Skracanie szyby

Dodatki i przeróbki do Virago
Awatar użytkownika
Peblo
Posty: 179
Rejestracja: 28 listopada 2011, 19:31
Motocykl: XV1100/Nomad 1500
Lokalizacja: Łuków
Wiek: 40
Status: Offline

Skracanie szyby

Post autor: Peblo »

Witam ! mam pytanko czy toś skracał szybę ?? jeśli tak to czym ją obcinaliście moja jest trochę za długa :?
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: micek1968 »

Ja obcinałem... Miałem dużą szybę i też chciałem ją skrócić...
Najpierw obdzwoniłem wszystkie firmy specjalizujące się w obróbce plexi ale powiedzieli mi że wypukłych plexi nie tną (jakby była płaska to ok). Tak więc zabrałem się najpierw za próbne cięcie brzeszczotem takiej starej szyby (już pękniętej). Po kilki centymetrach trachła na pół. Trochę szkoda było mi ciąć tą moją dużą więc z pomocą przyszedł mi kumpel. Dostałem od niego drugą szybę tylko musiałem dostosować do lampy bo była od innego motóra. No i prawie się udało...
Po pierwsze musisz sobie ją przynieść do domu żeby nie ciąć zimnej szyby... musi być nagrzana (np.na słońcu)
Po drugie musisz na linię cięcia przykleić taśmę klejącą (taką szeroką). Pomaga to aby nie pękła podczas obróbki
Po trzecie musisz załatwić sobie wyrzynarkę z drobno-zębną piłką.
Po czwarte im szyba starsza tym gorzej jest ją pociąć bo ma mikropęknięcia i...
Jak już będziesz miał wszystko powoli i bez naciskania tniesz. Oczywiście tniesz to tak aby cięta powierzchnia dotykała powierzchni stołu/taboreta/itp.. Nie tnij w powietrzu bo chwilka i będzie po szybie.
Mi jak pisałem prawie się udało bo szybę wyciąłem ale na łukach wokół reflektora powstały drobne pęknięcia (trochę za szybko ciąłem chyba a może za mocno zakręcałem wyrzynarką).. Ale nie marudziłem tylko ją założyłem i jeżdżę.. A tą dużą-starą szybę położyłem w piwnicy i niech sobie leży .Może kiedyś założę.

Jednym słowem powodzenia... :\

Jak ktoś ma inne doświadczenia i rady piszcie bo operacja jest dość trudna i ryzykowna, a nowa szyba tania nie jest :(
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
viragomen
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: viragomen »

Nie mam specjalnie doświadczenia w cięciu szyb innych niż płaskie, ale bym się chyba nie odważył wyrzynarką ciąć. Brawo za sukces i odwagę
:nazdrowie:
micek1968 pisze:...ale na łukach wokół reflektora powstały drobne pęknięcia (trochę za szybko ciąłem chyba a może za mocno zakręcałem wyrzynarką)...
Jeżeli kolega próbował zrobić to "1 cięciem" to myślę że to właśnie te "zbyt mocne zakręcanie" było przyczyną.
Trzeba nie żałować odcinanego fragmentu i do cięcia zabierać się wieloma cięciami "na raty" oraz unikać powodowania naprężeń.

Tu odnośnik do jakiejś dawki informacji o cięciu z innego wątku (dla Peblo):
viewtopic.php?f=13&t=9228&start=100#p220317
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: kapitanwasyl »

Ja zrobiłbym to kątówką , boszem. Już ciąłem tak plekse co prawda nie wygiętą ale da radę , potem szlif i po sprawie.

oprawiłem błąd ort. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, 00:54 przez kapitanwasyl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: leszekk »

Co to jest kontówka ? A bosz ?
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Rafał Rm31
Posty: 290
Rejestracja: 27 grudnia 2011, 18:10
Motocykl: Virago XV 750
Lokalizacja: prawie Bydgoszcz :)
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: Rafał Rm31 »

mała szlifierka kątowa... tak potocznie się na to cudo mówi :)

Obrazek
Rób jak uważasz ale uważaj jak robisz....
viragomen
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: viragomen »

No mówić się mówi, ale z pisownią typu "kontówka" (nadal dziwacznie podwórkowo ale poprawniej byłoby kątówka) i "bosz" (Bosch) to się chyba pierwszy raz spotykam i pewnie o to chodziło koledze leszekk :D.
Awatar użytkownika
hetman
Posty: 439
Rejestracja: 17 kwietnia 2011, 21:48
Motocykl: Yamaha Virago 535 '89r
Lokalizacja: Radom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: hetman »

Kątówka odpada. Ja docinałem brzeszczotem bo od biedy można tym ciąć po łuku ale i tak ciaśniejszych zakrętów nie dało się zrobić tylko zdecydowałem się na odcinanie pleksi po kawałku. Niewielkie zęby które pozostały łatwo zeszlifowałem płaskim pilnikiem.
Obrazek
Awatar użytkownika
toro
Posty: 27
Rejestracja: 11 marca 2012, 17:55
Motocykl: yamaha virago 750
Lokalizacja: CIECHANÓW
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: toro »

Jeśli moge pomóc to ja osobiśćie tego nie robiłem ale ktoś z forum pisał ze robił to lutownico.Poszukaj tematu o szybach.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: leszekk »

Już mi się rozjaśniło. Czasem osobliwa (celowo nie piszę - błędna) pisownia czyni przedmiot tak nazwany nierozpoznawalnym.
Szlifierkę kątową znam, nazwanie jej kątówką wydaje się naturalne. Ale dalsza ewolucja jakoś mi się nie skojarzyła :D
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: micek1968 »

toro pisze:Jeśli moge pomóc to ja osobiśćie tego nie robiłem ale ktoś z forum pisał ze robił to lutownico.Poszukaj tematu o szybach.
Pierwszą szybę (tą testową) tak robiłem... najpierw lutownicą popunktowałem miejsca gdzie będzie cięte a potem brzeszczotem... i pękła na pół po kilku minutach cięcia
Faktycznie może najlepiej by to było jakimś rozgrzanym drutem (tak jak się tnie styropian) i potem "boszem" lub jakimś drobnym pilnikiem to oszlifować do wymaganych kształtów.
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
krzycho1978
Posty: 1238
Rejestracja: 19 lutego 2010, 16:07
Motocykl: BMW1200 LT
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Wiek: 45
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: krzycho1978 »

wyzynarka i brzeszczot do niej WĄSKI do łuków i ciecia stali z najmniejszymi ząbkami ..brzeszczot do łuków jest o 1/3 węższy od standartowego
Obrazek
motory nurkowanie narty
667-402-281
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: kapitanwasyl »

Kątówką :P da się ciąć po łuku i to dosyć ostrym ale trzeba ją nachylić pod kątem , nawet elementy stalowe można tak wycinać po łuku .
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: micek1968 »

Jakby nie ciąć to trzeba się liczyć że w każdym momencie może pęknąć i na to nie ma rady. Im starsza szyba (i niefirmowa) tym większe prawdopodobieństwo :(
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: joozek »

Proponuję, po pierwsze okleić szybę taśmą malarską z jednej i drugiej strony. Po drugie wyrysować ołówkiem i z użyciem krzywika linię traserską. Po trzecie kupić tarczę do szlifierki kątowej cienką 2, 2,5mm np taką jak do stali nierdzewnej (125 lub 115) i tarczę do szlifowania (125 lub 115) listkową z papierem ściernym o najdrobniejszej ziarnistości np 250. Po czwarte poszukać (czytaj pożyczyć) szlifierkę kątową (125 lub 115) z regulacją prędkości obrotowej. No i pora na cięcie. Tniemy na mniejszych obrotach niż do cięcia metalu, tak aby pleksi nie topiło się (można sobie popróbować na jakimś kawałku). Tniemy w taką stronę aby odcinać po kawałku na zewnątrz, a nie zaciskać tarczy do środka na łukach. Zrób te cięcia z małym zapasem ok 2, 3mm, a dopiero potem popraw do wyznaczonej linii. Teraz pora na tarczę listkową z papierem ściernym. Jeżeli jest nowa przetrzyj ją najpierw na kawałku metalu, ale tak abyś nie zniekształcił powierzchni. Teraz delikatnymi wzdłużnymi ruchami do krawędzi szyby wyrównaj brzeg. Na koniec za pomocą pilnika gładzika zgra-duj krawędzie szyby (czytaj załam krawędzie). Nie rób tego szlifierką bo porobisz nierówności. Można też to zrobić na koniec razem z krawędziami drobnym papierem ściernym np 250 lub 340 (ziarnistość) na kawałku klocka drewnianego wzdłuż krawędzi szyby. Na koniec odklejasz taśmę i .... KONIEC
Miłej zabawy ... pamiętaj: nie śpiesz się, pomyśl 2 razy, popróbuj najpierw na na jakimś kawałku pleksi, no i cierpliwości do samego końca.
:idea:
Józek Obrazek
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: kapitanwasyl »

No właśnie tak jak kolega napisał , tylko jak ktoś nie ma wprawy to poćwiczyć bo po łuku to jeden fałszywy ruch i po sprawie he he
Awatar użytkownika
Peblo
Posty: 179
Rejestracja: 28 listopada 2011, 19:31
Motocykl: XV1100/Nomad 1500
Lokalizacja: Łuków
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: Peblo »

Dzięki Panowie za tak obwite podpowiedzi przy okazji wiemy co to jest kontówka i bosch :D a z szybą idę do fachowca dwie dychy i po strachu a jak mu trzaśnie to jego problem więc raczej nie warto samemu, tak w woli podpowiedzi robią to goście co kleją plastiki w samochodach podobno idzie im to bez problemu jutro ciachanko napisze co wyszło.
Awatar użytkownika
Henryk Kwinto
Posty: 63
Rejestracja: 25 grudnia 2010, 16:24
Motocykl: Wild Star 1600
Lokalizacja: Rzeszów
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: Henryk Kwinto »

Ja skracałem kołtufkoł z tarczą do kamienia. Kołtufka ma ten duży plus, że roztapia szybę i przez to nie powoduje naprężeń. Szyba dzięki temu nie pęka. Przedtem zrobiłem szablon z tektury. Przesunąłem go 5 cm w dół, narysowałem na szybie pisakiem do płyt CD kształt nowej szyby i pojechałem kołtufkoł. Końcowa obróbka, to papier ścierny nałożony na kawałek drewna. Szyba wygląda jak oryginalna.
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: kapitanwasyl »

Hehe , dobre . Kołtufka, kontówka , kątówka , bosch (raczej nazwa firmy ) może być też gumówka - gdzieś słyszałem :mrgreen: i flex hehe
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: Blunio »

kapitanwasyl pisze:flex hehe
jeszcze jest diaksa :bravo:
Myślę że jak ktoś obawia się cięcia po łukach, można dokonać cięć prostych diakso i potem tylko zeszlifować kanty. IMHO najważniejsze to powoli i jak najdelikatniejszymi narzędziami (tzn. drobnoziarnistymi lub drobnoząbkowymi).
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
Peblo
Posty: 179
Rejestracja: 28 listopada 2011, 19:31
Motocykl: XV1100/Nomad 1500
Lokalizacja: Łuków
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: Peblo »

Rachu ciachu i po strachu szybka obcięta koszt imprezy to 30 zł polecam majstra bo ma odpowiedni sprzęt jeszcze raz dzięki za podpowiedzi <-----------<<<<<<<
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: micek1968 »

Peblo pisze:Rachu ciachu i po strachu szybka obcięta koszt imprezy to 30 zł polecam majstra bo ma odpowiedni sprzęt jeszcze raz dzięki za podpowiedzi <-----------<<<<<<<
Szkoda że dość daleko mieszkasz bo bym podjechał na cięcie... :) Spróbuję może popytać u nas w okolicy

Edit: dzwoniłem do jednej firmy zajmującej się auto-plastikami, mam podjechać na oględziny czy da się coś uciąć..
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: micek1968 »

No i ja też już jestem po zabiegu... Zapłaciłem 40 zł i majster od klejenia plastików mi uciął kawałek szyby. Jakby ktoś szukał w Łodzi na Grunwaldzkiej 33 firma "Plast-Serwis"
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
Peblo
Posty: 179
Rejestracja: 28 listopada 2011, 19:31
Motocykl: XV1100/Nomad 1500
Lokalizacja: Łuków
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: Peblo »

no proszę szybko łatwo i bezboleśnie :) a swoją drogą zapraszam do siebie nie koniecznie na cięcie szyby :nazdrowie: :nazdrowie:
Awatar użytkownika
spider68
Posty: 28
Rejestracja: 25 marca 2012, 21:31
Motocykl: Virago XV 750 '92
Lokalizacja: mazowieckie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Skracanie szyby

Post autor: spider68 »

Peblo pisze:Rachu ciachu i po strachu szybka obcięta koszt imprezy to 30 zł polecam majstra bo ma odpowiedni sprzęt
Peblo daj namiary na tego majstra
ODPOWIEDZ