[XV125] Głośna praca silnika

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
hubertk
Posty: 69
Rejestracja: 03 stycznia 2019, 15:16
Motocykl: Virago 125 XV
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 53
Status: Offline

[XV125] Głośna praca silnika

Post autor: hubertk »

Koledzy, czy normą jest to, że silnik pracuje dość głośno przy 70 km/h a przy 80km/h to już bardzo głośno, nigdy nie próbowałem dać więcej bo boję się, że coś tak się rozsadzi w środku. Co może być powodem takiej głośnej pracy?

Hubert
pozdrawiam, Hubert
Awatar użytkownika
Wesoly
Posty: 1660
Rejestracja: 20 lutego 2011, 11:14
Motocykl: H-D
Lokalizacja: Poznań
Status: Offline

Re: [XV125] Głośna praca silnika

Post autor: Wesoly »

Tak, jest to prawie v-max 125 więc jest to normalne.
535-> 1100-> FAT BOB-> SPORT GLIDE
hubertk
Posty: 69
Rejestracja: 03 stycznia 2019, 15:16
Motocykl: Virago 125 XV
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 53
Status: Offline

Re: [XV125] Głośna praca silnika

Post autor: hubertk »

dziękuję za info ALE czy zmiana łańcucha, bo mój jest trochę pordzewiały tzn ma ślady rdzy w kilku miejscach, smaruję go i czyszczę co 250 km, nie zmieniałem go od kupna, ma luz 4 cm, ale zębatki są ok wg serwisówki - czy zmiana na nowy łańcuch wpłynie w jakiś sposób na głośność pracy czy raczej nie ma to związku?

h
pozdrawiam, Hubert
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: [XV125] Głośna praca silnika

Post autor: Blunio »

hubertk pisze: 25 czerwca 2019, 11:27 dziękuję za info ALE czy zmiana łańcucha, bo mój jest trochę pordzewiały tzn ma ślady rdzy w kilku miejscach, smaruję go i czyszczę co 250 km, nie zmieniałem go od kupna, ma luz 4 cm, ale zębatki są ok wg serwisówki - czy zmiana na nowy łańcuch wpłynie w jakiś sposób na głośność pracy czy raczej nie ma to związku?
Przede wszystkim nie napisałeś, jaki charakter ma opisywana "głośność". Może być skutkiem nieszczelności układu wydechowego, może mieć miejsce z tytułu nadmiernych luzów układu korbowo - tłokowego.
Tak więc zbadaj i opisz sytuację, czy głośność ma miejsce podczas jazdy, czy występuje też podczas pracy silnika na postoju ?
Co do wspomnianych łańcucha i zębatek, to wymienia się z reguły komplet. A wymienia się po nadmiernym wyciągnięciu i zużyciu. Zużycie badamy próbując odciągnąć łańcuch od zębatki. Tak z grubsza stwierdzę, że jak odciągniesz łańcuch na jeden centymetr, to znaczy jest zużyty (ale mogę się mylić). Wyciągnięcie mierzy się m.in. poprzez pomiar długości łańcucha, ale szczegółowymi danymi nie dysponuję.
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
hubertk
Posty: 69
Rejestracja: 03 stycznia 2019, 15:16
Motocykl: Virago 125 XV
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 53
Status: Offline

Re: [XV125] Głośna praca silnika

Post autor: hubertk »

Dzięki za kolejną radę. Otóż głośny jest tylko przy wchodzeniu na duże prędkości, na luzie i na małych przyjemnie mruczy :) Łańcuch i zębatki zmienię razem, żeby mieć pewność, że jest zmieniony. Robię tak zresztą z każdym elementem, który wzbudza moją niepewność, po prostu chcę mieć "wychuchane cacko" :)

h
pozdrawiam, Hubert
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: [XV125] Głośna praca silnika

Post autor: Feniks »

Jest głośny bo w pizde dostaje silnik. W samochodzie tego tak nie odczuwasz bo to puszka a tutaj siedzisz dokładnie na silniku który się mocno wysila.
Jako rozwiązanie proponowałbym zagłuszyć silnik wolnymi wydechami :)
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: [XV125] Głośna praca silnika

Post autor: Blunio »

hubertk pisze: 25 czerwca 2019, 18:27 Dzięki za kolejną radę. Otóż głośny jest tylko przy wchodzeniu na duże prędkości, na luzie i na małych przyjemnie mruczy :) Łańcuch i zębatki zmienię razem, żeby mieć pewność, że jest zmieniony. Robię tak zresztą z każdym elementem, który wzbudza moją niepewność, po prostu chcę mieć "wychuchane cacko" :)
No cóż, Twój motocykl nie należy do demonów prędkości. Jak nie ma jakiś niedoróbek skutkującymi głośnością, to należy traktować go jako sprzęt do lajtowej jazdy. :bravo:
I wtedy będzie cieszył :)
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Andrze786
Posty: 36
Rejestracja: 28 października 2018, 15:13
Motocykl: XV125
Wiek: 30
Status: Offline

Re: [XV125] Głośna praca silnika

Post autor: Andrze786 »

Wesoly pisze: 25 czerwca 2019, 11:12 Tak, jest to prawie v-max 125 więc jest to normalne.
70/80 km/h to nie jest prawie v-max dla XV125 i nie jest to normalne. Swoją 125 nieraz rozpędzałem z górki do ponad 120 (licznikowo) i nie była szczególnie głośna, chociaż brzmi wtedy trochę jak wiertarka.

Proponuję dowiedzieć się z czego te dźwieki dochodzą. Skoro jest głośno przy 70/80 km/h to raczej nie jest to wina silnika, bo wtedy hałas by zależał od prędkości obrotowej silnika. Najlepiej jadąc te 80km/h wciśnij sprzęgło, puść gaz i sprawdź czy dalej jest głośno, a jeśli tak to skąd.
ODPOWIEDZ