Mega ostry hamulec przedni

Tematy związane z układem hamulcowym
unguest
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2010, 13:47
Motocykl: Virago 535 '89-90
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 39
Status: Offline

Mega ostry hamulec przedni

Post autor: unguest »

Koledzy, tyle się naczytałem o słabych hamulcach naszych motongów, a ja mam zupełnie odwrotną sytuację. Używając przedniego hamulca, muszę używać jednego palca, bo w przypadku mocniejszego naciśnięcia, np. w przypadku sytuacji awaryjnej, staje dęba, albo co gorsza, następuje uślizg przedniego koła. Wyrobiłem sobie nawyk hamowania palcem, który z resztą zawsze trzymam na klamce, ale chyba nie o to chodzi. A może powinienem się cieszyć? Jak jest u Was z tym hamulcem?
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: leszekk »

a klocki hamulcowe to ty tam masz czy tak na żywca zaciskiem za tarczę chwytasz?
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
unguest
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2010, 13:47
Motocykl: Virago 535 '89-90
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: unguest »

Klocki nowiutkie, mają niecałe 300km. Przed wymianą efekt podobny. Jutro zrobię zdjęcie mojego zacisku i tarczy i porównam z innymi Virówkami. Może poprzedni właściciel przełożył hamulec od jakiejś szlifierki. :roll:
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: kyller »

unguest pisze:Koledzy, tyle się naczytałem o słabych hamulcach naszych motongów, a ja mam zupełnie odwrotną sytuację. Używając przedniego hamulca, muszę używać jednego palca, bo w przypadku mocniejszego naciśnięcia, np. w przypadku sytuacji awaryjnej, staje dęba, albo co gorsza, następuje uślizg przedniego koła. Wyrobiłem sobie nawyk hamowania palcem, który z resztą zawsze trzymam na klamce, ale chyba nie o to chodzi. A może powinienem się cieszyć? Jak jest u Was z tym hamulcem?
a jechał ty kiedy normalnym motocyklem z normalnymi hamplami ?
czy porównujesz z jawą 350 czy tam inna motorynka ?
chicken powiedz koledze jak motocykl hamuje
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: e_gregor »

Klocki muszą być ok. Same blachy słabo hamują. Sprawdziłem w aucie jak się przymierzałem do wymiany tarcz i nie było mi szkoda starych zdewastować.

Ja obstawiam, że kolega ma skrajnie chu...ą oponę z przodu. Pewnie ma za 15 lat i jest twarda i śliska jak ślizgi nart.
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: kyller »

to ja precyzuje o co chodzi
wszytskie virki w stosunku do wagi maja przyzwoite własciwosci hamujace
np. vx 1100 dwie tarcze -> Shadow VT1100 jedna tarcza !!
jesli wezmiemy pod uwage geometrie zawieszenia to wydaje sie ze jest to maks co mozna uzyskac oczywiscie o ile przewody sa w super stanie lub wymienione na w stalowym oplocie
oczywiscie zbytnie nurkowanie rzy hamowaniu to wda virki i tu trzeba powiedziec ze fabryczne sprezyny to sie do kanapy nadaja a nie do amortyzatorów ale ma to wpływ raczej na stabilnośc niz na siłe hamowania
geomeria zawieszenia czopka powoduje ze podczas hamowania przód jest dociazny znacznie mniej niez w sportach
ale zgadzam sie z przedpiszca i tez uwazam ze opona jest jakas taka dupiata
unguest
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2010, 13:47
Motocykl: Virago 535 '89-90
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: unguest »

Pomijając wyżej wymienione motorynki większość czasu spędziłem na moim pierwszym motocyklu, który kupiłem zaraz przed egzaminem na A, tj Bandit 600N. Ostatni sezon, łącznie z zimowym koczowałem w lesie na enduro, a teraz przyszło mi spełnić marzenie i przyjąć pozycję taboretową. Naprawdę nie mam nic do zarzucenia hamulcom w Virce. Chodzi tylko o fakt jego dozowalności. W Suzi dozowalność hebla była zestrojona mistrzowsko. Tutaj trzeba naprawdę uważać. Przyczynia się do tego konstrukcja ramy i lag przednich, które wystarczająco motywują do przemyślanej jazdy, ale i nacisk jaki wystarczy do zblokowania koła. Czasem mam wrażenie, że jakby jakaś większa osa uderzyła w klamkę, poleciałbym na nerki. 5mm nacisku wystarczy do skutecznego przyhamowania motonga. Dlatego chciałem skonsultować z Wami, czy jest to normalne, czy może lepiej sie przyjrzeć całej konstrukcji dokładniej, może jakaś regulacja ciśnienia płynu w układzie? A może tak ma być i niepotrzebnie się niepokoję. Jeżeli chodzi o kapeć przód sierpień 2009 jakiś Metzeler za 40£. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. :nazdrowie:
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: kyller »

znaczy sie co jest nie tak bo hamulec w 535 jest (powinien byc ) dozowalny
albo
0.sprawdz luz na pompie
1.pompa jest nieorginalna (np od 1100 klamka jest taka sama)
2.masz cos z zaciskiem
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: alonso »

unguest pisze:... Czasem mam wrażenie, że jakby jakaś większa osa uderzyła w klamkę, poleciałbym na nerki...
To fizycznie niemożliwe :mrgreen:
Po primo virówka ma za niski środek cięzkości a po secundo nawet na szlifierce ,żeby zrobic stoppie musisz podnieśc tyłek :mrgreen: Mówimy oczywiście o obawie przelecenia przez kierownice.
A tak na temat to w mojej wpierw mialem takie hamulce ,że zamykałem klamke.A koledzy porównawczo twardą klame jak głaz.Na luzie zamykała się z cm i opór.
Porównaj z inna Virago jak masz możliwość.
unguest
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2010, 13:47
Motocykl: Virago 535 '89-90
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: unguest »

alonso pisze:Po primo virówka ma za niski środek cięzkości a po secundo nawet na szlifierce ,żeby zrobic stoppie musisz podnieśc tyłek
Stąd też mam w oczach upadek na nerki po położeniu moto niż na ząbki przez niego przeleciawszy. :mrgreen:

Może to śmiesznie zabrzmi, ale jak spotkam przejazdem jakąś 535 na szlaku, nie omieszkam podotykać. :razz: W każdym razie, dziękuję za wszelkie sugestie. :nazdrowie:
Awatar użytkownika
ziółko1961
Posty: 456
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 16:10
Motocykl: była 535 jest vt1100
Lokalizacja: Kiszewy / Konin
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: ziółko1961 »

a ile kolega szanowny waży,bo jeśli tyle co worek cementu(50kg+/- 2%),to faktycznie hamulce w twojej virce mogą mogą działać superrrr ? :grin:
zawsze jest właściwy czas na zrobienie tego co należy
unguest
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2010, 13:47
Motocykl: Virago 535 '89-90
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: unguest »

Przeliczając na worki cementu to będzie 1,5 worka. :mrgreen:
Wyregulowałem moment nacisku tłoczka śrubką przy manetce i jest trochę lepiej, więc nie ma co się zbytnio rozczulać w tym temacie. Hample są. Gorzej jakby nie było. :)
Awatar użytkownika
Raptor
Posty: 310
Rejestracja: 25 września 2007, 17:11
Motocykl: CBR 600 F3/Suzuki VX
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: Raptor »

Możesz mieć za dużo płynu hamulcowego w układzie. Ja kiedyś przesadziłem i przy dłuższej jeździe w upalny dzień moto zaczął hamować... (płyn zwiększył objętość).
Awatar użytkownika
Mocho
Posty: 639
Rejestracja: 21 kwietnia 2010, 21:33
Motocykl: virago xv250 '93
Lokalizacja: pod Kielcami ;)
Wiek: 33
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: Mocho »

ziółko1961 pisze:a ile kolega szanowny waży,bo jeśli tyle co worek cementu(50kg+/- 2%),to faktycznie hamulce w twojej virce mogą mogą działać superrrr ? :grin:
chciałbym zauważyć że cement jest pakowany w worki 25 kg :P

unguest pisze:Przeliczając na worki cementu to będzie 1,5 worka. :mrgreen:
trochę mało :twisted:
unguest
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2010, 13:47
Motocykl: Virago 535 '89-90
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: unguest »

Mocho pisze:trochę mało
ale motong szybciej jeździ. :razz:
Awatar użytkownika
Mocho
Posty: 639
Rejestracja: 21 kwietnia 2010, 21:33
Motocykl: virago xv250 '93
Lokalizacja: pod Kielcami ;)
Wiek: 33
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: Mocho »

no ta ja jak kupie moto to muszę z 50 kilo schudnąć :D
moje wypowiedzi wyrażają moje poglądy na różne sprawy, masz prawo się z nimi nie zgadzać a ja mam prawo mieć to w d...
Obrazek
Awatar użytkownika
Balwi
Posty: 592
Rejestracja: 17 stycznia 2009, 23:37
Motocykl: XV1100, XJR 1300 SP '01
Lokalizacja: Okolice Inowrocławia
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: Balwi »

Mocho pisze:
ziółko1961 pisze:a ile kolega szanowny waży,bo jeśli tyle co worek cementu(50kg+/- 2%),to faktycznie hamulce w twojej virce mogą mogą działać superrrr ? :grin:
chciałbym zauważyć że cement jest pakowany w worki 25 kg :P

unguest pisze:Przeliczając na worki cementu to będzie 1,5 worka. :mrgreen:
trochę mało :twisted:
Kiedyś były 50tki mam taki skamieniały w garażu :mrgreen: .
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: kris2k »

I jaki ładny się zrobił temat o cemencie :lol:
unguest
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2010, 13:47
Motocykl: Virago 535 '89-90
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: unguest »

Jak Virka stanie na amen, a przywiązanie i tęsknota nie pozwolą jej zezłomować - temat jak znalazł. Zacementować. Jak Dąb Bartek. :-)
Awatar użytkownika
Morte-69
Posty: 241
Rejestracja: 13 lipca 2009, 10:32
Motocykl: 535 :)
Lokalizacja: Kraków/Olesno Tarn.
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: Morte-69 »

u mnie jest troche dziwnie raz hamulec bierze w pare mm po nacisnieciu klamki a wczoraj mialem problem bo mosialem dociskac prawie do spodu zeby hamowal przyzwoicie,co dziwne ze po przjechaniu 30-40 km wraca hamowanie takie jak powinno byc moim skromnym zdaniem.wymienie plyn i dam do jakiegos mechanika zeby sprawdzil bo co jak co ale z hamulcem przednim nie mam zartow.
nydro
Status: Offline

Re: Mega ostry hamulec przedni

Post autor: nydro »

kolego Morte-69. Sprawdź sobie czy nie masz przypchanych wężyków. Miałem podobny problem i okazało się, że kawałek gumowego węża oderwał się w środku i blokował płyn hamulcowy przy pompowaniu. Rozkręć wężyk i dmuchając sprawdź czy lekko "idzie". Jeśli zapchany powinna wystarczyć jego wymiana
ODPOWIEDZ