Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: leopold »

Witam,

w mojej V750 oś przedniego koła jest zakończona gwintem, czyli wkręcana w lewą lagę i blokowana zaciskiem w prawej ladze. Gdy oś jest wkręcona, ale zupełnie "niedociągnięta", koło obraca się bez najmniejszego oporu i robi po popchnięciu kilka obrotów. Gdy dokręcę oś tak "traszkę", pojawia się lekki opór i koło robi jeden, może półtora obrotu. Przy dociągnięciu na siłę koło przestaje się obracać.

Pytanko:
Z jaka siłą powinna być wkręcona oś przedniego koła? Niby przed wykręceniem oś zabezpiecza zacisk w prawej ladze (i dodatkowo kierunek obrotu koła jest zgodny z kierunkiem wkręcania osi), ale mimo wszystko...

Pozdrawia zaciekawiony Leopold :?:
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: joozek »

Rozumie że próbę tą robiłeś bez założonych zacisków hamulcowych. Sprawdź stan łożysk ... a nic Ci nie zostało po złożeniu? np tulejka dystansowa z prawej strony?
Józek Obrazek
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: Flower »

Według Haynes'a ośkę 750tki europejskiej 107 Nm, a amerykańskiej 110Nm, a kontrę 20Nm ;) Mi waldi podawał z tamtąd do 535 i na razie się trzyma :P

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: leopold »

joozek pisze:Rozumie że próbę tą robiłeś bez założonych zacisków hamulcowych. Sprawdź stan łożysk ... a nic Ci nie zostało po złożeniu? np tulejka dystansowa z prawej strony?
Próby wykonane bez klocków hamulcowych.
Żadnych "niepotrzebnych" części po złożeniu. Tulejka jest na miejscu.
Pozdrawia Leopold
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: leopold »

Flower pisze:Według Haynes'a ośkę 750tki europejskiej 107 Nm, a amerykańskiej 110Nm, a kontrę 20Nm ;) Mi waldi podawał z tamtąd do 535 i na razie się trzyma :P
Właśnie! Całkiem spora siła. Jednak zainwestuję w klucz dynamometryczny przed dalszymi próbami.
Pozdrawia Leopold
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: Flower »

Zapomniałem, ze nie dotyczy modeli '81 - '83, bo nigdy nie wiadomo, kto będzie wiedzy szukał w tym temacie ;)

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: joozek »

no nie wiem ... zaraz tam klucz dynamometryczny .... do koła :?: Dokręcasz dość mocno, ale z czuciem. Wprawdzie to drobny gwint, ale goleń aluminiowa. Kontra będzie trzymać. Przeanalizuj jeszcze raz czy dobrze poskładałeś. Ta tuleja z jednej strony ma wejść w otwór uszczelniacza, a może ślimak prędkościomierza się przestawił. Nie umie wstawiać zdjęć z serwisówki, ale porównaj z tym jak złożyłeś. Po skręceniu, koło powinno dać się obrócić z jeden raz (gdy nie ma założonych klocków). A tak w ogóle, to w jakim celu ściągałeś koło?
cierpliwości Leopoldzie :mrgreen:

Siły docisku śrub tak jak pisał Flower ... 110 Nm osi i 20 Nm śruby blokującej (kontry), a śruby mocujące widelec 9 Nm. Piszą też, aby przed dokręceniem kontry, sprawdzić czy widelec działa poprawnie (pompując widelcem).
Józek Obrazek
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: leopold »

joozek pisze:Po skręceniu, koło powinno dać się obrócić z jeden raz (gdy nie ma założonych klocków). A tak w ogóle, to w jakim celu ściągałeś koło?
Ano, bo napisali w Clymerze i Haynesie, że do wymiany klocków hamulcowych trzeba zdjąc koło. I faktycznie, bez koła było bardzo łatwo, choć i z kołem dałoby radę.
joozek pisze: cierpliwości Leopoldzie :mrgreen:
Jasne. Nawet sobie fotel do garażu zorganizowałem :) Pełen wypas.
joozek pisze: Siły docisku śrub tak jak pisał Flower ... 110 Nm osi i 20 Nm śruby blokującej (kontry), a śruby mocujące widelec 9 Nm. Piszą też, aby przed dokręceniem kontry, sprawdzić czy widelec działa poprawnie (pompując widelcem).
W następny weekend rozkręcę wszystko jeszcze raz.

Pozdrawia Leopold
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1416
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: wąsaty7 »

leopold pisze:
Ano, bo napisali w Clymerze i Haynesie, że do wymiany klocków hamulcowych trzeba zdjąc koło. I faktycznie, bez koła było bardzo łatwo, choć i z kołem dałoby radę.
Wystarczyło odkręcić dwie śruby mocujące zacisk hamulcowy,dwie z lewej i dwie z prawej strony.
Powodzenia i pozdrawiam.
Wąsaty7
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: pisior »

a ślimaka natrafileś na cyngle ?Obrazekna kole ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: Blunio »

Jeżeli ilość swobodnych obrotów koła zależy od siły zaciśnięcia śruby (w dopuszczalnych rozsądkiem granicach bez destrukcji połączenia) to na pewno został popełniony błąd montażowy - najczęściej "zapomniana" lub zamieniona miejscami tulejka lub podkładka.
Natomiast co do niutonometrów - klucz dynamometryczny to bardzo cenne wyposażenie warsztatu motocyklisty, oczywiście w połączeniu z wiedzą o sile dokręcania poszczególnych połączeń. Ale nie zawsze dysponujemy kluczem i dlatego producenci kluczy wykonali je w takich długościach, aby statystyczny Kowalski siłą ręki oddziaływając na klucz mógł z prawidłowym momentem dokręcić standardowe połączenie (pomijając połączenia np. drobnozwojowe, śruby wkręcane w aluminium i temu podobne wynalazki. Dlatego też przy znormalizowanych połączeniach starcza normalny klucz i siła ręki - też normalnej - nie dotyczy Pudzianów i eterycznych blądynek. Nie stosujemy do dokręcania przedłużek i nie używamy nóg.
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: leopold »

pisior pisze:a ślimaka natrafileś na cyngle ?Obrazekna kole ?
Jeżeli pytanie oznacza: czy krótki, prostopadły występ sterczący u dołu lewej lagi wszedł w wyżłobienie widoczne u góry obudowy slimaka, zapobiegając jego obracaniu wraz z kołem, to tak.
Pozdrawia Leopold

PS. A co można uszkodzić (np. łożysko?) za mocno dokręcając oś?
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: pisior »

leopold pisze:
pisior pisze:a ślimaka natrafileś na cyngle ?Obrazekna kole ?
Jeżeli pytanie oznacza: czy krótki, prostopadły występ sterczący u dołu lewej lagi wszedł w wyżłobienie widoczne u góry obudowy slimaka, zapobiegając jego obracaniu wraz z kołem, to tak.
Pozdrawia Leopold

PS. A co można uszkodzić (np. łożysko?) za mocno dokręcając oś?
w kole masz prowadniki do ślimaka ,ja kiedyś nie natrafiłem i mialem podobny objaw ,no i licznik nie działał :)
Obrazek
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: joozek »

wąsaty7 pisze: Wystarczyło odkręcić dwie śruby mocujące zacisk hamulcowy,dwie z lewej i dwie z prawej strony.
Powodzenia i pozdrawiam.
Można też odkręcić po jednej górnej śrubie zacisku, a dolną poluzować na tyle, aby można było odchylić zaciski do tyłu. W takiej sytuacji zaciski nie będą musiały wisieć na przewodach hamulcowych. Wąsaty7, może byś tak wstawił schemat części składowych przedniego koła. Ułatwiłoby to identyfikację, że nasz kolega Leopold, wszystko powkładał :D
Blunio pisze:Jeżeli ilość swobodnych obrotów koła zależy od siły zaciśnięcia śruby (w dopuszczalnych rozsądkiem granicach bez destrukcji połączenia) to na pewno został popełniony błąd montażowy - najczęściej "zapomniana" lub zamieniona miejscami tulejka lub podkładka.
... Nie stosujemy do dokręcania przedłużek i nie używamy nóg.


... to prawdziwa wisienka na torcie :bravo:

Zaciekawiony Leopoldzie :?: .... zapytałem o cel demontażu, gdyż myślałem, że wymieniałeś łożyska koła z uszczelnieniami. W środku, między łożyskami też jest tuleja. Ale jeżeli tam nic nie "naprawiałeś" to samo nie wypadło :mrgreen:

Co do fotela ... też tak mam i to nie jeden :nazdrowie: , a ten Twój Dolny Śląsk to gdzie leży?
Józek Obrazek
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1416
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: wąsaty7 »

http://www.boats.net/parts/search/Yamah ... parts.html
Sprawdzi ślimak czy blaszany zabierak siedzi w wycięciu koła.
Wąsaty7
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: pisior »

macie linka ,i sami sobie szukajcie :) http://www.megazip.ru/ru/bike/yamaha
Obrazek
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: joozek »

wąsaty7 pisze:http://www.boats.net/parts/search/Yamah ... parts.html
Sprawdzi ślimak czy blaszany zabierak siedzi w wycięciu koła.
Dzięki Wąsaty7, który to już raz :bravo:
Coś mi jednak nie pasuje ... tuleja nr 2 powinna być pomiędzy łożyskami
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2013, 21:11 przez joozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Józek Obrazek
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: Blunio »

joozek pisze:to prawdziwa wisienka na torcie
Żebyś Ty wiedział, czego to się ja w wojsku nie naoglądałem :shock:
Już o tym kiedyś pisałem, ale to warte powtórzenia. Mieliśmy jeszcze za czasów komuny kilka motocykli z koszem typu K-750. Sam miód, tylko trochę sterane życiem były - ale jeździły. Nie miały wyjścia. Jak w sezonie turystycznym takimi wyjechało na miasto to zawsze ustawiał się na postoju dookoła wianuszek ciekawych ludzi. Kiedyś w jednej "Kaśce" wypaliło dziurę w tłoku. No cóż, bywajet. Pojechałem do magazynów i przywiozłem nowy tłok + uszczelki itp. Przed fajrantem żołnierz przychodzi i melduje że tłok nadwymiar i się nie mieści do cylindra. No cóż, zdarza się, pewnie się "zamienił" w magazynie. Jutro podjadę i zamienię ten tłok. Ale jutro żołnierz melduje że "Kaśka" już na chodzie, nic nie trzeba zamieniać. Jak to zrobiłeś ??? :pomocy:
A obywatelu poruczniku, opiłowałem tłok pilnikiem i nie miał wyjścia, musiał się zmieścić :mrgreen:
Jak widać, z każdej sytuacji są nawet dwa wyjścia, pomijając opcję że połknie nas tygrys. Wtedy jest tylko jedno "wyjście", hehe :roll:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: pisior »

joozek pisze:
wąsaty7 pisze:http://www.boats.net/parts/search/Yamah ... parts.html
Sprawdzi ślimak czy blaszany zabierak siedzi w wycięciu koła.
Dzięki Wąsaty7, który to już raz :bravo:
Leopoldzie ... części o nr 2, 3 i 15
to chodzi o cześc n15 i wciecia w kole gdzie ten ślimak przychodzi :)
Obrazek
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: joozek »

:mrgreen: dobrze, że w ogóle ten pilnik miał. Za moich czasów w Gubinie, w skrzynce narzędziowej był tylko młotek i przecinak :mrgreen: też były dwa wyjścia :mrgreen:

Grzegorzu ,,, tak część nr 15, ma tylko jedną pozycję.
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2013, 21:17 przez joozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Józek Obrazek
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: Flower »

joozek pisze:
wąsaty7 pisze:http://www.boats.net/parts/search/Yamah ... parts.html
Sprawdzi ślimak czy blaszany zabierak siedzi w wycięciu koła.
Dzięki Wąsaty7, który to już raz :bravo:
Coś mi jednak nie pasuje ... tuleja nr 2 powinna być pomiędzy łożyskami
joozek popatrz jeszcze raz ;) Tuleja 2 jest między łożyskami jedno łożysko jest z lewej strony tulejki, a drugie z prawej strony koła :) to drugie coś to nie wiem co to, bo nie wiedziałem kół od większych.

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: joozek »

Flower, racja nr4 to łożyska, a nr5 to uszczelniacze. Ta 3 to fakt nie wiem co to może być (nie pamiętam)
Józek Obrazek
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: leopold »

No, na braci viragowskiej zawsze można polegać! Dzięki za taki miły odzew :nazdrowie:
Ponieważ w samym kole nic nie majstrowałem, po prostu wysunąłem oś, koło deczko opadło i bez oporów "odjechało", a potem równie delikatnie wstawiłem je na miejsce i przetkałem oś(*), więc jedynym podejrzanym jest źle osadzony ślimak. Jutro sprawdzę. Dzięki za podpowiedź!!!
Inna sprawa, że na początku to zaaplikowalem ośce pewno ze 150 Nm, i trochę się martwię, czy aby nie uszkodziłem łożysk?
Pozdrawia wrocławski Leopold

(*) cudownym usprawnieniem jest mały podnośnik nożycowy pod karterem, bez trudu można unieść czy opuścić cały przód. No i przednia opona dzięki temu może zimować w powietrzu.
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: Flower »

Po prostu jak wyciągniesz koło to palcem sprawdź czy lożska poruszają się bez oporów

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Z jaką siła dokręcic oś przedniego koła?

Post autor: leopold »

Pozwolę sobie "odgrzać kotlet" :)

Było tak:
leopold pisze: (..) Gdy oś jest wkręcona, ale zupełnie "niedociągnięta", koło obraca się bez najmniejszego oporu i robi po popchnięciu kilka obrotów. Gdy dokręcę oś tak "traszkę", pojawia się lekki opór i koło robi jeden, może półtora obrotu. Przy dociągnięciu na siłę koło przestaje się obracać.
Z jaka siłą powinna być wkręcona oś przedniego koła?
Zaufany mechanik, po pokręceniu kołem, doradził wymianę łożysk. Co uczyniłem (wraz z uszczelniaczami). Tenże mechanik po obmacaniu zdemontowanych łożysk powiedział potem, że sorry, ale one jednak wyglądają na OK i jest mu przykro, że naraził mnie na niepotrzebne koszty.
I nie miał tym razem racji!
Po wymianie łożysk i dociągnięciu osi koła kluczem dynamometr. z pełną zalecaną siłą 110 Nm - koło kręci się jak marzenie, bardzo długo i idealnie cichutko.
Jak to mówią, pozory mylą :shock:
Pozdrawia Leopold

PS. Zakupiłem klucz dynamometryczny.
Wniosek jest taki: wszystkie małe śruby dokręcałem dotychczas zawsze zbyt dużym momentem, a wszystkie duże, zbyt małym!!!
ODPOWIEDZ