Gniazdo zapalniczki

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Pietras
Posty: 5
Rejestracja: 07 marca 2017, 18:41
Motocykl: Yamaha XV Virago 125
Status: Offline

Gniazdo zapalniczki

Post autor: Pietras »

Witam,

potrzebuję pomocy w 2 kwestiach.

1. Gdzie znajdują się bezpieczniki w virago 125? (doszło chyba do zwarcie przy próbie naprawy czujnika hamulca od tylnego światła i teraz nie działa mi klakson, kierunkowskazy oraz kontrolka od biegu jałowego i kierunkowskazów) - nieaktualne, zlokalizowałem go i wymieniełem.

2. Kupiłem na aliexpress gniazdo zapalniczki. Na zdjęciach nie widać było że jest inny rodzaj podłączenia niż bezpośrednio do akumulatora. Wie ktoś jak można je podłączyć?

https://images83.fotosik.pl/770/817d8594f598f47fmed.jpg


Byłbym wdzięczny za pomoc bo już część motoru rozebrałem i nic nie znalazłem.
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2017, 17:13 przez Pietras, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ice-Man
Posty: 250
Rejestracja: 01 grudnia 2013, 17:53
Motocykl: była śliwowica 0.75
Lokalizacja: Toruń
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Bezpieczniki i gniazdo zapalniczki

Post autor: Ice-Man »

2. Standardowy konektor, kup odpowiedni męski, trochę przewodu, gniazdo bezpiecznika(!), wyłącznik i tyle.
Pietras
Posty: 5
Rejestracja: 07 marca 2017, 18:41
Motocykl: Yamaha XV Virago 125
Status: Offline

Re: Bezpieczniki i gniazdo zapalniczki

Post autor: Pietras »

Ice-Man pisze:2. Standardowy konektor, kup odpowiedni męski, trochę przewodu, gniazdo bezpiecznika(!), wyłącznik i tyle.

Moglbys to opisac bardziej lopatologicznie?
Na czerwonym przewodzie od gniazda zapalniczki do koncowki ze zdjecia jest bezpiecznik jak cos.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Bezpieczniki i gniazdo zapalniczki

Post autor: Blunio »

Pietras pisze:
Ice-Man pisze:2. Standardowy konektor, kup odpowiedni męski, trochę przewodu, gniazdo bezpiecznika(!), wyłącznik i tyle.

Moglbys to opisac bardziej lopatologicznie?
Na czerwonym przewodzie od gniazda zapalniczki do koncowki ze zdjecia jest bezpiecznik jak cos.
Każdy obwód musi być zabezpieczony. Widać gniazdo zapalniczki wyposażył w bezpiecznik producent. :kawa:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Pietras
Posty: 5
Rejestracja: 07 marca 2017, 18:41
Motocykl: Yamaha XV Virago 125
Status: Offline

Re: Bezpieczniki i gniazdo zapalniczki

Post autor: Pietras »

Blunio pisze:
Pietras pisze:
Ice-Man pisze:2. Standardowy konektor, kup odpowiedni męski, trochę przewodu, gniazdo bezpiecznika(!), wyłącznik i tyle.

Moglbys to opisac bardziej lopatologicznie?
Na czerwonym przewodzie od gniazda zapalniczki do koncowki ze zdjecia jest bezpiecznik jak cos.
Każdy obwód musi być zabezpieczony. Widać gniazdo zapalniczki wyposażył w bezpiecznik producent. :kawa:

Jestem tego świadom, napisałem że jest bezpiecznik bo Ice-Man o nim wspomniał.
Awatar użytkownika
jacek64
Posty: 595
Rejestracja: 15 października 2012, 23:22
Motocykl: XVS 1,3
Lokalizacja: Inowrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: jacek64 »

Autorowi chodziło jak podłączyć wtyczkę męską ( białą na fotce ) z akumulatorem lub innym źródłem napięcia :mrgreen: .
Musisz podejść do hurtowni motoryzacyjnej ( intercars, interteam itp ) i spytać się czy mają zestawy wtyczki z gniazdem ( najlepiej część żeńska do tego co masz ). Jeżeli nie znajdziesz, kupujesz obojętnie jaki inny zestaw np:
http://allegro.pl/zlacze-konektorowe-2- ... 40705.html jeśli oczywiście chcesz żeby to było rozłączalne, dokupujesz przewód elektryczny 2-żyłowy o przekroju takim jaki masz u siebie, 2 końcówki konektorowe najlepiej izolowane np:
http://www.biall.com.pl/category,Izolow ... 8,500.html.
Przewody łączysz z konektorami lutując i izolując. Końcówki konektorowe ( FI 6 )podłączasz do akumulatora ( najpierw " - " potem " + " ), sprawdzasz miernikiem poprawność podłączenia ( minus na obudowie ) i gotowe. Wszystkie luźne połączenia muszą być zaizolowane żeby nie było zwarcia i przewód najlepiej przymocowany do jakiegoś stałego elementu. Problemem może być przykręcenie klem i złączek do biegunów aku ( śruby mogą być deczko za krótkie ) ale pomyślisz i skręcisz :P
W instalacji motocykla nie ma czegoś takiego jak wolne gniazdo do przyłączenia zapalniczki.
Pietras
Posty: 5
Rejestracja: 07 marca 2017, 18:41
Motocykl: Yamaha XV Virago 125
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: Pietras »

jacek64 pisze:Autorowi chodziło jak podłączyć wtyczkę męską ( białą na fotce ) z akumulatorem lub innym źródłem napięcia :mrgreen: .
Musisz podejść do hurtowni motoryzacyjnej ( intercars, interteam itp ) i spytać się czy mają zestawy wtyczki z gniazdem ( najlepiej część żeńska do tego co masz ). Jeżeli nie znajdziesz, kupujesz obojętnie jaki inny zestaw np:
http://allegro.pl/zlacze-konektorowe-2- ... 40705.html jeśli oczywiście chcesz żeby to było rozłączalne, dokupujesz przewód elektryczny 2-żyłowy o przekroju takim jaki masz u siebie, 2 końcówki konektorowe najlepiej izolowane np:
http://www.biall.com.pl/category,Izolow ... 8,500.html.
Przewody łączysz z konektorami lutując i izolując. Końcówki konektorowe ( FI 6 )podłączasz do akumulatora ( najpierw " - " potem " + " ), sprawdzasz miernikiem poprawność podłączenia ( minus na obudowie ) i gotowe. Wszystkie luźne połączenia muszą być zaizolowane żeby nie było zwarcia i przewód najlepiej przymocowany do jakiegoś stałego elementu. Problemem może być przykręcenie klem i złączek do biegunów aku ( śruby mogą być deczko za krótkie ) ale pomyślisz i skręcisz :P
W instalacji motocykla nie ma czegoś takiego jak wolne gniazdo do przyłączenia zapalniczki.

WIelkie dzieki.

Troche zabawy bedzie. Chyba wiecej niz z gniazdem ktore ma koncowki do podlaczenia bezposrednio do akumulatora ale sprobuje.

jacek64 pisze:W instalacji motocykla nie ma czegoś takiego jak wolne gniazdo do przyłączenia zapalniczki.
A skubance sprzedaja z taka koncowka jakby wystarczylo ja tylko podlaczyc do wolnego gniazda.


Jeszcze raz dzieki.
Awatar użytkownika
Snake
Posty: 970
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, 14:15
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Biała Podlaska
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: Snake »

Siemano.

Odświeżę trochę kotleta. W sumie aktualny i nie ma jak schabowy.
Drodzy panowie i panie rzecz jasna ;)
Zdarzyło wam się tak że przy montażu gniazda urządzenie nie ładowało? Już spieszę wyjaśnić!

Otóż wpinałem gniazdo 12v
http://jurtom.istore.pl/environment/cac ... 387870.jpg
Plus do klaksonu, minus pod śrubę klaksonu, plus przez bezpiecznik 10A. Kontrolka zapalniczki świeci, że prąd jest po przekręceniu kluczyka, czujnikiem sprawdzałem prąd jest. Czyli gra gitara. Ale telefon nie chce ładować się, tylko mój, inne telefony normalnie ładuje. Gra i buczy. Mój nie :) trochę śmieszne.

Na początku myślałem, że źle podpiąłem, nie tak, zmieniałem miejsca masy, plusy, w końcu bez bezpiecznika, bezpośrednio do aku, nawet gniazdo zmieniałem i nic, mojego telefonu nie ładuje. Już w całkowitej kropce jestem. Może być tak, że urządzenie, smartphone, może mieć jakieś potrzeby mocy? Dodam, że w samochodzie przez tą samą ładowarkę telefon się ładuje normalnie.
5000 Kilometrów -> 2 Ludzi -> 2 Motocykle -> 1 Cel
Awatar użytkownika
IRE
Posty: 108
Rejestracja: 22 kwietnia 2016, 18:51
Motocykl: V star 1100
Lokalizacja: opolskie
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: IRE »

Poczytaj sobie z forum elektrody, może być pomocne, tu link ; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2655734.html
LWG
Najlepsza dieta-dieta roślinna
Chmiel, żyto, tytoń, konopie
Awatar użytkownika
Snake
Posty: 970
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, 14:15
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Biała Podlaska
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: Snake »

IRE pisze:Poczytaj sobie z forum elektrody, może być pomocne, tu link ; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2655734.html
LWG
Dzięki ogólnie trochę jaśniej, winy należy szukać w chińskiej ładowarce za 19,99 PLN no i w dużym poborze prądu przez telefon. O ile w aucie daje rade na motocyklu już nie. Akurat ja mam inne tel niż wymienione w tamtym forum ale też tego typu. Nokia E52 normalnie ładowało Lumia 535 (tel miałem pierwszy i przypadkowo :bravo: powinno być kompatybilne ) już nie ładuje. Tylko tu bateria siedzi 1500A.
5000 Kilometrów -> 2 Ludzi -> 2 Motocykle -> 1 Cel
Awatar użytkownika
R63
Posty: 124
Rejestracja: 27 lipca 2016, 15:13
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Kwidzyn GKW
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: R63 »

A już myślałem że masz stacjonarny i on nie chce podróżować :D
Awatar użytkownika
Snake
Posty: 970
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, 14:15
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Biała Podlaska
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: Snake »

R63 pisze:A już myślałem że masz stacjonarny i on nie chce podróżować :D
Wiesz, stacjonarny mam mniejszy od "smartfona" więc można by się zastanowić co by wziąć :bravo:
5000 Kilometrów -> 2 Ludzi -> 2 Motocykle -> 1 Cel
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 685
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: Kargul »

Snake kup ładowarkę 2A jakiegoś renomowanego producenta i problem zniknie. Ja mam Noki i nie mam tego problemu. Jak używałem jakiegoś taniego g za 15zł to też mi nie doładowywał telefonu.
Awatar użytkownika
Snake
Posty: 970
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, 14:15
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Biała Podlaska
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: Snake »

Kargul pisze:Snake kup ładowarkę 2A jakiegoś renomowanego producenta i problem zniknie. Ja mam Noki i nie mam tego problemu. Jak używałem jakiegoś taniego g za 15zł to też mi nie doładowywał telefonu.
Siemano :motorcycle:

Spieszę napisać posłuchałem rady Kargula i IRE'a Nowa ładowarka rozwiązała problem, też chińska 2,4A. Co prawda nie za 100 a za 39 PLN i wszystko gra i buczy telefonik się ładuje tak jak było zaplanowane dodatkowo jakiegoś tam szybkiego ładowania. Kabel wpinany prze USB.
https://www.euro.com.pl/ladowarki-do-te ... 2181.bhtml
Należą się browary.
:nazdrowie:
Dziękuję za rady Panowie.
5000 Kilometrów -> 2 Ludzi -> 2 Motocykle -> 1 Cel
kniazio
Posty: 3
Rejestracja: 21 listopada 2017, 06:40
Motocykl: Yamaha Virago 750
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: kniazio »

Witam wszystkich
Zakupilem gniazdo zapalniczki do mojej Yamahy http://allegro.pl/gniazdo-zapalniczki-1 ... YmEzYTk%3D
Moje pytanie:
Czy moge podac 12V z prostownika przez gniazdo zapalniczki aby naladowac akumulator
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: grzegorzbr2 »

Można, byle by było wpięte w instalację moto przed stacyjką i niezapomnij o bezpieczniku.
Awatar użytkownika
Snake
Posty: 970
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, 14:15
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Biała Podlaska
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: Snake »

kniazio pisze:Witam wszystkich
Zakupilem gniazdo zapalniczki do mojej Yamahy http://allegro.pl/gniazdo-zapalniczki-1 ... YmEzYTk%3D
Moje pytanie:
Czy moge podac 12V z prostownika przez gniazdo zapalniczki aby naladowac akumulator
Pozdrawiam
Możesz.
Ja zrobiłem bezpośrednio pod klemy i własnie ma mi służyć głownie do ładowania aku.
Oczywiście jak Grzegorz mówi bezpiecznik ma być.
Generalnie mam dwa, jedno pod siedzeniem drugie na kierownicy. Te pod siedzeniem własnie do Aku by przez nie łądować, a na kierownicy wpięte pod klakson , działa tylko z kluczykiem a ma służyć do navi czy tel.

:nazdrowie:
5000 Kilometrów -> 2 Ludzi -> 2 Motocykle -> 1 Cel
kniazio
Posty: 3
Rejestracja: 21 listopada 2017, 06:40
Motocykl: Yamaha Virago 750
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: kniazio »

Tak tylko zauwazcie ze ten wynalazek jest z ladowarka usb
Pytanie czy jak wepne napiecie 12V od d...y strony to czy nie posle w kosmos ladowarki
Cale to urzadzenie mam oczywiscie wpiete bezposrednio pod klemy i po drodze jest fabryczny bezpiecznik ktory byl w komplecie
Awatar użytkownika
Snake
Posty: 970
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, 14:15
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Biała Podlaska
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: Snake »

USB to tylko po to byś nie potrzebował tej przejściówki/wtyczki.
Teraz ładowarki do tel głównie mają kabel do łądowania z USB aby był uniwersalny. I do ładowarki sieciowej na 220V, i np do komputera. Aby służył do ładowania, i do transmisji danych.
Zobacz kilka postów wyżej dałem link do ładowarki też jest USB. Ale to tylko po to by wykorzystać kabel w inny sposób. Ekonomia?

Masz bezpiecznik własnie po to aby ci się nic nie zjarało. Po prostu możesz ładować bezpośrednio samym kablem i zostaje ci gniazdo wolne.
Pamiętaj też że tak podłączone gniazdo możesz używać na postoju, ale też rozładowujesz tym akumulator przy podłączaniu innych urządzeń bez uruchamiania silnika.

Ja jeszcze chce sobie założyć wyłącznik na takim gnieździe. Żeby ręcznie można było od niego odciąć prąd.
5000 Kilometrów -> 2 Ludzi -> 2 Motocykle -> 1 Cel
kniazio
Posty: 3
Rejestracja: 21 listopada 2017, 06:40
Motocykl: Yamaha Virago 750
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: kniazio »

Snake pisze:USB to tylko po to byś nie potrzebował tej przejściówki/wtyczki.
Teraz ładowarki do tel głównie mają kabel do łądowania z USB aby był uniwersalny. I do ładowarki sieciowej na 220V, i np do komputera. Aby służył do ładowania, i do transmisji danych.
Zobacz kilka postów wyżej dałem link do ładowarki też jest USB. Ale to tylko po to by wykorzystać kabel w inny sposób. Ekonomia?

Masz bezpiecznik własnie po to aby ci się nic nie zjarało. Po prostu możesz ładować bezpośrednio samym kablem i zostaje ci gniazdo wolne.
Pamiętaj też że tak podłączone gniazdo możesz używać na postoju, ale też rozładowujesz tym akumulator przy podłączaniu innych urządzeń bez uruchamiania silnika.

Ja jeszcze chce sobie założyć wyłącznik na takim gnieździe. Żeby ręcznie można było od niego odciąć prąd.
No co ty opowiadasz
Sam kabel nie zrobi 5V z 12V
Chyba ze cos zle zrozumialem
Na tym wyjsciu USB jest 5V a nie 12V wiec tam w srodku musi byc ladowarka. I zreszta jest bo z niej laduje zawsze mojego intercoma.
Natomiast na tym gniezdzie zapalniczki jest 12V i tu nie wiem czy przypadkiem nie jest to jakos polaczone z ta ladowarka i jak podam zasilanie od tylu to czy nie zjaram ladowarki
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: grzegorzbr2 »

Nie zjarasz, byle byś nie podłączył źródła napięcia większego niż 18V.
Awatar użytkownika
Snake
Posty: 970
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, 14:15
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Biała Podlaska
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: Snake »

Bo ja tak pisze jak masło maślane.
Tak wiem że sam kabel nie zrobi 12V, nie napisałem poporstu, że Twoje gniazdo ma wbudowaną ładowarkę. Takie gniazdo ma zapewne oddzielny obwód.
Nie wiem jak to się nazywa fachowo bom nie elektronik. Ale wydaje mi się że skoro w jedną pójdzie 12V i nie spali to czemu ma niby w drugą spalić?
:nazdrowie:
5000 Kilometrów -> 2 Ludzi -> 2 Motocykle -> 1 Cel
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: grzegorzbr2 »

I zachowaj prawidłową polaryzację podczas połączeń.
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 685
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: Kargul »

Pamiętajcie o jednym. Ładowarka USB cały czas pobiera prąd. Nie jest to wilki prąd, ale przy podłączeniu bezpośrednio pod aku bez wyłącznika przy dłuższym postoju np 2tyg może si3 okazać że moto nie odpali bo aku wyładowanę
Awatar użytkownika
Snake
Posty: 970
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, 14:15
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Biała Podlaska
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki

Post autor: Snake »

Kargul pisze:Pamiętajcie o jednym. Ładowarka USB cały czas pobiera prąd. Nie jest to wilki prąd, ale przy podłączeniu bezpośrednio pod aku bez wyłącznika przy dłuższym postoju np 2tyg może si3 okazać że moto nie odpali bo aku wyładowanę
Tak, dlatego mam gniazdo pod klakson i bez zapłonu ani rusz, a drugie ta bezpośrednio wpięte w aku docelowo z wyłącznikiem. Tylko to jest same gniazdo nie tak jak u kolegi.
5000 Kilometrów -> 2 Ludzi -> 2 Motocykle -> 1 Cel
ODPOWIEDZ