Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Nickam
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 18:50
Motocykl: virago 535
Status: Offline

Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: Nickam »

Witam,

Mam taką sytuację może ktoś wie gdzie mam rzucić okiem.
A mianowicie motocykl bez problemu rozpędza się do 140km/h i może na pewno więcej ale .... ( z roku na rok jego przyśpieszenie słabnie) jak go kupiłem 8 lat temu przy przekręcaniu manetki ściągało mnie z fotela . Teraz niestety tego uczucia nie ma i nie wiem co mam z tym zrobić. ( ostatnio oglądałem membrany i wydaje mi się że są w porządku rok temu jedną wymieniłem). Drugi mój typ to sprzęgło bo wydaje mi się że się ślizga niestety nie wiem jak się je sprawdza
Proszę pomóżcie.
Pozdrawiam
Janusz
Awatar użytkownika
konradStarachowice
Posty: 114
Rejestracja: 02 grudnia 2017, 19:13
Motocykl: XV Virago 1100 1992
Lokalizacja: Starachowice
Wiek: 36
Status: Offline

Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: konradStarachowice »

Cześć kolego. Gaźnik kiedy czyściłems i regulowałes? Jaki kolor świec? Uszkodzenie membran widać, jest po prostu dziurka czy kilka. Czasem może byś małe pęknięcie, dokładnie sprawdź przy dobrym świetle, czasem może się podwinać w miejscu kołnierza i jest nieszczelność. Po wymianie tej membrany w ubiegłym roku regulowałeś gaźnik czy wymieniłeś tylko membranę? Jaki masz kolor świec, kiedy je wymieniałeś? Może czas już na nie. Sprzęgło jak się ślizga to jest wyczuwalne, najlepiej sprawdzić ruszając pod górę i przyspieszając. Jak obroty rosną nie proporcjonalnie do przyspieszenia to wiesz ze sprzęgło się już ślizga. Sprzęgła mokre charakteryzują się naprawdę duża wytrzymałością i w porównaniu do pozostałych są naprawdę dobre. Ale ważny za to dla nich jest odpowiedni olej, który smaruje i silnik skrzynie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2018, 16:16 przez konradStarachowice, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konradStarachowice
Posty: 114
Rejestracja: 02 grudnia 2017, 19:13
Motocykl: XV Virago 1100 1992
Lokalizacja: Starachowice
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: konradStarachowice »

Sprawdź tez ciśnienie w cylindrach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
aurumcantus
Posty: 198
Rejestracja: 18 października 2012, 14:27
Motocykl: TDM 900
Lokalizacja: Sochaczew
Wiek: 45
Kontakt:
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: aurumcantus »

Miałem podobne wrażenia. Jednak doszedłem do wniosku, że się po prostu przyzwyczaiłem. Wyrabia się pamięć mięśniowa i organizm inaczej reaguje. Teraz ujeżdżam tdm 900 który zdecydowanie lepiej odchodzi niz 750 ale jakoś tak hmmmmm dalej mało. Chyba zawsze będzie za mało :D
Obrazek
Nickam
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 18:50
Motocykl: virago 535
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: Nickam »

Świece wymieniam profilaktycznie co 2 lata ( mają dobry kolor) , gaźnik czyszczę i reguluje co 3 lata. Jak wymieniłem membranę było czyszczony i regulowany. a jeśli chodzi o sprzęgło to często jest tak że obroty rosną ale prędkość raczej, nie tak jak kiedyś). I zapomniałem o jednej chyba istotnej rzeczy. Im cieplejszy silnik tym gorzej z przyśpieszeniem.
Ciśnienia nigdy nie sprawdzałem. ( można zrobić to samemu? pewnie znajdę temat)
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2018, 19:04 przez Nickam, łącznie zmieniany 1 raz.
Nickam
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 18:50
Motocykl: virago 535
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: Nickam »

aurumcantus pisze: 12 listopada 2018, 17:37 Miałem podobne wrażenia. Jednak doszedłem do wniosku, że się po prostu przyzwyczaiłem. Wyrabia się pamięć mięśniowa i organizm inaczej reaguje. Teraz ujeżdżam tdm 900 który zdecydowanie lepiej odchodzi niz 750 ale jakoś tak hmmmmm dalej mało. Chyba zawsze będzie za mało :D
To raczej nie to. Kiedyś w dwie osoby dało się jechać bezpiecznie bo było przyśpieszenie. A teraz wole jeździć sam. Bo jazda w dwie osoby to piłowanie silnika.
Awatar użytkownika
konradStarachowice
Posty: 114
Rejestracja: 02 grudnia 2017, 19:13
Motocykl: XV Virago 1100 1992
Lokalizacja: Starachowice
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: konradStarachowice »

A podczas czyszczenia gaźnika nie przestawiał ktoś iglicy o miejsce do góry? Blacha sprawa a robi różnice duża. Silnik się nie dusi? Działa płynie w całym zakresie obrotów?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
konradStarachowice
Posty: 114
Rejestracja: 02 grudnia 2017, 19:13
Motocykl: XV Virago 1100 1992
Lokalizacja: Starachowice
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: konradStarachowice »

A kiedy wymieniałeś filtr powietrza? Sprawdź czy krocce pomiędzy gaźnikiem i cylindrem nie łapią lewego powietrza. Najłatwiej jakimś dezodorantem popisując przy odpalonym silniku przy wolnych obrotach i sprawdzać czy nie rosną. Ciśnienie na cylindrach sprawdzisz samemu, o ile masz nanometr do tego. Wkręcasz w miejsce świec i kręcisz rozrusznikiem przy manetce odkręconej na maxa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Nickam
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 18:50
Motocykl: virago 535
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: Nickam »

konradStarachowice pisze: 12 listopada 2018, 19:06 A podczas czyszczenia gaźnika nie przestawiał ktoś iglicy o miejsce do góry? Blacha sprawa a robi różnice duża. Silnik się nie dusi? Działa płynie w całym zakresie obrotów?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
tego niestety nie wiem. Ale to raczej coś innego bo przyśpieszenie spada z roku na rok tak jak by coś się kończyło.
Nickam
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 18:50
Motocykl: virago 535
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: Nickam »

Filtr powietrza wymieniałem w tym sezonie. Krućce 3 lub 4 lata temu. Jaki nanometr kupić może jakiś przykład
Nickam
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 18:50
Motocykl: virago 535
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: Nickam »

konradStarachowice pisze: 12 listopada 2018, 19:06 A podczas czyszczenia gaźnika nie przestawiał ktoś iglicy o miejsce do góry? Blacha sprawa a robi różnice duża. Silnik się nie dusi? Działa płynie w całym zakresie obrotów?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tylko że u mnie silnik się nie dusi. Tylko po prostu nie przyśpiesza płynnie (nie tak dynamicznie jak kiedyś)
O dobrym przykładem jest wrażenie że motocykl walczy z wiatrem. Mimo że wiatru nie ma.
Awatar użytkownika
konradStarachowice
Posty: 114
Rejestracja: 02 grudnia 2017, 19:13
Motocykl: XV Virago 1100 1992
Lokalizacja: Starachowice
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: konradStarachowice »

Metal po podgrzaniu się rozszerza. Wiec wydaje mi się ze ze to cóż z ciśnieniem w cylindrach. Po rozgrzaniu luzy pomiędzy pierścieniami a cylindrem maleją. Ale za to olej się robi rzadszy. Może pisze głupoty ale tak na zdrowy rozum. Ja tak czy inaczej zmierzył bym ciśnienie na cylindrach. I zastanowił się nad sprawdzeniem luzów zaworowych. Może są po prostu są złe ustawione. Możesz to zrobić sam. Zaoszczędzisz trochę kasy a nauczysz się podstawowej obsługi. Sam robiłem to w tym roku pierwszy raz i w sumie jest to banalnie proste. Potrzebujesz kilka kluczy i szczelinomierz. I trochę swojego czasu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
konradStarachowice
Posty: 114
Rejestracja: 02 grudnia 2017, 19:13
Motocykl: XV Virago 1100 1992
Lokalizacja: Starachowice
Wiek: 36
Status: Offline

Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: konradStarachowice »

Manometr nie ma sensu kupować. Może masz kolegę co ma zakład motoryzacyjny i pożyczysz albo sam Ci zmierzy. Wszystko zajmie 10 min i jeszcze zdążysz pogadac sobie:) a jak kupisz coś taniego to tez nie wiesz czy dobrze zmierzy. Każdy zakład motoryzacyjny ma ma manometr.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
konradStarachowice
Posty: 114
Rejestracja: 02 grudnia 2017, 19:13
Motocykl: XV Virago 1100 1992
Lokalizacja: Starachowice
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: konradStarachowice »

A nie masz może kolegi który ma taki motocykl. Przejedz się i zobacz czy faktycznie będzie różnica. Może faktycznie siła przyzwyczajenia swoje robi.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Nickam
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 18:50
Motocykl: virago 535
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: Nickam »

luzy zaworowe też były robione. Staram się dbać o motocykl :-)
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: Blunio »

Jednak zacznij od sprawdzenia ciśnienia sprężania w cylindrach. Jak będzie zaniżone albo będzie znaczna różnica pomiędzy cylindrami powtórz pomiar z wlanym do cylindrów olejem (tzw. Próba Olejowa). :kawa:
A tak proforma zapytam: poziomy paliwa w gaźnikach masz w normie, jak mniemam :motorcycle:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
jankess
Posty: 560
Rejestracja: 01 stycznia 2017, 15:30
Motocykl: VIRAGO XV 1100
Lokalizacja: PODKARPACIE
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: jankess »

Sprzegło łatwo możesz sprawdzić odpal moto wrzuć 1 nacisnij hample i puszczaj sprzegło przygazowując jesli moto wkręci sie na obroty i stoi w miejscu to sprzegło ślizga jesli moto zgaśnie sprzęgło ok .
ŻYJ I DAJ ŻYĆ INNYM !!!
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: vinny »

Gdyby to była wina braku kompresji ( wypalony zawór , zużyte pierścienie , czy podparty zawór ) to wzrosło by zużycie oleju i na elektrodach świec byłby nalot ze spalonego oleju . Ciśnienie zawsze można sprawdzić , żeby wiedzieć jakie jest , ale to nie to .Sprzęgło to też raczej nie jest bo na pewno byś usłyszał wzrost obrotów , jak nie wzrastają , to znaczy , że trzyma ( nie słyszałem o sprzęgle przenoszącym 90 % napędu zazwyczaj jest to 100 % lub zero ) . Jeżeli Twoja ocena przyspieszania jest w miarę obiektywna to proponuję podkręć wolne obroty ( jeżeli masz 800 lub mniej , bo tak najładniej tyka to zwiększ do 1000 a nawet do 1100 obrotów ) . Wiem , że w 535 nie masz obrotomierza , musisz to zrobić na ucho , lub może któryś z Twoich kolegów ma jakikolwiek obrotomierz i podpiąć go w Twojej maszynie ( 5 min roboty , podłączenie bardzo proste ).

W tym roku miałem podobne odczucia . Ze trzy tygodnie były upały po 30 st. , moto niby jeździło , ale nie tak jak zawsze , trochę muliło , już miałem się brać za gaźniki , ale pogoda wróciła do normy 15 st. i moto odzyskało cały wcześniejszy wigor . To tak nawiasem napisałem , ciekawe , czy któryś z Was zauważył , że przy wysokich temperaturach moto traci moc .
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Awatar użytkownika
konradStarachowice
Posty: 114
Rejestracja: 02 grudnia 2017, 19:13
Motocykl: XV Virago 1100 1992
Lokalizacja: Starachowice
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: konradStarachowice »

I jak kolego, udało się postawić jakaś diagnozę?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: Blunio »

vinny pisze: 15 listopada 2018, 14:47 Gdyby to była wina braku kompresji ( wypalony zawór , zużyte pierścienie , czy podparty zawór ) to wzrosło by zużycie oleju i na elektrodach świec byłby nalot ze spalonego oleju . Ciśnienie zawsze można sprawdzić , żeby wiedzieć jakie jest , ale to nie to ....

W tym roku miałem podobne odczucia . Ze trzy tygodnie były upały po 30 st. , moto niby jeździło , ale nie tak jak zawsze , trochę muliło , już miałem się brać za gaźniki , ale pogoda wróciła do normy 15 st. i moto odzyskało cały wcześniejszy wigor . To tak nawiasem napisałem , ciekawe , czy któryś z Was zauważył , że przy wysokich temperaturach moto traci moc .
Masz całkowitą rację co do tego ćiśnienia. Ja bym raczej stawiał na sumujące się drobne niedociągnięcia - same w sobie mało znaczące, w podsumowaniu dające efekt zaniżonych osiągów. Do tego jeszcze może dochodzić subiektywna ocena posiadacza motocykla. :chopper:
A co do wpływu temeperatury na odczucia z jazdy masz całkowitą rację. Jeszcze lepiej moto przcuje podczas wilgoci w powietrzu. Coś na wzór wtrysku wody do cylindra, stosowane np. w samolotach myśliwskich :kawa:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Utrata przyśpieszenia w Virago 535

Post autor: Top Gun »

[/quote]A co do wpływu temeperatury na odczucia z jazdy masz całkowitą rację. Jeszcze lepiej moto przcuje podczas wilgoci w powietrzu. Coś na wzór wtrysku wody do cylindra, stosowane np. w samolotach myśliwskich :kawa:[/quote]
Moje za....lają w zimie, w lecie, w słońce czy też deszcz :wink: nie dostrzegam żadnej różnicy dla moto. Z dupą to już inna sprawa bardziej zmoknięta, sucha lub zmarznięta :lol:

To mi trochę się kojarzy z medycyną ,,zabolał paznokieć,to trzeba od operacji serca zacząć,, :lol:

Na silnik i gażniki przyjdzie czas :wink: może należy zacząć od sprawdzenia układu hamulcowego, łożysk itp. Co by opory toczenia wyeliminować :wink:
A może moto już na mocniejsze należy wymienić :motorcycle:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
ODPOWIEDZ