Czujnik cisnienia oleju Virago xv920 + małe ciśnienie

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
maciaz
Posty: 8
Rejestracja: 13 czerwca 2015, 14:49
Motocykl: yamaha wr 450
Status: Offline

Czujnik cisnienia oleju Virago xv920 + małe ciśnienie

Post autor: maciaz »

Witam.
Zamonowałem czujnik cisnienia oleju w śrubie, która rozprowadza olej na wałki rozrządu.
Czujnik ustawiony jest na 0.3 bara i martwi mnie to, że nie gaśnie. Po zdjęciu jego i odpaleniu motocykla, olej wycieka z predkoscia dmuchania przez cienką słomke ( wiem, że to dziwne porownanie). W związku z tym interesuje mnie jakie powinno być tam ćisnienie?
Co powinienem sprawdzić? POmpa jest po regeneracji, kanały przedmuchane. Smok wyczyszczony, więcej pomysłów niemam.
Dzieki za odpwoiedzi
Obrazek
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Czujnik cisnienia oleju Virago xv920 + małe ciśnienie

Post autor: leszekk »

A co masz w instrukcji serwisowej napisane? Pewnie nic.
No to zastanów się teraz po co założyłeś ten czujnik? Żeby Cię niepokoiły jego wskazania?
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Czujnik cisnienia oleju Virago xv920 + małe ciśnienie

Post autor: tylust »

Jestem zdania, że instalowanie czujnika ciśnienia oleju w Virago to sztuka dla sztuki. Nic nie dający patent. Jak układ smarowania jest zanieczyszczony to trzeba go po prostu wyczyścić, a nie mieć nadzieję, że czujnik ciśnienia oleju nas uratuje. Najczęściej problemy ze smarowaniem wynikają z zapieprzenia wnętrza silnika sylikonem. Konstrukcja pompy oleju jest taka, że trudno mi sobie wyobrazić taki jej rozkład aby cierpiało na tym ciśnienie oleju. Prędzej reszta silnika Ci sie rozleci. Wracając do silikonu. Jak masz mechanika, który do silnika virago używa sylikonu to od razu możesz sobie darować z nim dalszą współpracę. Silikonu używa się w zasadzie wyłącznie do złożenia rozpołowionego silnika. Nigdzie indziej nie jest potrzebny. Niestety "mechanicy" aplikują go gdzie się da bo nie chce im się kupić uszczelki za 20zł lub dobrać oringa za 5 zł. Eket jest taki, że silikon dostaje sie do oleju zatyka kanały olejowe i kłopot gotowy. Co do ciśnienia oleju, serwisówka zaleca sprawdzenie drożności przewodów olejowych przy każdej wymianie oleju. Luzujesz śrubę od magistrali olejowej przy jednej lub drugiej głowicy, odpalasz silnik. Olej powinien zacząć się sączyć w przeciągu minuty. Serwisówka przewiduje jak widzisz wielką tolerancję bo u mnie olej pojawia się w zasadzie natychmiast po odpaleniu i leci całkiem konkretnie. Nie jest to natomiast sikanie pod nie wiadomo jakim ciśnieniem. Serwisówka używa określenia seep - czyli sączyć się i to jest zupełnie wystarczające ciśnienie dla obrotów biegu jałowego. jak nie leci olej w przeciągu minuty od odpalenia to znaczy, że układ jest zapchany lub założyłeś odwrotnie filtr oleju.
Tomek
maciaz
Posty: 8
Rejestracja: 13 czerwca 2015, 14:49
Motocykl: yamaha wr 450
Status: Offline

Re: Czujnik cisnienia oleju Virago xv920 + małe ciśnienie

Post autor: maciaz »

OK, czyli w zasadzie wychodzi na to, że wszystko jest wporządku. Wkrecilismy manomentr bezposrednio w karter i tam pokazywalo ok 2 barów, po przykreceniu tych kanałów zewnętrznych cisnienie spadło na tyle, że po prostu olej płynie "ciągłym ciurkiem", ale nie czuć żadnego cisnienia nawet po zatkaniu paluchem. Dodam, że kanały są profilaktycznie przedmuchane a silikonu maszyna nie widziała na oczy podczas remontu. Dalszego układu nie widziałem sensu sprawdzać skoro cisnienie jest w miejscu w którym wchodzi śruba rozdzielająca układ na dwa cylindry. Co do serwisówki czytałem, choc po jej zapoznaniu się pozostaja zawsze jakies pytania ( też tak macie? ). Czujnik chciałem zamontować by w odpowiednim czasie zareagować gdyby zaczeło się coś dziać. Dzieki za tylust za merytoryczna odpowiedz. :)
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 396
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Czujnik cisnienia oleju Virago xv920 + małe ciśnienie

Post autor: Kluk »

tylust pisze:Jestem zdania, że instalowanie czujnika ciśnienia oleju w Virago to sztuka dla sztuki. Nic nie dający patent...
No, akurat tu bym mocno polemizował. Wskaźnik ciśnienia to znacznie lepsze rozwiązanie, niż fabrycznie montowany wskaźnik poziomu oleju. To, że olej jest w misie olejowej nie jest jednoznaczne z tym, że dociera, gdzie należy. Wystarczy niesprawna pompa olejowa, nieszczelność lub przytkanie kanałów itp. Druga sprawa, że jeżeli olej będzie docierał, gdzie należy, ale pod zbyt niskim ciśnieniem, smarowanie też nie będzie prawidłowe. Problem tylko, gdzie będzie się dokonywało pomiaru ciśnienia, bo oczywiste, ze im dalej od pompy olejowej, tym będzie słabsze, więc potrzebne byłyby dane na temat właściwych wartości ciśnienia w poszczególnych punktach magistrali olejowej. Niestety, ani w Clymerze, ani w Haynesie się tego nie doszukałem.
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Czujnik cisnienia oleju Virago xv920 + małe ciśnienie

Post autor: grzegorzbr2 »

Czujniki dla jednych potrzebne dla drugich niepotrzebne, gusta są różne, tylko że w przypadku np zalożenia odwrotnie filtra oleju lub padnięcia regulatora napięcia możemy być niemiło zaskoczeni, zdziwieni że z braku smarowania zatarł nam się silnik a zbyt dużego ładowania zjarał się moduł zapłonowy lub akumulator. Przezorny Zawsze Ubezpieczony ja tam wole mieć i widzieć.

Przy mojej virce 1,1 zaraz po jej zakupie zamontowalem czujnik cisnienia oleju ze wskaźnikiem zegarowym, czujnik wpialem w magistrale olejową za filtrem oleju.
Na zimnym silniku wskazuje 4,5 bara a po mocnym nagrzaniu silnika spada do 3 bar. Taki sam czujnik i wskaźnik montowałem kiedyś w virce 535 i wskazania były podobne, 535 latałem 2 sezony a obecną 1100 trzeci sezon, robiąc od 9 do 15 tysi na rok i wszystko jest ok.
Załączniki
20140617_142215.jpg
20140617_143105.jpg
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Czujnik cisnienia oleju Virago xv920 + małe ciśnienie

Post autor: tylust »

grzegorzbr2 pisze:Czujniki dla jednych potrzebne dla drugich niepotrzebne, gusta są różne...
to może powiedzcie ile było przypadków zatarcia się tego silnika z powodu FAKTYCZNEJ awarii układu smarowania ? Mówię o faktycznej awarii - np. uszkodzeniu pompy oleju, zerwania jej napędu itp. Nie mówię o rzeczach oczywistych jak zaniedbania serwisowe czy założenie odwrotnie filtra oleju. Bo równie dobrze można napisać, że silnik się zatrze jak oleju przy wymianie zapomnimy wlać :wink: Serwisówka w przypadku Virago zaleca naprawdę bardzo często wymianę oleju i każdorazowo przy tym sprawdzenie drożności magistrali olejowych. DO tego okresowe sprawdzenie stanu pompy oleju i prawdopodobieństwo utraty smarowania wg mnie spada praktycznie do zera.

Można oczywiście Virago usprawniać i szacunek dla osób, które chcą i potrafią to zrobić :nazdrowie: ... tylko może taniej będzie kupić po prostu inne moto ? Bo jak się w usprawnienia zagłębić to i zawieszenie mogłoby być lepsze, hamulce fabryczne są "takie sobie", rama ciut giętka.... itp :mrgreen:
Tomek
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Czujnik cisnienia oleju Virago xv920 + małe ciśnienie

Post autor: grzegorzbr2 »

[quote="tylust]
to może powiedzcie ile było przypadków zatarcia się tego silnika . Nie mówię o rzeczach oczywistych jak zaniedbania serwisowe czy założenie odwrotnie filtra oleju. :[/quote]

No wlasnie, pomylki chodzą po ludziach, żyjemy w czasach zaganiania i roztargnienia a taki czujnik lub wskaźnik wczesniej uratował by nasz silnik, nasze nerwy i spory wydatek na remont.
Nie będe wiecej trolowal tematu.

Przyjemnego weekendu życzę :rock:
Awatar użytkownika
kodimk
Posty: 58
Rejestracja: 21 grudnia 2008, 21:14
Motocykl: virago 750
Lokalizacja: Magdalenka k wawy
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Czujnik cisnienia oleju Virago xv920 + małe ciśnienie

Post autor: kodimk »

Mam ten motor 20 lat. I nie wiem jak mozna go zatrzec?
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Czujnik cisnienia oleju Virago xv920 + małe ciśnienie

Post autor: Top Gun »

Kluk pisze: 10 czerwca 2016, 06:46
tylust pisze:Jestem zdania, że instalowanie czujnika ciśnienia oleju w Virago to sztuka dla sztuki. Nic nie dający patent...
To, że olej jest w misie olejowej nie jest jednoznaczne z tym, że dociera, gdzie należy.
Czyli powiadasz, że olej we łbie może być :roll: ale nie dociera do mózgownicy :lol:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
ODPOWIEDZ