Czy wnętrze baku było malowane?

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Awatar użytkownika
klub
Posty: 32
Rejestracja: 19 lipca 2019, 14:15
Motocykl: TR1 & Junak RS125
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 36
Status: Offline

Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: klub »

Cześć, sorry jeśli ten temat był już poruszany na forum ale nie mogłem znaleść jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie. Wnętrze mojego baku jest zardzewiałe i szykuje się do naprawy. Znalazłem producenta chemii Fertan, który się specjalizuje w takich zabiegach. Po zakończeniu dostajemy zbiornik pomalowany w środku na jasny szary kolor.
Zastanawiam się jak było w oryginalnie bo po oględzinach mojego wydaje mi się, że nie był wcześniej malowany wewnątrz.
Awatar użytkownika
kiler73
Posty: 164
Rejestracja: 15 grudnia 2013, 17:08
Motocykl: virago 1100 -94
Lokalizacja: Prawie Rzeszów
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: kiler73 »

Nie są malowane.
"Podczas jazdy na motocyklu przeżywasz więcej w ciągu 5 minut niż niektórzy ludzie przez całe swoje życie." Burt Munro
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: 2007XV1700 »

Sam możesz wykonać epoksydowe malowanie srodka, zbiornika ale robi się to po spawaniu żeby szczenie było, najlepszym środkiem do zapobiegania rdzewieniu zbiornika to etyliny pod korek napełnianie :)
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2020, 01:51 przez 2007XV1700, łącznie zmieniany 1 raz.
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
klub
Posty: 32
Rejestracja: 19 lipca 2019, 14:15
Motocykl: TR1 & Junak RS125
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: klub »

Wszystko super tylko co ja mam zrobić z moim bakiem?
Obecny stan wnętrza baku na filmie:
https://vimeo.com/439054140
Awatar użytkownika
aligator73
Posty: 37
Rejestracja: 19 kwietnia 2019, 22:04
Motocykl: Virago125, Deauville
Lokalizacja: Wlkp
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: aligator73 »

Pierwsze skojarzenie to że pewnie stał otwarty na deszczu i stąd dostał rudej. Spróbuj zalać odrdzewiaczem i poczekaj na ile puści. Ja mam taki w opakowaniu ok 2 litry. Jeżeli środka masz mniej (bo przecież nie kupisz go paręnaście litrów, trochę to kosztuje) zalej paroma litrami i powóź z dwa dni w bagażniku auta, żeby się dobrze wypłukało. Jak umieszczałem w odrdzewiaczu zardzewiałe śruby itp to aż się "gotowało" Nie robiłem tego w baku więc nie wiem czy pomoże.
Piaskowanie chyba odpada, bo nie dojdziesz wszędzie. Ewentualnie rozważyć zakup używanego w idealnym stanie.
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: 2007XV1700 »

Nasyp śrubek, nakrętek i la cucaracha. Jak się zmęczysz to płukanie benzyną i znowu.
Nabierzesz siły w rękach i zbiornik będzie lśnił.
Można też przymocować zbiornik do betoniarki ;)
Pomysł z odrdzewiaczem na wykładzinie bagażnika średnio przypada mi do gustu.
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
klub
Posty: 32
Rejestracja: 19 lipca 2019, 14:15
Motocykl: TR1 & Junak RS125
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: klub »

Dostał rdzy bo stał 8 lat bez benzyny - całe szczęście dla reszty motocykla, że nie na deszczu. Stopien utlenienia określam na średni, ale obiecujący. Zależy mi na maksymalnej oryginalności części, czyli wymiana na inny odpada - jest po prostu w zbyt dobrym stanie.

Nakrętki mam już kupione w celu "obdrapania" luźnej rdzy mechanicznie i się zastanawiałem czy wystarczy odrdzewić czy mimo wszystko to jakoś później zabezpieczyć i chyba skłaniam się ku zostawieniu go "gołego" + pilnować poziom paliwa.

PS. Testowałem ostatnio ocet jako odrdzewiacz na sróbkach i starych wiertłach. Muszę powiedzieć, że efekt rewelacja :)
Awatar użytkownika
aligator73
Posty: 37
Rejestracja: 19 kwietnia 2019, 22:04
Motocykl: Virago125, Deauville
Lokalizacja: Wlkp
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: aligator73 »

2007XV1700 pisze: 17 lipca 2020, 01:57 Pomysł z odrdzewiaczem na wykładzinie bagażnika średnio przypada mi do gustu.
Na jakiej wykładzinie bagażnika? Proponowałem wlanie do baku, wypłukanie tego co odzieli odrdzewiacz, a potem można szaleć ze śrubkami, może jakiś granulat itp
Awatar użytkownika
klub
Posty: 32
Rejestracja: 19 lipca 2019, 14:15
Motocykl: TR1 & Junak RS125
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: klub »

aligator73 pisze: 17 lipca 2020, 11:31 Na jakiej wykładzinie bagażnika? Proponowałem wlanie do baku, wypłukanie tego co odzieli odrdzewiacz, a potem można szaleć ze śrubkami, może jakiś granulat itp
Chodziło pewnie o to, że jak wsadzisz zbiornik pełen odrdzewiacza do bagażnika to zawsze coś pocieknie na wykładzine.

A jeśli chodzi o śróbki to zrobiłbym "la cucaracha" w pierwszym kroku żeby mechanicznie oczyścić zanim wejdzie chemia.
Awatar użytkownika
aligator73
Posty: 37
Rejestracja: 19 kwietnia 2019, 22:04
Motocykl: Virago125, Deauville
Lokalizacja: Wlkp
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: aligator73 »

Ok dotarło, zawsze można połączyć z odrdzewianiem bagażnika :wink: albo po prostu tylko przepłukać, zawsze trochę syfu usunie.
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: MarcinS »

Jest i taka opcja:
http://anglocars.pl/fertan/173-tapox-2k-.html

Uprzedzam, że nie stosowałem. Kupowałem kiedyś fertan , wpadło mi w oko i trafiło do zakładek.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
klub
Posty: 32
Rejestracja: 19 lipca 2019, 14:15
Motocykl: TR1 & Junak RS125
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: klub »

MarcinS pisze: 17 lipca 2020, 20:10 Jest i taka opcja:
http://anglocars.pl/fertan/173-tapox-2k-.html

Uprzedzam, że nie stosowałem. Kupowałem kiedyś fertan , wpadło mi w oko i trafiło do zakładek.
Też na niego trafiłem i się mocno zastanawiałem, ale to jest farba więc raczej odpada - no chyba, że utrzymanie gołej blachy będzie nie możliwe na dłuższą metę to wtedy pójdę w tym kierunku.

Teraz tylko musze rozknimić czym się różni:
Fertan Konwerter Rdzy http://anglocars.pl/fertan/160-konwerte ... ertan.html
od
Fertan koncentrat FEDOX (Skoncentrowany środek do usuwania rdzy) http://anglocars.pl/fertan/157-koncentrat-fedox.html
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Czy wnętrze baku było malowane?

Post autor: MarcinS »

Fedox działa chyba podobnie jak kwas fosforowy. Wyżre rdzę do czystego metalu, ale nie zabespiecza. Fertan nie wyżre rdzy, ale przeyworzy ją, zatrzyma proces korozji i zabezpiecza przed dalszą.
Używałem fedoxu w żelu i faktycznie po zmyciu zostaje metal, ale nie widać żadnej warstwy ochronnej. Instrukcja fedoxu tez mówi, żeby po zmyciu preparatu zaraz czymś powierzchnię zabespieczyć.
Generalnie nie są to środki zamienne, ale kolejne etapy konserwacji blachy. Najpierw fedox potem fertan. Tak przynajmniej rozumiem instrukcje preparatów.
Ja stosowałem do błotników mojej cegły.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
ODPOWIEDZ