Żółte kółko na oponie

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
Awatar użytkownika
R63
Posty: 124
Rejestracja: 27 lipca 2016, 15:13
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Kwidzyn GKW
Wiek: 60
Status: Offline

Żółte kółko na oponie

Post autor: R63 »

Nie znalazłem na forum- może się przyda. Na nowej oponie Dunlop K425 (tył) jest żółte kółko oznaczające najlżejsze miejsce, czyli tam powinien być wentyl. Nieco zrównoważy to miejsce i albo będzie OK, albo trzeba będzie mniej ciężarków. Niestety doszukałem się tego w pracy a żona już podrzuciła kółko do wyważenia i było tak jak w opisie - wulkanizator poradził sobie z innym umiejscowieniem za pomocą większych ciężarków. Pozdrawiam-Rysiek.
Awatar użytkownika
Pixa
Posty: 626
Rejestracja: 11 stycznia 2009, 09:40
Motocykl: Virago 535 DX 2YL
Lokalizacja: Kobierzyce
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Żółte kółko na oponie

Post autor: Pixa »

Dzięki za info, właśnie się zastanawiałem co to jest :-) Oponki już też niestety wyważone :-/
Awatar użytkownika
sp3iiz
Posty: 25
Rejestracja: 28 sierpnia 2017, 21:38
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Nowa Sól
Status: Offline

Re: Żółte kółko na oponie

Post autor: sp3iiz »

Żółte, albo pomarańczowe w moim przypadku na oponie jest pomarańczowe i ustawione na wysokości wentla
Awatar użytkownika
R63
Posty: 124
Rejestracja: 27 lipca 2016, 15:13
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Kwidzyn GKW
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Żółte kółko na oponie

Post autor: R63 »

Żeby nie było za pięknie to teraz biała kropka. Tym razem na Metzelerze ME 77, założyłem tak jak powinno być w Dunlopie (czyli obok wentyla) i na wyważarce było 65g, oponiarz był dociekliwy, przekręcił oponę o 180 stopni i wyszło 20g. Czyli jak byśmy nie chcieli wyważać, to trzeba doszukać się info danego producenta. Pozdrawiam - Rysiek.
Awatar użytkownika
jarodex
Posty: 819
Rejestracja: 11 marca 2018, 21:30
Motocykl: XV1100'97
Lokalizacja: ZS
Wiek: 61
Kontakt:
Status: Offline

Re: Żółte kółko na oponie

Post autor: jarodex »

Od lat stosowane takie oznaczenie na wszelkich oponach (osobówki, moto)...
Bez względu na kolor to samo znaczy - wentyl,
aczkolwiek wulkanizatorzy mają to w dupie... ( z paroma wyjątkami) :mrgreen:
Świeć pomimo wszystko,
i bierz przykład ze słońca -
ma w d***e, czy kogoś razi!!


:chopper: .... i wwwrrrrummmmm....... :bravo:

Moja baza wiedzy o VIRAGO - Tu sobie kliknij :lol: ...i podziękuj.... :drunksmile:
Awatar użytkownika
R63
Posty: 124
Rejestracja: 27 lipca 2016, 15:13
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Kwidzyn GKW
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Żółte kółko na oponie

Post autor: R63 »

No właśnie jak opisałem nie na wszelkich, wentyl miał się znaleźć po przeciwnej stronie opony niż biała kropka i tam było tylko 20g. Wyważanie w specjalistycznej firmie oponiarskiej.Oczywiście wyważyć i tak by się dało, ale fachman pokręcił głową na 10 cm ciężarek i znalazł właściwe miejsce. Piszę w ogóle o tym, bo jak by ktoś chciał założyć oponę i jeździć, to pomimo oznaczeń mógłby umieścić wentyl w najgorszym możliwym miejscu.
Awatar użytkownika
Doniu
Posty: 255
Rejestracja: 21 lutego 2016, 13:39
Motocykl: Yamaha xv 1100 virag
Lokalizacja: Wielkopolska
Status: Offline

Re: Żółte kółko na oponie

Post autor: Doniu »

Różne kolory kropek maja odrębne znaczenie ,może to być najlżejsze lub najcięższe miejsce na oponie,również oznaczenie kontroli technicznej
Kolorowe paski na nowych oponach to już odrębny temat.
Ale dane niech mi będzie. Wał kardana mieć w napędzie...
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Żółte kółko na oponie

Post autor: Marek. »

Znalezione w sieci:

" żółta kropka w przypadku opon Bridgestone oznacza miejsce, w którym opona jest najlżejsza. W związku z tym dla najlepszego wyważenia powinno się ono znaleźć w okolicy najcięższego miejsca felgi, czyli przy wentylu,

czerwona kropka na oponach Bridgestone informuje, że w tym miejscu produkt jest najcięższy (ma największą wysokość profilu) i należy je umieścić na przeciwko zaworu pompowania,

czerwone i żółte kropki w przypadku opon Yokohama mają podobne znaczenie: pierwszą umieszcza się nad białą kropką na feldze (wówczas uzyskuje się najlepsze wyważenie koła), a drugą z nich nad zaworem, przy czym metody te są stosowane zamiennie, a nie jednocześnie (albo żółta, albo czerwona kropka),

biała kropka z czarnym środkiem/białe kółko w wielu przypadkach oznacza, że opona przeszła kontrolę jakości.

zielona kropka w większości przypadków oznacza miejsce w którym powinien znaleźć się wentyl."

Tu problemem jest raczej dowolność w oznaczaniu, nie ma z tego co widzę żadnego przepisu/normy który by nakazywał takie oznakowanie, ani określał jakie kolory co symbolizują.
:motorcycle:
Awatar użytkownika
R63
Posty: 124
Rejestracja: 27 lipca 2016, 15:13
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Kwidzyn GKW
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Żółte kółko na oponie

Post autor: R63 »

Tym razem wymieniałem przednią na Pirelli MT 66 Route i czerwone kółko powinno być obok wentyla, ciężarek tylko jeden 5g. Przy okazji porada od oponiarza, trochę (i słusznie, dostał za naukę na piwo😃) zmył mi głowę za zakładanie opony na sucho. Fakt, że było b. ciężko ją założyć i nigdy opon nie smarowałem, ale fachowiec zaleca posmarowanie choćby mydłem, opona łatwiej wejdzie i lepiej się ułoży, szczególnie nowa. Oczywiście mogłem zabrać oponkę do wymiany, ale to okazja (i oby tylko!) do przećwiczenia wymiany dętki, które wożę. Pozdrawiam - Rysiek.
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Żółte kółko na oponie

Post autor: MarcinS »

Porada bardzo cenna. Ja, jeśli nie mam pasty montażowej do opon, używam plynu do naczyń. I odrobina talku do opony.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
mały v8
Posty: 564
Rejestracja: 19 kwietnia 2010, 23:05
Motocykl: GL 1200 , Jawa 250
Lokalizacja: Siedlce
Wiek: 47
Status: Offline

Re: Żółte kółko na oponie

Post autor: mały v8 »

No właśnie z tymi kropkami to pomieszane, bo w zależności od producenta opony i koloru kółka , trzeba oponę zakładać tak, żeby kropka była koło wentyla, albo na przeciwko wentyla, dlatego wulkanizatorzy to zlewają, i doklejają tą "piątkę" gdzie im tam wyjdzie :D
Obrazek
ODPOWIEDZ