Wskaźnik poziomu paliwa [bezinwazyjny ;-) ]

Dodatki i przeróbki do Virago
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Wskaźnik poziomu paliwa [bezinwazyjny ;-) ]

Post autor: Marek. »

Jak by ktoś potrzebował wskaźnika paliwa a nie chce dziurawić baku, to znalazłem coś takiego:
https://www.youtube.com/watch?v=AwRaa-37UP4
Praktycznie bezinwazyjny montaż, niestety nie na moją kieszeń.
Obrazek
Tu link do podobnego zestawu:
https://www.lskelectronics.com/products
https://www.lskelectronics.com/fuelgaug ... log-chrome
... wiem, wiem... po co ci wskaźnik paliw...
:motorcycle:
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Wskaźnik poziomu paliwa [bezinwazyjny ;-) ]

Post autor: leszekk »

Znakomite rozwiązanie do pomiaru poziomu paliwa w stojącej beczce lub innym pojemniku o regularnych kształtach (gdzie wysokość słupa cieczy odpowiada liniowo objętości naczynia). W większości przypadków zbiorniki w motocyklach mają kształt o bardzo zmiennej powierzchni lustra cieczy zatem dokładność pomiaru na zasadzie "albo jest, albo nie ma".
Wymóg drugi - grawitacyjny spływ paliwa do przewodu pomiarowego. W pojazdach, gdzie pomiędzy zbiornikiem a silnikiem jest pompka paliwa, układ taki może być mniej precyzyjny.
Ale warto wiedzieć, że są takie zestawy.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Wskaźnik poziomu paliwa [bezinwazyjny ;-) ]

Post autor: Marek. »

@leszekk, Obawiam się że może być o wiele dokładniejszy od pływakowego.
Dziś praktycznie wszystko wyposażone jest w procesor to urządzenie też, sam programowałem moduł AK47 z latarki, tak zwykłej latarki. W wypadku tego typu urządzenia, dobrze skonstruowanego jaki problem jest przeprowadzić po montażu kalibrację. Na przykład: wlewamy litr paliwa, wciskamy przycisk, następny litr, przycisk... następny...itd.
W tym urządzeniu jest kalibracja minimum i maksimum.
Urządzenie ma microprocesor więc podejrzewam że pomiar jest do pewnego stopnia szacowany, być może się "uczy" podobnie jak smartfon jeżeli chodzi o poziom baterii. Nie wiem :mrgreen:

Moim zdaniem zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż wiercenie dziury w baku (gdyby nie cena). No ale to tylko moje zdanie :cool:

:motorcycle:
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Wskaźnik poziomu paliwa [bezinwazyjny ;-) ]

Post autor: leszekk »

Z tą dokładnością to bym nie dramatyzował. Motocykl ma to do siebie, że porusza się zwykle dość dynamicznie, zatem poziom paliwa zmierzyć jest niezwykle trudno. Zatem mówimy o przybliżonej, orientacyjnej ilości paliwa w zbiorniku. W warunkach codziennej eksploatacji wystarcza wiedza, że paliwo się kończy, co znakomicie rozwiązuje stosowany od zawsze w motocyklach mechanizm przełączania na rezerwę (omijając dłuższy króciec spustowy).
Ja staram się pamiętać o wyzerowaniu licznika przy tankowaniu. Dzięki temu mogę oszacować czy ruszając w trasę (zakładając, że trasa nie jest bardzo długa bo wówczas tankuję przed wyruszeniem w trasę) będę musiał tankować za 200 czy za 100 km. W moim motocyklu wskaźnik poziomu paliwa jest, jest również informacja na jaki dystans paliwa wystarczy, ale są to informacje mocno orientacyjne, szczególnie, że zużycie paliwa mocno zależy od stylu jazdy.
Oczywiście mój punkt widzenia może być lekko wypaczony bo: 1. relatywnie rzadko jeżdżę w dłuższe trasy więc najczęściej paliwa wystarcza mi na dojazd "tam", gdzie paliwo uzupełniam i wystarcza na powrót do domu, 2. nie odczuwam dyskomfortu podjeżdżając na stację paliw i tankując do pełna nawet jeśli to "do pełna" będzie 7 litrów a nie 14., 3. pamiętam jazdę na motocyklach gdzie jedynym wskaźnikiem był przełącznik rezerwy i też wystarczało
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
jarodex
Posty: 819
Rejestracja: 11 marca 2018, 21:30
Motocykl: XV1100'97
Lokalizacja: ZS
Wiek: 61
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wskaźnik poziomu paliwa [bezinwazyjny ;-) ]

Post autor: jarodex »

Załączniki
TransFuelTank1.png
TransFuelTank1.png (225.96 KiB) Przejrzano 2579 razy
Świeć pomimo wszystko,
i bierz przykład ze słońca -
ma w d***e, czy kogoś razi!!


:chopper: .... i wwwrrrrummmmm....... :bravo:

Moja baza wiedzy o VIRAGO - Tu sobie kliknij :lol: ...i podziękuj.... :drunksmile:
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Wskaźnik poziomu paliwa [bezinwazyjny ;-) ]

Post autor: Marek. »

Jak już, to raczej coś w ten deseń:
Obrazek
:motorcycle:
ODPOWIEDZ