[XV750] wymiana łańcuszków rozrządu

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Awatar użytkownika
Robhaal
Posty: 113
Rejestracja: 06 maja 2011, 22:51
Motocykl: Nareszcie jest XV750
Lokalizacja: Pruszcz Gd i okolice
Wiek: 51
Status: Offline

[XV750] wymiana łańcuszków rozrządu

Post autor: Robhaal »

Któregoś pięknego jesiennego dnia, wiedziony instynktem, zacząłem się przysłuchiwać silnikowi mojego motocykla. Zawierzywszy mojej boskiej nieomylności stwierdziłem, że za bardzo słychać łańcuszki rozrządu. Natychmiastowo nabyłem (zresztą okazjonalnie) dwie sztuki, po czym pojechałem do poleconego warsztatu obadać koszta. Miły mechanior zrobił mi za niewielką opłatą diagnostykę, opukał, osłuchał i tako rzekł: Zawiesił się napinacz (po czym wysypał z niego piasek i jakieś pająki), narazie ma jeszcze ok. 6mm rezerwy na czym można jeszcze spokojnie jeździć.
Wymiana to koszt 1200PLN :shock:
Wniosek: warto czasem na diagnostykę podjechać do warsztatu.

Tyle tytułem przydługiego wstępu.
Jako że mam już łańcuszki i kiedyś je trzeba będzie wymienić to dlaczego by nie teraz.
Mam dwie sprawne łapki to może nie musze wydać 1200 złociszy za kilka godzin pracy mechanika.

Teraz pytanie do tych co już to przerabiali: poza clymerem i haysem co powinienem wiedzieć potrzebne są jakieś specjalne przyrządy, jakie niespodzianki mnie mogą czekać?
Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień...
Awatar użytkownika
mytek1
Posty: 1107
Rejestracja: 21 września 2009, 18:10
Motocykl: xv535,vt1100,vs1400
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Wiek: 34
Status: Offline

Re: [XV750] wymiana łańcuszków rozrządu

Post autor: mytek1 »

Te łańcuszki masz zakute, czy do zakucia?, bo to duża różnica przy wymianie.
Czasem wydawać się może, że życie nie ma sensu, kiedy nic nie ma dla ciebie znaczenia, nudzisz się... Wtedy wsiądź na motocykl i jedź... tylko ty, maszyna, droga i szeroki horyzont...
Awatar użytkownika
Robhaal
Posty: 113
Rejestracja: 06 maja 2011, 22:51
Motocykl: Nareszcie jest XV750
Lokalizacja: Pruszcz Gd i okolice
Wiek: 51
Status: Offline

Re: [XV750] wymiana łańcuszków rozrządu

Post autor: Robhaal »

Genuine part Yamaha, oczywiście zakute.
Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień...
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: [XV750] wymiana łańcuszków rozrządu

Post autor: -waldi- »

Demontaż prosty, gorzej z montażem i ustawieniem faz rozrządu


opis dla XV700 - XV1100
Przy zakutych łańcuchach:

Wykręcasz świece i oba napinacze lub je luzujesz i blokujesz.
Odkręcasz wizjery w głowicach, wykręcasz śruby mocujące zębatki wałków i ściągasz je.
Demontujesz cylindry.
Ściągasz kapy odkręcasz zabezpieczenia osi zębatek pośrednich, wyciągasz ośki i zębatki z łańcuchami.


Montaż jest już dość kłopotliwy:

Wkładasz łańcuch z kołem pośrednim, zakładasz cylinder (tył).
Montujesz i delikatnie dokręcasz zębatkę z założonym łańcuchem na wałek rozrządu, i ustawiasz go na znak.
Ustawiasz koło magnesowe tak by otwór w nim był w linii z osią koła magnesowego i ośki walka pośredniego cyl.1 (tył).
Ustawiasz koło pośrednie montujesz jego ośkę, zwracając uwagę, by łańcuch od strony ciągnącej był naprężony czyli od przeciwnej niż napinacz.
Zakładasz napinacz bez uszczelki dokręcając delikatnie, o ile go demontowałeś, jak nie to luzujesz zabezpieczenie jego by naprężył łańcuch.
Zakładasz kapę boczną bez uszczelki i mocnego dokręcania "na 3 śruby" jeżeli znak "T" nabity na kole magnesowym pokrywa się IDEALNIE ze znakami na wałku to "jesteś w domu" czyli masz tył zgrany.

Teraz ważne: wykonujesz jeden niepełny obrót wału czyli do najbliższego znaku "I" i tak ustawiasz.

Przechodzisz na drugą stronę moto i zabierasz się za cylinder 2 (przód)

Wkładasz łańcuch z kołem pośrednim, zakładasz cylinder (przód).
Montujesz i delikatnie dokręcasz zębatkę z założonym łańcuchem na wałek rozrządu, i ustawiasz go na znak sprawdzając jednocześnie znak koła magnesowego (znak "I"), wkładasz ośkę koła pośredniego.
Zakładasz napinacz bez uszczelki dokręcając delikatnie, o ile go demontowałeś, jak nie to luzujesz zabezpieczenie jego by naprężył łańcuch.
Jeżeli znak "I" pokrywa się ze znakami na walku rozrządu przedniego cyl. to wykonujesz obrót do najbliższego "T" i sprawdzasz tył. Jak też się pokrywa - to już masz sukcess :D

zrzucasz lewą kapę, dokręcasz zabezpieczenia osi wałków pośrednich (oba), odkręcasz napinacze, zakładasz uszczelki i dokręcasz. Dociągasz śruby wałków rozrządu.
Sprawdzasz jeszcze raz ustawienia - znaki mają się idealnie pokrywać jak nie to coś wcześniej przeoczyłeś :)
Zakładasz kapy boczne wraz z uszczelkami i wizjery łańcuszków.

otwierasz piwo :nazdrowie: zalewasz olejem, odprawiając modły odpalasz moto :D jak OK to :drunksmile: jak coś zapomniałeś, pomyliłeś się to :shit: :frustrated:

Przydatne informacje:

Wałem kręcisz tylko w jedną stronę - od strony koła magnesowego w LEWĄ stronę
Jeżeli podczas kręcenia wałem poczujesz opór nie ciąg na siłę, tylko sprawdź co powoduje opór. Wiadomo złożony układ rozrządu powoduje jakiś opór trzeba poprawkę brać na to.
Zawsze lepiej 10 razy sprawdzić znaki niż raz spowodować kolizję tłoka z zaworem/zaworami.
Podczas montażu używaj klucza dynamometrycznego.
Jeżeli opis wydaje się skomplikowany, to odsyłam do serwisówki lub warsztatu.
Można ustawiać cały rozrząd na same znaki nabite na zębatkach, ale nie wyobrażam sobie napisania tego tak z pamięci bez pomyłki....



Mimo dołożonych starań nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowe ustawienie i uszkodzenie silnika!

W razie pytań pisz. POWODZENIA :) ale "esej' wyszedł idę po piwo :nazdrowie:
Ostatnio zmieniony 17 kwietnia 2013, 20:27 przez -waldi-, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
Robhaal
Posty: 113
Rejestracja: 06 maja 2011, 22:51
Motocykl: Nareszcie jest XV750
Lokalizacja: Pruszcz Gd i okolice
Wiek: 51
Status: Offline

Re: [XV750] wymiana łańcuszków rozrządu

Post autor: Robhaal »

Wielkie dzięki Waldi, można zawsze na Ciebie liczyć. Muszę jeszcze tylko nabyć klucz dynamometryczny

Nie rozumiem jednego... po co mieszać piwo z olejem...
-waldi- pisze: otwierasz piwo :nazdrowie: zalewasz olejem,
Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień...
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: [XV750] wymiana łańcuszków rozrządu

Post autor: -waldi- »

Virago też się należy :) a tak na poważnie Ty wypijasz piwo, a dla Jadźki olej...
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
Robhaal
Posty: 113
Rejestracja: 06 maja 2011, 22:51
Motocykl: Nareszcie jest XV750
Lokalizacja: Pruszcz Gd i okolice
Wiek: 51
Status: Offline

Re: [XV750] wymiana łańcuszków rozrządu

Post autor: Robhaal »

Heh...
Widzę, że edytowałeś posta, bo pojawiło się coś o demontażu cylindrów. No to chyba się poddam bo szkoda sezonu a ja coś mało czasu mam na grzebanie, a jeszcze jak mam rozgrzebać pół silnika to... może poszukam trochę tańszego warsztatu.
Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień...
Awatar użytkownika
Bassti
Posty: 33
Rejestracja: 21 października 2012, 09:31
Motocykl: Virago XV 535
Lokalizacja: Radoszewice
Status: Offline

Re: [XV750] wymiana łańcuszków rozrządu

Post autor: Bassti »

Panowie , odkręciłem z lewej strony wizjer górnego wałka rozrządu i zauważyłem popuszczoną śrubę od zębatki . Czy ona ma jakieś zabezpieczenie czy wkręcić ją na klej do gwintów ?
Awatar użytkownika
jacek64
Posty: 595
Rejestracja: 15 października 2012, 23:22
Motocykl: XVS 1,3
Lokalizacja: Inowrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: [XV750] wymiana łańcuszków rozrządu

Post autor: jacek64 »

Nie ma tam zabezpieczenia. Wkręcasz bez kleju 55 Nm i zostawiasz. Nie ma prawa sama się odkręcić.
ODPOWIEDZ