Wałki rozrządu XV 750 - czasy rozrządu

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Awatar użytkownika
Lucack
Posty: 66
Rejestracja: 23 stycznia 2008, 21:06
Motocykl: XV 750 se / Junack M 10 1962
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 46
Status: Offline

Wałki rozrządu XV 750 - czasy rozrządu

Post autor: Lucack »

Cześć Koledzy.

Mam pytanie dotyczące różnic pomiędzy wałkami rozrządu przedniego i tylnego cylindra w xv 750. Chodzi dokładnie o to czy czasy rozrządu są różne czy takie same w obydwu głowicach.

Nie chce nic sugerować.
Pytanie bierze się stąd, że wczoraj wyjąłem swoje wałki w celu przeglądu i stwierdziłem że mam różnie rozstawione względem siebie krzywki rozrządu. Tzn okazuje się że w tylnym wałku czubki krzywek mam rozstawione względem siebie o jakieś 30 stopni a w przednim o jakieś 100 stopni.
Rozumiecie co mam na myśli ? zupełnie inne czasy rozrządu. Wałki są oczywiście oznaczone 1 i 2.
Akurat tu nie mam żadnego doświadczenia, może tak ma być.
Jednakowoż, posiadana serwisówka do xv 750 pokazuje tylko jeden rozkład czasów rozrządu i nie jest tam napisane że to jest dla któregoś cylindra tylko ogólnie jeden wykres.
No to jak to może być?

Może poprzedni właściciel coś kombinował, może jakiś sportowy wałek wsadził, ciężko dojść.
Nie badałem tego nigdy wakuometrem, ale przedni cylinder tam gdzie krzywki są rozłożone szerzej chodził zawsze słabiej i miał minimalnie mniejszą kompresję. W dodatku ten wałek mam jakby bardziej skatowany.

I zachodzę w głowę czy tak ma być czy nie. Wiadomo, że wałki nie są zamienne w xv-kach stąd oznaczenie nr 1 i nr 2 tak jak cylindry. Tylko na czym polega różnica?

Czy mam jakiś lewy wałek, mam go wymienić?

Proszę o informację jeśli ktoś się orientuje.
Tu jestem po pracy.
Awatar użytkownika
Arni
Posty: 2530
Rejestracja: 01 marca 2009, 20:39
Motocykl: Virago XV750 83r; Intruder VS800; SHL M11
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Wałki rozrządu XV 750 - czasy rozrządu

Post autor: Arni »

no niestety są inne wałki w przednim i tylnim garze. Jest to spowodowane tym, że głowice są obrócone o 180 deg względem siebie, a wałki kręcą się w tą samą stronę (względem wału).
Twoje wałki są ok :grin:
Obrazek
"Celem ruchu drogowego nie jest bezpieczeństwo, tylko szybkość." Janusz Korwin-Mikke
Awatar użytkownika
Lucack
Posty: 66
Rejestracja: 23 stycznia 2008, 21:06
Motocykl: XV 750 se / Junack M 10 1962
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Wałki rozrządu XV 750 - czasy rozrządu

Post autor: Lucack »

no tak, no tak, ale mi sie rozchodzi o czasy rozrządu czyli otwarcia i zamknięcia zaworów,
czy są takie same czy różne?
Tu jestem po pracy.
Awatar użytkownika
Arni
Posty: 2530
Rejestracja: 01 marca 2009, 20:39
Motocykl: Virago XV750 83r; Intruder VS800; SHL M11
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Wałki rozrządu XV 750 - czasy rozrządu

Post autor: Arni »

Lucack pisze:stwierdziłem że mam różnie rozstawione względem siebie krzywki rozrządu.
tak jest - krzywki maja różne rozstawy a dlaczego to wyjaśniłem w poście wyżej
Obrazek
"Celem ruchu drogowego nie jest bezpieczeństwo, tylko szybkość." Janusz Korwin-Mikke
Awatar użytkownika
Lucack
Posty: 66
Rejestracja: 23 stycznia 2008, 21:06
Motocykl: XV 750 se / Junack M 10 1962
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Wałki rozrządu XV 750 - czasy rozrządu

Post autor: Lucack »

ale czy czasy otwarcia i zamkniecia zaworów 1 i 2 głowicy sa takie same czy nie takie same.
oczywiście jasne że nie otwierają się i zamykają w tym samym czasie tylko odpowiednio w takim samym momencie położenia tłoka w każdym cylindrze i w odpowiednim suwie. więc tak czy nie ?

jeśli możesz to wytłumacz mi proszę, bo nie mogę zrozumieć, jak jednemu wykresowi czasów rozrządu podawanemu przez serwisówkę (valve timing) mogą odpowiadać dwa wałki rozrządu różniące się rozstawem krzywek. czy jeden walek nie powinien być tylko lustrzanym odbiciem drugiego - bo kręci się w drugą stronę ???

nie mogę tego skumać.
Tu jestem po pracy.
Awatar użytkownika
Arni
Posty: 2530
Rejestracja: 01 marca 2009, 20:39
Motocykl: Virago XV750 83r; Intruder VS800; SHL M11
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Wałki rozrządu XV 750 - czasy rozrządu

Post autor: Arni »

sory, źle Cię zrozumiałem.
Niestety nie zwróciłem uwagi na różnice pomiędzy krzywkami, a wałki mam daleko stąd i nie zerknę teraz jak to wygląda
Obrazek
"Celem ruchu drogowego nie jest bezpieczeństwo, tylko szybkość." Janusz Korwin-Mikke
Awatar użytkownika
Lucack
Posty: 66
Rejestracja: 23 stycznia 2008, 21:06
Motocykl: XV 750 se / Junack M 10 1962
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Wałki rozrządu XV 750 - czasy rozrządu

Post autor: Lucack »

ale dowiemy się bo kolega Dizajer z Alle... obiecał że wymontuje i powie.
Dodatkowo on mówi że kiedyś miał silnik który miał dwa wałki nr 1 i było w porządku.
No a to że głowice są zamienne to wiadomo. przynajmniej w xv 750 do 92 roku.
Tu jestem po pracy.
ODPOWIEDZ