Problem z wyższymi biegami.

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
lysy13
Posty: 28
Rejestracja: 22 września 2019, 21:07
Motocykl: Yamaha XV VIRAGO 125
Lokalizacja: Głubczyce
Wiek: 46
Status: Offline

Problem z wyższymi biegami.

Post autor: lysy13 »

Witam wszystkich. Po dłuższej walce z moją 125, w której wymieniłem gumowy króciec łączący gaźnik z ramą, wyczyściłem gaźnik, wymieniłem linkę ssania, wyregulowałem obroty i mieszankę, wymieniłem olej i uszczelki pokryw dzisiaj chciałem odbyć jazdę próbną. Odpaliłem maszynę, kask na głowę i ruszyłem. Nagle niespodzianka.Nie mogę wrzucić wyższych biegów od 2 wzwyż. Jedynka wchodzi bez problemu i motor pracuje normalnie i normalnie jedzie na jedynce, ale wyżej lipa. Jak chce z 1 wrzucić 2 itd to wskakuje mi tylko luz. Czyli mogę wrzucić tylko 1 i z 1 na luz. O co może chodzić toś z was może wie i ma jakieś pomysły jaka jest przyczyna? bardzo oroszę o pomoc. Dodam, że przy wymianie uszczelek jak miałem zdjęte pokrywy i odkręcałem to ustrojstwo ze zwojami od pokrywy alternatora w pewnym momencie jakby coś przeskoczyło i obróciło zębatkami. Teraz zauważyłem, że linka sprzęgła jest też sfatygowana i zrobiła sie luźna. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie tematem. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 16 października 2019, 16:26 przez lysy13, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Problem z wyższymi biegami.

Post autor: Blunio »

Sprawdź, czy nie rozregulował się zewnętrzyny mechanizm sterowania biegami. To najprostsza z przyczyn :)
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
lysy13
Posty: 28
Rejestracja: 22 września 2019, 21:07
Motocykl: Yamaha XV VIRAGO 125
Lokalizacja: Głubczyce
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Problem z wyższymi biegami.

Post autor: lysy13 »

A możesz mi powiedzieć jak to sprawdzić i gdzie szukac? Sorry, ale dopiero zaczynam swoja przygodę z motocyklami a nie uśmiecha mi się od razu oddawać maszyny do mechanika, którego i tak u siebie w miejscowości nie mam. Jeżeli mogę to staram się robić sam. Z góry dzięki
Awatar użytkownika
barg
Posty: 814
Rejestracja: 15 września 2011, 23:44
Motocykl: XV 700 '84 ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Problem z wyższymi biegami.

Post autor: barg »

Skorzystaj z tego typu diagramów żeby zorientować się jak to wszystko działa i co może się zepsuć.
Często jest tak, że zabrudzony wałek czy dźwignia nie pozwala sprężynie wrócić do właściwego położenia. Prosto mówiąc jak podniesiesz dźwignię i zwolnisz nacisk powinna ona nieco opaść co umożliwi zaskoczenie zębów i wrzucenie kolejnego biegu. Jak jest tam brud to nie wróci. Spróbuj na początek przeczyścić i nasmarować wszystkie elementy zewnętrzne.
Milczę zawzięcie i czekam na znak by mogło być pięknie, bo nie jest aż tak.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Problem z wyższymi biegami.

Post autor: Blunio »

barg pisze: 16 października 2019, 17:36 Skorzystaj z tego typu diagramów żeby zorientować się jak to wszystko działa i co może się zepsuć.
Często jest tak, że zabrudzony wałek czy dźwignia nie pozwala sprężynie wrócić do właściwego położenia. Prosto mówiąc jak podniesiesz dźwignię i zwolnisz nacisk powinna ona nieco opaść co umożliwi zaskoczenie zębów i wrzucenie kolejnego biegu. Jak jest tam brud to nie wróci. Spróbuj na początek przeczyścić i nasmarować wszystkie elementy zewnętrzne.
I napisz jakie są efekty :kawa:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
lysy13
Posty: 28
Rejestracja: 22 września 2019, 21:07
Motocykl: Yamaha XV VIRAGO 125
Lokalizacja: Głubczyce
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Problem z wyższymi biegami.

Post autor: lysy13 »

Dobra kolegzy i kolezanki. Wczoraj jal pisalem poszedłem walczyc z tymi biegami. Zaczalem kombinowac z wybierakiem. Ciezko bylo, bo nie ma latwego dostepu. Ale kombinowalem i kombinowalem. Najpierw zrobilem tak, ze nie moglem wbic zadnego biegu. Po 2 godz fsjnie wcjodzila jedynkani luz a przy próbie wbicia wyzszego biegu gasla kontrolka luzu taknjalby wrzucany byl bieg ale dzwignia odbilala tak jalby nie mozna bylo go wpiac. Postawilem motor, zlozylem nozke i trzymajac podniesiona dzwignie ruszylem kilka razu motocyklem w przod i tyl az nagle zaskoczylo. Posprawdzalem i wszystkie biegi sa. Nie wiem jal to sie stalo ale sa spowrotem. Swuetnie pomyślałam. Teraz tylko wymienie lonke sprzegla i jazda próbna. Dzisiaj odebralem linke. Do garazu i biore sie za wymiane. Wpięłem w klamke i w to cos przy silniku. I tubkolejna niemula niespodzianka. Klamka luzna jak........ nie mozna wyregulowac. Po nacisnieciu wogole nie wraca do konca. Masakra. Moze ktos mi pomoc i powiedziec dlaczego tak sie dzieje? Nke mam juz sily.
ODPOWIEDZ