłym roku. Rdza blokowała mi pracę szczotek. Po oczyszczeniu i kupnie nowych szczotek śmiga jak talala
YAMAHA TRACER 7
Ppiotreq1987
Posty: 16
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 06:56
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Ppiotreq1987 »

Dzięki Panowie. Zastosuje się do porad i opisze wyniki.
Ppiotreq1987
Posty: 16
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 06:56
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Ppiotreq1987 »

Rozrusznik sprawdzony (rozkład na części) w serwisie i jest dobry. Jutro złożę i sprawa z żarówką zostaje do sprawdzenia.
Ppiotreq1987
Posty: 16
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 06:56
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Ppiotreq1987 »

Panowie czy rozrusznik (biorąc za wałek) powinien kręcić się lekko czy z pewnymi oporami?
Ppiotreq1987
Posty: 16
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 06:56
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Ppiotreq1987 »

Dodam jeszcze że moto na "popych" pali jak mój teść fajki:) Z tym że nie chcę czegoś nie uszkodzić ale to była awaryjna sytuacja.
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 685
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Kargul »

Ppiotreq1987 pisze:Panowie czy rozrusznik (biorąc za wałek) powinien kręcić się lekko czy z pewnymi oporami?
Powinien kręcić z pewnymi oporami. Tam jest przekładnia i ona powoduje, że są opory.

Co do problemu, możesz mieć to co u mnie. Wybite gniazdo wałka rozrusznika (u mnie ma średnice 11,5mm, a wałek 10mm) w kapie. Właśnie szukam kogoś kto mi to wytulejuje.

Ja mam objawy, że na zimnym silniku pali bez problemu, a na gorącym nie ma siły zakręcić.

Pozdrawiam
Ppiotreq1987
Posty: 16
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 06:56
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Ppiotreq1987 »

Dzięki Kargul.
Na pewno to sprawdzę z tym że u mnie czy zimny czy ciepły to w ogóle nie kręci. Umówiłem się na dzisiaj z elektronikiem i ma mi posprawdzać wszystko bo sam nie dałem rady tego pokonać. :(
Ppiotreq1987
Posty: 16
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 06:56
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Ppiotreq1987 »

Panowie moto działa. Wielkie dzięki dla Waldiego :bravo: za ten nieszczęsny kabel od aku do rozrusznika. :) I mam jeszcze pytanie czy cykliczne strzały w tłumik wydechowy na jednym z cylindrów są normalne czy też coś jest nie tak?
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: -waldi- »

za uboga mieszanka - dziurawe membrany, lub zła regulacja gaźników
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 729
Rejestracja: 22 stycznia 2013, 18:39
Motocykl: XV 750, Vulcan 1600
Lokalizacja: Mikołów
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Winters »

Ppiotreq1987 pisze:Panowie moto działa. Wielkie dzięki dla Waldiego :bravo: za ten nieszczęsny kabel od aku do rozrusznika. :) I mam jeszcze pytanie czy cykliczne strzały w tłumik wydechowy na jednym z cylindrów są normalne czy też coś jest nie tak?
Może napisz dla innych czy kabel był przerwany, przetarty.... czy był skorodowany styk... przerwana izolacja..??
Ppiotreq1987
Posty: 16
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 06:56
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Ppiotreq1987 »

Winters słuszna uwaga. :-) Kabel był w jednym miejscu przetarty i było przebicie na mase. I ot cały problem.

Waldi dziękuję za wskazówki. Zabieram sie do sprawdzenia tych rzeczy. Jak skończe opiszę co i jak. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: micek1968 »

Kuźwa... miałem dziś to samo (dwa razy). Po przekręceniu kluczyka kontrolki się zapalają. Uruchamiam rozrusznik i jest PSTRYK i koniec. Wszystkie kontrolki gasną, światła, klakson, nic nie działa. Grzebałem w kablach ale nic nie znalazłem. Odłączyłem aku i pomogło - moto odpaliło jakby nigdy nic. Uznałem że to coś ze stykami, ale pojechałem do sklepu i pod sklepem miałem to samo. Odłączyłem aku (masę (-) ) i znowu zadziałało... Tak sobie przypomniałem że jak podłączyłem podczas szukania przyczyny (nim odłączyłem aku) próbówkę (śrubokręt z żarówką) do aku to żarówka pulsowała (?). Zauważyłem tez że w czasie awarii po przekręceniu kluczyka wskazówka obrotomierza lekko podskakuje do góry (normalnie jakoś tego nie zauważyłem).
Teraz moto mam gorące, ale jak tylko ostygnie podejdę zobaczyć ten kabel co pisał Waldi o problemach Ppiotreq1987.
I mam nadzieję że to tylko to bo jutro muszę jechać walczyć z przelutowaniem instalacji żeby ładowanie naprawić. Jeszcze jednego nie naprawiłem a tu drugie się spierniczyło :(
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2014, 18:06 przez micek1968, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: -waldi- »

Micek aku Ci padł :)
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: micek1968 »

Jak mi aku padł jak jakieś 3 tygodnie temu go zalewałem... ????!!! I na dokładkę jeszcze przedwczoraj go ładowałem bo po samy zalaniu był trochę osłabiony.
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2014, 18:10 przez micek1968, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: -waldi- »

No objawy wskazują na padnięte aku.
Sprawdź przewód masowy idący na silnik, przeczyść, dokręć.

podłącz woltomierz pod aku i sprawdź co dzieje się z napięciem w momencie rozruchu
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: micek1968 »

Do ilu może max spaść? Idę do moto póki jest widno... Zaraz wracam :)
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2014, 18:16 przez micek1968, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: -waldi- »

no mniej jak 10,5 to juz źle

Akumulator suchoładowany po zalaniu elektrolitem nie wymaga ładowania.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: micek1968 »

Ppiotreq1987 pisze:... nieszczęsny kabel od aku do rozrusznika. :) ...
Jeden kabel z minusa idzie na masę silnika. Ten o którym piszesz to z plusa na tą śrubę od rozrusznika od przodu moto koło kolanka wydechu? Tam powinien być ciągły plus?
Ppiotreq1987 pisze:Dodam jeszcze że moto na "popych" pali jak mój teść fajki:) Z tym że nie chcę czegoś nie uszkodzić ale to była awaryjna sytuacja.
Podczas "awarii" kiedy przy próbie rozruchy zgasły te wszystkie kontrolki i nic nie działało odpalił Ci z popychu (ja nie próbowałem)?
Po tym popychanym odpaleniu zaczęło wszystko działać?
-waldi- pisze:no mniej jak 10,5 to juz źle

Akumulator suchoładowany po zalaniu elektrolitem nie wymaga ładowania.
Co do aku to się ostatnio dowiedziałem od elektryka że jednak trzeba po zalaniu go podłączyć na kilka godzin... Ale to już może są różne szkoły... W sumie to i tak ładował się z godzinkę a potem przeszedł na stan podtrzymania i malutkim prądem sobie go trzymał...
Byłem przy moto... Gnida teraz pali ładnie bezproblemowo... Sprawdziłem przewód minusowy od aku do silnika (w miejscu mocowania włącznika stopu jest zmasowany z silnikiem). Było ładnie ale mimo wszystko przeczyściłem delikatnie drobnym papierkiem ściernym miejsce zmasowania i styk akumulatora.
A co do napięć to przed uruchomieniem rozrusznika miałem 12,6V. Zdjąłem świece żeby dłużej pokręcić żeby miernik zdążył zareagować i... podczas rozrusznika spada do około 10,8-10,9 V. Potem jak przestanę kręcił to napięcie rośnie do pierwotnego 12,6 więc aku chyba jest OK.

Jak mnie wkurzają takie awarie które są a jak się zabieram za usuwanie to już ich nie ma... :(
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: micek1968 »

Posiedziałem dziś trochę w garażu i posprawdzałem wszystkie połączenia. Przetarłem papierkiem, posmarowałem wazelinką i w sumie nadal nie wiem co było przyczyną wczorajszej awarii ale dziś pali ładnie i bez problemów.
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Ppiotreq1987
Posty: 16
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 06:56
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Re: Pomocy! Niechce odpalić.

Post autor: Ppiotreq1987 »

Sorki że długo nie pisałem ale miałem problemy z dostawcą internetu. Jak pisałem wcześniej plus z aku szedł mi na masę bo był uszkodzony. I dlatego rozruch nie działał. Teraz pali z pierwszego tylko że dalej mi wali na niskich obrotach w jedną rure. Sprawdzałem gaźniki i świece i dalej to samo.
ODPOWIEDZ