Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: tylust »

To się owszem może zdarzać, ale z tego co wiem tylko przy bardzo słabej iskrze i raczej na wysokich obrotach gdy ciśnienie w cylindrach jest wyższe, a nie przy rozruchu.
Tomek
teslamaniac
Posty: 34
Rejestracja: 26 maja 2016, 18:44
Motocykl: yamaha xv 750 se
Lokalizacja: Sarnia zwola 41
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: teslamaniac »

Kiedyś kolega miał problem z nie odpalającym motocyklem i zaprowadził go do jakiegoś magika który usunął usterkę i wyznał że przyczyną było "zdmuchiwanie iskry ze świecy". Z tego co zrozumiałem chodziło o gaszenie łuku elektrycznego pomiędzy elektrodami świecy.
teslamaniac
Posty: 34
Rejestracja: 26 maja 2016, 18:44
Motocykl: yamaha xv 750 se
Lokalizacja: Sarnia zwola 41
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: teslamaniac »

Dzisiaj kurier przywiózł paczkę z przyrządem do pomiaru ciśnienia sprężania i wynik jest raczej kiepski. Na przednim cylindrze jest 8 bar a na tylnym ok 7,6- 7,7 bara oczywiście na zimnym silniku. Nurtuje mnie ciągle ten rozrząd, mianowicie kręcąc wałem w prawą stronę otwierają się u najpierw zawory ssące , za chwilkę wydechowe kolejny obrót wału zawory zamknięte i znów otwiera ssący...itd. Z tego co się orientuję zasada jest odwrotna, tzn. wydechowy- ssący - przerwa, wydechowy - ssący... Jak to możliwe że u mnie jest odwrotnie? :shock:
Przepraszam jeśli jestem zaje..ście tępy ale nie ogarniam tego.
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: leopold »

Dla zainteresowanych tzw. ciekawostka zawodowa:
"zdmuchiwanie iskry" to slangowe określenie zaniku warunków umożliwiających zajście wyładowania elektrycznego pomiędzy elektrodami świecy... Nazwa bez sensu, ale co tam :P
Pozdrawia doinformowany Leopold
Awatar użytkownika
jacek64
Posty: 595
Rejestracja: 15 października 2012, 23:22
Motocykl: XVS 1,3
Lokalizacja: Inowrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: jacek64 »

Nie zamieniłeś czasem wałków albo głowic miejscami ?
skarbek70
Posty: 61
Rejestracja: 14 lipca 2014, 07:37
Motocykl: Virago1100,FJR 1300
Lokalizacja: Bieszczady
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: skarbek70 »

Czterosuw pracuje tak: suw ssania tłok idzie na dół zawór ssący otwarty, suw sprężania tłok idzie do góry zawory zamknięte , iskra odpalenia następnie suw pracy tłok odzie na dół otwiera się zawór wydechowy i tłok idzie do góry wypycha spaliny i znowu otwiera sie zawór ssący i tłok idzie na dół. Jak tak jest u ciebie to OK
Awatar użytkownika
robdk
Posty: 108
Rejestracja: 29 listopada 2015, 12:14
Motocykl: Kawasaki EN500
Lokalizacja: Końskie TKN
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: robdk »

No i czy na pewno się kręci w prawą stronę (tak jak napędzane koło). Nie wiem jak tu ale u mnie jest odwrotnie do kierunku koła napędowego.
POZDR robdk
Mój kanał Motogaraż robdk
teslamaniac
Posty: 34
Rejestracja: 26 maja 2016, 18:44
Motocykl: yamaha xv 750 se
Lokalizacja: Sarnia zwola 41
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: teslamaniac »

Jacek- głowic nie zamieniłem bo jedną zmieniałem na "nową" a wszystkie części podczas rozbiórki opisałem markerem
a głowice tylna i przednia są chyba identyczne :roll:
Kolego Skarbek- u mnie jest tak zaczynając od górnego maksymalnego położenia tłoka i koła głowicy na znakach :
zaczynam kręcić wałem w prawo jak podczas pracy- otwiera się zawór ssący /tłok zmierza na dół , kręcę dalej - zawór ssący się zamyka/ tłok ponownie zmierza w górę / otwiera się zawór wydechowy :shock: - kręcę dalej tłok mija gmp zmierza w dół/ zamyka się zawór wydechowy - kręcę dalej zawory przez chwilę zamknięte i znów cykl od nowa..
Czyli teoretycznie odwrotnie niż być powinno. :mrgreen:
skarbek70
Posty: 61
Rejestracja: 14 lipca 2014, 07:37
Motocykl: Virago1100,FJR 1300
Lokalizacja: Bieszczady
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: skarbek70 »

No to cośik nie tak .Kiedy masz suw sprężania????? Po tym jak zawór ssący się zamyka czyli tłok idzie do góry to ma byc sprężanie. Jak nie ma to sprawdzaj rozrząd. Może obróciłeś przy składaniu o 180 st.
Awatar użytkownika
jacek64
Posty: 595
Rejestracja: 15 października 2012, 23:22
Motocykl: XVS 1,3
Lokalizacja: Inowrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: jacek64 »

Głowice różnią się - tzn wałki się różnią. Zobacz czy na drugiej głowicy prawidłowo się otwierają zawory. Jeżeli tak to pewnie źle otwiera się na tej "nowej". A jak tak to musisz załatwić inny. Wałki mają wybite "1 i 2 " i nie można ich zamieniać - krzywki inaczej są ustawione.
skarbek70
Posty: 61
Rejestracja: 14 lipca 2014, 07:37
Motocykl: Virago1100,FJR 1300
Lokalizacja: Bieszczady
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: skarbek70 »

Może sie mylę ale po przemyśleniu twojego opisu dochodzę do wniosku,że jednak obróciłeś rozrząd o 180 st.
teslamaniac
Posty: 34
Rejestracja: 26 maja 2016, 18:44
Motocykl: yamaha xv 750 se
Lokalizacja: Sarnia zwola 41
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: teslamaniac »

Jacku teraz to mi klina zabiłeś.
Łupałem silnik cztery miesiące temu a składałem trzy tygodnie temu więc nie wszystko pamiętam tzn. czy obie głowice miałem jednocześnie rozłożone aby móc się pomylić z wałkami. Sprawdzę .. może w poniedziałek jak dokładnie sytuacja wygląda z drugim wałkiem.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: -waldi- »

- czy zmieniałeś koło magnesowe ?
- ile masz impulsatorów,
- kapy masz oryginalne czy przekładałeś z nowszego modelu

zamień kable na cewkach i zakręć,
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
teslamaniac
Posty: 34
Rejestracja: 26 maja 2016, 18:44
Motocykl: yamaha xv 750 se
Lokalizacja: Sarnia zwola 41
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Mam problem z uruchomieniem silnika w 750 se.

Post autor: teslamaniac »

Panowie Jacek strzelił w dziesiątkę- zamieniłem jakimś cudem wałki rozrządu miejscami. :shit:
Dziś rano zaraz po pracy zabrałem się zza ich zamianę i.. nawet nie zdążyłem usłyszeć kręcenia rozrusznika a vika złapała bez dotknięcia manetki gazu :mrgreen: .
Nie mam przeglądu więc na polną drogę wyskoczyłem i po ok 1 km zaczęła troszkę kuleć/ przenosić wibracje - zdjąłem fajkę z przodu i zgasła. Założyłem fajkę i zapaliłem - zdjąłem z tylnego i brak różnicy w pracy.
Dojechałem do domu , wykręciłem świecę i tak jakby olej był na niej- chyba mi uszczelka pod głowicą popuszcza coś...
Dziękuję wam bardzo za pomoc i wyjaśnienie kilku rzeczy. Cieszę się że nie musiałem jej odstawiać do mechanika .
Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia na forum/ może też na drodzę albo w Nowej Słupi na zlocie bo mam tam rzut kamieniem.
Teraz z uśmiechem mogę już iść spać po ponad dobie na nogach bo za 2h znowu do pracy.. hehe.
Dzięki chłopaki. :nazdrowie:
ODPOWIEDZ