Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
misiakelek
Posty: 52
Rejestracja: 03 października 2015, 18:53
Motocykl: Yamaha XV 1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 48
Status: Offline

Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Post autor: misiakelek »

Witam zerwał mi się pin na kole zębatym napędzającym wałek rozrządu w głowicy przedniej, oczywiście chyba był strzał w zawory.... ale to trudno, pytanie co mogło to spowodować? wcześniej robiłem rozrząd i naprawiałem ślizgi na tylnym cylindrze do tego wymiana wszystkich zaworów i planowanie głowic po ustawieniu rozrządu moto paliło z pierwszego ładna moc generalnie ok jazda przyjemna. zero strzałów z tłumika żadnych niepokojących odgłosów, zrobiłem jakieś 200 km i podczas powrotu z pracy moto już po odpaleniu i jechaniu miało jakąś małą moc ale pomyślałem że się rozgrzeje i będzie ok, niestety w połowie drogi dziwna praca stuki z przedniego gara i koniec jazdy.... chociaż jeszcze palił i tylko mocy zero, po transporcie okazało się że zerwany ten mały pin.... czy ktoś się z tym spotkał może to następstwo czegoś innego... a może tylko taki niefart . proszę o jakaś diagnozę. Pozdrawiam.

i może jednak warsztat a nie samemu ?
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Post autor: grzegorzbr2 »

Jaki pin ?
Może klin ?
Jakieś fotki może ?
misiakelek
Posty: 52
Rejestracja: 03 października 2015, 18:53
Motocykl: Yamaha XV 1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Post autor: misiakelek »

no tak klin ... w formie wałka okrągłego co wchodzi w koło zębate w głowicy i w wałek rozrządu. a pin bo mi jakoś tak do głowy przyszedł ..
Awatar użytkownika
jacek64
Posty: 595
Rejestracja: 15 października 2012, 23:22
Motocykl: XVS 1,3
Lokalizacja: Inowrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Post autor: jacek64 »

Albo miałeś pecha i akurat pękł albo bardziej prawdopodobne zablokował się wałek rozrządu. Sprawdziłbym smarowanie, czy nie zatarł się czasem albo coś pękło, dostało się miedzy krzywki i stanęło wszystko.
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Post autor: grzegorzbr2 »

Podejrzewam że napinacz łańcuszka rozrządu coś nie zadzialal lub łańcuszek za bardzo wyciągniety, rozrząd się przestawił, nastąpila kolizja tłoka z zaworem i klin się zerwał. Dlatego na początku słychać walenie zaworów w tłoka.
misiakelek
Posty: 52
Rejestracja: 03 października 2015, 18:53
Motocykl: Yamaha XV 1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Post autor: misiakelek »

Wałek porusza się swobodnie napinacz ok rozrząd nowy nie przestawiony bo sprawdziłem na znakach. Potem wyjęte wałek ok nic nie pęknięcie żadnych śladów. Nie wiem czy był kontakt zaworów z tokiem tak przypuszczam ale zweryfikuje po zdjęciu głowicy lub sprawdzeniu kompresji.
Ostatnio zmieniony 26 czerwca 2016, 21:25 przez misiakelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Post autor: tylust »

dowel, pin - to nazwa angielska z serwosówki. Chodzi zapewne o część nr 9360410011, która wygląda tak :

Obrazek

element ten wchodzi u górne koło rozrządu (na wałku):

Obrazek

ten "pin" ustala położenie koła względem wałka. Na mój gust nie ma siły aby ten element został zerwany jeśli prawidłowo dokonało się montażu. Nie przenosi on bowiem zbyt wielkich sił jeśli jak pisałem prawidłowo dokonano montażu. To koło powinno być dokręcone odpowiednim momentem i to dosyć mocno 55 Nm .

Moja diagnoza jest następująca. Koło dokręciłeś za słabo. Jakiś czas trzymało, potem zaczęło się luzować i faktycznie na pin zaczęła działać siła ścinająca. Albo faktycznie go ścięło, albo powstał taki luz, że pin wyrwało. Czy faktycznie widziałeś ten pin i jest on w dwóch kawałkach ? Czy jak zajrzałeś pod pokrywkę to koło było luźno ?
Ostatnio zmieniony 27 czerwca 2016, 09:32 przez tylust, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomek
misiakelek
Posty: 52
Rejestracja: 03 października 2015, 18:53
Motocykl: Yamaha XV 1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Post autor: misiakelek »

Tak ten pin. Był ścięty ale raczej wyglądał jak zaklepany, rzeczywiście nie dokrecilem go z siłą 55 nm. Tylko na oko na pewno za słabo.... Moja wina i sprawa jasna.... Tylko jak zablokować to koło żeby z taką siła odkręcić?
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Post autor: pisior »

zblokuj wał od strony kola magnesowego ,on jest dużo wiekszą silą dokręcony , a i uważaj na tą nakrętke zaślepiająca ,bobardzo dlikatna
Obrazek
misiakelek
Posty: 52
Rejestracja: 03 października 2015, 18:53
Motocykl: Yamaha XV 1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Post autor: misiakelek »

Tak wiem już raz ukrecilem
Awatar użytkownika
Bassti
Posty: 33
Rejestracja: 21 października 2012, 09:31
Motocykl: Virago XV 535
Lokalizacja: Radoszewice
Status: Offline

Re: Zerwany pin na kole rozrządu głowicy przedniej "I"

Post autor: Bassti »

Panowie również mam problem z zerwanym klinem moja sprawa wygląda tak Obrazek czy jest jakaś możliwość wymiana tej tuleji gdzie wchodzi ten klin


Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ