Rozrusznik nie przestaje kręcić

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
Manta18GT
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwietnia 2018, 12:48
Motocykl: Virago VX 750 SE '82
Lokalizacja: Tarczyn, Warszawa
Wiek: 52
Status: Offline

Rozrusznik nie przestaje kręcić

Post autor: Manta18GT »

Cześć. Zdarzyło mi się podczas postoju na światłach, że nagle włączył się rozrusznik. Pomimo przestawienia przełącznika przy manetce gazu w położenie OFF i wyłączenia stacyjki, rozrusznik nadal kręcił. Musiałem odpiąć kabel z akumulatora, żeby go wyłączyć.

W pierwszym podejściu podejrzewałem przekaźnik rozrusznika, ale ten element został wyeliminowany, odłączyłem go zupełnie. Pozostał mi cienki czerwony przewód połączony do (+) na akumulatorze, biegnący dalej do wiązki pod kanapę, natomiast przewód (-) został z akumulatora odpięty. Odpiąłem też przewód ze złącza prądowego na rozruszniku. I w takiej konfiguracji po podpięciu miernika elektrycznego do (-) akumulatora i do złącza prądowego na rozruszniku mam wskazanie 12V. Czyli po masie zasuwa prąd? Tylko skąd? Odpiąłem przewód od czujnika luzu w skrzyni biegów, bo znalazłem post, że może on być źródłem błądzącego prądu, ale nic to nie zmieniło. Jeśli macie jakieś pomysły co dalej można sprawdzić, będę wdzięczny za podpowiedzi. Pozdro!
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 685
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Rozrusznik nie przestaje kręcić

Post autor: Kargul »

Co to znaczy, że wyeliminowałeś przekaźnik rozrusznika? Odpinałeś grube kable prądowe czy tylko cienkie sterowanie? Pamiętaj, że gruby zasilający idzie bezpośrednio z aku.
Awatar użytkownika
Manta18GT
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwietnia 2018, 12:48
Motocykl: Virago VX 750 SE '82
Lokalizacja: Tarczyn, Warszawa
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Rozrusznik nie przestaje kręcić

Post autor: Manta18GT »

Odpiąłem grube przewody bezpośrednio z rozrusznika, z przekaźnika, a wcześniej cienki przewód sterujący od przekaźnika, żeby sprawdzić, czy np. nie zwarł się przycisk startera.
Krzysiek-r1
Posty: 5
Rejestracja: 12 kwietnia 2018, 20:05
Motocykl: XV 125 Virago
Status: Offline

Re: Rozrusznik nie przestaje kręcić

Post autor: Krzysiek-r1 »

Czyli do rozrusznika masz podpięty tylko cienki czerwony przewód który idzie do + akumulatora? A mierzysz między - akumulatora a złączem prądowym?
Spróbuj odłączyć ten cienki przewód i sprawdzić wtedy czy dalej masz 12V ( pewnie zniknie), Możesz potem sprawdzić jakie jest połączenie wewnątrz rozrusznika między tym złączem od cienkiego kabla a złączem prądowym (rezystancja). Niestety nie wiem co może być problemem ale to co napisałeś wydaje mi się normalnym objawem przy odłączonej masie.
Awatar użytkownika
Manta18GT
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwietnia 2018, 12:48
Motocykl: Virago VX 750 SE '82
Lokalizacja: Tarczyn, Warszawa
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Rozrusznik nie przestaje kręcić

Post autor: Manta18GT »

Nie udało mi się rozwiązać tego problemu, sam znika i się pojawia. Będę szukał pomocy u fachowców.
ODPOWIEDZ