koniec sprzęgła?-xv 750

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
osman1971
Posty: 312
Rejestracja: 26 października 2013, 16:26
Motocykl: Była 535 jest 750
Lokalizacja: Chorzów
Wiek: 52
Status: Offline

koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: osman1971 »

Pytanko jest takie. Sprzęgło bierze na samym końcu puszczania klamki,wszystkie biegi wchodzą,nie ślizga się,jest ok 1cm luzu na klamce,czy to już jakieś oznaki końcówki sprzęgła czy można to jakoś jeszcze podregulować? może skasować trochę luzu,pomoże to coś?
Awatar użytkownika
vidharr
Posty: 712
Rejestracja: 28 czerwca 2012, 16:51
Motocykl: 535 '89, VFR 800Fi
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło
Wiek: 41
Kontakt:
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: vidharr »

Jeśli biegi nie wypadają, nie ślizga nic a jedynie zakres działania klamki jest niewygodny to podciągnąłbym linkę. Ale ja się nie znam na motórach ja tylko jeżdżę
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: leopold »

osman1971 pisze: Sprzęgło bierze na samym końcu puszczania klamki,wszystkie biegi wchodzą,nie ślizga się,jest ok 1cm luzu na klamce,
Tak jak pisze Kol. Vidharr, po prostu wyreguluj linkę sprzegła. Zwróć uwage, iż machanizm uruchamiania sprzęgła reguluje się w dwóch miejscach: na popychaczu pod mała klapką z lewej strony silnika i na klamce. Opis w Clymerze.
Pozdrawia wyregulowany Leopold

PS. Przy dobrze wyregulowanym sprzegle jedynym odgłosem przy zmianie biegów jest charekterystyczne "stukniecie".
osman1971
Posty: 312
Rejestracja: 26 października 2013, 16:26
Motocykl: Była 535 jest 750
Lokalizacja: Chorzów
Wiek: 52
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: osman1971 »

Dzieki. U mnie jest jedno klikniecie,wszystko sie zgadza jedynie ten skok klamki mnie wkurza male rece daleko trzeba siegac
osman1971
Posty: 312
Rejestracja: 26 października 2013, 16:26
Motocykl: Była 535 jest 750
Lokalizacja: Chorzów
Wiek: 52
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: osman1971 »

już chyba wiem w czym problem. Mam złamaną regulację (gwint z kontrującą nakrętką) linki przy klamce. Pytanko jest takie można ten element osobno kupić,jak to fachowo się nazywa? myślałem że razem z linką to jest,ale niestety,przy nowej klamce też tego nie ma.
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: tylust »

http://allegro.pl/napinacz-linki-sruba- ... 92575.html

nie wiem jaki tam jest gwint w moim przykładzie M6 jak poszukasz to na pewno coś znajdziesz
Tomek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: -waldi- »

śruba regulacyjna luzu linki wraz z nakrętką kontrującą...... nawet z komarka podejdzie :)

przy klamkach tego nie ma, ale przy nowych linkach jest
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
sylwiano
Posty: 123
Rejestracja: 12 maja 2013, 21:14
Motocykl: XV-750 ZZR-1200
Lokalizacja: Okolice Łasku, Pabianic
Wiek: 49
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: sylwiano »

Podepnę się pod temat. U mnie jest problem z redukcją z 4 na 3 bieg. W tamtym roku było to samo zmieniłem olej i pomogło , w tym już nie za bardzo. Znajomy stwierdził ze się tarcze sprzęgłowe kończą . Pytanie czy to tarcze czy wina skrzyni
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: leopold »

sylwiano pisze:Podepnę się pod temat. U mnie jest problem z redukcją z 4 na 3 bieg. W tamtym roku było to samo zmieniłem olej i pomogło , w tym już nie za bardzo. Znajomy stwierdził ze się tarcze sprzęgłowe kończą . Pytanie czy to tarcze czy wina skrzyni
Opisz konkretnie, jaki problem? Zgrzyta? nie wchodzi?
Nota bene, jak się kończy sprzęgło, to jest zwykle problem z przeniesieniem przez nie całej mocy, natomiast przy redukcji raczej przeszkadza niecałkowite wyłączenie sprzęgła. Zacznij od dokładnej regulacji sprzęgła. Dopiero jeśli to nie pomoże, warto zacząć szukanie bardziej istotnej przyczyny: np. zwichrowanie tarcz sprzęgła. Rozwałka skrzyni to ostateczność, zresztą Virówki mają dość pancerne skrzynie biegów.
Pozdrawia Leopold
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 396
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: Kluk »

Gdyby to był problem sprzęgła, to chyba objawiałby się przy redukcji z każdego biegu, a nie tylko z 4 na 3. Prędzej szukałbym problemu w zużytym wałku wybieraka, albo uszkodzonych kołach zębatych tych biegów.
Awatar użytkownika
sylwiano
Posty: 123
Rejestracja: 12 maja 2013, 21:14
Motocykl: XV-750 ZZR-1200
Lokalizacja: Okolice Łasku, Pabianic
Wiek: 49
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: sylwiano »

Biegi do góry wchodzą ładnie. Redukcja na 4 ok , a 3 nieraz ze 3 razy trzeba wbijać. Nic nie zgrzyta po prostu nie chce wejść 3 rzadko 2. Zrobię regulację sprzęgła i zobaczymy co będzie.
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 396
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: Kluk »

sylwiano pisze:Biegi do góry wchodzą ładnie. Redukcja na 4 ok , a 3 nieraz ze 3 razy trzeba wbijać. Nic nie zgrzyta po prostu nie chce wejść 3 rzadko 2. Zrobię regulację sprzęgła i zobaczymy co będzie.
Nie sądzę, żeby tu regulacja sprzęgła coś pomogła. Gdyby to było sprzęgło, miałbyś zgrzyt i szarpnięcie przy wbijaniu jedynki podczas ruszania, a tu masz problem z tylko jednym biegiem. Stawiałbym raczej na sam mechanizm zmiany biegów - wałek wybieraka, wodziki. Postaw na centralce i spróbuj ręcznie, bez odpalania i bez sprzęgła, jak biegi wchodzą, zobaczysz czy sprzęgło ma tu coś do rzeczy.
Awatar użytkownika
sylwiano
Posty: 123
Rejestracja: 12 maja 2013, 21:14
Motocykl: XV-750 ZZR-1200
Lokalizacja: Okolice Łasku, Pabianic
Wiek: 49
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: sylwiano »

Na centralce biegi wchodzą dobrze w górę i w dół tylko nieraz trzeba ruszyć kołem żeby wskoczyły
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 396
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: Kluk »

To, że trzeba nieraz ruszyć kołem to normalne. Dziwna sprawa, że wchodzą bez problemu. Znaczy, że przyczyna pojawia się, kiedy koła zębate w skrzyni się obracają, albo kiedy silnik jest rozgrzany (rozszerzalność termiczna). Trzeba by sprawdzić jeszcze na centralce przy rozgrzanym silniku.
Awatar użytkownika
sylwiano
Posty: 123
Rejestracja: 12 maja 2013, 21:14
Motocykl: XV-750 ZZR-1200
Lokalizacja: Okolice Łasku, Pabianic
Wiek: 49
Status: Offline

Re: koniec sprzęgła?-xv 750

Post autor: sylwiano »

Też zauważyłem że po przejechaniu około 30 km problem zaczyna się pojawiać. Może w niedziele sprawdzę na rozgrzanym.
ODPOWIEDZ