Wyciek oleju z śruby spustowej.

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Kaczucha1990
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwietnia 2020, 08:36
Motocykl: Sachs Roadster 125
Status: Offline

Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: Kaczucha1990 »

Cześć forumowicze!

Po sezonie w listopadzie wymieniłem olej w silniku od xv 125, przy okazji wymieniłem też śrubę spustu na tą z magnetyczną końcówką do łapania opiłków i podkładkę. Po wymianie Moto stało i nie było żadnego wycieku. W ostatni czwartek korzystając z pogody wyciągnąłem maszynę i chciałem się przejachac w koło komina. Po krótkiej 30minutowej przejażdżce wróciłem i do dzisiaj motocykl stalbw garażu. Dzisiaj przychodząc podłubać w elektryce zobaczyłem lekki wyciek wielkości moze denka od puszki piwa. Śruba jest zapocona i to ewidentnie z niej cieknie, pęknięć na bloku silnika nie widziałem.

Wcześniej przy wymianie oleju w poprzednich latach nie zmieniałem ani śruby ani podkładki i nie było żadnego wycieku.

Jak mi radzicie.

1. Spróbować dokręcić śrubę ?( Chociaż boję się zerwać gwint)
2. Spuścić olej do jakiegoś czystego naczynia i przywrócić stara śrubę i wlać ponownie wcześniej zlany olej?
3.Lekko odkręcić śrubę i dolozyc pakuł takich do hydrauliki?
4. Spuścić olej, przywrócić stara śrubę i wlać nowy olej?

Mieliście podobny problem?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: vinny »

Śruba spustowa jest uszczelniona podkładką , zmień podkładkę ( najlepiej na miedzianą ) bedzie dobrze .Przykręc odpowiednim momentem ( serwisówka ) Pod kapą też jest magnes wylapujacy opiłki .
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Kaczucha1990
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwietnia 2020, 08:36
Motocykl: Sachs Roadster 125
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: Kaczucha1990 »

Wymieniając śrubę miałem w zestawie miedzianą podkładkę. Nie miałem klucza dynamometrycznego, dokręcając robiłem to dotąd na "czuja". Czy za słabo jednak dokrecilem? Czy do warsztatu jakiegoś podjechać przy lepszej pogodzie i poprosić o dokręcenie z momentem?
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: Top Gun »

Kaczucha1990 pisze: 01 marca 2021, 23:49 dokręcając robiłem to dotąd na "czuja".
Na czuja to można w d...e podłubać. A i to ostrożnie, co by serca nie uszkodzić :D
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
marian07
Posty: 271
Rejestracja: 20 listopada 2009, 08:48
Motocykl: VN900
Lokalizacja: Zajezierze
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: marian07 »

Zawsze robię "na czuja" i jest OK. Na początek pożycz gdzieś klucz na chwilę i sprawdź swojego czuja, być może jest "za słaby"
Najdroższa jest pierwsza butelka
LS650, XV750, C90, VTX1300, VTX1800, ST1100, VS1400, VL800, VT1100C3Aero, VF750, MGNevada750, C50
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: Feniks »

Masz czuja do dupy
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
Kaczucha1990
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwietnia 2020, 08:36
Motocykl: Sachs Roadster 125
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: Kaczucha1990 »

Dokręciłemm kluczem dynamometrycznego i już jest ok. Ale pojawił się drugi problem, mam sklejone sprzęgło, przed zimą zmieniając olej wlałem 20w50 zamiast 10w40 motula. Czy to normalny objaw na mineralnym? starałem się podpomopować sprzęgłem ale nic to nie dalo. Zmieniłem na mineralny bo podobno dla 20 letnich motocykli jest lepszy plus ja jeszcze w trakcie sezonu jeżdżę dużo po mieście w korkach więc miał być podobno lepszy w trakcie upałów. Nie wiem czy zlać go i wrócić do 10w40 czy zostawić i starać się sprzęgło rozkleić. Jak myślicie??
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: Top Gun »

Klasa lepkości oleju nie ma tutaj znaczenia...Co się tyczy jazdy w wysokich temperaturach, już tak :motorcycle:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
skipbulba
Posty: 2030
Rejestracja: 20 sierpnia 2010, 18:49
Motocykl: BMW k1200 LT
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: skipbulba »

Top Gun pisze: 04 marca 2021, 08:16 Klasa lepkości oleju nie ma tutaj znaczenia...Co się tyczy jazdy w wysokich temperaturach, już tak :motorcycle:
Musiałby jeździć w temperaturach rzędu 50 stopni C, a takie w Polsce nawet w związku z globalnym ociepleniem nie występują.
Kaczucha1990 pisze: 03 marca 2021, 21:31 Ale pojawił się drugi problem, mam sklejone sprzęgło
Jakie masz objawy? Nie możesz wysprzęglić, zmienić biegu czy co?
Było Virago XV 535, Dragstar XVS 1100 Classic, był Roadstar XV 1700 Silverado
Jest BMW K 1200 LT
---
Skip
Cruiseriders MC Poland
Mother Chapter
Kaczucha1990
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwietnia 2020, 08:36
Motocykl: Sachs Roadster 125
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: Kaczucha1990 »

Na luzie odpalam, ale jak wrzucam 1 to od razu szarpie i gaśnie jakbym strzelił z klamki. Tak samo na wyłączonym silniku na 1 po wciśnięciu sprzęgła nic się nie zmienia. Linkę sprzęgła sprawdzałem jest cała nie zerwała się. Zamierzam dzisiaj potrzymać go trochę na pracującym silniku, może jak się rozgrzeje to puści, dziwi mnie to bo wcześniej na 10w40 nie miałem takiej sytuacji.
Awatar użytkownika
skipbulba
Posty: 2030
Rejestracja: 20 sierpnia 2010, 18:49
Motocykl: BMW k1200 LT
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: skipbulba »

Po długim postoju może sie zdarzać. Nigdy nie miałem takiej małej pojemności, ale w Dragu 1100 pare razy mi się zdarzyło. Na wyłączonym silniku na biegu spróbuj poprzepychać maszynę, powinno odpuścić.
Ostatnio zmieniony 04 marca 2021, 13:15 przez skipbulba, łącznie zmieniany 1 raz.
Było Virago XV 535, Dragstar XVS 1100 Classic, był Roadstar XV 1700 Silverado
Jest BMW K 1200 LT
---
Skip
Cruiseriders MC Poland
Mother Chapter
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: Top Gun »

Kaczucha1990 pisze: 04 marca 2021, 09:10 Na luzie odpalam, ale jak wrzucam 1 to od razu szarpie i gaśnie jakbym strzelił z klamki. Tak samo na wyłączonym silniku na 1 po wciśnięciu sprzęgła nic się nie zmienia. Linkę sprzęgła sprawdzałem jest cała nie zerwała się. Zamierzam dzisiaj potrzymać go trochę na pracującym silniku, może jak się rozgrzeje to puści, dziwi mnie to bo wcześniej na 10w40 nie miałem takiej sytuacji.
Może trzeba spróbować podregulować sprzęgło :roll: śrubkami przy klamce :motorcycle:

https://i.ytimg.com/vi/n0gpOD6RmZI/maxresdefault.jpg

Tak to działa :lol:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Wyciek oleju z śruby spustowej.

Post autor: Darek Adamczewski »

Wyreguluj linkę i zrób jak koledzy piszą. Na zgaszonym silniku wrzuć bieg, wciśnij sprzęgło i spróbuj przepchnąć motocykl do przodu i do tyłu. Po dłuższym postoju może się zdarzyć, że tarcze będą posklejane. To spore "naleśniki" i kilka miesięcy stałego nacisku plus zgęstniały olej potrafi je połączyć.
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
ODPOWIEDZ