Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Tematy związane z gażnikami
Awatar użytkownika
SpyAmericano
Posty: 123
Rejestracja: 15 maja 2020, 09:33
Motocykl: Yamaha XV750
Status: Offline

Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: SpyAmericano »

Panowie podpowiedzcie mi proszę co może być przyczyną mojego problemu, bo już mi brakuje pomysłów.
Pacjent: Virago 750 1995 r. na gaźnikach Mikuni
Objawy: przy lekko odkręconej manetce (chcąc utrzymać stałą prędkość jazdy) motocykl wyraźnie przerywa tak, jakby jeden cylinder działał dobrze, a drugi co któryś "strzał" opuszczał. Świeca przedniego cylindra - kawa z mlekiem, świeca tylnego cylindra - czarna sadza. Wysokie spalanie 8-10 l/100km.

Do tej pory wymieniona cewka zapłonowa, kilka świec, filtr powietrza. Zawory wyregulowane, gaźniki czyszczone w zeszłym roku (optycznie czyste - nie ja je czyściłem), poziom paliwa w gaźnikach prawidłowy. Dziś spróbowałem jeszcze obniżyć dyszę o jeden "ząbek" w tylnym gaźniku. Efekt jest taki że motocykl wydaje się troszkę słabszy, ale pozatym bez zmian.
Synchronizację robię wakuometrem wykonanym według instrukcji z forum (u-rurka z olejem). Zauważyłem że jak wyreguluje na "wolnych obrotach" na równo i dodam lekko gazu, to przedni cylinder zaczyna zdecydowanie mocniej "zasysać". Gdy puszczę manetkę, to podciśnienia znów się wyrównują. Membrany w obu gaźnikach sprawdziłem - są ok, króćce pomiędzy gaźnikiem a cylindrem szczelnie, bez żadnych pęknięć. Gdzie może jeszcze leżeć przyczyna takiego działania?
Na wolnych obrotach motocykl pracuje równo, jak w czasie jazdy dostanie więcej gazu to idzie jak szalony, ale przy lekkim odkręceniu manetki nie idzie jechać. A żadna frajda z jazdy gdy trzeba gonić gazem i po chwili odpuszczać go zupełnie żeby prędkość wytracać, bo na zegarze już ponad 100 km/h, a teren zabudowany nie jest przychylny takim prędkościom.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: vinny »

Czyli zaczynamy od nowa . Spalanie zdecydowanie za wysokie . Gazniki nie są ustawione prawidłowo , cudów nie ma . Kup samostart , odpal moto , poczekaj jak trochę się nagrzeje , tak , żeby trzymało wolne obroty i popsikaj samostartem na króćce ssące , zacznij od tylnego króćca , patrz na obrotomierz , jak wzrosną to znaczy , że bierze lewe powietrze ( oring pomiędzy króćcem a cylindrem nie jest szczelny ) . Tak samo sprawdz przedni .
Zrób synchronizację gazników przy 3000 - 4000 obrotach ( dotychczas robiłeś na wolnych 1000 ) przejedz się kawałek i sprawdz , czy będzie poprawa .
Czy mierzyłeś ciśnienie w cylindrach ?
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Awatar użytkownika
SpyAmericano
Posty: 123
Rejestracja: 15 maja 2020, 09:33
Motocykl: Yamaha XV750
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: SpyAmericano »

Oringi na króćcach optycznie są ok, ale masz rację, spróbuję samostartem albo plakiem je psiknąć. O sprawdzenie ciśnienia na cylindrach prosiłem kiedyś ojca, pożyczył od kogoś manometr i sprawdził. Nie wiem niestety ile wynosiło, wiem tylko że były w miarę równe w obu cylindrach.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
SpyAmericano
Posty: 123
Rejestracja: 15 maja 2020, 09:33
Motocykl: Yamaha XV750
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: SpyAmericano »

@vinny a przypomnij mi proszę jeśli pamiętasz ile obrotów mają mieć dysze od mieszanki. Szukałem w serwisówce, ale nie znalazłem niestety.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: vinny »

2,5 obrotu w/g manuala , oczywiście śruba musi być kompletna , ze śruby i kanału należy usunąc wszelki nalot , ja swoje też tak ustawiam .
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: Feniks »

Ze śrubami mieszanki bo łatwo je obrobić śrubokrętem i potem trzeba paranormalnych umiejętnosci żeby to wykręcić. Najlepiej nowy śrubokręt
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: Darek Adamczewski »

Może zapytam o coś oczywistego, ale nie wyczytałem tego z Twojego postu: czy sprawdzałeś ciśnienie sprężania na cylindrach? Może ten "trefny" nie trzyma kompresji?
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: vinny »

https://virago.com.pl/viewtopic.php?f=2&t=38704 Darek tu jest historia z ubiegłego roku .
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: Darek Adamczewski »

Czyli "neverending story"?
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
Awatar użytkownika
SpyAmericano
Posty: 123
Rejestracja: 15 maja 2020, 09:33
Motocykl: Yamaha XV750
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: SpyAmericano »

Trochę tak W tamtym roku myślałem że to wina cewki, że to jakieś gubienie zapłonów. Cewke wymieniłem w zimie i nic to nie dało. Zacząłem więc mocniej skupiać się na gaźnikach i stąd temat, bo ewidentnie coś po ich stronie jest nie tak Ciśnienie było sprawdzane przez mojego tatę w zeszłym roku, ale dla pewności w piątek sprawdzę je ponownie i wtedy będę mógł na 100% powiedzieć jak to wygląda

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
SpyAmericano
Posty: 123
Rejestracja: 15 maja 2020, 09:33
Motocykl: Yamaha XV750
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: SpyAmericano »

Sprężanie na cylindrach sprawdzone. Na zimnym silniku przedni cylinder 9,5 bar, tylny 9,6 bar.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: vinny »

Ciśnienie ok . Zanim zaczniesz wyciągać gazniki zrób to co sugerowałem w moim pierwszym poście . Prawdopodobnie efektywnie pracuje tylko jeden cylinder dlatego tak duże spalanie ( ja jak jadę z chłopakami na ścigach gdzie odrotomierz prawie cały czas oscyluje 5-6tyś obr . to mam spalanie pod 7 l/100km ) .Co jest przyczyną dowiesz się jak rozbierzesz gazniki .
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Awatar użytkownika
SpyAmericano
Posty: 123
Rejestracja: 15 maja 2020, 09:33
Motocykl: Yamaha XV750
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: SpyAmericano »

Na razie zrobiłem tak:
Obie iglice ustawione na 3 ząbek, zaworki od ssania sprawdzone i wyczyszczone, mieszanka w obu ustawiona na 2,5 obrotu - coś nie za bardzo równo działa... Zwiększona mieszanka na 3,5 obrotu, osłuchowo lepiej, ale nie do końca... Jak odpalam tylko na przedni cylinder (zdjęta fajka z tylnego) to silnik odpala i pracuje. Jak odpalam tylko na tylnym to nie zapali za skarby, chyba że dostanie gazu z połowę manetki to złapie, ale jak puszczę gaz to gaśnie...

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: Top Gun »

Latacie coś :D czy WRM :lol:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
SpyAmericano
Posty: 123
Rejestracja: 15 maja 2020, 09:33
Motocykl: Yamaha XV750
Status: Offline

Re: Virago 750 przerywa przy lekkim odkręceniu manetki

Post autor: SpyAmericano »

Latamy Po wyczyszczeniu zaworków ssania, obniżeniu dysz na 3 ząbek i ustawieniu mieszanek na 3,5 obrotu wszystko działa. Poprzedni wpis mówił o dalszym problemie, ale ten wynikał z mojego niedopatrzenia: nie dokręciłem obejm na króćcach i przez to silnik nie pracował jak trzeba, bo najwyraźniej łapał lewe powietrze. Synchronizację zrobilem przy lekko odkręconej manetce i obrotach 2000 obr/min. Tylna świeca wypala się na piękny brązowy kolor Przednia robi się troszkę jakby jaśniejsza, jakby mieszanka była zbyt uboga. Niemniej teraz maszyna jedzie jak trzeba i ładnie ciągnie od samego dołu 150km przeleciałem i wygląda że jest super. Wygląda na to że cały "neverending story" wynikał z zabrudzonych komór zaworków ssania, które się nie domykały i przez to do gaźnika wciąż docierała dodatkowa dawka paliwa. A za to mogę tylko podziękować serwisowi Yamaha w Rzeszowie, w którym mechanik miał wyczyścić mi gaźniki, a najwyraźniej uznał że zaworki ssania nie są elementem gaźnika. Nie polecam ich usług!

P.S. Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi Dzięki Wam moja wiedza o gaźnikach ogromnie wzrosła i dzięki temu udało mi się ogarnąć to, czego serwis nie był w stanie ustalić przez trzy tygodnie

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ