Stuki w silniku

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
hatsan
Posty: 104
Rejestracja: 06 sierpnia 2009, 15:57
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: woj. opolskie
Status: Offline

Stuki w silniku

Post autor: hatsan »

Witam. W moim Virago 1100 od pewnego czasu słychać lekkie metaliczne klekotanie. Zawory były regulowane 3 tysiące km wstecz. Na zimnym silniku tego nie słychać, dopiero po dobrym rozgrzaniu. Słychać tylko w przednim cylindrze. Co to może być? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
karol123
Posty: 172
Rejestracja: 19 sierpnia 2009, 20:31
Motocykl: BMW K100
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: karol123 »

Witam z tymi stukami to jest jak na loteri też walcze w swojej 535 z stukami pochodzącymi z okolic cylindrów, skrzyni korbowej badałem osłuchiwałem i nic .Moto jak jest zimne jest cicho jak sie rozgrzeje to nawala z tym ze u mnie jest tak ze jak podniose obroty to stuki mi cichna . Jeszcze nie rozebrałem silnika ale terz po sezonie to zrobie glowice i tak musze sciagnać bo mam gwint uszkodzony Podejrzewam jakis luz tylko nie wiem gdzie on jest panewki sworzeń tłoka napewno jest to spowodowane luzem tych elemntów ponieważ przy duzych przeciązenieach wali najmocniej czyli jak ruszam wrzucam 2 bieg i mały gaz .
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: -waldi- »

hatsan pisze:Zawory były regulowane 3 tysiące km wstecz. Na zimnym silniku tego nie słychać, dopiero po dobrym rozgrzaniu. Słychać tylko w przednim cylindrze. Co to może być?
jeszcze raz do regulacji zawory i przy okazji dźwignie oglądnij czy nie maja już wżerów
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: kyller »

karol123 pisze:Witam z tymi stukami to jest jak na loteri też walcze w swojej 535 z stukami pochodzącymi z okolic cylindrów, skrzyni korbowej badałem osłuchiwałem i nic .Moto jak jest zimne jest cicho jak sie rozgrzeje to nawala z tym ze u mnie jest tak ze jak podniose obroty to stuki mi cichna . Jeszcze nie rozebrałem silnika ale terz po sezonie to zrobie glowice i tak musze sciagnać bo mam gwint uszkodzony Podejrzewam jakis luz tylko nie wiem gdzie on jest panewki sworzeń tłoka napewno jest to spowodowane luzem tych elemntów ponieważ przy duzych przeciązenieach wali najmocniej czyli jak ruszam wrzucam 2 bieg i mały gaz .
wał na 90% luz na sworzniu tłoka to rzadkosc
angus
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: angus »

Ja też mam takie małe napieprzanie, osłuchałem z mądrymi głowami i wychodzi na to, że to faktycznie wał. I tu pytanie - kupiłem moto z udokumentowanym przebiegiem 35 kkm. Możliwe jest, że po stosunkowo tak małym przebiegu już wał dostał po piórach ? Poprzednik mu wstawiał ostro na gaz bez szacunku, czy jest jakiś inny powód ?
hatsan
Posty: 104
Rejestracja: 06 sierpnia 2009, 15:57
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: woj. opolskie
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: hatsan »

U mnie to nie są panewki na 100%, bo mój silnik był rozbierany, mechanik mówił że jest w bardzo dobrym stanie (widać nawet ślady po honowaniu?), żadnych luzów na wale nie było. Dźwięk dobiega z przedniego cylindra, siedząc na moto - od prawej strony. Jest to taki metaliczny dźwięk jakby właśnie zaworów, ale były regulowane 3 tys km temu i dziwne że tylko na dobrze ciepłym silniku, a zawory podobno słychać na zimnym...
rabw
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: rabw »

hatsan, a wyeliminowałeś możliwość, że to tłucze się rozwalony od środka wydech? Może to być rozwalona wewnętrzna rurka przedniego kolanka.
Awatar użytkownika
Arktos
Posty: 782
Rejestracja: 12 września 2007, 17:12
Motocykl: Virago 750 z 96r
Lokalizacja: Włocławek
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: Arktos »

angus pisze:Poprzednik mu wstawiał ostro na gaz bez szacunku, czy jest jakiś inny powód ?
Jest coś gorszego niż wstawianie -przeciążenie.Czyli jazda z za małą prędkością na poszczególnych biegach.Lub za małe wolne obroty a powinny być powyżej 1000. Większość z nas ma moto z drugiej ręki i niestety nie wiemy jak ten pierwszy maszynę docierał a to też ważne dla jej poprawnego działania.
Gang dzikich wieprzy.
Motórzyści Włocławek.
Grupa Kujawska.
hatsan
Posty: 104
Rejestracja: 06 sierpnia 2009, 15:57
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: woj. opolskie
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: hatsan »

Rurka kolanka ma jeszcze jakąś wewnętrzną rurkę? Jak ściągałem wydech to nie zauważyłem, ale dziwne że słychać tylko po rozgrzaniu silnika, dźwięk robi się coraz głośniejszy i coraz częstszy, wraz ze wzrostem obrotów.
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: kyller »

angus pisze:Ja też mam takie małe napieprzanie, osłuchałem z mądrymi głowami i wychodzi na to, że to faktycznie wał. I tu pytanie - kupiłem moto z udokumentowanym przebiegiem 35 kkm. Możliwe jest, że po stosunkowo tak małym przebiegu już wał dostał po piórach ? Poprzednik mu wstawiał ostro na gaz bez szacunku, czy jest jakiś inny powód ?
pytanie jak ten przebieg był udokumentowany :mrgreen:
a tak na serio
teoretycznie niemozliwe wał powinien wytrzymac duuuzo wiecej (oceniem ze 150 kkm)
praktycznie niestety tak i zeby było smieszniej zdarza sie to dosc czesto bo ludzie eksploatatuja motocykle żle
virago jest dosc stara konstukcja, prosta ale tez wymagajaca pewnego minimum wiedzy technicznej .Najczeciej popełniane grzechy to
-przyspieszanie na zbyt małej predkosci obrotowej silnika -to sa silniki wysokoobrotowe i zapiac V-tke powino sie powyzej 65 km/h ostro dac w palnik na V-tce mozna powyzej 90 km/h
-brak dbałości o ukłąd smarowania (słynny simmer na wale)
- tzw.przepalanie silnika co tydzien czy dwa bezsensowne odpalanie po tygodniowym postoju z akazdym razem silnik startuje z prawie pustym układem smarowania co szcegolnie gdy jest zimno powoduje ze gesty olej potrzebuje kilkunastu sekund na uzyskanie cisnienia w układzie
angus
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: angus »

No to mam grzebanie zimą :mrgreen: Orientacyjny koszt Panowie ? Żebym się psychicznie zaczął oswajać :mrgreen:
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: kyller »

angus pisze:No to mam grzebanie zimą :mrgreen: Orientacyjny koszt Panowie ? Żebym się psychicznie zaczął oswajać :mrgreen:
angus ale akurat ty nie napisałeś jak to stukanie wyglada
wiec nie wyrokujmy ze to wał albo i co
kiedy to stuka ?
angus
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: angus »

No więc tak.
Dopóki się chociaż trochę nie zagrzeje jest ok, później zaczyna się stukanie, na moje słabe ucho jest to dolna częśc silnika. Stuk jest głuchy ale wyraźny, jego szybkość wzrasta wraz z obrotami.
Nie ma znaczenia czy na wciśniętym sprzęgle, czy nie, więc to nie kosz sprzęgłowy.
Nie podejrzewam też zaworów bo to nie jest to charakterystyczne "cykanie". (chociaż szczerze mówiąc coś tam pomału zaczyna się dziać)
Słaba kompresja - ok 5 atm. -więc pewnie pierścienie do wymiany, tym bardziej, że filtr powietrza w dolnej części upieprzony w oleju i śmierdzi paliwem.
Nie było potrzeby uzupełniania stanu oleju, a zrobiłem już od wymiany jakieś 1000 km - ubytek minimalny.
Pali od strzału i wchodzi pięknie na obroty i nie ma strzelania jak zchodzimy z manetki (ale to już chyba sprawa gaźników)
To tak na szybko, jak mi się jeszcze coś przypomni to dam znać :mrgreen:
Awatar użytkownika
karol123
Posty: 172
Rejestracja: 19 sierpnia 2009, 20:31
Motocykl: BMW K100
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: karol123 »

To widać masz inny przypadek niż ja bo umnie niema oleju w filtrze a stukanie cichnie z wzrostem prędkości obrotowej silnika być może ma za wolne obroty ustawione Ustawiłem je prawie jak w Junaku na wolnych. Nie ma co przesądzać czy to czy tamto stetoskopy rurki i inne metody sa dobra pod warunkiem ze ktos wie co i jaki daje odglos. Najelpsza metoda niekoniecznie tania to rozkrecenie maszyny chociaż po obu stronach. Szkoda ze nie maja te motory miski olejowej.
Jawka 50 Komar 3 Ogar 200 WSK 125 M06 175 Kobuz Mińsk 125 MZ 250 Jawa 350
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: kyller »

angus pisze:No więc tak.
Dopóki się chociaż trochę nie zagrzeje jest ok, później zaczyna się stukanie, na moje słabe ucho jest to dolna częśc silnika. Stuk jest głuchy ale wyraźny, jego szybkość wzrasta wraz z obrotami.
Nie ma znaczenia czy na wciśniętym sprzęgle, czy nie, więc to nie kosz sprzęgłowy.
Nie podejrzewam też zaworów bo to nie jest to charakterystyczne "cykanie". (chociaż szczerze mówiąc coś tam pomału zaczyna się dziać)
Słaba kompresja - ok 5 atm. -więc pewnie pierścienie do wymiany, tym bardziej, że filtr powietrza w dolnej części upieprzony w oleju i śmierdzi paliwem.
Nie było potrzeby uzupełniania stanu oleju, a zrobiłem już od wymiany jakieś 1000 km - ubytek minimalny.
Pali od strzału i wchodzi pięknie na obroty i nie ma strzelania jak zchodzimy z manetki (ale to już chyba sprawa gaźników)
To tak na szybko, jak mi się jeszcze coś przypomni to dam znać :mrgreen:
jest róznica w stykaniu na biegu jałowym i pod obciazeniem ?
angus
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: angus »

Tu mi trochę zadałeś klina, na 90 % nie ma różnicy, ale sprawdzę to jutro dokładnie. Chyba, że będzie deszczyk naparzał to może mi się chociaż uda na krótko w garażu.

[ Dodano: Wto Lis 03, 2009 8:07 pm ]
Ok, osłuchałem, ale niestety tylko na krótkim odcinku i tak :
Na bank wali na luzie, przy wkleszczonym biegu i przy ruszaniu na półsprzęgle.
Później są na tyle wysokie obroty, że gdzieś mi te stuki - jeśli są - giną wśród innych "dźwięków" silnika.
wasyl1954
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: wasyl1954 »

witam ponownie i dzięki za rade zalecającą wymianę świec /pomogło/ , dziś odpaliłem Virago 535 i gdy pracował na ssaniu jeszcze nie nagrzany było słychać metaliczne stuki.Po minucie do dwóch i lekkim rozgrzaniu-ustąpiły.Jeszcze nie znam się na tyle , na tego typu silnikach, więc nie wiem czy to normalne.
Awatar użytkownika
Miszczu
Posty: 1813
Rejestracja: 01 stycznia 2009, 21:02
Motocykl: xv 1000 custom
Lokalizacja: Kielce- okolice
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: Miszczu »

sprawdz napinacz łancucha rozrzadu, miałem kiedys podobny przypadek stukało na zimnym dosc glosno i metalicznie na gorącym silniku czasem przestawało ale nie zawsze, myslałem ze panewa bo było słychac na dole :roll: pewnego dnia tak sie zaczeło tłuc (na szczescie blisko chałupy) ze pomyslałem o zatarciu na panewce ale cos mnie skusiło zeby zajzec do lancucha- a ten luzny jak zeby mojej tesciowej :mrgreen: zmieniłem lancuchy i napinacz po czym zadnych stuków nie słyszałem :cool:
Obrazek
Ludzie jeżdżą jak wariaci, gnają na złamanie karku... czasem naprawdę ciężko ich wyprzedzić!!!!
Awatar użytkownika
grzes907
Posty: 4
Rejestracja: 20 grudnia 2009, 22:45
Motocykl: virago xv750 95r.
Lokalizacja: Kraśnik
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: grzes907 »

u mnie tez wystepują stuki dochodzące chyba przedniego cylindra albo korbowodu. Na zimnym silniku tego raczej nie słychać , dopiero po dobrym rozgrzaniu.
Motorek właśnie wrócił od mechanika, zostało wymienione dużo rzeczy,praktycznie kapitalny remont: oring korbowodu, panewki, pierścienie,sworznie tłoka, tłoki,nowe tuleje cylindrów, uszczelki głowicy i cylindra.
Zapłaciłem kupę kasy, a stuki jak były tak są nadal bez zmian. :frustrated:
Tracę powoli zapał na jeżdżenie i nadzieje że uda się coś z tym zrobić. :-( :-(
Awatar użytkownika
jacek71
Posty: 365
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 20:53
Motocykl: DS 1100
Lokalizacja: Częstochowa
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: jacek71 »

No coś ty kolego grzes907 zapłaciłeś mechanikowi kupekasy i moto niesprawne? to po co wogóle odbierałeś jak dalej są stuki ,zaprowadzaj mu z powrotem niech robi albo oddaje kase bo najwyrażniej widać że żaden z niego mechanik jak nic ci nie zaradził albo tylko wyciągnął od ciebie kasę a nic nie zrobił ,wal do niego póki temat ciepły-powodzenia i nie trac ochoty nigdy do śmigania :mrgreen:
Bulgotanie to piekny dżwięk i doznanie.

Było Virago 535 , Drag Star 650 Classic , Yamaha Road Star 1700 ,XVS 950 MS ,Shadow 600, DL 650 V-STROM , DS 650 Custom ,znów XVS 950 ,Drag Star 1100 i Virago 125 żony
Awatar użytkownika
grzes907
Posty: 4
Rejestracja: 20 grudnia 2009, 22:45
Motocykl: virago xv750 95r.
Lokalizacja: Kraśnik
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: grzes907 »

Z tym nie ma problemu, bo to co wymienił trzeba było wymienić. A z tymi stukami będziemy dalej działać już bez dopłat.

mam nadzieję, że uda się wreszcie znaleźć przyczynę.
zaczynam się zastanawiać, że może synchronizacje gaźników albo ustawienie rozrządu ale czy to możliwa przyczyna stuków nie mam pojęcia.
galagalicki
Posty: 5
Rejestracja: 23 marca 2010, 14:12
Motocykl: virago xv 250
Lokalizacja: Ogrodzieniec
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: galagalicki »

U mnie natomiast występuje metaliczne stukanie na ciepłym silniku w przednim cylindrze. Czy ktoś postawi diagnozę?
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: kyller »

galagalicki pisze:U mnie natomiast występuje metaliczne stukanie na ciepłym silniku w przednim cylindrze. Czy ktoś postawi diagnozę?
może mechanik?
a tak zdalnie z bardzo szerokiego opisu to wróżka
Majkel
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: Majkel »

Dzisiaj rano jeżdziłem nie było problemu, ok 15 po pół godzinnym postoju odpaliłem moto i zaczęły się stuki.

Odpalony motor na luzie - delikatnie, prawie niesłyszalnie stukocze jakby w cylindrze, stukotanie to nasila się podczas dodawania gazu

następnie podczas jazdy wraz ze zmianą biegów coraz głośniej chodzi, tak że przy 60 km/h to praktycznie stukotanie jest głośniejsze od pracy silnika, wydaje mi się również, że motocykl drga i to znacznie.

/Edited: mylne pierwsze wrażenie, wprowadziłem poprawki.
bary1809
Status: Offline

Re: Stuki w silniku

Post autor: bary1809 »

witam .
W moim Virago 535 slychac metaliczne dzwonienie ale tylko wtedy gdy obroty spadaja , zawory byly regulowane nie dawno a napinacz i lancuszek byly wymieniane .
Co moze byc przyczyną ??
ODPOWIEDZ