podświetlenie liczników

Dodatki i przeróbki do Virago
Awatar użytkownika
Konrad13
Posty: 249
Rejestracja: 01 września 2009, 17:41
Motocykl: Virago XV535 "Saber"
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 33
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: Konrad13 »

może dają tam dodatkowo 1n4148 bo ona ma większe napięcie wsteczne niż sam LED
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: e_gregor »

-waldi- pisze:
Konrad13 pisze:i dodatkową diodę która zabezpiecza LEDa przed prądem płynącym w odwrotnym kierunku
:shock: zaplułem monitor :D

a co się ma niby stać diodzie LED jak się odwrotnie podłączy? kolejny chwyt reklamowy moim zdaniem i bzdurne opisy.
Zapewne pojęcie napięcia wstecznego diody LED nie jest Ci znane. Typowo to 5-6V. Niektóre rodzaje półprzewodników stosowanych w niebieskich diodach nie tolerują w ogóle napięcia wstecznego np. z powodu migracji chromu... ale to już osobny temat
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
dydzio
Posty: 792
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 13:24
Motocykl: XV 750 `95
Lokalizacja: Kattowitz
Wiek: 40
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: dydzio »

A może wsadzić (o ile wejdą) dwie LEDówki (taka odmiana żarówki :P ) szeregowo przeciwsobnie?
Awatar użytkownika
MrScythe
Posty: 1212
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 22:16
Motocykl: Virago 535
Lokalizacja: Poznań/Krzywiń
Wiek: 33
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: MrScythe »

Kojak pisze:
Konrad13 pisze:... i podświetlenie licznika. Jak nie zapomnę to porobię zdjęcia i będzie nowa instrukcja :)
Fajnie,bo ja za diabła nie wiem jak się dobrać do puszki prędkościomierza 535 a z chęcią bym wymienił żarówkę na leda i dołożył jeszcze jednego w to wolne miejsce
Odkręcasz dwie imbusowe śruby za lampą, wyjmujesz licznik, odkręcasz jedną krzyżakową śrubę pod licznikiem i już. :) Można też odkręcić lampę, żeby było łatwiej, ale nie jest to konieczne.
Obrazek
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: e_gregor »

dydzio pisze:A może wsadzić (o ile wejdą) dwie LEDówki (taka odmiana żarówki :P ) szeregowo przeciwsobnie?
Żarówka LED a dioda LED to dwie odrębne rzeczy jak tranzystor i radio tranzystorowe.
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
dydzio
Posty: 792
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 13:24
Motocykl: XV 750 `95
Lokalizacja: Kattowitz
Wiek: 40
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: dydzio »

Zasada działania identyczna, LEDówka to dioda i rezystor (chyba nic więcej), rezystor tylko obniża napięcie (w wielkim skrócie)
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: e_gregor »

Często w żarówkach LEDowych są układy stabilizacji prądu i zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją. Albo mostki prostownicze po to aby to świeciło niezależnie od polaryzacji przyłożonego napięcia.

A LEDa z rezystorem podłącz sobie odwrotnie... Jeśli to nie będzie LED z wbudowaną diodą zabezpieczającą (wiele typów wrażliwych białych i niebieskich diod takowy posiada) to będzie już po LEDzie
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
dydzio
Posty: 792
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 13:24
Motocykl: XV 750 `95
Lokalizacja: Kattowitz
Wiek: 40
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: dydzio »

3_473467 pisze:Często w żarówkach LEDowych są układy stabilizacji prądu i zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją. Albo mostki prostownicze po to aby to świeciło niezależnie od polaryzacji przyłożonego napięcia.
W pierwszym wypadku nie ma problemu, podłączenie przeciwsobnie nic nie uszkodzi. W drugim nie trzeba łączyć przeciwsobnie :)
Awatar użytkownika
Konrad13
Posty: 249
Rejestracja: 01 września 2009, 17:41
Motocykl: Virago XV535 "Saber"
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 33
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: Konrad13 »

Wymiana zakończona powodzeniem. Przy okazji nałożyłem na przewody licznika i kontrolek chromowane oploty.

Tak jak wcześnie było pisane, led w kontrolce kierunkowskazów raz działał raz nie (w zależności, który kierunek włączony i jak led umocowany). Rozwiązaniem jest mała zmiana w schemacie elektrycznym kontrolek. Czerwono namalowana dioda to 1N4007
Obrazek

dodano 17.04.2012
Poradnik już od kilku dni w Downloadzie
Ostatnio zmieniony 17 kwietnia 2012, 23:56 przez Konrad13, łącznie zmieniany 1 raz.
dydzio
Posty: 792
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 13:24
Motocykl: XV 750 `95
Lokalizacja: Kattowitz
Wiek: 40
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: dydzio »

Konrad13 pisze:Czerwono namalowana dioda to 1N4007
1N4007 to sporo na wyrost :) Wystarczy dowolna z tej rodziny!
Awatar użytkownika
Konrad13
Posty: 249
Rejestracja: 01 września 2009, 17:41
Motocykl: Virago XV535 "Saber"
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 33
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: Konrad13 »

Jakby co to dzisiaj sprawdziłem czy kontrolki LED kierunkowskazów działają przy kierunkach w obie strony :P I działają. Bo wcześniej to tylko była teoria na schemacie z założeniem, że zadziała ale teraz już praktyka potwierdziła :)
aris1414
Posty: 93
Rejestracja: 13 marca 2011, 16:58
Motocykl: Virago 535 DX
Lokalizacja: Leszno
Wiek: 30
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: aris1414 »

Witam. Nie chciałem otwierać nowego tematu bo ta kwestia byla juz tutaj mniej lub bardziej poruszana. Chodzi o podswietlenie budzika w XV 535 DX. Chciałbym coś z tym zrobic bo jazda po ciemku i niemożnośc kontrolowania prędkości to dość duzy dyskomfort.

Do rzeczy. Czy w 535 mozna bezproblemowo zamontować diode LED bez ingerencji w konstrukcje licznika? Chodzi mi tutaj o wspominane przez niektorych odginanie blaszek czy cos w tym stylu. Po drugie czy musi to byc jakaś konkretna dioda? Po trzecie? Wymagane jest stosowanie rezystora?

Pozdrawiam

Wysłane z mojego MT27i przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Adziel
Posty: 1608
Rejestracja: 09 grudnia 2010, 21:13
Motocykl: Yamaha xv 1000 GE
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiek: 57
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: Adziel »

Obrazek
aris1414
Posty: 93
Rejestracja: 13 marca 2011, 16:58
Motocykl: Virago 535 DX
Lokalizacja: Leszno
Wiek: 30
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: aris1414 »

Wymiana żarówki nie wymaga żadnej zabawy z odginaniem blaszki w liczniku? Jak go rozkręcić bo chwilowo nie mam dostępu do motonga :chopper: .
Awatar użytkownika
Adziel
Posty: 1608
Rejestracja: 09 grudnia 2010, 21:13
Motocykl: Yamaha xv 1000 GE
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiek: 57
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: Adziel »

od spodu ' kubka' masz śróbkę . :rock:
Obrazek
ViragoMat
Posty: 7
Rejestracja: 08 lipca 2014, 16:04
Motocykl: Yamaha XV 125 Virago
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: ViragoMat »

Nie chciałem zakładać nowego tematu bo dotyczy tego samego. Otóż rozebrałem puszkę licznika bo chcę wsadzić 2 niebieskie ledy. Odręciłem wkręta od dołu i nie wiem czy da radę wyjąć oprawkę z żarowką (jak na zdjęciu) bez rozginania górej części puszki. Drugie to czy ten odlew( na zdj.nr 2) jest do przewiercenia i wsadzenia oprawki z ledem ?
Nr.1 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/893 ... 58f01.html
Nr.2http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d22 ... 59540.html
Przepraszam z jakoś zdjęć, ale niektórzy nawet bez zdjęć będą wiedzieli o co chodzi.
Z góry dzięki za pomoc. ;)
Awatar użytkownika
olo
Posty: 521
Rejestracja: 29 listopada 2012, 21:47
Motocykl: Virago 750`94
Lokalizacja: Siedlce WS 7139
Wiek: 56
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: olo »

Ja mam diodę niebieską i czerwoną.
Załączniki
_DSC1213.jpg-małe.jpg
Piotrek
ViragoMat
Posty: 7
Rejestracja: 08 lipca 2014, 16:04
Motocykl: Yamaha XV 125 Virago
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: ViragoMat »

Zapomniałem dodać.. :D Ja mam Virago 125 i troche inaczej to wygląda, jest tylko jeden zegar-prędkościomierz. ;)
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: _CioneK_70 »

ViragoMat pisze:Nie chciałem zakładać nowego tematu bo dotyczy tego samego. Otóż rozebrałem puszkę licznika bo chcę wsadzić 2 niebieskie ledy. Odręciłem wkręta od dołu i nie wiem czy da radę wyjąć oprawkę z żarowką (jak na zdjęciu) bez rozginania górej części puszki. Drugie to czy ten odlew( na zdj.nr 2) jest do przewiercenia i wsadzenia oprawki z ledem ?
Nr.1 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/893 ... 58f01.html
Nr.2http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d22 ... 59540.html
Przepraszam z jakoś zdjęć, ale niektórzy nawet bez zdjęć będą wiedzieli o co chodzi.
Z góry dzięki za pomoc. ;)
Tak patrzę i nie za bardzo wiem czy zrozumiałem temat.... :humm: Chcesz podmienić podświetlenie, czyli wyciągasz stare wkładasz nowe. Ciągniesz za gumkę i wychodzi żarówka razem z oprawką. Co prawda zdjęcia nie są dokładne ale z tego co widzę chyba nasze liczniki tak bardzo się nie różnią, więc skąd pomysł na rozginanie i wiercenie otworów.... Ja u siebie założyłem oświetlenie diodowe które sam zrobiłem (3x dioda SMD- w miejsce żarówki) i nie miałem żadnych problemów z jego instalacja. Daj może jeszcze jakieś zdjęcie lepiej doświetlone i ostrzejsze i coś podumamy.... :kawa:
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
ViragoMat
Posty: 7
Rejestracja: 08 lipca 2014, 16:04
Motocykl: Yamaha XV 125 Virago
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: ViragoMat »

Faktycznie, gumowa oprawka wyszła wraz z żarówką więc nie trzeba będzie rozginać. Natomiast rozwierac chcę ten odlew na 2 diodę bo jest zalany plastikiem. Dokładniejsze zdjęcia dam jutro bo dziś juz nie będę miał mozliwości. ;)
ViragoMat
Posty: 7
Rejestracja: 08 lipca 2014, 16:04
Motocykl: Yamaha XV 125 Virago
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: ViragoMat »

Ledówka R5 tak jak była wcześniej linkowana będzie pasowała do XV Virago 125 ?
Awatar użytkownika
g.ciuruk
Posty: 39
Rejestracja: 01 sierpnia 2017, 11:45
Motocykl: Virago XV 535 S
Wiek: 29
Status: Offline

Re: podświetlenie liczników

Post autor: g.ciuruk »

Cześć

Właśnie zamawiam żarówki do auta philips white vision, gdzie w gratisie dają 2 sztuki 5W5 led i tak sobie pomyślałem czy mogę je zastosować do podświetlenia licznika Virago?
One maja 5W czy nie będzie za dużo? Pozdrawiam
ODPOWIEDZ