Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: tylust »

Wczoraj zauważyłem dziwne zjawisko. Od jakiegoś czasu walczę z moto i powoli dochodzę z nim do jakiegoś ładu. Tył notorycznie nie palił - wymieniłem cewkę i bardzo to pomogło. Teraz ładnie odpala równo pracuje dobrze wchodzi na obroty, ale.... jak się dobrze rozgrzeje to potrafi załapać coś takiego, że przy przyspieszaniu obroty zaczynają wariować - nie tyle na silniku co na samym obrotomierzu. Odkręcam manetkę, a wskazówka bez ładu i składu lata pomiędzy 2-5 tyś. obrotów. Silnik z oporami, ale w miarę równo się wkręca na obroty. Po chwili wszystko wraca do normy :roll: Czy macie jakiś pomysł o czym to może świadczyć ? Jakieś uszkodzenie obrotomierza czy może głębszy problem z elektryką ?
Tomek
Awatar użytkownika
barg
Posty: 814
Rejestracja: 15 września 2011, 23:44
Motocykl: XV 700 '84 ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: barg »

Jak zjarało cewkę to pewnie przewody wysokiego napięcia do wymiany.
Poza tym możesz zmierzyć napięcie, sprawdzić moduł, sprawdzić połączenia, głównie masę.
Milczę zawzięcie i czekam na znak by mogło być pięknie, bo nie jest aż tak.
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: tylust »

Że poprzednia cewka padła to bym nie powiedział. Po prostu niedomagała , ale moto paliło po prostu trochę kapryśnie. Może źle się w pierwszym poście wyraziłem. Kable i fajki wymieniałem pewnie ze 200km temu na nowe. Zastanawia mnie skąd idzie sygnał na obrotomierz ? Elektryk ze mnie żaden :P
Tomek
Awatar użytkownika
barg
Posty: 814
Rejestracja: 15 września 2011, 23:44
Motocykl: XV 700 '84 ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: barg »

Obrotomierz jest sterowany z modułu. Sprawdź jego zasilanie czy kabelki się gdzieś nie przetarły i czy jest poprawne masowanie. Również przy przełączniku na kierownicy (ten czerwony do awaryjnego wyłączania).
Milczę zawzięcie i czekam na znak by mogło być pięknie, bo nie jest aż tak.
Awatar użytkownika
Pablo_kat
Posty: 299
Rejestracja: 11 lipca 2013, 00:55
Motocykl: XV1100--->XV1900
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: Pablo_kat »

Jest też opcja luzu na bezpieczniku - ja tak miałem. Po prostu obroty spadały na chwilkę i był efekt falowania. Na silniku nic nie czułem. Bezpiecznik m. in. od klaksonu...
kokuru
Posty: 211
Rejestracja: 14 maja 2009, 23:30
Motocykl: st1300
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 61
Status: Offline

Re: Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: kokuru »

Mnie sie przetarl przewod w grubej wiazce ,zaraz jak przewody wychodza z lampy,licznika ,obrotomierza,stacyjki
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: tylust »

Dziękuję za ten zbiór pomysłów. Dam znać po weekendzie czy to pomogło bo wcześniej niestety nie dam rady się nad tym pochylić :nazdrowie:
Tomek
Awatar użytkownika
radar64
Posty: 525
Rejestracja: 15 sierpnia 2008, 18:03
Motocykl: VTX 1300
Lokalizacja: w-wa/N.Iwiczna
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: radar64 »

jezeli moto nierówno pali a obrotomierz szaleje to może trzeba by przyjrzeć się impulsatorowi?Ludziki pisali,że lubi szaleć na rozgrzanym silniku
Awatar użytkownika
piorej
Posty: 10
Rejestracja: 11 listopada 2015, 19:42
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Kotarwice pod Radomiem
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: piorej »

Witam koleżanki i kolegów.
Mam problem z obrotomierzem, posiadam Virago xv 750 z 94r. Gdy odpalam rano to obrotomierz pokazuje odpowiednią liczbę obrotów i wszystko jest ok, po przejechaniu jakichś 7 kilometrów obrotomierz zaczyna pokazywać o jakieś 1000 do 1500 obrotów więcej. Gdy zatrzymam się na światłach wiem i czuje że mam około 800 do 900 obrotów a obrotomierz pokazuje od 1500 do 2000 tys. I tak samo jest podczas jazdy, w jedną stronę jak jadę przy 80 km/h mam około 3000 obrotów a jak się trochę bardziej rozgrzeje to przy tej samej prędkości mam około 4500 obrotów. Zaobserwowałem jeszcze , że jak postawię ją w garażu wyłączę stacyjkę to strzałka nie spada do zera tylko zatrzymuje się na około 1500 obrotów po jakichś dwóch dniach strzałka sama przemieszcza się na zero i znowu przez pewien okres czasu obrotomierz pokazuje dobrze. Co może być tego przyczyną? Z góry dziękuje za sugestie.
Dodam jeszcze że pali od pierwszego czy jest zimna czy ciepła i nie ma różnicy pod manetką, jest tak samo żwawa.
Awatar użytkownika
john5
Posty: 2
Rejestracja: 16 marca 2012, 17:37
Motocykl: xv 700 86r
Lokalizacja: Poznań/Wągrowiec
Wiek: 37
Status: Offline

Re: Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: john5 »

Witam!
Miałem podobny motyw. Obrotomierz robił co chciał i podczas jazdy spadał do 0. W odróżnieniu od Twojego problemu, ja miałem jeszcze problemy z tylnym cylindrem, który raz działał a raz nie. Okazało się, że uszkodzone były 2 tranzystory w module zapłonowym i ponoć jeden z nich ma wpływ na obrotomierz. Warto sprawdzić. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: Darek Adamczewski »

Szczegółów nie potrafię powiedzieć, ale opisane objawy wskazują na usterkę jakiegoś elementu półprzewodnikowego. Rozgrzany tranzystor lub tyrystor głupieje i "puszcza" prąd o wartości innej niż powinno być. Tylko gdzie szukać? Obrotomierz jest powiązany z ukł. zapłonowym, ale sam w sobie też ma elementy elektroniczne. Jeśli jednak temp. silnika ma taki wpływ, to raczej w module zapłonowym jest coś nie halo. Może to być głupi kabelek, ale i jakiś element typu własnie tyrystora.
A! i przyszło mi do głowy jeszcze coś. Otóż większość obrotomierzy analogowych jest w konstrukcji identyczna z miernikiem typu amperomierz czy woltomierz. A może w środku coś się zacina, np. ośka wskazówki, albo szwankuje sprężyna włosowa (spiralka) odpowiedzialna za opór stawiany przez wskazówkę. Chyba bez magika-elektronika się nie obejdzie.
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
Awatar użytkownika
piorej
Posty: 10
Rejestracja: 11 listopada 2015, 19:42
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Kotarwice pod Radomiem
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Obrotomierz wariuje - czego to objaw ?

Post autor: piorej »

Podjechałem do serwisu i po rozmowie z mechanikiem doszliśmy do wniosku, ze mysi to być wina obrotomierza. Zakupiłem używany i wczoraj zamontowałem, jak na razie działa prawidłowo i nie wariuje. Chyba to był obrotomierz walnięty, jak na razie przejechałem jakieś 10 km i wszystko OK. Dziękuje za rady. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ