Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
Awatar użytkownika
Antek
Posty: 1141
Rejestracja: 27 grudnia 2007, 13:16
Motocykl: Yamaha XV 1100 Virago '97
Lokalizacja: Białystok
Wiek: 38
Status: Offline

Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: Antek »

Koledzy... z doświadczenia jak uważacie czy warto kupić w atrakcyjnej cenie markową oponę w bardzo dobrym stanie z bieżnikiem 3mm na środku? zaznaczam, że na przód. Jakiej wysokości jest bieżnik w nowych oponach? Gdzie jest granica racjonalnego zakupu?
Obrazek Czy daleko oni....?
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 3317
Rejestracja: 11 kwietnia 2008, 09:42
Motocykl: Noise Generator 1100
Lokalizacja: Grójec
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: Szymon »

o oponach jest duzo tematow.
Dla mnie racjonalnie jest nie kupowac uzywek. Dla kogos ta opona jest zlomem- dlatego ja sprzedaje. Jezeli nie nadaje sie dla niego to bedzie nadawac sie dla Ciebie??? Opony + hamulce to dla mnie dwie najwazniejsze rzeczy w moto- od nich zalezy nasze zycie wiec tu nie oszczedzam.
Kobieta, która jęczy w nocy, nie warczy w dzień.

Obrazek
Awatar użytkownika
rzeznia_numer_5
Posty: 1983
Rejestracja: 17 maja 2008, 21:32
Motocykl: pogniecione ścierwo
Lokalizacja: Trafalmagoria
Wiek: 111
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica

Post autor: rzeznia_numer_5 »

Antek pisze:Jakiej wysokości jest bieżnik w nowych oponach? Gdzie jest granica racjonalnego zakupu?
Nówka ma 8 mm. Tak jak samochodowa.
Awatar użytkownika
sadzio28
Posty: 52
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 21:31
Motocykl: virago 1100 '93
Lokalizacja: Głowno
Wiek: 45
Kontakt:
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: sadzio28 »

rzeznia_numer_5 pisze:Nówka ma 8 mm. Tak jak samochodowa.
nie jest to do końca prawdą . zależne jest to od producenta i rodzaju bieżnika . nowa opona może też mieć 5 mm. Używaną oponę kupił bym tylko jak była by świeża (max 3 lata ) i oczywiście z jak najgłębszym bieżnikiem . powieszchnia styku z asfaltem niestety jest nieporównywalnie mniejsza niż w samochodzie i tutaj naprawdę nie ma co oszczędzać . dziwię się często właścicielom motocykli . kupili maszynę za ładne parę tysięcy , dołożyli jeszcze parę gadżetów za następne pare tysięcy a żałują parę stówek na nową oponę. muszę przyznać że tego nie rozumiem .
Romet-motorynka\Simson S51 '83\Simson SR50 '88\MZ ETZ250 '88\Suzuki GS450 '86\Yamaha Virago535 '92\Yamaha Virago 1100 '93
Awatar użytkownika
Antek
Posty: 1141
Rejestracja: 27 grudnia 2007, 13:16
Motocykl: Yamaha XV 1100 Virago '97
Lokalizacja: Białystok
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: Antek »

sadzio28 pisze: a żałują parę stówek na nową oponę. muszę przyznać że tego nie rozumiem .
nie załują tylko może nie mają jak ja...spróbuj tak na to spojżeć...
Obrazek Czy daleko oni....?
BoPos
Posty: 389
Rejestracja: 04 maja 2008, 08:02
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: BoPos »

Antek, 'mszyma' ma bezwzględną rację!
mszyma pisze:Opony + hamulce to dla mnie dwie najwazniejsze rzeczy w moto- od nich zalezy nasze zycie wiec tu nie oszczedzam
Ja rozumiem, że z gotówką bywa czasami ciężko ale straty wynikające z zastosowania "zamienników bezpieczeństwa" jakimi są używane opony mogą być ogromne lub ostateczne...
W tym roku kupiłem na przód nową AVON i zdumiała mnie różnica w przyczepności i hamowaniu - kupiłem ją mimo że 'stara Metzeler' była jeszcze "w normie," po ostrym hamowaniu z uślizgiem przodu (UFF!).
Po co potem gadać "...jednak trzeba było..."
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 3317
Rejestracja: 11 kwietnia 2008, 09:42
Motocykl: Noise Generator 1100
Lokalizacja: Grójec
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: Szymon »

BoPos pisze:W tym roku kupiłem na przód nową AVON
Wlasnie mnie to czeka - W wawce brales???
Ja znowu patrzylem na metzellery -daczego Ci zaszwankowal? - co znaczy w normie? - gleboki bieznik a stary DOT??? czy bieznik juz przytarty??
Nie wiem - AVON nic mi nie mowi poza nazwa kometykow ktorymi jara sie moja zona.
Metzeller w sumie tez nazwa z ktora spotkalem sie dopiero jak kupilem moto- z tym ze brzmi tak z niemiecka- porzadnie - co kojarzy sie dobra jakoscia :grin:
w tej chwili mam Bridgestone' exedra i nie jest zle z tym ze nie mialem zadnych podbramkowych akcji, w deszczu tez jakos nie jezdzilem. Moze kilka razy przydriftowalem na pasach na zakrecie ale z pelna kontrola i premedytacja :grin:
Kobieta, która jęczy w nocy, nie warczy w dzień.

Obrazek
BoPos
Posty: 389
Rejestracja: 04 maja 2008, 08:02
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: BoPos »

mszyma pisze:Wlasnie mnie to czeka - W wawce brales???
Allegro - wyprodukowana 3 miesiące wcześniej - odbiór własny pod Warszawą - ok. 250 zł
mszyma pisze:gleboki bieznik a stary DOT
Tak - w związku z tym miałem poważne problemy na moście Poniatowskiego z powodu przedstawiciUla handlowego w Cinquecento...
mszyma pisze:AVON nic mi nie mowi
Spytaj Google'a - Avon od zawsze robił opony dla takich marek jak RR, Bentley, Jaguar i Norton...
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: kyller »

mszyma pisze:
BoPos pisze:W tym roku kupiłem na przód nową AVON
Wlasnie mnie to czeka - W wawce brales???
Ja znowu patrzylem na metzellery -daczego Ci zaszwankowal? - co znaczy w normie? - gleboki bieznik a stary DOT??? czy bieznik juz przytarty??
Nie wiem - AVON nic mi nie mowi poza nazwa kometykow ktorymi jara sie moja zona.
Metzeller w sumie tez nazwa z ktora spotkalem sie dopiero jak kupilem moto- z tym ze brzmi tak z niemiecka- porzadnie - co kojarzy sie dobra jakoscia :grin:
w tej chwili mam Bridgestone' exedra i nie jest zle z tym ze nie mialem zadnych podbramkowych akcji, w deszczu tez jakos nie jezdzilem. Moze kilka razy przydriftowalem na pasach na zakrecie ale z pelna kontrola i premedytacja :grin:
metzeler na przod ten tani z wzdulzymi rowkami szczytem osiagniec technologii to nie jest :( i on jest po prostu dupiaty i tyle
panowie proponuje
a/nie sugerowac sie marka gdyz dunlop robi zrówno dobre jak i beznadziejne opony
b/ przykładowo CEAT to jest PIRELLI :)
c/ nie zakładac rozmiaru wikszego nie zprzewodział producent moto to pogarsza prowadzenie
d/ pamietac ze bieznik nam jest potrzebny w czasie deszczu , na suchym najlepsze sa slicki bez bieznika
e/ nie wierzyc w marketingowe bzdury producentów opon,
MOJA OPINIA nie ponosze odpowiedzialnosci za skutki jej stosowania
opona dopóki nie ma drobnych spekań jest ok
kurek
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: kurek »

ja przez dlugi czas smigalem przycinakiem(dopuki nie rozbilem)i nigdy nie mialem nowej opony....do przodu kupywalem zawsze roczna-max dwu....a do tylu nie starsze jak 5 ale to wynikalo z tego ze przednie mi w sezonie szly 2-3 a tylnich....kto by to liczyl......i powiem tak:jezdzilem i na nowych oponach gdzies u kumpli np i wiem ze lepiej kupic 2 letniaw dobrym stanie ale model z najwyzszej pulki niz nowke klasy dobrej....i w dodatku wraz wyjdzie taniej.i malo tego nigdy na oponach tych sie nie zawiodlem a uzywane byly extreem.jesli nie masz kasy kup uzywke-do przodu nie starsza jak 2 letnie i oczywiscie zeby bieznik tez jeszcze byl...a tyl 3-4 lata .kupisz w ten sposub obie w cenie jednej.ale szukaj opon zeby 3-4 mm minimum miala
Awatar użytkownika
Antek
Posty: 1141
Rejestracja: 27 grudnia 2007, 13:16
Motocykl: Yamaha XV 1100 Virago '97
Lokalizacja: Białystok
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: Antek »

mszyma pisze:w tej chwili mam Bridgestone' exedra i nie jest zle z tym ze nie mialem zadnych podbramkowych akcji, w deszczu tez jakos nie jezdzilem.
to są świetne opony ja mam je od początku tzn kupiłem moto z nimi, z tyłu miałem może 2mm bieżnika z przodu 4mm zrobiłem 14tys km w tym teraz ostatnio trasę 4,5tys km po Alpach najwyższe przełęcze Europy wszystko po górach 1/4 trasy przejechałem w deszczu, po powrocie oponki wyglądają już jak dętki ale miałem do nich pełne zaufanie i nigdy mnie nie zawiodły dlatego nie chcę innych opon tylko te komplet nowych znalazłem za 900zł tymczasem mogę mieć używki tył 7mm za 200zł przód 3mm za 90zł więc chyba się zdecyduję...
a przez dlugi czas smigalem przycinakiem(dopuki nie rozbilem)i nigdy nie mialem nowej opony....do przodu kupywalem zawsze roczna-max dwu....a do tylu nie starsze jak 5 ale to wynikalo z tego ze przednie mi w sezonie szly 2-3 a tylnich....kto by to liczyl......i powiem tak:jezdzilem i na nowych oponach gdzies u kumpli np i wiem ze lepiej kupic 2 letniaw dobrym stanie ale model z najwyzszej pulki niz nowke klasy dobrej....i w dodatku wraz wyjdzie taniej.i malo tego nigdy na oponach tych sie nie zawiodlem a uzywane byly extreem.jesli nie masz kasy kup uzywke-do przodu nie starsza jak 2 letnie i oczywiscie zeby bieznik tez jeszcze byl...a tyl 3-4 lata .kupisz w ten sposub obie w cenie jednej.ale szukaj opon zeby 3-4 mm minimum miala
Kurek dzięki za radę!
Obrazek Czy daleko oni....?
easy16
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: easy16 »

również uważam że na bezpieczeństwie nie ma co oszczedzać.
VTomek
Posty: 36
Rejestracja: 04 października 2008, 13:42
Motocykl: Virago odjechała, Trampek przyjechał
Lokalizacja: Częstochowa
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: VTomek »

Opony i hamulce to podstawa, zarówno na jednym jak i na drugim oszczedności kończą się zwykle większymi wydatkami. Każda opona ma swego rodzaju miarę użyteczności. W rowkach bieżnika są nadlane, prostopadłe do rowka znaczniki. Jeżeli ten znacznik zaczyna się ścierać, czyli jego powierzchnia jest "równa" powierzchni opony - oznacza to, iż opona jest nie zdatna do jazdy, głównie ze względu na zbyt płytkie rowki, które nie są w stanie odprowadzić wody. Jeszcze jedno, spękana powierzchnia, niestety również dyskwalifikuje oponę
Pozdrawiam
Tomek

www.tik.neostrada.pl
Awatar użytkownika
Antek
Posty: 1141
Rejestracja: 27 grudnia 2007, 13:16
Motocykl: Yamaha XV 1100 Virago '97
Lokalizacja: Białystok
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: Antek »

słuchajcie kupiłem oponki pirelli route dziś dojechała do mnie przednia i po rozpakowaniu okazało się że jest to opona dętkowa (TUBE TYPE) a powiedziano mi że jest to bezdętkowa....życie :???: czy jest możliwość założenia jej jeśli na feldze wyraźnie jest napisane TUBLESS? co radzicie koledzy?
Obrazek Czy daleko oni....?
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Bezpieczna wysokość bieżnika opony - gdzież jest granica?

Post autor: kyller »

nie ma mozliwosci
no chyba ze z detka ale to lekko bez sensu
ODPOWIEDZ