Głuche stuki XV 750

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Porta51
Posty: 4
Rejestracja: 02 czerwca 2020, 06:09
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Głuche stuki XV 750

Post autor: Porta51 »

Witam wszystkich serdecznie,



Jako nowym uzytkownikiem Yamahy XV750 chciałbym zasięgnąć opinii fachowców od tych sprzętów. Motorek jest z 1995 roku. Nie jestem pewien ale nie miał tak jak go kupowałem. Objaw jest następujący. Na zimnym silniki po starcie motorek chodzi bardzo ładnie, żednych podejrzanych dźwięków z silnika. Wraz z rozgrzewaniem się silnika zaczyna dochodzić pewien głuchy odgłos stłumionego uderzenia. Na początku jest bardzo cichy ale po przejechaniu kilku kilometrów jest juz wyraźnie słyszalny. Przede wszystkim gdy schodzi z obrotów i na wolnych obrotach. Do odgłosu dochodzi też odczuwalne lekkie uderzenia przenoszące się po górze ramy. Mam wrażenie że pochodzi ono z pierwszego cylindra. (pierwszy w virago to ten z tyłu) . Gdy silnik schodzi z obrotów jest wrażenie że stuk jakby przyspieszał i zwalniał. 

Oczywiście nie ma żadnych negatywnych odczuć jeśli chodzi o osiągi. Silnik pracuje równomiernie i ma prawidłową moc. Stuk jest bardziej wyczuwalny na wolnych obrotach a po wkręceniu na obroty stuk jest mniej natarczywy.Moze to tylko w związku w wyższym ogólnym hałasem

Dodam, że moto jest po przeglądzie, wszystkie płyny wymienione, gaźniki i zawory wyregulowane. Olej zalany to liqiumoly 20w50
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Głuche stuki XV 750

Post autor: Darek Adamczewski »

Ogólnie to objawy podobne do nadmiernego luzu sworznia tłokowego. Na zimnym silniku i gęstym oleju trochę się tłumią, a po rozgrzaniu luz się powiększa, a olej rzednie. Silniki mają jednak to do siebie, że różne hałasy niosą się po konstrukcji i ciężko jest jednoznacznie określić miejsce ich pochodzenia. Możesz spróbować przy użyciu stetoskopu, czyli słuchawek lekarskich.
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
Porta51
Posty: 4
Rejestracja: 02 czerwca 2020, 06:09
Motocykl: XV 750
Status: Offline

Re: Głuche stuki XV 750

Post autor: Porta51 »

No właśnie nasłuchiwałem, tylko nie stetoskopem tylko przez metalowy srubokręt do ucha. Na cylindrze jest ładnie cicho. A sworzeń byłby raczej tam słyszalny....
ODPOWIEDZ