Drgania kierownicy przy hamowaniu

Tematy związane z układem hamulcowym
jaros
Status: Offline

Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: jaros »

Mam od piątku Viróweczkę VX 750,jest cudna, ale nie wiele o niej wiem.Mam taki problem, przy hamowaniu z większej prędkości zaczyna mi drżeć kierownica,tak jakbym jechał po pralce.Co może być przyczyną tego??? Od czasu do czasu piszczy mi przedni hamulec,czy to coś z klockami nie tak????
jaroz
Posty: 755
Rejestracja: 04 marca 2008, 22:03
Motocykl: virago 535
Lokalizacja: galicja
Wiek: 56
Kontakt:
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: jaroz »

oczywiście klocki i tarcze należy sprawdzić, ale ja podejrzewałbym łożyskowanie główki ramy. nie wiem czy to dobrze nazwałem, ale chodzi mi o to miejsce, gdzie kierownica łączy się z ramą za pomocą łożysk.
Ostatnio zmieniony 15 lipca 2008, 18:53 przez jaroz, łącznie zmieniany 1 raz.
Ramzes13
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: Ramzes13 »

Sprwdz czy tarcza hamulcowa nie jest odksztalcona (czy nie ma tzw.bicia).Przy gwaltownym hamowaniu polaczonym z wjazdem do kaluzy moze dojsc do gwaltownego ochlodzenia tarczy hamulcowej lub jej niektorych obszarow.
Rozgrzana tarcza gwaltownie ochlodzona moze sie odksztalcic lub nawet miejscami popekac.
Taka uszkodzona tarcza wlasnie tak hamuje jakbys mial ABS a w dodatku drgania te podawane sa dalej na inne wrazliwe elementy motocykla (czytaj;lozyska)

To tylko przypuszczenie ale od sprawdzenia bicia i stanu tarczy bym zaczal.
janusz
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: janusz »

Ja mialem takie drgania przyczyną byla odksztalcona tarcza . Postaw ją na nogi i pokrec kolem jak miejscami jest mocne tarcie to bedzie wina tarczy
wideo5
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: wideo5 »

Cieszę się jaros że moja była virówka tak ci się podoba. nie mam w tej chwili czasu ale jak go znajdę to na GG odpowiem na wszystkie pytania które zadałeś mi w mailu. :rock: Na głowce ramy luzu ja nie zaobserwowałem. Trzeba zobaczyć tarczę. postaw na nóżce centralnej i zakręć przednim kołem, delikatnie na przedni hamulec i zobacz czy równo biorą klocki czy nie na całej powierzchni. jęsli się delikatnie odkształciła to można ją trochę przetoczyć, zadnych progów nie miała wyglądała na nową więc jest zapas. przy zmianie tylnej opony zaglądałem do bębna hamulcowego i szczęki też wyglądają na nowe.
janusz
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: janusz »

Przetaczanie nic nie pomoze szkoda czasu roboty i kasy , wiem bo tez to robilem
jaros
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: jaros »

Dzięki za wskazówki,zaraz lecę zobaczyć te tarcze,zobaczę,czy coś z nimi nie tak.
Marcin
Posty: 2153
Rejestracja: 04 września 2007, 17:27
Motocykl: Póki co nie ma
Lokalizacja: Koluszki
Wiek: 44
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: Marcin »

Ale to chyba nie ma za wielkiego wpływu na jazdę. Troszkę potrzepie przy hamowaniu i tyle.
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2008, 18:11 przez Marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
jaros
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: jaros »

Sprawdziłem tarczę i lekko trą,co dalej, do wymiany, czy cos z nimi kombinować???A tak a propos ile kosztują nowe???
Aha na pewno znacie sposób stawiania tego ciężaru na nózkach,wczoraj wojowałem z tym pół dnia :oops:
Awatar użytkownika
iwan
Posty: 742
Rejestracja: 21 lutego 2008, 10:00
Motocykl: V-Strom
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: iwan »

Aha na pewno znacie sposób stawiania tego ciężaru na nózkach,wczoraj wojowałem z tym pół dnia :oops:
He, he. Też miałem ten problem na początku. Podstawowa zasada, to nie szarpać moto za kierownicę do tyłu (jak w przypadku emzetki czy wueski). Tutaj działa to na zasadzie dźwigni. Ja znalazłem fajny sposób. W momencie stawiania na centralnej, lewą ręką trzymam za kierę a prawą podciągam tył za stelaż na sakwy (które mam zdjęte). W ten sam sposób i równie łatwo można to zrobić nie zsiadając z moto. Oczywiście wtedy zmiana rąk.
tacim
Posty: 196
Rejestracja: 06 kwietnia 2008, 07:11
Motocykl: Yamaha Virago 1100 92r
Lokalizacja: oleśnica
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: tacim »

A ja łapię za ramę pod fotelem. A cięzka jak cholara jak sobie przypomnę pierwsze dni jak się z nią szarpałem to aż mi się gemba cieszy.
Awatar użytkownika
iwan
Posty: 742
Rejestracja: 21 lutego 2008, 10:00
Motocykl: V-Strom
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: iwan »

A ja łapię za ramę pod fotelem.
Właśnie o to chodzi, żeby troszkę jej dupę ulżyć, a już za co się złapie :wink: , to jak kto woli.
Marcin
Posty: 2153
Rejestracja: 04 września 2007, 17:27
Motocykl: Póki co nie ma
Lokalizacja: Koluszki
Wiek: 44
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: Marcin »

niektóre serwisy prostują tarcze. Nie trzeba od razu kupować nowej. Nowa od 700 do 900 zł
Obrazek
jaros
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: jaros »

Dzięki,ale czy to prostowanie cos daje? Hmm, cena nówek jest powiedziałbym nieskromna,cholera !!!.We wrześniu jest w Łodzi Moto weteran bazar,może tam opłaciłobysie kupić tarcze,a może po prostu jakieś używki???
paac
Posty: 26
Rejestracja: 31 marca 2008, 15:13
Motocykl: Virago 535
Lokalizacja: Sępólno Krajeńskie
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: paac »

Wczoraj przyjrzałem się także i mojej tarczy. Dokonany pomiar leciwą suwmiarka wykazał grubość ok 4,1-4,2mm. Czy nadszedł już czas na wymianę? Posiadam instrukcję lecz nic w niej nie znalazłem na temat grubości tarczy.

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam :roll:
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: wwwolti »

jaros pisze:Dzięki,ale czy to prostowanie cos daje?
już gdzieś na forum o tym pisałem. ja mam prostowaną tarczę i efekt jest taki, że bije. czyli w moim przypadku prostowanie nic nie dało. no może nie nic, jak mi szumiało w czasie jazdy to już nie szumi, ale w czasie hamowania jest tak, że jak hamuję delikatnie to nie bije, nieco mocniej bije, a jak zahamuję bardzo ostro to nie czuję bicia.
rozglądam się za inną tarczą.
pozdr
Wojtek
jaroz
Posty: 755
Rejestracja: 04 marca 2008, 22:03
Motocykl: virago 535
Lokalizacja: galicja
Wiek: 56
Kontakt:
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: jaroz »

Marcin pisze:Nowa od 700 do 900 zł
za 600 już można kupić EBC, a nawet i tańsze spotkałem.

paac pisze:pomiar leciwą suwmiarka wykazał grubość ok 4,1-4,2mm
to sprawdź czymś lepszym, tzn takim abyś wierzył w pomiar. minimum to 4,0 mm.
Awatar użytkownika
ziółko1961
Posty: 456
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 16:10
Motocykl: była 535 jest vt1100
Lokalizacja: Kiszewy / Konin
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: ziółko1961 »

Do Jarosa .To może być pokrzywiona i co się z tym wiąże niewyważona przednia obręcz koła.Podczas wolnej jazdy nic się niedzieje,przy większej zaczyna telepać kierownicą.Wsiądż na moto i przy małej predkości przyjżyj się przedniej feldze.
jaros
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: jaros »

Dziękim za sugestję,też pomyślałem o obręczy,ale przy większych szybkościach nic sie nie dzieje,nie czuć żadnych telepań,idzie ładnie jak po sznurku,problem jest tylko przy hamowaniu,muszę jeszcze sprawdzić jak sie zachowuje przy ostrzejszym hamowanku,czy tak jak u WWWOLTI.

[ Dodano: Czw Lip 24, 2008 1:30 pm ]
Dzisiaj sprawa drgań,zupełnie przez przypadek sie wyjaśniła.Okazało sie,ze to nie tarcze,tylko nie dokręcona śruba mocująca kierę do ramy.Glansując dzisiaj cudną przecierałem szmatką tą śrubeczkę i zaczęła sie pięknie obracać w paluszkach.Az zamarłem z przerażenia. W ostatnim czasie śmignąłem dwa razy po 200 km. na trasie jadąć czasami za odważnie.Rany co by sie mogło stać,gdyby puściła,aż strach pomyśleć.
Dokręciłem gadzinę i drgania ustały,Jaroz chyba pisał o tym,ze to moze być luz na lączeniu kiery z ramą,ale do łba mi wtedy nie przyszło,żeby sprwdzić ta śrubę. Tak to jest jak człowieka taka zieloniutka.
:oops:
Jul
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: Jul »

Znaczy się miałeś niedokręconą kierownicę do górnej półki? Dobrze zrozumiałem? Czy do ramy? W 750 jest coś o czym nie wiem...? :shock:
Awatar użytkownika
Stilgar
Posty: 5482
Rejestracja: 22 grudnia 2007, 09:37
Motocykl: Virago>Debilka>STonka>Varan
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: Stilgar »

jaros pisze:Dzisiaj sprawa drgań,zupełnie przez przypadek sie wyjaśniła.Okazało sie,ze to nie tarcze,tylko nie dokręcona śruba mocująca kierę do ramy.Glansując dzisiaj cudną przecierałem szmatką tą śrubeczkę i zaczęła sie pięknie obracać w paluszkach.Az zamarłem z przerażenia. W ostatnim czasie śmignąłem dwa razy po 200 km. na trasie jadąć czasami za odważnie.Rany co by sie mogło stać,gdyby puściła,aż strach pomyśleć.
Profilaktycznie sprawdziłem u siebie i .... kurcze też była luźna.
Administrator zastrzega sobie możliwość zbanowania ze względu na klauzulę sumienia.
Awatar użytkownika
iwan
Posty: 742
Rejestracja: 21 lutego 2008, 10:00
Motocykl: V-Strom
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: iwan »

stilgar75 pisze:
jaros pisze:Dzisiaj sprawa drgań,zupełnie przez przypadek sie wyjaśniła.Okazało sie,ze to nie tarcze,tylko nie dokręcona śruba mocująca kierę do ramy.Glansując dzisiaj cudną przecierałem szmatką tą śrubeczkę i zaczęła sie pięknie obracać w paluszkach.Az zamarłem z przerażenia. W ostatnim czasie śmignąłem dwa razy po 200 km. na trasie jadąć czasami za odważnie.Rany co by sie mogło stać,gdyby puściła,aż strach pomyśleć.
Profilaktycznie sprawdziłem u siebie i .... kurcze też była luźna.
Ej, chłopaki, nie straszta, bo zaraz wszyscy polecą do garaży i na parkingi kierownice dokręcać :mrgreen: .
Ja już już byłem, wszystko ok. :bikersmile:
Jul
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: Jul »

To nie żarty,zresztą obsługa techniczna każdego pojazdu przewiduje sprawdzenie dokręcenia połączeń gwintowanych co jakiś czas lub przebieg,zwłaszcza tych newralgicznych do których także sternica się zalicza.Wiadomo nasze "dziewczyny" troszkę się "wibrują' :grin: i konieczne jest,niestety kontrolowanie śrubek. Nie mam wiarygodnej serwisówki do Virówki,ale z doświadczenia mogę powiedzieć,że na każde przejechane 500 km Uralem zawsze gdzieś wetnie ze dwie śrubki.... Ma to swoje niewątpliwe uroki.
Awatar użytkownika
amfm
Posty: 153
Rejestracja: 20 listopada 2007, 19:09
Motocykl: BMW R1150 RT
Lokalizacja: Maszków k.Krakowa
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: amfm »

Jul pisze:...
z doświadczenia mogę powiedzieć,że na każde przejechane 500 km Uralem zawsze gdzieś wetnie ze dwie śrubki.... Ma to swoje niewątpliwe uroki.
Może tak ma być, czytałem że w chopperach made in china to prawie standard :mrgreen:
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Post autor: acze »

A w którem miejscu jest ta śrubka? Mógłby ktoś fotę strzelić? Bo kurna już miałem pisać post, ale błogosławiona wyszukiwarka mnie uprzedziła - mam dokładnie te same objawy.
ODPOWIEDZ