Kierunkowskazy ze światłem stałym

Dodatki i przeróbki do Virago
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: leszekk »

marpak pisze: Ale żeby nie było za prosto:
5.10.
"Połączenia elektryczne muszą być wykonane w taki sposób, aby przednie światła pozycyjne lub, w przypadku braku przednich świateł pozycyjnych, światła mijania, tylne światła pozycyjne oraz światła oświetlające tylną tablicę rejestracyjną nie mogły być włączane i wyłączane inaczej niż jednocześnie, chyba że określono inaczej."
To jest akurat proste. Chcesz mieć podłączone na stałe pod stacyjkę - zapala się wszystko i gaśnie wszystko, chcesz mieć pod wyłącznikiem świateł - to samo. Włączenie kierunku ma wyłączać białe przednie pozycyjne/do jazdy dziennej/mijania pozostawiając włączony obwód lampy kierunkowskazu.

Jak się już bawić (biorąc pod uwagę obligatoryjną jazdę z włączonymi światłami mijania) to warto zrobić tak, aby światła włączały się wraz z włączeniem stacyjki ale przednie wyłącznie na pozycyjnych a światła mijania dopiero przy pracującym silniku. Tak ma większość współczesnych motocykli.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

@leszekk
Ja to tak samo zrozumiałem ale to co jest po przecinku na końcu zdania nieco mi namieszało (...chyba że określono inaczej.)
To czy białe gaśnie po włączeniu migacza, sprawdzę jak "żarówki" dotrą, jeżeli nie, to trzeba będzie to ogarnąć na jakimś przekaźniku (chyba bipolarnym).

Poczytałem "conieco" i z tymi światłami czyli pozycyjnymi może świecić się światło mijania, tak że tu chyba problemu nie ma i będzie to zgodne z przepisami, chociaż radzą by wydrukować sobie ten przepis i wozić z sobą na wypadek trafienia na .... :cool:

inaczej sprawa wygląda jeżeli w motorze są założone światła do jazdy dziennej, czyli homologacja DL. Wówczas po włączeniu tych DL, mijania musi zgasnąć, ale to inna bajka
:motorcycle:
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: 2007XV1700 »

Motocykle w świetle polskich przepisów nie mogą być wyposażone w światła do jazdy dziennej chyba że pojazd uzyskał homologację fabryczną do stosowania DRL
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

Tematu świateł do jazdy dziennej, nie drążyłem, bo nie mogłem znaleźć fajnych homologowanych lamp.
Opierałem się na tym artykule https://moto-kaplan.autokult.pl/28558,l ... tocyklowym
W którym piszą że prawo w Polsce, w tym zakresie musi być dostosowane do"Regulamin nr 87 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) — Jednolite przepisy dotyczące homologacji świateł jazdy dziennej przeznaczonych dla pojazdów o napędzie silnikowym" https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 30%2803%29

"Rozporządzenie zmieniające dopuszcza już montaż świateł do jazdy dziennej w motocyklu w liczbie 1 (w osi środkowej) lub 2 (symetrycznie z obu stron). Oświetlenie powinno mieć barwę białą i być zamontowane nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż 150 cm od podłoża. W przypadku pary świateł, odległość między nimi powinna wynosić minimum 40 cm, jeżeli szerokość motocykla/skutera nie przekracza 1,3 m lub 60 cm, jeśli szerokość jest większa."

Ale jak pisałem, tego tematu nie drążyłem.
:motorcycle:
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

Ja tylko na chwilkę :P

Zamówiłem te: https://www.ebay.com/itm/2pcs-1157-4014 ... 2749.l2649

I potwierdzam, jest tak jak ktoś wcześniej pisał. Jeżeli są włączone białe i włączymy dodatkowo pomarańczowe (czyli kierunek) to białe gasną.
:motorcycle:
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

Jak by ktoś wpadła na to by sobie takie wystrugać, to znaczy: białe stałe z pomaranczowymi kierunkami, to mam parę uwag, bo zawsze to lepiej uczyć się na cudzych (moich) błędach, niż na swoich.

- Żadnych chinskich zamienników, bo pomimo że wyglądają bardzo dobrze (są chyba o połowę lżejsze) to jest zmienione mocowanie żarówki. Nie ma tak jak w oryginalnych że żarówka jest "przedłużeniem" uchwytu, tylko w chinskich jest montowana na środku w stronę klosza. Oczywiście nie zamontujemy tam normalnej żarówki jaka była montowana w kierunkach, tylko jakiś badziew o 5W mocy. Ledowej też tam nie zmieścimy, ja przynajmniej nie znalazłem tak małej.
Więc jeżeli już, to najlepiej przerobić oryginalne, montując odpowiednie gniazdo w miejsce starego.
Ja niestety musiałem się z tym męczyć i gniazdo zamontowałem na żywicy.

- Nie trzeba kombinować z wyłączaniem białego oświetlenia w momencie włączenia kierunkowskazu, bo żarówka jest tak skonstruowana że sama o to zadba. Po wyłączeniu kierunku, żarówka po ok. 3 sekundach włącza znowu białe diody.

- Jak widzę na drodze, nikt się tym za bardzo nie przejmuje, by białe kierunki migały na pomarańczowo (chodzi o auta) ja jednak chciałem by pomarańcz był jak najbardziej zbliżony do oryginału.
:idea: Żarówki które kupiłem są jak sądzę nieco podkręcone na driverach i biały jest mocno "trupi" a pomarańczowy raczej żółty. W sumie nawet by to mogło być ale... Kupiłem w "budowlanym" czerwony permanentny flamaster i zacząłem malować żółte diody :-) Wystarczyło pomalować dwa paski, by kierunek świecił w podobnej barwie jak oryginał.

PS
Czy do tych kierunków są/były produkowane białe klosze, oczywiście chodzi mi o oryginalne.
Awatar użytkownika
piotrekk78
Posty: 344
Rejestracja: 20 czerwca 2020, 13:59
Motocykl: XV 1700 Road Star
Lokalizacja: woj. łódzkie
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: piotrekk78 »

2007XV1700 pisze: 01 października 2018, 15:32 Doniu nie, nie będzie
po nowelizacji przepisów dopuszczających pojazdy do ruchu
jeżeli przednia lampa motocykla nie ma światła pozycyjnego dopuszcza się stosowanie dwóch świateł koloru żółtego świecącego ciągle z przodu motocykla
tak samo lampa motocykla nie musi mieć asymetrycznej projekcji światła

mam, wiem, przegląd przeszedłem pozytywnie
Właśnie kupuje Radka 1700. Oczywiście pozycyjne ma dwa żółte i już myślałem, że będę musiał to przerabiać. A tutaj proszę - taka niespodzianka.
Szkoda, że diagności są nie douczeni. Dziś byłem na stacji diagnostycznej i diagnosta nie miał pojęcia i usilnie mi wmawiał, że dwa żółte postojowe są niezgodne z przepisami.
Obawiam się, że wiedza policjantów w tym zakresie jest też na takim poziomie jak tego diagnosty, czyli nie wiedzą.
Mieć gdzieś jakiś własny ląd, choćby o te dziesięć godzin stąd 🤘
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

Znajomy miał podobny problem, zrobiłem mu pozycyjne, na bazie takiego ustrojstwa :mrgreen: :

https://pl.aliexpress.com/item/40007816 ... 5c0fZZwxap

Obrazek

Przykręciłem to do pierscienia żarówki H4, plus oczywiscie sterownik i działa.
Czy to legalne, nie wiem, ale na badaniu technicznym problemu nie było :mrgreen:
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: 2007XV1700 »

Czy to legalne, nie wiem, ale na badaniu technicznym problemu nie było :mrgreen:
Legalne nie jest z kilku względów, a z przeglądem technicznym to wiadomo jak jest.
Na koniec i tak zweryfikuje "władza"
Wiesz... taryfikator, laweta i policyjny parking, takie tam.

Do tego jeszcze przy kolizji może być oślepienie kierującego pojazdem z naprzeciwka, spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym, jest jeszcze kilka paragrafów, i oby obyło się bez ofiar śmiertelnych lub uszkodzenia zdrowia na czas pow. 7 dni bo wtedy KPK a nie KPC.

Wszystko zależy od tego jakiego będzie mieć "poszkodowany" prawnika.
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

2007XV1700 pisze: 28 grudnia 2021, 22:47


Legalne nie jest z kilku względów,...
Mi to rybka, o to niech się właściciel martwi, ja mu to tylko montowalem i radziłem, by na przeglądzie sam to zgłosił.
Mówił, ze to zrobił a badający nie miał zastrzeżeń, bo ponoć to swiatło nie jest obłożone homologacjami tak jak np. H4, i ma ono być widoczne i jednocześnie nie oślepiać.
A oślepić tym się nie da, bo led się świeci z mocą 0,3W albo nawet 0,1W (już nie pamiętam) w barwie ok 3000 kelwinów, więc przeróbkę da się zauważyć tylko po (odpukać) kolizji :cool:
No ale jak pisałem, robiłem to na odpowiedzialność właściciele, więc to teraz jego problem. :cool:

Edit.
PS
W sprawie legalizacji LED zamiast zwykłych żarówek, coś się dzieje, ale idzie to jak krew z nosa i nie do konca w dobrą stronę, bo to bardziej dopasowanie samochodu do led, niż led do reflektora.
https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/ak ... ed/8yw6v27

Z tego co pamiętam ADAC się za to zabierał już w 2016 roku, chodzi o homologację H4 led jako zamiennika żarówki H4
W udostępnionych badaniach (nie mogę teraz tego znaleźć) wychodziło im dużo zalet H4 LED, również jako zastosowanych w starych konstrukcjach, nie wiem czy ta inicjatywa padla, czy coś się jeszcze w temacie dzieje.
https://motofocus.pl/informacje/nowosci ... stosowania
ODPOWIEDZ