Kraków, Jura krakowsk-częstochowska

Ciekawe miejsca, propozycje wycieczek, co warto zobaczyc? Tematy związane z turystyką motocyklową
Maik
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2014, 10:43
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Konin
Wiek: 29
Status: Offline

Kraków, Jura krakowsk-częstochowska

Post autor: Maik »

Powitać :drunksmile:
Chciałbym przedstawić wam pomysł na wycieczkę na która ja sam się niedługo wybieram(byłem już tam ale samochodem)teraz wybieram się motocyklem ze swoją lubą aczkolwiek jest to miasto Kraków oraz jura krakowsko-częstochowska (szczególnie polecam to 2 ponieważ nie spodziewałem się że jest tam aż tak pięknie).
Trasa(tutaj daje trasę z Konina ponieważ jestem z tego miasta :))
Obrazek
Dodam że w Krakowie nie bójcie się szukać noclegu w centrum miasta są naprawde tanie !
Co warto zwiedzić ?
*Rynek miasta (pewnie nawet nie musiałem tego pisać :D)
Na Rynku znajdują się:
- Kościół św. Wojciecha
- Wieża ratuszowa
-Sukiennice
-Pomnik Adama Mickiewicza
-Płyta upamiętniająca wejście Polski do Unii Europejskiej
-Płyta upamiętniająca Insurekcję Kościuszkowską
-Płyta upamiętniająca Hołd Pruski 1525 roku
-Rzeźba Igora Mitoraja
-Studzienka im. Walentego Badylaka
Historia Rynku sięga XIII wieku; jest największym (4 ha powierzchni) placem Krakowa, a także jednym z największych rynków w Europie (w Polsce większy jest Rynek w Olecku o powierzchni przekraczającej 5,5 ha[5][6], Rynek w Latowiczu o pow. ok. 4,3 ha[7], natomiast Rynek w Tarnogrodzie jest tylko marginalnie mniejszy). Rynek Główny ma kształt kwadratu o boku wynoszącym około 200 m.
*dzielnice Żydowską czyli tzw. Kazmierz (bardzo fajne miejsce do posiedzenia grajki grają w pubach itd..) oraz przejść się na stary cmentarz(pewnie słyszeliście o tym że u nich jest zwyczaj wkładania karteczek z modlitwa na grobie) oraz Synagoga !
*Zamek królewski(Wawel), skarbiec, oraz dzwon Zygmunta(pamiętać że jak się już tam wejdzie pomyśleć życzenie i dotknąć dzwonu, wtedy się spełni :D)
Obrazek
*smoka wawelskiego
W Krakowie jest wiele miejsc do zwiedzania to są moje propozycję wiadomo Kraków ma tyle rzeczy do zwiedzenia że w jeden dzień ciężko jest obskoczyć ?
Chciałbym się jednak skupić na jurze krakowsko-częstochowskiej bo tam naprawde warto pojechać. Jura to przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe pustynie, tajemnicze groty, wzgórza wapienne... W tym pejzażu odznaczają się liczne średniowieczne zamki pełne dawnych sekretów (o których krążą mrożące krew w żyłach legendy!) i eleganckie pałace o intrygującej historii. Dodajmy jeszcze zabytkowe drewniane kościółki, sanktuaria, samotne kapliczki, muzea, skanseny... Jest w czym wybierać. Jurajskie szlaki nie zawiodą ani miłośników architektury, sztuki i przyrody, ani ciekawych świata poszukiwaczy przygód.
1. Ogrodzieniec
ruiny zamku nawet dzisiaj pokazują, jak potężny musiał być to zamek w czasach swojej świetności. Doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę, oferujące wiele niecodziennych atrakcji w okolicy.
Obrazek

2 . Mirów i Bobolice
przejście z Mirowa do Bobolic to piękna i niezbyt forsowna (bo licząca zaledwie ok. 1,5 km) wycieczka, której początek i koniec wiąże się z "nagrodą" w postaci obejrzenia ruin zamku w Mirowie i całkowicie zrekonstruowanego zamku w Bobolicach. Btw. Uwaga na czarownice ! :D Ps. Niestety z powodu remontów i zagrożenia życia nie ma możliwości dostania się na ruiny.
MIRÓW: Obrazek
BOBOLICE: Obrazek

3 Pustynia Błędowska
Jedyna pustynia w Polsce, pustynia piach itd. ale warto zwiedzić to miejsce !
Obrazek

4. Pieskowa Skała
jeden z nielicznych zamków polskiego odrodzenia. To tu nakręcono wiele scen do niezapomnianych seriali takich jak Janosik i Stawka większa niż życie. No i maczuga Herkulesa :boks:

Obrazek

5. Jaskinia nietoperzy
W tych miejscach zamieszkuje bardzo dużo rodzaji nietoperzy warto wejść do tej jaskini ale trzeba uważać, wiadomo jak to jaskinia jest trochę niebezpiecznie.
Obrazek

Jest to mój pierwszy ?przewodnik? nie zmieszajcie mnie z błotem, staram się :D
Myślę jednak że namówiłem kogoś z was na przejazd w te piękne rejony Polski.
Pozdrawiać i szerokości! :chopper: :chopper:
Ostatnio zmieniony 13 maja 2014, 22:34 przez Maik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Forest
Posty: 977
Rejestracja: 31 sierpnia 2009, 11:13
Motocykl: Virago 535 93r. 2YL
Lokalizacja: Legionowo
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Kraków, Jura krakowsk-częstochowska

Post autor: Forest »

Świetne, wszystko w miarę blisko siebie, ja chyba z tego Twojego przewodnika skorzystam :)
Pustynie Błędowską muszę koniecznie zobaczyć
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... ruC2kSql0c#!
Blues Boy Dan - The Ballad of Hollis Brown - Newar Blues Festival 2012 (6:50)
Awatar użytkownika
jaro 66
Posty: 32
Rejestracja: 27 grudnia 2013, 20:04
Motocykl: Honda Deauville 700
Lokalizacja: Będzin
Wiek: 57
Status: Offline

Re: Kraków, Jura krakowsk-częstochowska

Post autor: jaro 66 »

Też w te strony się wybieramy. Trasa od Olkusza do Skały jest super na wycieczkę motorem, często TVN Turbo testuje tam samochody.
Awatar użytkownika
Ikar
Posty: 200
Rejestracja: 03 czerwca 2009, 21:37
Motocykl: ST1300
Lokalizacja: Zagłębie
Status: Offline

Re: Kraków, Jura krakowsk-częstochowska

Post autor: Ikar »

Maik pisze:3 Pustynia Błędowska
Jedyna pustynia w Polsce, pustynia piach itd. ale warto zwiedzić to miejsce !
Pustynia Błędowska popularnie zwana również "polską Saharą" jest uważana za "jedyną naturalną pustynię w Europie".Czasie trwania wojny ćwiczyli tu niemieccy żołnierze słynnego "Afrika Korps" feldmarszałka E. Rommla
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 396
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kraków, Jura krakowsk-częstochowska

Post autor: Kluk »

Ikar pisze:Pustynia Błędowska [...] jest uważana za "jedyną naturalną pustynię w Europie"
Sorry, ale muszę nieco sprostować. Za pustynię naturalną może i jest uważana, ale w rzeczywistości taką nie jest. Naturalna była tu jakieś 10 000 lat temu. Potem, gdy klimat się ocieplił wszystko zarosło lasami. Dopiero we wczesnym średniowieczu lasy zaczęto na potęgę karczować na potrzeby funkcjonującego tu hutnictwa i górnictwa związanego z wydobyciem srebra i ołowiu. Ponieważ grunt był lichy, lasy się nie odrodziły i został piach.
Skoro już mowa o tych terenach, polecam sobie zrobić wycieczkę najpierw do Ojcowa, stamtąd - przez Olkusz - na Pustynię Błędowską, potem przez Chehło do miejscowości Niegowonice, gdzie są ciekawe skałki, dalej do Ogrodzieńca (zamek), z Ogrodzieńca na północ do miejscowości Podlesice - Rezerwat Góra Zborów, a na koniec Książ Wielki - Pałac Myszkowskich.
Prawie na całej trasie (z wyjątkiem Chechła i okolic Kozłowa) bardzo dobre drogi, prowadzące przez malownicze tereny.

Dla zainteresowanych mapa:

https://lh5.googleusercontent.com/-oIgh ... /Mapa2.jpg
Awatar użytkownika
Forest
Posty: 977
Rejestracja: 31 sierpnia 2009, 11:13
Motocykl: Virago 535 93r. 2YL
Lokalizacja: Legionowo
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Kraków, Jura krakowsk-częstochowska

Post autor: Forest »

I właśnie warto dlatego wiedzieć co skąd i dlaczego.
Nie zmienia nic jednak faktu, że można w Polsce poczuć się jak na pustyni :)
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... ruC2kSql0c#!
Blues Boy Dan - The Ballad of Hollis Brown - Newar Blues Festival 2012 (6:50)
Awatar użytkownika
barg
Posty: 814
Rejestracja: 15 września 2011, 23:44
Motocykl: XV 700 '84 ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Kraków, Jura krakowsk-częstochowska

Post autor: barg »

A z Mirowa (Bobolic) proponuje śmignąć na Złoty Potok też jest tam parę atrakcji zwłaszcza jesienią. Traska ciekawsza niż jedynką na Częstochowę.

edit: A w Olkuszu uważajcie bo miasto chyba czeka na powódź żeby zmyła piach na drogach po zimie.
Milczę zawzięcie i czekam na znak by mogło być pięknie, bo nie jest aż tak.
ODPOWIEDZ