wymiana dętki

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
dbopl
Posty: 62
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 21:29
Motocykl: virago125
Status: Offline

wymiana dętki

Post autor: dbopl »

Witam

W weekend będę zabierał się za wymianę dętki w tylnym kole mam pytanie czy bez tych specjalistycznych łyżek do podważania opony dam radę ją zsunąć z felgi ??
kupując dętkę brać taki sam rozmiar jak rozmiar opony ??

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 53
Status: Offline

Re: wymiana dętki

Post autor: kris2k »

Będzie Ci ciężko, poza tym uważaj, zdejmując ją nawet łyżkami, aby nie uszkodzić felgi.
Dętkę kupuj taką jak rozmiar opony.
dbopl
Posty: 62
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 21:29
Motocykl: virago125
Status: Offline

Re: wymiana dętki

Post autor: dbopl »

dobra zdejmę koło i pojadę na wulkanizację niech wsadzą bo jeszcze coś spier.... i będzie :)
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 53
Status: Offline

Re: wymiana dętki

Post autor: kris2k »

Tam też patrz im na ręce! Chrom łatwo zadrapać, poza tym wygiąć felgę też się potrafi zdarzyć.
dbopl
Posty: 62
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 21:29
Motocykl: virago125
Status: Offline

Re: wymiana dętki

Post autor: dbopl »

spoko dzięki :)
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: wymiana dętki

Post autor: alonso »

Nie jest to takie trudne.Najgorzej zrzucic koło z felgi.Do tego możesz posłużyć się stopką od motora,żeby zrzucic kołnierz opony.Spuszczasz powietrze,stawiasz stopke na krawędzi opony przy feldze i naciskasz do oporu aż spadnie .Przekładzasz opone na zewnątrz,wyjmujesz dętkę,wsadzasz nową ,wrzucasz opone do środka,smarujesz kołnierz opony jakimś maścidłem typu smar,wazelina i pompujesz.Na kołnierz sama wskoczy :)
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: wymiana dętki

Post autor: leszekk »

alonso pisze:Nie jest to takie trudne.Najgorzej zrzucic koło z felgi.Do tego możesz posłużyć się stopką od motora,żeby zrzucic kołnierz opony.Spuszczasz powietrze,stawiasz stopke na krawędzi opony przy feldze i naciskasz do oporu aż spadnie .Przekładzasz opone na zewnątrz,wyjmujesz dętkę,wsadzasz nową ,wrzucasz opone do środka,smarujesz kołnierz opony jakimś maścidłem typu smar,wazelina i pompujesz.Na kołnierz sama wskoczy :)
Oczywiście najlepiej robić to stopką drugiego motocykla, nie tego z którego wyjąłeś koło, bo trochę niestabilnie stoi ;-)
Kołnierz opony smarem? Wazeliną? Oszalałeś?!!! Woda z mydłem (a w zasadzie pomoczone wodą szare mydło) i nic innego. Tłuszcz prędzej czy później zniszczy gumę.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
radar64
Posty: 525
Rejestracja: 15 sierpnia 2008, 18:03
Motocykl: VTX 1300
Lokalizacja: w-wa/N.Iwiczna
Wiek: 59
Status: Offline

Re: wymiana dętki

Post autor: radar64 »

Waldi gdzieś zamieszczał filmik jak to robią Rosjanie.Kładą zdjęte koło na płask i szpadlem naciskają rant opony przy feldze.Krzywizny w miarę pasują i opona zsuwa się z felgi.Myślę ,że jeżeli ktokolwiek zdecyduję się na ten wariant to będzie to robił tępym szpadlem :roll:
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: wymiana dętki

Post autor: alonso »

leszekk pisze:
alonso pisze:Nie jest to takie trudne.Najgorzej zrzucic koło z felgi.Do tego możesz posłużyć się stopką od motora,żeby zrzucic kołnierz opony.Spuszczasz powietrze,stawiasz stopke na krawędzi opony przy feldze i naciskasz do oporu aż spadnie .Przekładzasz opone na zewnątrz,wyjmujesz dętkę,wsadzasz nową ,wrzucasz opone do środka,smarujesz kołnierz opony jakimś maścidłem typu smar,wazelina i pompujesz.Na kołnierz sama wskoczy :)
Oczywiście najlepiej robić to stopką drugiego motocykla, nie tego z którego wyjąłeś koło, bo trochę niestabilnie stoi ;-)
Kołnierz opony smarem? Wazeliną? Oszalałeś?!!! Woda z mydłem (a w zasadzie pomoczone wodą szare mydło) i nic innego. Tłuszcz prędzej czy później zniszczy gumę.
U wulkanizatora kiedys byłes?
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: wymiana dętki

Post autor: tylust »

Leszek jak rozumiem podał metodę chałupniczą zresztą jak najbardziej prawidłową. Tak samo właściwie określił najlepszy (chałupniczy) środek do smarowania kołnierza opony. Woda+mydło = coś co jest śliskie, ale szybko wyschnie i przestanie działać. Dlatego w żadnym wypadku nie wazelina czy smar !!! Wiadomo, że wulkanizatorzy mają sprzęt i gotową pastę do montażu opon, ale pasta ta na pewno nie jest na bazie jakiegokolwiek tłuszczu.
Tomek
ODPOWIEDZ