Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
teodor2424
Posty: 183
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 21:39
Motocykl: XV 535
Lokalizacja: Sierakowice
Wiek: 42
Status: Offline

Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: teodor2424 »

W moim nowym nabytku zauważyłem że przednia opona po lewej stronie jest bardziej zużyta niż strona prawa.
Różnica jest mocno zauważalna, o czym to może świadczyć i co z tym zrobić??
Czyżby poprzedni właściciel bardziej lubił lewe pochyły??
Czy jest możliwe żeby koło było źle założone? Przecież nie ma tam żadnej regulacji ustawiania kąta.
Jak to sprawdzić i czy trzeba kupić nową oponkę??
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: Cpt. Nemo »

teodor2424 pisze:Czy jest możliwe żeby koło było źle założone? Przecież nie ma tam żadnej regulacji ustawiania kąta.
Jak to sprawdzić i czy trzeba kupić nową oponkę??
Oponka pewnie by sie przydala. Ja bym jednak najpierw sprawdzil olej w lagach.
Ta po bardziej zuzytej stronie moze byc juz pusta ? Po sprawdzeniu i wymianie oleju i zapewne uszczelniaczy / bo ktoredys uciekl / powinno byc OK. Chyba ze sprezyna w tej ladze szwankuje ? Troche zabawy z tym jest, ale dwie osoby w dwie godzinki maja szanse sobie poradzic z tym zabiegiem.
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
teodor2424
Posty: 183
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 21:39
Motocykl: XV 535
Lokalizacja: Sierakowice
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: teodor2424 »

Cpt. Nemo pisze: Ja bym jednak najpierw sprawdzil olej w lagach.
Ta po bardziej zuzytej stronie moze byc juz pusta ?
A jak się sprawdza olej??
I zauważyłem że jak na postoju przy wciśniętym przednim hamulcu mocniej docisnę przód to przy samym końcu jakby coś pukało.
Wycieków żadnych nie zauważyłem.

Możesz mi pokrótce opisać procedurę wymiany oleju i uszczelniaczy??
Może istnieje jakiś sposób na sprawdzenie tych lag??
Awatar użytkownika
Balwi
Posty: 592
Rejestracja: 17 stycznia 2009, 23:37
Motocykl: XV1100, XJR 1300 SP '01
Lokalizacja: Okolice Inowrocławia
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: Balwi »

Jezeli po wymianie oliw w zawieszeniu+ uszczelniacze problem nie minie to wymień oponę na nową NOWĄ, nie nową używaną. Twój problem minie :wink: .
Sprzedałem XV 1100 1989r.
teodor2424
Posty: 183
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 21:39
Motocykl: XV 535
Lokalizacja: Sierakowice
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: teodor2424 »

Czy przy każdej wymianie oliwy jest potrzebna wymiana uszczelniaczy??
jeżeli tak to gdzie je kupię ile kosztują i czy dużo z ich wymianą roboty?
dudi o7
Posty: 198
Rejestracja: 20 maja 2008, 09:51
Motocykl: xv750,Road Star 1700
Lokalizacja: Rogów
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: dudi o7 »

teodor2424 pisze:Czy przy każdej wymianie oliwy jest potrzebna wymiana uszczelniaczy??
jeżeli tak to gdzie je kupię ile kosztują i czy dużo z ich wymianą roboty?
Jeżeli lagi nie ciekną,wymiana uszczelniaczy nie jest konieczna.
Poszukaj w google regionalnego dystrybutora części Larssona (są nimi przeważnie sklepy motoryzacyjne w Twoim regionie) Uszczelniacze ok. 70 zł,olej 49 MOTUL 15W 1L-49 zł.
Jeżeli trochę majstrujesz spokojnie dasz radę wymienić sam.
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: Cpt. Nemo »

dudi o7 pisze: Jeżeli lagi nie ciekną,wymiana uszczelniaczy nie jest konieczna.
Zabkowanie przedniej opony po jednej stronie chyba najczesciej wlasnie wskazuje na uszkodzenie ktoregos z amortyzatorow ukrytych w lagach.
Jesli olej z jednej lagi zniknal lub jest w zdecydowanie innej ilosci niz w drugiej to warto by wiedziec jak zniknal i czy nie przez uszczelniacz ? Inna sprawa jesli oleju sa rowne ilosci. Nalezalo by wtedy jednak lagi rozebrac zeby sprawdzic czy nic sie nie dzieje ze sprezynami ?
A jak sie juz rozbierze to i uszczelniacze warto wymienic, jedna robota - starych bym spowrotem nie zakladal.

Tu jest z grubsza opisany proces wymiany uszczelniaczy.
http://moto.pl/Motocykle/1,113811,1976940.html

Sam olej mozna spuscic i wlac bez rozbierania calego mechanizmu.
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
dudi o7
Posty: 198
Rejestracja: 20 maja 2008, 09:51
Motocykl: xv750,Road Star 1700
Lokalizacja: Rogów
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: dudi o7 »

Cpt. Nemo pisze:A jak sie juz rozbierze to i uszczelniacze warto wymienic, jedna robota - starych bym spowrotem nie zakladal.
Kto chce może wymienić nawet lagi...kto bogatemu zabroni :mrgreen:
ps.Cpt.Nemo, po części masz rację.
teodor2424
Posty: 183
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 21:39
Motocykl: XV 535
Lokalizacja: Sierakowice
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: teodor2424 »

Cpt. Nemo pisze:
dudi o7 pisze: Jeżeli lagi nie ciekną,wymiana uszczelniaczy nie jest konieczna.
Zabkowanie przedniej opony po jednej stronie chyba najczesciej wlasnie wskazuje na uszkodzenie ktoregos z amortyzatorow ukrytych w lagach.
Jesli olej z jednej lagi zniknal lub jest w zdecydowanie innej ilosci niz w drugiej to warto by wiedziec jak zniknal i czy nie przez uszczelniacz ? Inna sprawa jesli oleju sa rowne ilosci. Nalezalo by wtedy jednak lagi rozebrac zeby sprawdzic czy nic sie nie dzieje ze sprezynami ?
A jak sie juz rozbierze to i uszczelniacze warto wymienic, jedna robota - starych bym spowrotem nie zakladal.

Tu jest z grubsza opisany proces wymiany uszczelniaczy.
http://moto.pl/Motocykle/1,113811,1976940.html

Sam olej mozna spuscic i wlac bez rozbierania calego mechanizmu.
Ząbkowania to raczej nie ma ta opona po prostu jedna strona jest bardziej zużyta niż druga,
wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek

A co do samej wymiany uszczelniaczy i wszystkiego co tez można w tym względzie wymienić, jakieś sprężyny, itd. to ile to może wszystko razem kosztować?? Robił ktoś taki generalny remont lag?? A i czy jest jakakolwiek różnica pomiędzy olejami np. Castrol, motul wszystkie w15??
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: Cpt. Nemo »

Sie nie spiesz z wymiana, nie wiesz czy koles takiej opony "uzywki" np nie zalozyl ?
Kup nowa i bardzo uwaznie obserwuj co sie dzieje.
Ewentualnie bym wymienil olej w lagach tylko.
Na poczatek to najmniejszy koszt.
A i dla spokoju sumienia pozyteczne.

Gdyby nowa opona zaczela sie podobnie zuzywac to juz nie bedzie zmiluj tylko trzeba sie szybciorem zabrac do roboty.
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
Awatar użytkownika
Andrzej S
Posty: 5546
Rejestracja: 30 września 2010, 21:43
Motocykl: GSF650S 2007r
Lokalizacja: Przyszowice
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: Andrzej S »

Cześć. Ze zdjęć widzę że to Metzeler. Miałem taką samą oponę i podobne zużycie, ponadto oponka zaczęła pękać po bokach , więc ją wymieniłem. Ostatnio wymieniałem łożysko w główce ramy(przy okazji olej w lagach), mechanik stwierdził że lagi są proste, olej też był w odpowiedniej ilości, sprężyny dobre, rama prosta, więc może te opony tak się poprostu nierówno zużywają?
Więc chodź pomaluj mi świat na żółto i na niebiesko...
teodor2424
Posty: 183
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 21:39
Motocykl: XV 535
Lokalizacja: Sierakowice
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: teodor2424 »

Andrzej S pisze:Cześć. Ze zdjęć widzę że to Metzeler. Miałem taką samą oponę i podobne zużycie, ponadto oponka zaczęła pękać po bokach , więc ją wymieniłem. Ostatnio wymieniałem łożysko w główce ramy(przy okazji olej w lagach), mechanik stwierdził że lagi są proste, olej też był w odpowiedniej ilości, sprężyny dobre, rama prosta, więc może te opony tak się poprostu nierówno zużywają?
raczej to nie jest wina opony, bo jak czytałem sporo osób je kupuje i nie narzekają na takie nietypowe zużycie.

Najpierw uporam się z wymianą oleju (na szczęście mam śrubki spustowe), ale patrzyłem dzisiaj na górę i zaślepka metalowa (taki kielich) i trzymająca go zawleczka, czy moto trzeba podnieść aby łatwiej wyjąć ten kielich? A i co się po zdjęciu tego ukarze? Czy zaraz po wyjęciu kielicha przez to miejsce nalewa się olej, czy są jeszcze jakieś uszczelniacze i śruby??
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: Cpt. Nemo »

teodor2424 pisze: A i co się po zdjęciu tego ukarze?
Jesli dobrze pamietam to troche wystrzela sprezyny :)
lepiej podniesc moto by przednie kolo wisialo w powietrzy, mniejsze bedzie napiecie sprezynek
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
teodor2424
Posty: 183
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 21:39
Motocykl: XV 535
Lokalizacja: Sierakowice
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: teodor2424 »

Cpt. Nemo pisze:
teodor2424 pisze: A i co się po zdjęciu tego ukarze?
Jesli dobrze pamietam to troche wystrzela sprezyny :)
lepiej podniesc moto by przednie kolo wisialo w powietrzy, mniejsze bedzie napiecie sprezynek
A potem ciężko jest je zamontować? Czyli po wyjęciu tych metalowych kapsli mogę spokojnie tędy nalewać nową oliwę, oczywiście będę chciał przepłukać troszkę cały układ tak jak piszą tutaj na forum :) Jak sprawdzić te sprężyny w jakim są stanie? Na co zwrócić uwagę??
Awatar użytkownika
wierzba
Posty: 473
Rejestracja: 21 maja 2008, 07:25
Motocykl: było 535 teraz 1100
Lokalizacja: Józefosław
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: wierzba »

Rozbieranie lag masz dokładnie opsane i przyklejone w Warsztacie.
Czy motocykl jeździ prosto przy jeździe bez trzymania kierownicy ?
co mnie obchodzi gdzie jadę, grunt że wiem gdzie byłem :)
teodor2424
Posty: 183
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 21:39
Motocykl: XV 535
Lokalizacja: Sierakowice
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Nierównomiernie zużyta przednia opona.

Post autor: teodor2424 »

Rozbieranie lag przeczytałem chyba wszystkie tematy w tej kwestii, a co do jazdy prosto to niestety tego nie sprawdzałem, ale tak mi się wydaje że przy tak zużytej oponie to chyba będzie norma że będzie delikatnie ściągał :/

[ Dodano: Wto Maj 31, 2011 10:06 pm ]
Właśnie dzisiaj wymieniłem olej z lag. spuściłem stary, zalałem nowego po 50ml do lagi założywszy sprężynę i kielich, pobujałem motorkiem i spuściłem olej ponownie.
Następnie zalałem po dokładnie 228ml do każdej z lag i złożyłem wszystko na cacy.
A oleju tego starego było po ok 250ml w każdej z lag więc było ok :)

Chyba opona albo tak miała albo kierujący po prostu lubił bardziej lewe zakręty i bardziej się składał, teraz chyba czas na zakup nowej oponki co by zobaczyć czy to czasami nie wina widelców czy może ramy :/

Ps. Po złożeniu na nowym oleju i rozbujaniu na przednim hamulcu motorka to ewidentnie słychać w jednej ladze szum (świst, syczenie) powietrza, czy to normalne? a i czy u was przy mocnym bujaniu są jakieś jeszcze stuki, inne dźwięki? Bo mi się mocno wydaje że to może hałasować główka ramy może ma jakieś luzy, jak to sprawdzić??
ODPOWIEDZ