Gwizd przy hamowaniu silnikiem

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Andreaw
Status: Offline

Gwizd przy hamowaniu silnikiem

Post autor: Andreaw »

Witam!
Dzisiaj wyciągłem Virago 250 z garażu i postanowiłem trochę pojeździć.
Przy hamowaniu silnikiem z wyższych obrotów (np. przy 100km/h) po kilku sekundach słychać dość mocny gwizd dochodzący z silnika, ustępuje on po obniżeniu prędkości do ok 30 km\h lub po naciśnięciu sprzęgła. Oprócz tego Virago śmiga jak dawniej, nic się z nią nie dzieje.
Nie wiecie może czy ty może być spowodowane?


Pozdrawiam. :motorcycle:
Piotrek
Status: Offline

Re: Gwizd przy hamowaniu silnikiem

Post autor: Piotrek »

W 535 taki gwizd jest normalny (i imho bardzo miły dla ucha :mrgreen: ) więc może wszystko jest ok, tylko wcześniej nie zauważyłeś.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Gwizd przy hamowaniu silnikiem

Post autor: Blunio »

Andreaw pisze:słychać dość mocny gwizd
Róznie można to interpretować. Najczęściej gwizd powstaje ze współpracy mechanizmu przeniesienia mocy. Jak wspomniał Piotrek, a i inni potwierdzają, lubią gwizdać koła zębate o zazębieniu prostym (z wału korbowego na kosz sprzęgła). U Ciebie może jeszcze gwizdać tzw. fałszywe powietrze, zasysane przez powstałą szczelinę na przykład na króćcach ssących pod gaźnikami. Przy hamowaniu silnikiem powstaje w nich duże podciśnienie.
Pozdrawiam :-)
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Andreaw
Status: Offline

Re: Gwizd przy hamowaniu silnikiem

Post autor: Andreaw »

Na razie zdarzyło mi się to kilka razy. Co do króćca ssącego (tego gumowego) to jest on obwinięty taśmą izolacyjną. Musze go wyciągnąć i oglądnąć go dokładnie, ale jeżeli jest obwinięty taśmą to pewnie jest popękany i będę go musiał wymienić. Wiecie może ile takie coś może kosztować? Jakie mogą być jeszcze skutki nieszczelności tego króćca?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
KATAN
Posty: 273
Rejestracja: 08 października 2007, 09:56
Motocykl: YAMAHA VIRAGO XV 700
Lokalizacja: Szczawinek/PIASTÓW
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Gwizd przy hamowaniu silnikiem

Post autor: KATAN »

Ja wymieniałem krućce w tą zime(w XV 700), ale kupowałem też inne części więc nie pamiętam!!!
Nie jest to droga rzecz a dobrze wymienić jeśli są strachciałe lub popękane.
Po wymianie zalecane synchro gaźników!

POZDRO.
WITAM BRACTWO VIRAGO !!!
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Gwizd przy hamowaniu silnikiem

Post autor: Blunio »

Andreaw pisze:Jakie mogą być jeszcze skutki nieszczelności tego króćca?
Skutkiem jest zasysanie tzw fałszywego powietrza. Zmienia ono skład mieszanki w cylindrze (zubaża ją) i jest przyczyną nierównomiernej pracy silnika, uogólniając. W każdym razie takie zjawisko trzeba obligatoryjnie eliminować. Po tym synchro obligatoryjnie :bravo:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Andreaw
Status: Offline

Re: Gwizd przy hamowaniu silnikiem

Post autor: Andreaw »

A wiecie może gdzie można dostać taki króciec?
Pamiętam, że kiedyś widziałem na allegro ale w cenie prawie 200zł :frustrated: .

[ Dodano: Pon Lut 02, 2009 3:42 pm ]
Jeszcze mam pytanie, czy to normalne, że przy dodawaniu gazu króciec sie rozszerza?
Awatar użytkownika
radar64
Posty: 525
Rejestracja: 15 sierpnia 2008, 18:03
Motocykl: VTX 1300
Lokalizacja: w-wa/N.Iwiczna
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Gwizd przy hamowaniu silnikiem

Post autor: radar64 »

Tak na chłopski rozum to z chwilą dodawania gazu maleje podciśnienie w króćcu i wraca do swoich normalnych wymiarów.a tak na prawdę to obserwowałem kiedyś wakuometr w aucie i ta się właśnie działo.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Gwizd przy hamowaniu silnikiem

Post autor: Blunio »

radar64 pisze:z chwilą dodawania gazu maleje podciśnienie w króćcu i wraca do swoich normalnych wymiarów
Króciec jest konstrukcją na tyle sztywną, że jego zmiany wymiarów podczas dodawania (odejmowania) gazu można moim zdaniem pominąć. Istotna jest jego szczelność (a zwłaszcza jego uszczelek), bowiem to ona w czasie zmian podciśnienia może generować gwizd.
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
Andrzej11
Posty: 179
Rejestracja: 03 listopada 2008, 11:59
Motocykl: virago 250, xvs 650
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 62
Status: Offline

Re: Gwizd przy hamowaniu silnikiem

Post autor: Andrzej11 »

Jeżeli masz popękany króciec to zawulkanizuj go taśmą samowulkanizującą (kupisz w sklepie elektrycznym ,cena od 15 zł do 45 zł).
ODPOWIEDZ