[XV 125] Śruby filtr oleju

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
hubertk
Posty: 69
Rejestracja: 03 stycznia 2019, 15:16
Motocykl: Virago 125 XV
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 53
Status: Offline

[XV 125] Śruby filtr oleju

Post autor: hubertk »

WItam, jestem zieloniutki. W styczniu kupiłem Virago 125 od handlarza. Za radą kolegów z tego forum, wczoraj wykonałem pierwsze czynności, spuściłem benzynę, wymieniłem filtr paliwa. Zapaliła od pierwszego strzału, rozgrzałem silnik i zabrałem się do wymiany oleju. Spuściłem stary i chciałem odkręcić dekiel od filtra oleju. Niestety śruby ani drgnęły i trochę zaczęły się niszczyć główki krzyżowe od śrubokręta. Kiedy zobaczyłem, że raczej nie dam rady odpuściłem, żeby do końca ich nie zniszczyć.

Pytanie jak sobie z tym poradzić?

Czy kupić zestaw do wykręcania śrub i przy pomocy tego zestawy je wykręcić? ... i na ich miejsce wkręcić nowe?

Czy jeśli nowe to gdzie polecacie kupić? Znalazłem taką stronę moto46 i tam ze schematu widać te śruby - ich koszt wg cennika to +- 50 pln.

I ostanie pytanie jaki polecacie sposób na odkręcanie takich śrub, bo mam niby dobry śrubokręt, ale strasznie nie wygodne jest odkręcanie śrub, które nie chcą się odkręcić, próbowałem wkrętarką, ale też ani drgnęło (ta wkrętarka pewnie za słaba, a wiertarką się boję bo nie jedną już śrubę nią rozwaliłem).

Dziękuję za rady i proszę o zrozumienie nowicjusza.

hubert
pozdrawiam, Hubert
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: [XV 125] Śruby filtr oleju

Post autor: Feniks »

Sa takie srubokrety ktore stuka sie młotkiem i sie odkrecaja. Jak bedziesz okresowo olej wymieniał to nie powinny sie takie sruby zapiekać, ewentualnie posmaruj miedzianym albo ceramicznym smarem. Możesz np. na imbus dopasować srubke nierdzewną, nie sądze żeby tam była wytrzymalsza potrzebna, tylko długość zachowaj orginalną.
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
hubertk
Posty: 69
Rejestracja: 03 stycznia 2019, 15:16
Motocykl: Virago 125 XV
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 53
Status: Offline

Re: [XV 125] Śruby filtr oleju

Post autor: hubertk »

A skąd wziąć wymiary tych śrubek. Wiem, że po wykręceniu można zmierzyć, ale jak mam taki problem, że u motocykla jestem raz na tydzień w weekend i jeśli zastosuję metodę zmierzenia tego co wykręcę to mi się o tydzień opóźni jazda :).
pozdrawiam, Hubert
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: [XV 125] Śruby filtr oleju

Post autor: vinny »

Feniks pisze: 29 marca 2019, 11:38 Sa takie srubokrety ktore stuka sie młotkiem i sie odkrecaja. Jak bedziesz okresowo olej wymieniał to nie powinny sie takie sruby zapiekać, ewentualnie posmaruj miedzianym albo ceramicznym smarem. Możesz np. na imbus dopasować srubke nierdzewną, nie sądze żeby tam była wytrzymalsza potrzebna, tylko długość zachowaj orginalną.
Tak jak napisał Feniks . Śrubka nie koniecznie nierdzewka , może być stalowa zwykła . Każdą śrubę , z którą masz kłopot , lub przewidujesz kłopoty a nie masz , śrubokręta udarowego , musisz uderzyć młotkiem od czoła , przez śrubokręt , z czuciem nie za lekko , najlepiej parę razy . Jeżeli zniszczyłeś główki i nie dasz rady odkręcić to uderz w główkę młotkiem przez śrubokręt każdą , rozwierć łebki śrub wiertłem , po zdjęciu pokrywki złap za śruby szczypcami morse"a i wykręcaj
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Awatar użytkownika
Hessus
Posty: 355
Rejestracja: 22 października 2016, 19:59
Motocykl: XV 1100, DL650
Lokalizacja: Czę100chowa
Wiek: 46
Status: Offline

Re: [XV 125] Śruby filtr oleju

Post autor: Hessus »

Tak jak koledzy piszą - młotek i śrubokręt uderzeniowy rozwiążą sprawę

Obrazek

Obrazek

albo zestaw wkrętaków i wykręcisz.

Obrazek

Później dopasuj nowe śruby na długość i tyle.
Ściśle przestrzegam diety: wino, śpiew i kobiety...
hubertk
Posty: 69
Rejestracja: 03 stycznia 2019, 15:16
Motocykl: Virago 125 XV
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 53
Status: Offline

Re: [XV 125] Śruby filtr oleju

Post autor: hubertk »

Dzięki już jestem przygotowany...
pozdrawiam, Hubert
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: [XV 125] Śruby filtr oleju

Post autor: kapitanwasyl »

hubertk pisze: 29 marca 2019, 10:38 Czy jeśli nowe to gdzie polecacie kupić? Znalazłem taką stronę moto46 i tam ze schematu widać te śruby - ich koszt wg cennika to +- 50 pln.
Zamawiałem w sklepie yamahy dwie sztuki kiedyś .
Ktoś chce w tym sklepie co podałeś zarobic chyba ... bo u yamahy 16 zeta i przesyłka.

https://yama-sklep.pl/oryginalne-czesci ... spf-viewer

Tyle że one są tak jak oryginały miękkie na łebkach i trzeba mieć odpowiedni śrubokręt do nich bo się szybko omykają.
Zapytaj w tym sklepie o ich rozmiar i dobierz imbusowe .
CRANKCASE ScrewS 6 x 90mm - chyba taki wymiar ma śruba dłuższa , z nią mógłby być problem . Krótkie to około 25~35 mm . Można łatwo dobrać, ewentualnie przyciąć.

Ostatnie numery z katalogu to pewnie rozmiary śrub.
hubertk
Posty: 69
Rejestracja: 03 stycznia 2019, 15:16
Motocykl: Virago 125 XV
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 53
Status: Offline

Re: [XV 125] Śruby filtr oleju

Post autor: hubertk »

Wszystko poszło tak jak wspominaliście, nie kupowałem udarowego śrubokręta bo wśród milion narzędzi znalazłem taki ok do bicia młotkiem. Po pukałem i wszystko poszło bez problemu, zalałem 1,4 l pogrzałem silnik dolałem 0.2 l i gra wszystko. Jedyne to to, że mam wrażenie, że oleju jest troszkę ponad górną kreskę ale rozumiem, że 1-2 mm nie robią różnicy. Dzięki za pomoc :)
pozdrawiam, Hubert
gawior
Posty: 52
Rejestracja: 02 października 2018, 19:33
Motocykl: Virago XV 125
Status: Offline

Re: [XV 125] Śruby filtr oleju

Post autor: gawior »

Od siebie dodam dla potomnych, że lepiej nie zabierać się do odkręcania śrub bez śrubokręta lub, bita PH3 ( rozmiar "krzyżaka"), bo inaczej obrabiają się śruby. Po prostu trzeba użyć odpowiedniego do tego śrubokręta, bo śruby te są dosyć miękkie.
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: [XV 125] Śruby filtr oleju

Post autor: Feniks »

:bravo:
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
ODPOWIEDZ