Problem z hamulcem przód

Tematy związane z układem hamulcowym
tAboon
Posty: 39
Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 20:29
Motocykl: Virago XV535 '93
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Problem z hamulcem przód

Post autor: tAboon »

Regeneracja zacisku i fiasko. Co prawda dłużej zajęło mu zblokowanie tarczy, ale jednak.

Tak wyglądał zacisk przed:
Obrazek

Wyczyszczony, umyty, nowe uszczelki (po demontażu okazało się, że w zacisku nie było w ogóle uszczelki przeciwpyłowej a główna aż się zespoliła w rowku). Zalany nowy płyn, odpowietrzony i po 3-4km hamulce przód znów same hamują.

Pozostaje mi już tylko wymiana przewodu i założenie nowego zestawu naprawczego pompy (tak już pro forma, skoro i tak już płyn będzie ponownie zlany i przewód odkręcony.
Scyzoryk w Śledzikowie
mariusz362
Posty: 73
Rejestracja: 02 lipca 2014, 21:54
Motocykl: Yamaha XV750 Virago
Lokalizacja: Hrubieszów
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Problem z hamulcem przód

Post autor: mariusz362 »

Witam jak pompa wytwarza ciśnienie to myślę że jak założysz nowe przewody w stalowym oplocie to zobaczysz jak Virago może hamować!!!
Ja mam Virkę z 1982 roku z jedną tarczą i założyłem przewód w stalowym oplocie teraz wiem że mam sprawny hamulec.
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z hamulcem przód

Post autor: Feniks »

Ja zrobiłem zaciski i nowe przewody w oplocie. Teraz dosłownie dwoma palcami hamuje. Pompy nie ruszałem.
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
tAboon
Posty: 39
Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 20:29
Motocykl: Virago XV535 '93
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Problem z hamulcem przód

Post autor: tAboon »

U mnie hamuje dobrze, tylko wygląda na to, że zacisk nie cofa klocków, które się grzeją zwiększając ciśnienie i zaciska je coraz bardziej aż do całkowitej blokady. Wygląda to tak jakby nie było powrotu płynu do zbiorniczka.
Scyzoryk w Śledzikowie
Awatar użytkownika
Darek Adamczewski
Posty: 785
Rejestracja: 09 lutego 2015, 18:53
Motocykl: XV1100, Iż49, MZ 250
Lokalizacja: Alex woj. łódzkie
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Problem z hamulcem przód

Post autor: Darek Adamczewski »

Tłoczek może się blokować z dwu powodów. Po pierwsze, to uszczelka w rowku cylinderka musi mieć luz. Jeśli nie, to wypchnięty ciśnieniem płynu tłoczek pozostaje w tej pozycji. Rozbierając zacisk trzeba bardzo dokładnie wyskrobać wszystkie syfy z rowka. Warto też użyć smaru do zacisków. W instrukcji jest to Yamalube, ale są dostępne zamienniki. Ja używam mazidła Plastilube kupionego przez Allegro za ok. 20 zł. Drugi powód, to spuchnięcie wnętrza przewodu hamulcowego. Działa to jak wentyl - puszcza płyn pod ciśnieniem z pompy, ale nie pozwala mu się cofnąć. Efekt - dokładnie jak u Ciebie.
Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty.
tAboon
Posty: 39
Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 20:29
Motocykl: Virago XV535 '93
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Problem z hamulcem przód

Post autor: tAboon »

Rozbierając zacisk trzeba bardzo dokładnie wyskrobać wszystkie syfy z rowka. Warto też użyć smaru do zacisków.

Tak też zrobiłem.
Drugi powód, to spuchnięcie wnętrza przewodu hamulcowego.
to już jest rzecz, którą chce zrobić, tylko muszę zakupić przewód.

Przy okazji wymiany przewodu, skoro i tak będę miał spuszczony płyn, odkręcony przewód to będę chciał zregenerować pompę (zestaw naprawczy już mam).


Darek Adamczewski - dziękuję za uwagi.
Scyzoryk w Śledzikowie
Awatar użytkownika
janko28
Posty: 94
Rejestracja: 14 października 2018, 16:51
Motocykl: virago 750 1998r
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Problem z hamulcem przód

Post autor: janko28 »

Jeśli winny przewód to spuszczenie ciśnienia odpowietrznikiem zpowoduje puszczenie hamulca. Jeśli zacisk to dalej będzie trzymał.
tAboon
Posty: 39
Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 20:29
Motocykl: Virago XV535 '93
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Problem z hamulcem przód

Post autor: tAboon »

janko28 pisze: 01 sierpnia 2019, 21:31 Jeśli winny przewód to spuszczenie ciśnienia odpowietrznikiem zpowoduje puszczenie hamulca. Jeśli zacisk to dalej będzie trzymał.
Ciśnienie spuszczałem odpuszczając przewód hamulcowy przy zacisku. Zacisk odpuszczał i można było dojechać z testowej przejażdżki do garażu.
Scyzoryk w Śledzikowie
tAboon
Posty: 39
Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 20:29
Motocykl: Virago XV535 '93
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Problem z hamulcem przód

Post autor: tAboon »

Przewód hamulcowy wymieniony, zacisk wyczyszczony, pompa hamulcowa zregenerowana. Jutro wielki test (mały test przeszedł pomyślnie - 10km w korkach niedzielnych na trasie Road To Hel :P )
Scyzoryk w Śledzikowie
tAboon
Posty: 39
Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 20:29
Motocykl: Virago XV535 '93
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Problem z hamulcem przód

Post autor: tAboon »

Dziś z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że zabiegi wykonane na hamulcu przód przyniósł oczekiwany skutek. Zrobiłem około 100km miastem i ekspresówką. Hamulec się nie blokuje :) (choć to jest raczej zwalniacz niż hamulec).
W moim odczuciu pomogła wymiana przewodu hamulcowego, pozostałe zabiegi był czysto kosmetyczno-eksploatacyjne (choć naprawa zacisku była konieczna).
Scyzoryk w Śledzikowie
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z hamulcem przód

Post autor: Feniks »

:bravo:
Mozesz przeczyscic jeszcze tarcze srodkiem do odtłuszczania hamulców, jak sie klocki podocierają to bedzie jeszcze lepiej.
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
ODPOWIEDZ