Pompa Hamulcowa nie pompuje

Tematy związane z układem hamulcowym
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: alonso »

Co może być grane? Wymieniłem wężyk cały ,zalałem płyn a on nie wyłazi dalej z pompy :)
Jak odetkać to ustrojstwo?
I czy ktoś wie jaką powinna mieć grubość podkładka miedziana?Dałem jakieś byle jakie ,ale przy mocnym dokręceniu otwór w śrubie i przewodzie się nie nakłada.
Awatar użytkownika
wierzba
Posty: 473
Rejestracja: 21 maja 2008, 07:25
Motocykl: było 535 teraz 1100
Lokalizacja: Józefosław
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: wierzba »

A nie miałeś z przewodem hamulcowym nowych śrub i podkładek ? Otwór w pompie i śrubie nie muszą pokrywać się po dokręceniu, śruba ma podtoczenie umożliwiające swobodny przepływ płynu. Stare miedziane podkładki możesz "odprężyć" rozgrzewając je nad palnikiem do koloru ciemnowiśniowego i chłodząc w oleju ale lepiej założyć nowe. Dokręcać najlepiej kluczem dynamometrycznym bo ze względu na podtoczenia łatwo uszkodzić śrubę lub zerwać miękki gwint w obudowie pompy lub zacisku.
Po zalaniu świeżym płynem faktycznie w pompce może zostać pęcherzyk powietrza który ciężko stamtąd usunąć - mnie udało się w końcu przelewając 200 ml płynu przez układ, zostawiłem otwarty odpowietrznik i lałem w obiegu zamkniętym aż układ się odpowietrzył, w końcu ten bąbel z pompki wyskoczył. Jeżeli po otwarciu odpowietrznika nie schodzi Ci płyn ze zbiornika pompki to masz tam coś przypchane -pompka rozbiera się prosto, trzeba mieć tylko dobre szczypce do pierścieni osadczych i uważać przy składaniu żeby warga uszczelki tłoczka się nie podwinęła.
co mnie obchodzi gdzie jadę, grunt że wiem gdzie byłem :)
Awatar użytkownika
szesnasty
Posty: 41
Rejestracja: 25 marca 2011, 12:07
Motocykl: Heroway CXM250A
Lokalizacja: Grodziec k/Opola
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: szesnasty »

Podciśnienie dużą strzykawką, jednocześnie pompując klamką i sprawa załatwiona.
Sprawdzone.
Obrazek
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: alonso »

wierzba pisze:pompka rozbiera się prosto, trzeba mieć tylko dobre szczypce do pierścieni osadczych i uważać przy składaniu żeby warga uszczelki tłoczka się nie podwinęła.
Bardzo prosto jak widze :P Tylko trza mieć...
Niestety wężyka też nie posiadam.
Chyba trza będzie w te pompkę po prostu czymś dmuchnąć .
Dzięki za pomoc ;)
GAWEL
Posty: 5
Rejestracja: 18 sierpnia 2011, 12:29
Motocykl: YAMAHA Virago 535
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: GAWEL »

szesnasty pisze:Podciśnienie dużą strzykawką, jednocześnie pompując klamką i sprawa załatwiona.
Sprawdzone.
Obrazek
Potwierdzam, też miałem taki problem i wykorzystałem sposób. Prawie umawiałem się z serwisem, a patent prosty i skuteczny. Super dzięki za radę, szperanie w archiwalnych postach się opłaciło. :bravo:
Awatar użytkownika
m3e30
Posty: 102
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, 19:33
Motocykl: ***XV535 3Br***
Lokalizacja: FZG
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: m3e30 »

Rób pompki klamką
zakręć odpowietrznik jedna pompka i otwórz
później pompuj kilka razy az woda wyjdzie wężykiem do naczynka zalanego płynem nigdy nie zostawiaj na powietrzu.

czyli

Naczynko z płynem > rureczka > ktora laduje w naczynku z płynem > wtedy lejesz plyn u góry pompujesz i uzupełniasz braki. Jak zaczną lecieć bańki do naczynka zakrecasz odpowietrznik i badasz jak twarda klamka jest. jak miękka to odkrecasz odpowietrznik i dalej pompujesz tylko z czuciem i obserwujesz naczynko jak niema baniek znowu zakrecasz.
jak jest klamka odpowiedniej twardości to ok. wtedy proba hamowania. jednym palcem motor ma sie zatrzymac
Awatar użytkownika
m3e30
Posty: 102
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, 19:33
Motocykl: ***XV535 3Br***
Lokalizacja: FZG
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: m3e30 »

Strzykawka to też moze byc ale wtedy robisz próżnie w pompie i lipa wychodzi .

pzdr. najlepsza jest metoda grawitacyjna
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: kyller »

m3e30 pisze:Strzykawka to też moze byc ale wtedy robisz próżnie w pompie i lipa wychodzi .

pzdr. najlepsza jest metoda grawitacyjna
tijaa....
a świstak sidzii zawija w te sreberka ...
przestan bzdury pisać
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: alonso »

m3e30 pisze:Rób pompki klamką
aleś dziada odświerzył...
Źle operowałem kalamitką.
Grawitacją możesz nalewać paliwo,ale suchych zacisków nie pokonasz.
Żajęło mi to z godzinę ale zrobiłem :) Trochę się napompowałem ;)
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: e_gregor »

Ja też miałem spory problem z odpowietrzeniem układu po wymianie przewodu i płynu. U mnie pompowało ale dalej było powietrze i klamka była miękka a hamulce mizerne. Pomogło dopiero kilkukrotne wtłoczenie płynu strzykawką przez odpowietrznik w zacisku
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
Awatar użytkownika
Pawlicki
Posty: 542
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 15:28
Motocykl: Virago 750 94
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: Pawlicki »

Trzeba było zalać płyn od dołu. Nawet jak już nie możecie sobie poradzić z odpowietrzeniem układu to spuszczacie wszystko i od dołu zalewacie.
Awatar użytkownika
zenelek
Posty: 442
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:05
Motocykl: XV500 SE R26, XV1100
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Wiek: 63
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: zenelek »

Ja odpowietrzałem hamulec przedni i jest to identycznie jak w samochodzie. czyli zalewamy układ aż płyn zacznie wyciekać przez odpowietrznik ( ta nazwa sama mówi z siebie). Zamykam odpowietrznik zakładam wężyk na końcówkę odpowietrznika, końcówkę wężyka wkładam do butelki z płynem. Parę razy naciskam na dźwignię hamulca i trzymam mocno napiętą, popuszczam odpowietrznik i patrzę co się dzieje - widać w wężyku czy wychodzi powietrze czy płyn.Przy ciągle wciśniętej dźwigni zakręcam odpowietrznik - to ważne, bo jeśli nie zostanie dokręcony odpowietrznik to do zacisku wróci powietrze z wężyka, a przy dokręconym odpowietrzniku do zacisku zostanie zassany płyn ze zbiorniczka.I kolejna próba tak samo. Przy kilku pierwszych próbach będą wychodzić bąbelki powietrza. Należy sprawdzać poziom płynu w zbiorniku przy klamce i dolać jeśli zejdzie, ale kategorycznie nie zalewać płynu, który przeleciał przez wężyk bo jest w nim powietrze!!!. Należy dolewać świeżego płynu. Po kilku próbach klamka będzie twarda - tzn jak będziemy kilkakrotnie naciskać to nie będzie "rosła" - tzn. nie będziemy czuli, że za każdym naciśnięciem naciskamy o mniejszą odległość. Trochę cierpliwości i dokładności a nic nie trzeba kombinować.
Awatar użytkownika
Paweł L.
Posty: 263
Rejestracja: 31 października 2012, 15:09
Motocykl: XV 750 Virago
Lokalizacja: Puławy
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: Paweł L. »

Wszystko się zgadza, ale pod warunkiem, że pompa pracuje prawidłowo. Właśnie jestem po jej demontażu, ponieważ tłoczyła, ale nie zasysała płynu. Wina leżała po stronie tłoczka, którego guma dokonała żywota. Uszczelniacz nie przeciekał, ale też był już na wykończeniu (zdeformowany i stracił sprężystość). Nowa pompa w serwisie, to wydatek 1300 zł. Cena jest taka, bo na rynku nie ma zamienników. Biorąc jednak pod uwagę, że nie ma tam co się zepsuć (chyba że porysowało, albo wyszlifowało na dobre kanał roboczy tłoczka), wystarczy kupić zestaw naprawczy w cenie 100 zł japoński zamiennik lub za 280 zł oryginał. Jeszcze jedna uwaga. Przy demontażu elementów układu hamulcowego nie wolno zostawiać pompy suchej na dłuższy czas. Nie pracujące guma tłoczka i uszczelniacz w kontakcie z powietrzem potrafią spuchnąć.
Odkąd kupiłem telewizję, ludzie wierzą we wszystko co sobie wymyślę /Domino Jachaś/
Awatar użytkownika
drukarz
Posty: 85
Rejestracja: 27 sierpnia 2014, 15:28
Motocykl: yamaha virago xv 500
Lokalizacja: Rzeszów/jasionka
Wiek: 56
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: drukarz »

jeżeli po tych zabiegach pompka dalej nie pompuje spróbujcie odpowietrzyć przewód tuż za pompką delikatnie luzując śrubę i wciskając klamkę następnie dokręcić i puścić klamkę u mnie to pomogło
:motorcycle:
Klos1425
Posty: 40
Rejestracja: 16 sierpnia 2015, 13:13
Motocykl: Yamaha virago xv125
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: Klos1425 »

ja pierwszy raz robiłem w virago 125 wymianę zestaw naprawczy pompy hamulca i masakra . pierwsza porada skręcić na max sróbę regulacji klamki . założyć wszystko i pierw odpowietrzyć zaraz za pompą na wężu potem zacisk
Awatar użytkownika
Paweł L.
Posty: 263
Rejestracja: 31 października 2012, 15:09
Motocykl: XV 750 Virago
Lokalizacja: Puławy
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: Paweł L. »

Jeżeli pompa nie chce zassać płynu hamulcowego, wystarczy na odpowietrznik założyć rurkę igelitową, na drugim końcu rurki zamontować strzykawkę 20cm3 i zassać nią płyn. Męczyłem się kiedyś z pompowaniem płynu po wymianie uszczelniaczy w zaciskach i wymianie tłoczka. Po 30 min. dałem sobie spokój z naciskaniem klamki i zamontowałem strzykawkę z rurką. Efekt był natychmiastowy. Kolega Szesnasty również podaje ten sposób na początku niniejszego posta.
Odkąd kupiłem telewizję, ludzie wierzą we wszystko co sobie wymyślę /Domino Jachaś/
Klos1425
Posty: 40
Rejestracja: 16 sierpnia 2015, 13:13
Motocykl: Yamaha virago xv125
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: Klos1425 »

wiem ze to masakra . meczylem sie . zrobiłem tak nowy płyn i wazne ( jest sroba ustawienia klamki ja mam prawie na samym dole za małe ręce ) wiec sróbe wkrecic na maks do pompy . potem pompuje 3-4 razy i odpowietrzam pierw pompe klucz 14mm, 2-3razy az leci .potem zakrecam i odpowietrzam zacisk 2-3 razy i odpowietrzona 15minut i jeszcze raz zeby całe powietrze odpompowac . a potem klamke regulacja według potrzeb
Awatar użytkownika
Koja
Posty: 42
Rejestracja: 07 września 2014, 13:00
Motocykl: XV535 2YL '95
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: Koja »

Panowie, wielkie dzięki za ten wątek, podtrzymujący na duchu!
Pierwszy raz robiłem wymianę płynu hamulcowego. Spuściłem cały płyn, rozebrałem i wyczyściłem zacisk, cylinderki, no po prostu nówka sztuka. Składam wszystko do kupy i myślę sobie, że zaleję płynem, odpowietrzę i już. Pompowałem pół godziny klamką i nic. Cały czas luźna i płyn nie ścieka do zacisku, a przynajmniej nie wycieka odpowietrznikiem. Już zacząłem szukać zestawu naprawczego pompy hamulcowej. Ale przed świętami nie przyjdzie, to kombinuję dalej. Wchodzę na forum i czytam: pompa hamulcowa nie pompuje - pompować i pompować, usuwać powietrze i pompować. No to się nie poddaję, idę do garażu i pompuję. Okazało się, że za szybko pompowałem i powietrze nie zdążyło się wydostać między wahnięciami. Zacząłem robić przerwy między wahnięciami przynajmniej 1s. Za chwilę płyn zaczął się wydostawać przez odpowietrznik - czysty, bez bąbelków. Widocznie na spokojnie zalało zacisk i powietrze uciekło. No to zakręciłem odpowietrznik i oparłem moto na bocznej stopce i przekręciłem w lewo kierownicę, żeby pompa i zbiorniczek był maksymalnie na górze i żeby wypuścić powietrze z węża, bo mi jeszcze bąbelki leciały w pompie. To wyraźnie jeszcze pomogło. Jeszcze sporo powajchowałem, ale w końcu klamka zrobiła się twarda jak kolano i z odpowietrznika żaden bąbelek już nie poleciał. Uzupełniłem płyn (cały czas uzupełniałem, ale nie za dużo, żeby się nie wychlapywało) i zrobione. Jazda próbna, liczne hamowania i banan na twarzy. :)
Jeszcze raz dzięki i LwG.
Mniej ględzenia, więcej jeżdżenia
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: alonso »

No i gitara.Swoje trzeba przeżyć,żeby docenić :)
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: micek1968 »

To ja odświeżę temat. Kupiłem nowe przewody w oplocie i do tego zestaw naprawczy pompy. Pytanie do tych co już to rozkręcali. Prosto się to rozbiera? Chce to robić bez zdejmowania pompy z kierownicy. Sprężyna mi "zębów nie wybije" po zdjęciu zawleczki? Ten tłoczek-ślimaczek to po prostu się wciska w pompę czy trzeba go jakoś wkręcić? Nie rozkręcałem tego nigdy więc stąd te pytania.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
AndrzejJozwiak
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2020, 23:07
Motocykl: Yamaha XV 125 Virago
Lokalizacja: Gubin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: AndrzejJozwiak »

micek1968 pisze: 26 maja 2020, 19:40 To ja odświeżę temat. Kupiłem nowe przewody w oplocie i do tego zestaw naprawczy pompy. Pytanie do tych co już to rozkręcali. Prosto się to rozbiera? Chce to robić bez zdejmowania pompy z kierownicy. Sprężyna mi "zębów nie wybije" po zdjęciu zawleczki? Ten tłoczek-ślimaczek to po prostu się wciska w pompę czy trzeba go jakoś wkręcić? Nie rozkręcałem tego nigdy więc stąd te pytania.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
https://www.youtube.com/watch?v=nYWm1lEl8t8
Nigdy nie jedź szybciej, niż Twój Anioł Stróż potrafi latać. :chopper: :death:
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: micek1968 »

Niby proste ale chyba zawiozę to do specjalistów ;) Opony mogę mieć gorsze, olej tańszy ale co jak co ale hamulce to raczej wolałbym mieć działające dobrze ;)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: MarcinS »

Nie wiem jak temat wygląda w Virago, bo jeszcze nie dłubałem tam, ale rozbierałem i czyściłem pompę w Jawie. Nie było tam żadnej filozofi.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
mytek1
Posty: 1107
Rejestracja: 21 września 2009, 18:10
Motocykl: xv535,vt1100,vs1400
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: mytek1 »

MarcinS pisze: 27 maja 2020, 10:32 Nie wiem jak temat wygląda w Virago, bo jeszcze nie dłubałem tam, ale rozbierałem i czyściłem pompę w Jawie. Nie było tam żadnej filozofi.
Tutaj też nie ma.
Czasem wydawać się może, że życie nie ma sensu, kiedy nic nie ma dla ciebie znaczenia, nudzisz się... Wtedy wsiądź na motocykl i jedź... tylko ty, maszyna, droga i szeroki horyzont...
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pompa Hamulcowa nie pompuje

Post autor: micek1968 »

Ok. Przewody wymienione na oplot, pompa zregenerowana (w warsztacie, sam nie robiłem). To co na tym filmie to nie wiem ile to miało lat albo co tam gość miał zamiast płynu (kwas?), bo u mnie tłoczek wyglądał prawie jak nowy. Jakieś spektakularnej poprawy hamowania nie ma ale jest znacznie lepiej niż było (mimo że długo dziś nie jeździłem). A te opowieści że po wymianie przewodów na oplot trzeba nauczyć się od nowa hamować to można między bajki włożyć ;)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam
Micek
Obrazek
ODPOWIEDZ