"Kontrolka ładowania" w mojej 535

Dodatki i przeróbki do Virago
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

"Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: MarcinS »

Dzisiaj trochę pojeździłem, był "test drogowy" i jak dla mnie wypadł pomyślnie. Więc mogę się podzielić pomysłem :)
Jak wiadomo Virago (przynajmniej 535) nie ma kontrolki ładowania, a czasem z ładowaniem bywają różne cyrki. Można zamontować akcesoryjny woltomierz, ale mnie podoba się minimalizm kokpitu Virago. :) Zrobiłem więc woltomierz udający kontrolkę. Na panelu jest jedno miejsce wolne, więc wstawiłem tam diodę trójkolorową LED RGB, której kolory sygnalizują napięcie ładowania. Działa to jak na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=0fJ2QrR ... e=youtu.be

Podpięte jest to pod bezpiecznik IGNITION i dioda zapala się po przekręceniu stacyjki. A działa tak:
  • dla napięcia poniżej 12,3V nie świeci się nic - info, że napięcie na aku jest niskie
  • od 12,3V do 12,9V dioda świeci się na niebiesko - informacja, że napięcie na aku jest ok, ale ładowanie brak
  • od 12,9V do 13,9V dioda świeci na czerwono - ładowanie jest, choć MOŻE być niskie. (Na jałowych można olać, ale w czasie jazdy powinno zwrócić uwagę.)
  • od 13,9Vdo 14,9V dioda świeci na zielono
  • od 14.9V i więcej znów świeci na niebiesko
Zakresy są orientacyjne i można je podregulować (w górę lub w dół) potencjometrem.
Generalnie jest tak, że podczas jazdy nie powinienem widzieć niebieskiego koloru, bo niebieski oznacza coś nie tak. :)
Miała być dioda RGY, ale dawała słabe światło i trzeba by dokładać do układu parę elementów, żeby zwiększyć prąd, a chciałem mieć jak najmniej elementów i możliwie mały układ. A poza tym nie lubię światła niebieskich LEDów, to jak się takowa zapali szybko zwróci moją uwagę. :)
Cały układ miał być zrobiony "na pająka", bo jestem leniwy leniwiec i nie chciało mi się trawić płytki, ale ostatecznie skleciłem to na płytce uniwersalnej.


Parę postów niżej update.
Ostatnio zmieniony 06 września 2020, 18:26 przez MarcinS, łącznie zmieniany 2 razy.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: Feniks »

A gdybym zorganizował sobie miejsce na taką diode to zrobiłbyś takie ustroństwo do 1100 + instrukcja łopatologiczna jak to zainstalować w moto ?
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: MarcinS »

Chwilowo nie za bardzo, bo najpierw muszę znaleźć czas i trochę ucywilizować wykonanie. Do tego gdzieś pojawiają się zakłócenia i muszę pokombinować z miejscem montażu. Teraz w trakcie jazdy świeci się wyraźnie na zielono, ale można dostrzec, że lekko tlą się też inne kolory. Elektronikę mam pod siedzeniem i przez długość moto idą kable do diody. Możliwe, ze łapią zakłócenia z zapłonu. Znajdę chwilę, to przełożę elektronikę do jajka i zobaczę co będzie. Ale aktualnie zajęty jestem wyrywaniem silnika z auta :)
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
R63
Posty: 124
Rejestracja: 27 lipca 2016, 15:13
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Kwidzyn GKW
Wiek: 60
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: R63 »

Ja mam wkładany woltomierz z termometrem do gniazda zapalniczki ( + USB ), musiałem dodać włącznik. Są jednak gniazda USB z woltomierzem i włącznikiem. Ładowanie podskoczyło po wlutowaniu by passów, ktoś mi jednak mówił że wyciął wtyczki i zastosował grube złączki skręcane i też jest spoko, jednak kontrolę dobrze mieć. Wykorzystanie kontrolki chwalebne, ale jak ktoś chce prościej to za niewielkie pieniądze mamy cyfrowy wyświetlacz + ładowanie USB, a podłączenie to tylko 2 kabelki do aku, bezpiecznik w zestawie.
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: MarcinS »

Mały update po dłuuugiej przerwie. Z kontrolką jeździłem rok i wkurzało mnie tlenie się innych kolorów. Kombinowałem z przełożeniem elektroniki do jajka, ale nic to nie dało - dalej "dyskoteka". Kable idące do kontrolki zmieniłem na ekranowane: sieciowa skrętka z ekranem na poszczególnych parach i kolejny ekran na całości. I dalej to samo. :? W końcu podłączyłem "woltomierz" bezpośrednio do akumulatora zamiast do skrzynki bezpieczników i eureka - świeci jak powinno. :idea: Dodałem więc przekaźnik (zwykły samochodowy) tak, że "kontrolka" zasilana jest z aku przez przekaźnik, a przekaźnik przez skrzynkę i bezpiecznik IGNITION. Wywaliłem też diodę Red Green-Blue i założyłem Red-Green-Yellow. Teraz działa to tak: https://youtu.be/dRHoySeGDPE
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
Jurewi
Posty: 46
Rejestracja: 05 października 2021, 07:45
Motocykl: Yamaha 535 Virago'96
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: Jurewi »

Super ci to wyszło , ja kupiłem woltomierz z USBx2 ale wykorzystanie diody w panelu kontrolek bardziej mi się podoba :)
Możesz załączyć jakiś schemacik , może być odręczny ? :)
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: MarcinS »

Cześć. Wykorzystałem scalak - sterownik led LM3914 w zasadzie w jego typowym układzie i trybie "dot display". Ale zamiast serii diod led użyłem jednejtrójkolorowej ze wspólną anodą i odpowiednio pozwierałem wyjścia układu. Planowałem nawet składać to dla zainteresowanych. Musiałoby pewnie 3 dychy kosztować, choć nie wiem, jak przy dzisiejszych cenach wszystkiego.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
Jurewi
Posty: 46
Rejestracja: 05 października 2021, 07:45
Motocykl: Yamaha 535 Virago'96
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: Jurewi »

Cześć , pomysł super gdyż jak widzę to chyba wielu użytkowników Virago boryka się z problemem : ładuje się ten aku czy nie ? :):)
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: MarcinS »

Jurewi pisze: 03 stycznia 2022, 10:40 Cześć , pomysł super gdyż jak widzę to chyba wielu użytkowników Virago boryka się z problemem : ładuje się ten aku czy nie ? :):)
Nie byłbym tego taki pewien. :P Raz, że wiele osób ma gniazda ładowania ze wskazaniem cyfrowym, a dwa, że na Forum Virago Yamahy Virago występują w śladowych ilościach :tongue:

Ale może "zainwestuję" i sklecę kilka. Jak będę miał, to ogłoszę i może jacyś chętni się znajdą. :) Ale najwcześniej chyba dopiero na przyszły tydzień.
Cena takiej "kontrolki" byłaby po kosztach.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: 2007XV1700 »

Biorę
RGB
Jak by się dało zmodyfikować układ pomiarowy fajnie gdyby działało to tak :
Niebieska - za niskie napięcie (12,4V - 13,2V)
Zielona - ok (13,4V - 14,2V)
Czerwona - za wysokie napięcie ( 14,4V i więcej)
:rock:
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: MarcinS »

Da się. :) Czekam na graty i przede wszystkim na kable. Chciałbym, żeby mimo chałupniczej roboty amatora jako tako to wyglądało. :P
Na razie z jednego zamówienia,ze względu na braki, odpadły mi płytki. Najwyżej będę trawił sam, ale ucierpi na tym estetyka i czas realizacji. :tongue:
:motorcycle:
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
PanG
Posty: 550
Rejestracja: 10 marca 2019, 09:59
Motocykl: Twoja Stara 350
Lokalizacja: Galaktyka Kurwix
Wiek: 16
Kontakt:
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: PanG »

Jeśli umiesz w Eagle lub coś podobnego, można zlecić wykonanie PCB na aliexpress.
Czasy się trochę zmieniły, ale parę lat wstecz płaciłem za to grosze.
Żyj i daj rzyć innym.
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: MarcinS »

2007XV1700 pisze: 04 stycznia 2022, 01:21 Biorę
RGB
Jak by się dało zmodyfikować układ pomiarowy fajnie gdyby działało to tak :
Niebieska - za niskie napięcie (12,4V - 13,2V)
Zielona - ok (13,4V - 14,2V)
Czerwona - za wysokie napięcie ( 14,4V i więcej)
:rock:
Takie coś wystrugałem:
https://www.youtube.com/watch?v=rRTSRINJ63Q

Koszt to powiedzmy 35 złociszy.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: 2007XV1700 »

Spoko, wymaga kalibracji do zadanych wartości ale działa jak powinno.
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: MarcinS »

2007XV1700 pisze: 21 stycznia 2022, 00:24 Spoko, wymaga kalibracji do zadanych wartości ale działa jak powinno.
Żeby nie było, że się obijam :P :
https://www.youtube.com/watch?v=RlkAtb80D6g

Ustawiłem na tyle, na ile się dało do oczekiwanych wartości. Jak widać na filmiku niebieska zapala się przy ~12,913V, zielona przy ~13,42V, a czerwona przy 14,41V. Skok pomiędzy wyjściami wynosi ok. 0,5V i tego nie da się regulować. Można regulować całym zakresem w górę i w dół. Jest do tego precyzyjny potencjometr, którym można zakres dostosować do konkretnego motocykla. W mojej 535 regler potrafi utrzymywać napięcie 14,5V, więc mam zakres czerwony podniesiony trochę wyżej, chyba powyżej 14,7V.
Może dałoby się zrobić dokładniejszy układ, ale mocno straciłby na prostocie i trzeba by pytać elektroników. :mrgreen:

Rzeźbię inną wersję na płytce testowej, ale efekt taki sobie. Problem dla układu, to chyba napięcia odniesienia (czyli napięcie instalacji), które się zmienia. A od niego zależy zakres pomiaru i skok działania kolejnych wyjść układu.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: 2007XV1700 »

Biorę
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: MarcinS »

Spoko. Odezwę się w czwartek, bo teraz mam zajob w robocie.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1416
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: wąsaty7 »

Jeśli mogę coś zasugerować, to zrób kontrolkę która informuje wyłącznie o usterce w obwodzie ładowania. Brak ładowania i nadmierne ładowanie. Ciągłe świecenie wraz ze zmianą barw doprowadzi do oczopląsów, nie wspomnę o jeździe w nocy. Włączenie np. kierunkowskazów spowoduje wahania napięcia z częstotliwością +/- 90 razy na minutę a co za tym idzie możliwa zmiana barwy światła kontrolki w podobnych cyklach + kontrolka kierunkowskazu .Odpowiednie ustawienie progu działania ( np. poniżej 12V kontrolka świeci, w zakresie 12.1 do 14.5 nie świeci i od 14.6 świeci ponownie) jest informacją o awarii. W normalnych warunkach po co obserwować zmiany barwy kontrolki. Lepiej się skupić na obserwacji drogi, innych uczestników ruchu czy podziwianiu krajobrazu. Zapalenie kontrolki zmusi do podjęcia odpowiednich działań.
Wąsaty7
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: vinny »

wąsaty7 pisze: 26 stycznia 2022, 13:26 Jeśli mogę coś zasugerować, to zrób kontrolkę która informuje wyłącznie o usterce w obwodzie ładowania. Brak ładowania i nadmierne ładowanie. Ciągłe świecenie wraz ze zmianą barw doprowadzi do oczopląsów, nie wspomnę o jeździe w nocy. Włączenie np. kierunkowskazów spowoduje wahania napięcia z częstotliwością +/- 90 razy na minutę a co za tym idzie możliwa zmiana barwy światła kontrolki w podobnych cyklach + kontrolka kierunkowskazu .Odpowiednie ustawienie progu działania ( np. poniżej 12V kontrolka świeci, w zakresie 12.1 do 14.5 nie świeci i od 14.6 świeci ponownie) jest informacją o awarii. W normalnych warunkach po co obserwować zmiany barwy kontrolki. Lepiej się skupić na obserwacji drogi, innych uczestników ruchu czy podziwianiu krajobrazu. Zapalenie kontrolki zmusi do podjęcia odpowiednich działań.
:bravo:
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: MarcinS »

To co wykorzystałem, to generalnie voltomierz w postaci "linijki świetlnej" na 10 diod. Jako że w 535 nie znalazłem sensownego miejsca i obudowy na całą linijkę, sprowadziłem voltomierz to do jednej diody trójkolorowej i tyle.
wąsaty7 pisze: 26 stycznia 2022, 13:26 Jeśli mogę coś zasugerować, to zrób kontrolkę która informuje wyłącznie o usterce w obwodzie ładowania. Brak ładowania i nadmierne ładowanie.
Jak najbardziej można to sprowadzić do sygnalizacji skrajnych stanów, Choć poniżej 12.1, to już rozłedowany aku :wink: . Np. w zakresie, jaki zażyczył sobie 2007XV1700 wystarczy nie podpinać zielonego koloru i już - niebieski zasygnalizuje niskie ładowanie (poniżej 13,4V) , czerwony wysokie (powyżej 14,4V).
Ja już 2 lata jeżdzę z "kontrolką" i nie przeszkadzają mi zmiany koloru. :)

Swoją drogą uwaga dla Ciebie 2007XV1700 - wąsaty7 ma rację, a ja nie zwróciłem na to uwagi: jeżeli kolor niebieski na zielony będzie się zmieniał przy 13,4V, to na postoju np na światłach dioda może świecić na niebiesko albo przełączać się pomiędzy niebieskim i zielonym. Dużo zależy od regulatora w motocyklu i widać to na jednym z wcześniejszych filmików. Diodę wolisz przezroczystą czy mleczną?

Całość wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Zmontowane na płytce uniwersalnej i widoczny potencjometr do ewentualnej regulacji całego zakresu.
Wiązka do kontrolek ma długość ~1 metr, kable zasilania kilka cm mniej, co powinno dać sporą swobodę jeśli chodzi o miejsce montażu i poprowadzenie kabli.
Nie spinałem wszystkiego i nie obkurczałem wszystkich koszulek, że by łatwiej było poprowadzić/poprzewlekać kabelki. Finalnie wystarczy spiąć kabelki kolorami i pasującymi wsuwkami, nasunąć koszulki i obkurczyć. Oprawkę montuje się w otwór fi 8mm.
Kable zasilania nie są zakończone niczym, bo nie wiem, pod co będą podłączane. Mogę zakończyć je konektorami płaskimi (np. do przekaźnika), albo oczkowymi.

Wysyłka chyba najlepiej paczkomatem 12,99pln.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: 2007XV1700 »

Konektory zarobię sam, resztę można podpinać na stałe, dioda mleczna, w xv1700 altek działa wydajniej niż w Virago i nie będzie skoków napięcia.
Na PW podaj nr konta.
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: grzegorzbr2 »

:mrgreen: Co Wy wiecie o zegarach i kontrolkach.... :wink:
Ja w swoich Virkach miałem ful wypas :oops:
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: MarcinS »

Kontrolka już dotarła do 2007XV1700. Mam nadzieję, że podzieli się jakąś opinią. :)

Chciałbym też publicznie przeprosić Forumowicza 2007XV1700, bo kiedyś poparłem posta, w którym go brzydko obrażono :kwasny:. Pomyliłem go wtedy z kimś innym, ale nie jest to usprawiedliwienie, zwłaszcza, że osobiście nie znam człowieka :oops: .
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: "Kontrolka ładowania" w mojej 535

Post autor: 2007XV1700 »

Kto by się przejmował trolami. wiesz, honda to stan umysłu. Dzięki za urządzonko, przydasię.
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
ODPOWIEDZ