Wątpliwości dotyczące świec zapłonowych - długość gwintu.

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
klausik77
Posty: 4
Rejestracja: 31 października 2015, 20:29
Motocykl: Yamaha Virago 535
Status: Offline

Wątpliwości dotyczące świec zapłonowych - długość gwintu.

Post autor: klausik77 »

Witam! Przeczytałem liczne wątki na forum dotyczące świec zapłonowych do Virago XV 535, ale nigdzie nie znalazłem lub przeoczyłem informacji o długości gwintu świec.
Moja wątpliwość i zarazem pytanie do bardziej świadomych forumowiczów to długość gwintu pierwszej świeczki (tej po lewej). W instrukcji i na forum wszędzie jest napisane jedynie jaki model wybrać. Zakupiłem więc kąplet świeczek i zdziwienie padło na mnie gdy wykręciłem jedną z pierwszego cylindra - ma krótki gwint, w tylnym cylindrze jest na długim gwincie. Zerkając w blok wydaje mi się, że długi gwint się zmieści, ale lepiej zapytać. Tak ma być, czy ktoś na serwisie ot tak sobie wkręcił? Dodam, że moto zakupiłem parę miesięcy temu i dopiero się "poznajemy". Model wg papierów Virago XV 535 rok 1996 na silniku i ramie 2YL.
Awatar użytkownika
GregorS
Posty: 1904
Rejestracja: 20 maja 2009, 23:48
Motocykl: 535,750=> NT650V
Lokalizacja: z e-wsi w woj. łódzkim
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Wątpliwości dotyczące świec zapłonowych - długość gwintu

Post autor: GregorS »

Dwie jednakowe.
https://www.youtube.com/watch?v=9rr5Z7kpCTo

........MOTÓR NIE UMIERA NIGDY, MOTÓR JEST WIECZNY..........
http://www.youtube.com/watch?v=mNg3TuXL7Do
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Wątpliwości dotyczące świec zapłonowych - długość gwintu

Post autor: leszekk »

W katalogach masz oznaczenie świecy jaka powinna być w Twoim motocyklu. To oznaczenie zawiera w sobie także dane dotyczące długości gwintu. Przykładowy zamiennik trójelektrodowy z Iskry o oznaczeniu FE65PTRS identyfikuje jeden typ świecy - nie ma świecy FE65PTRS z krótkim gwintem i takiej samej FE65PTRS z długim gwintem - jeśli jest świeca o analogicznych parametrach ale innej długości to znajdzie to odzwierciedlenie w jej nazwie.
Zatem w ramach oswajania - znajdź katalog lub książkę serwisową (lub poszukaj na forum) i według tego skompletuj świece w swoim motocyklu.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
klausik77
Posty: 4
Rejestracja: 31 października 2015, 20:29
Motocykl: Yamaha Virago 535
Status: Offline

Re: Wątpliwości dotyczące świec zapłonowych - długość gwintu

Post autor: klausik77 »

Dzieki Panowie! Z literatury fachowej i oczywiście z poradników forumowiczów z zakupem nowych świeczek nie miałem problemu. Dla mnie było tylko zdziwienie po wykręceniu świec z motocykla a raczej ta jedna z krótkim gwintem o oznaczeniu bpr7hs jeżeli mnie pamięć nie myli. Druga to standard bpr7es.

Czyli jak dobrze rozumuję obie mają być z długim gwintem, a ta krótka znalazła się przez "przypadek"? W serwisówce jest napisane bpr6es.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ