Dętka jaki producent

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
tAboon
Posty: 39
Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 20:29
Motocykl: Virago XV535 '93
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 39
Status: Offline

Dętka jaki producent

Post autor: tAboon »

Heyah

Widzę, że wszyscy dyskutują o oponach, ale nikt nie pisze o dętkach. Jakiego producenta macie, jakiego polecacie a jakiego odradzacie.

Ja s przodu mam jeszcze oryginał 18 letnią dętkę, natomiast na tył do nowej opony wsadziłem VEE RUBBER. Puki co mam ją aż 2 tygodnie i nie narzekam :cool:
Scyzoryk w Śledzikowie
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Dętka jaki producent

Post autor: leszekk »

Kup co będzie w sklepie. Dętka ma być szczelna i trwała, nie musi się dobrze prowadzić po mokrej drodze i być skuteczna przy hamowaniu. Zwykle nie ma potrzeby wymieniać dętki wraz z oponą, ale jest to dobra praktyka - wiesz, że masz w miarę świeżą dętkę, starszą wozisz w zapasie. Włożenie nowej dętki będzie Cie kosztowało parę złotych, ale lepiej je wydać na dętkę niż na naprawę koła jak stara się rozsypie
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Dętka jaki producent

Post autor: Blunio »

IMHO całe koło jest tyle warte ile warta jest ... dętka. Ogólna zasada jest taka, że opony użytkujemy max. do 10 lat i wymieniamy razem z dętkami. Stare możemy przeznaczyć do wożenia na wszelki wypadek. Dętki no name nie polecam, bo co z tego że mamy wypaśne opony a w środku barachło z rzadkiej gumy przepuszczające powietrze i nie wiadomo kiedy mogące się całkiem rozszczelnić :shock:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Dętka jaki producent

Post autor: Cpt. Nemo »

Blunio pisze:Ogólna zasada jest taka, że opony użytkujemy max. do 10 lat
hmm ? 10 lat w motocyklu ?
Ja bym nie polecal dluzej niz 3 góra 5 lat. Co z tego ze detka bedzie wypasiona jak opona juz powaznie stwardnieje :( i bedzie sie nadawala najwyzej do jazdy na wprost po suchym i bez piasku :)
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Dętka jaki producent

Post autor: Blunio »

Napisałem max, czyli maksymalnie. Ale masz rację, kogo stać to wymienia co rok. :bravo:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Dętka jaki producent

Post autor: leszekk »

Blunio pisze:kogo stać to wymienia co rok.
No chyba żartujesz? Opona do przejechania kilkuset kilometrów?! To na wyścigach się tak zuzywają opony.
W normalnej eksploatacji choppera (jazda dla lansu i przyjemności) przeważnie te 7-10 lat może być uzasadnione.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
tAboon
Posty: 39
Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 20:29
Motocykl: Virago XV535 '93
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Dętka jaki producent

Post autor: tAboon »

Blunio pisze:IMHO całe koło jest tyle warte ile warta jest ... dętka. Ogólna zasada jest taka, że opony użytkujemy max. do 10 lat i wymieniamy razem z dętkami. Stare możemy przeznaczyć do wożenia na wszelki wypadek. Dętki no name nie polecam, bo co z tego że mamy wypaśne opony a w środku barachło z rzadkiej gumy przepuszczające powietrze i nie wiadomo kiedy mogące się całkiem rozszczelnić :shock:
No i właśnie o to jest sedno tematu. Kto ma jakie doświadczenia z dętkmi od różnych producentów. Typowe chińszczyzny odpadają do montażu, ale czasem nietkórzy producenci mają niezbyt udane produkty.

Wymiana na nową polecaną oponę i założyć kiepską dętkę to przy wyjątkowym niefarcie można załatwić i oponę. Dodatkowo każdy demontaż i możntaż opony do wymiany/naprawy dętki nie służy oponie na karkasie.
Scyzoryk w Śledzikowie
Awatar użytkownika
Pixa
Posty: 626
Rejestracja: 11 stycznia 2009, 09:40
Motocykl: Virago 535 DX 2YL
Lokalizacja: Kobierzyce
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Dętka jaki producent

Post autor: Pixa »

Cpt. Nemo pisze:
Blunio pisze:Ogólna zasada jest taka, że opony użytkujemy max. do 10 lat
hmm ? 10 lat w motocyklu ?
Ja bym nie polecal dluzej niz 3 góra 5 lat. Co z tego ze detka bedzie wypasiona jak opona juz powaznie stwardnieje :( i bedzie sie nadawala najwyzej do jazdy na wprost po suchym i bez piasku :)

Bez przesady - moim zdaniem wyglada to tak - opone do 3 lat od daty produkcji mozna sprzedawac jako nowa (niby tam jest zabezpieczona, ale czy to zabezpieczenie az tyle daje?) Porzadny producent daje na gume 5 lat gwaracji od zalozenia. 5+3 = 8 lat i wydaje mi sie, ze rozsadnie jest po 8 latach wymienic oponki.
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Dętka jaki producent

Post autor: Flower »

Dla mnie 7 lat to czas na wymianę opony, np. w samochodzie, w motocyklu w tym roku wymieniłem bodajże 6 letnią, bo się wyząbkowała i nie trzymała już najlepiej, ale jak była rok młodsza, to warunki jezdne miała zachowane. Wszystko też zależy od producenta i konkretnego modelu opony, mieszanki jaka została użyta. Tak jak Pixa pisze, 8 lat to
rozsądna granica, a 10 to już dużo, jednak ponoć da radę jeździć :P Ja nie próbowałem, bo nie mam nic co miałoby tak stare kapcie :P

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Odp: Dętka jaki producent

Post autor: Cpt. Nemo »

Flower pisze:Dla mnie 7 lat to czas na wymianę opony, np. w samochodzie, w motocyklu w tym roku wymieniłem bodajże 6 letnią, ...
Wszystko też zależy od producenta i konkretnego modelu opony, mieszanki jaka została użyta. Tak jak Pixa pisze, 8 lat to
rozsądna granica,
No ja bym trzyletniej opony do motocykla nie kupił.
Nasze rututnie to jeszcze, ale do plastiku 8 lat to nie rozsądnie...


Wysłano via Tapatalk z Androida.
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
tAboon
Posty: 39
Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 20:29
Motocykl: Virago XV535 '93
Lokalizacja: Gdynia
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Dętka jaki producent

Post autor: tAboon »

A miało być o dętkach ;-)
Scyzoryk w Śledzikowie
sigsauer
Posty: 89
Rejestracja: 18 maja 2012, 10:41
Motocykl: "Wojownik"
Status: Offline

Re: Dętka jaki producent

Post autor: sigsauer »

Jakbyście szukali dętek, fartuchów, opon to polecam to
http://motogumy.pl/
Brałem od chłopaka kilkanaście kompletów....rzetelny, uczciwy...i zawsze służy pomocą...ja się nie zawiodłem.

Ostatnio brałem u niego Michellin'a dętki i fartuchy Heidenau'a...wymieniałem całe komplety w "małym" VSie kumpla
"....quidquid latine dictum sit, altum viditur" :)
Awatar użytkownika
mały v8
Posty: 564
Rejestracja: 19 kwietnia 2010, 23:05
Motocykl: GL 1200 , Jawa 250
Lokalizacja: Siedlce
Wiek: 47
Status: Offline

Re: Dętka jaki producent

Post autor: mały v8 »

Moim zdaniem dętka jak jest miękka , nie sparciała, nie ma widocznych pęknięć po napompowaniu,i co ważne nie przyszczypnięta i załamana, to nie ma potrzeby jej zmieniać.Napompować obejrzeć i założyć. Bardziej jak wiek dyskwalifikuje ją klejenie . Z czasem łatka może odpuścić i zrobić kłopot w trasie. Jak zakładałem nowe opony podsypałem to na grubo talkiem według zaleceń mojego ojca motocyklisty starej daty. Jak z składałem Jawe z 62 r , to założyłem te dętki które były z początku lat 70-tych "Degum" i wszystko jest Ok.
Obrazek
ODPOWIEDZ