Jak sprawdzić stan łańcuszka rozrządu i napinaczy?

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Jak sprawdzić stan łańcuszka rozrządu i napinaczy?

Post autor: micek1968 »

Ostatnio zauważyłem że przy skręceniu gazu na rozgrzanym silniku gdzieś z przodu motocykla wydobywa się jakiś dziwne metaliczne grzechotanie. Na postoju pracuje normalnie, jedynie podczas jazdy to słychać. Albo kosz sprzęgłowy (choć chyba by grzechotał również na postoju) albo łańcuszek.
Czy da się jakoś sprawdzić stan napinaczy i łańcuszka w 750-tce bez rozbierania połowy silnika?
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić stan łańcuszka rozrządu i napinaczy?

Post autor: leopold »

Ależ oczywiście.
Napinacze bez kłopotu odnajdziesz z boku obu cylindrów, przykręcone są dwoma śrubeczkami na imbus 5 mm. Dostęp bez problemu. Przy ponownym przykręceniu warto sprawdzić/wymienić uszczelki, coby oleum nie wyciekało. Dokładny opis jak sprawdzać, ile ma sterczeć i jak to włożyć z powrotem (trza napiąć) w Clymerze.
Można też zdjąć lewą kapę silnika (aby móc kręcić wałem i ustawiać znaki), oraz klapki koła łańcuchowego rozrządu z boku głowic i porównać ustawienie znaków ustawczych, detale znowu w Clymerze.
Pozdrawia Leopold
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić stan łańcuszka rozrządu i napinaczy?

Post autor: micek1968 »

Z tego co dziś sprawdziłem to chyba 750tka ma 4 napinacze? Przynajmniej ma tyle przykręcanych kopułek przy cylindrze. Wszystkie cztery trzeba sprawdzić czy przednie/tylne itp ?
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić stan łańcuszka rozrządu i napinaczy?

Post autor: tylust »

Na każdy cylinder przypada po jednym napinaczu, te drugie które policzyłeś to tylko zaślepki otworów. Są one tam dlatego, że cylindry (przód-tył) są zamienne i jak przód zamienisz z tyłem to na drugą stronę musisz przenieść napinacz.

Na przednim cylindrze napinacz jest od strony gaźników, a na tylnym cylindrze napinacz jest od strony kolanka wydechu.
Tomek
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak sprawdzić stan łańcuszka rozrządu i napinaczy?

Post autor: micek1968 »

No proszę... dobrze że nie odkręcałem :)

A takie pytanie pomocnicze ;) Czy łańcuszek także będzie słychać "na postoju" czy tylko podczas jazdy? Pytam bo tak dziś zauważyłem, że jadąc około 50-60/h po puszczeniu gazu dzwoni, ale jak wcisnę sprzęgło i obroty spadną do tych około 800 to też brzęczy (?).
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
ODPOWIEDZ