Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Testy, komentarze i opinie o wszelkich akcesoriach i produktach motocyklowych
Awatar użytkownika
piochu-m
Posty: 187
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 11:57
Motocykl: Boulevard C50T
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: piochu-m »

Ja rozważam jeszcze coś takiego: http://www.centrumparalotniowe.pl/kup/e ... od_65.html
Również wg mnie ważny jest dobrej jakości mikrofon ale jakoś nie bardzo mi podchodzi opaska na krtani (stąd moje podpatrywanie motolotniarzy i ich opinii, że najlepiej zastosować mikrofon różnicowy dynamiczny).
Tylko czy taki w tym zestawie jest? Piszą, że to mikrofon pojemnościowy z kompensacją zakłóceń - czy taki będzie zadowalający? (cena 89pln).
Zresztą ciekawe jaki mikrofon zastosowany jest w Basic Kicie Nolana (cena 200pln), albo w zestawie montażowym do otwartego kasku OHS-500 firmy Midland/Alan (cena 40pln)?
Jak widać rozbieżność cen jest niezła!
Natomiast same takie mikrofony (różnicowe) dostępne są na Alle... w granicach 50pln (może nawet mógłbym załatwić taniej) pozostawałaby kwestia ewentualnej przeróbki i montażu go na elastycznym ramieniu.
Dla mnie ważna też jest możliwość wykorzystania takiego zestawu mikrofono-słuchawkowego zarówno do telefonu komórkowego jak i PMRki Midlanda. Tu potrzeba przeróbki by móc podłączyć do zestawu słuchawkowo/mikrofonowego albo tel. kom. albo przycisku PTT do PMRki i jej samej oczywiście.
Wydaje mi się, że nie powinno być z tym problemu, ale przyznaję się, że ze mnie bardziej teoretyk niż elektronik i tu ukłon do kolegów czy takie rozwiązanie podłączenia jest możliwe?
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: rysiek535 »

piochu-m, No to się decyduj i czekamy na recenzje jak działa :mrgreen: ja dam znać jak działa
ten na krtani. Kwestia 1 tygodnia na sucho wypróbuje.
Awatar użytkownika
ŁAPA
Posty: 439
Rejestracja: 22 października 2008, 10:39
Motocykl: HD , FAZER
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: ŁAPA »

Piotrek czekam na recenzje śledzę ten wątek gdyż już dawno myślałem o gadule z plecakiem bo lecisz 90 km i tylko szumik wiatru a od czsu do czasu jeb w plecy bo coś się wydarzyło a to stań ato widziałeś a tak powiedzmy sobie przyjemna dyskusja i spokojnie lecisz sobie dalej .....pozdro :rock:
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: rysiek535 »

Mi to się głownie marzy żeby całą grupą szło się pokomunikować nie tylko z plecaczkiem.
Dzisiaj doszły PRMki - ładują się aku.
Może do soboty będą laryngofony - chwila prawdy się zbliża :mrgreen:
Awatar użytkownika
piochu-m
Posty: 187
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 11:57
Motocykl: Boulevard C50T
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: piochu-m »

Z tego co już się dowiedziałem to zastosowanie mikrofonu różnicowego-dynamicznego bardzo dobrze sprawdza się z PMRkami, radiotelefonami itp. np w łączności lotniczej, ale chcąc używać go do telefonu komórkowego może to wymagać zastosowania dodatkowego przedwzmacniacza (całkiem możliwe, że z dodatkowym zasilaniem), także to już projekt komplikuje.
Zastosowanie mikrofonu pojemnościowego, w który to zaopatrzone prawdopodobnie jest większość zestawów do komunikacji, nie stwarza problemów z połączeniem z telefonem, natomiast jego czułość powoduje wyłapywanie szumów przy większych prędkościach.
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: rysiek535 »

Kanał 1 - będzie drogowy, ala 19 CB, warunki na drodze i akcja znicz
Kanał 2 - do pieszych wędrówek np. po okolicznych pagórkach
Kanał 3 - kanał wywoławczy ogólny
Kanał 4 - przemienniki PMR
Kanał 5 - dla dzieciaków i dla niań
Kanał 6 - dla nadających melodyjki czyli morsem
Kanał 7 - będzie to kanał bezpieczeństwa ala 997 policyjny, ochrona
Kanał 8 - kanał roboczy dla firm, dźwigowych i dla Vipów
Kanał 9 - dla tych co mają Navcommy, kanał tajny poza pasmem, niby taka dziura jak na CB + 12.5 KHz

Kurna :twisted: nikt nie pomyślał o kanale do pogadania dla motocyklistów :mrgreen:
Jak patent wypali to musimy sobie wybrać jakiś kanał dla Viragowców :rock:
PMR się skończyły zostaje LPD

Te prmki które mogą monitorować 2 kanały mozna ustawić na 1 PRM i "nasz" ? LPD
A może jest tu ktoś z większym doświadczeniem w tym temacie bo ja na razie w pieluchach :oops: :mrgreen:

:lol: :lol: Na pudełku z moich MT-3030 nakleili żółtą naklejkę 12KM !!!!
chyba z 10Km w PROMOCJI :mrgreen: palanty juz sami nie wiedzą co pisać żeby mieć więcej od konkurencji :twisted:
Tabasko
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: Tabasko »

ŁAPA pisze:już dawno myślałem o gadule z plecakiem

jesli chcesz tylko z "plecaczkiem" pogadac to wystarczy ci takie cos http://allegro.pl/interkom-intercom-mot ... 21708.html tanio i masz ciagla lacznosc

[ Dodano: Czw Sty 13, 2011 7:31 pm ]
rysiek535 pisze: nikt nie pomyślał o kanale do pogadania dla motocyklistów :mrgreen:
proponuje uzywac kanalu 1szego
rysiek535 pisze: Kanał 1 - będzie drogowy, ala 19 CB, warunki na drodze i akcja znicz
tak jak uzytkownicy puszek prowadza rozmowy na 19tym czyli wywolawczym tak my bedziemy sobie na nim plapla a tak na marginesie to te urzadzonka maja zasieg ze 2 km wiec watpie zebysmy komus przeszkadzali ...
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: rysiek535 »

Właśnie sobie gadamy po domu - jakość sygnału fajna - może być.
VOX jeśli już to na poziom 1 jest OK po zakończeniu nadawania - cisza - jest sygnał BEEP w głośniczku (słuchawce) więc wiadomo że skńczono nadawanie.

Wygląda na to że będzie GIT jeszcze laryngofon trzeba będzie przerobić jak przyjdzie bo u mnie jest 1,2 kohm bez przycisku a z przyciskiem ok 750ohm

Zobaczymy jak długo wytrzymają baterie?

Z tego co wyczytałem to LPD jest u nas dozwolone ale na nadawanie cyfrowe więc chyba
dla powszechnych PRMek te kanały wypadają , bo ja nie widze w mojej nic co mialoby nadawać w formacie cyfrowym.

Wygląda na to że jednak 1 kanał będzie dla nas.
Awatar użytkownika
ŁAPA
Posty: 439
Rejestracja: 22 października 2008, 10:39
Motocykl: HD , FAZER
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: ŁAPA »

Tabasko pisze:to wystarczy ci takie cos http://allegro.pl/interko...1393021708.html tanio i masz ciagla lacznosc
Ktoś czymś takim się już bawił? :rock:
Tabasko
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: Tabasko »

ŁAPA pisze:Ktoś czymś takim się już bawił?
posiadam bardzo podobny wynalazek i w podobnej cenie. Nie wyprobowalem jeszcze na dluzszej trasie, wiec nie wiem jak na dlugo baterje wystarcza ale jakosc rozmowy jest ok.

http://allegro.pl/intercom-na-dwa-kaski ... 93654.html dokladnie taki mam ale tutaj cena jest przesadzona ja dalem za niego 10 euro :)
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2011, 21:06 przez Tabasko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ŁAPA
Posty: 439
Rejestracja: 22 października 2008, 10:39
Motocykl: HD , FAZER
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: ŁAPA »

Tabasko pisze:ale jakosc rozmowy jest ok.
Dzięki za info :rock:
Awatar użytkownika
piochu-m
Posty: 187
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 11:57
Motocykl: Boulevard C50T
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: piochu-m »

Jak interkom - to wybrałbym chyba taki http://www.navcomm.eu/product_info.php? ... d=bcae7ae4 myślę, że jakość troszkę lepsza
Awatar użytkownika
hunter of wind
Posty: 2030
Rejestracja: 26 lipca 2009, 23:41
Motocykl: xv 535 S; CBF1000
Lokalizacja: Cegłów - Mińsk Mazowiecki
Wiek: 65
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: hunter of wind »

Tabasko, piochu-m:
Mam takie pytanie... proste, ale praktyczne...
W jaki sposób w rekomendowanych przez was interkomach następuje odebranie przychodzącej rozmowy telefonicznej w sytuacji gdy jedziecie i słuchacie komunikatów z nawigacji w telefonie. Jest do tego jakiś przycisk, umieszczony w sensownym miejscu?
Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Awatar użytkownika
piochu-m
Posty: 187
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 11:57
Motocykl: Boulevard C50T
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: piochu-m »

Mój zestaw wciąż jest jeszcze w fazie projektu i rozważania teoretyczne, ale do połączenia przewodowego kasku z telefonem pewnie wykorzystałbym kabel z zestawu słuchawkowego z przyciskiem do odbierania i kończenia rozmów, albo w telefonie ustawienie na automatyczne odbieranie połączeń przychodzących.
Jednak głównym moim celem jest uzyskanie w rozsądnych pieniążkach, na bazie tego co mam (radiotelefony Midlanda lub darmowe połączenia tel. w ramach jednej sieci) możliwości komunikacji między dwoma motorami.

A jak łączy się zestaw Basic Kit Nolana (bez bluetooth) z telefonem (pewnie kabelkiem).
Pytanie do użytkowników - czy to jest specjalny kabel i jak wygląda odbieranie połączeń?

Znalazłem - że taki kabelek N-com do tel. kosztuje 75pln, a np do Midlanda/Alana 168pln
Ostatnio zmieniony 14 stycznia 2011, 11:29 przez piochu-m, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hunter of wind
Posty: 2030
Rejestracja: 26 lipca 2009, 23:41
Motocykl: xv 535 S; CBF1000
Lokalizacja: Cegłów - Mińsk Mazowiecki
Wiek: 65
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: hunter of wind »

Nie jestem użytkownikiem zestawu nolana, dopiero się przymierzam do kupna i jeszcze na 100% nie postanowiłem, ale wiem, że jeśli masz zestaw bluetooth i telefon też go posiada, to kable nie są potrzebne. Odbieranie odbywa się przez naciśnięcie przycisku z boku kasku, tak jak w słuchawkach do ucha typu bluetooth.
Navigare necesse est, vivere non est necesse.
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: rysiek535 »

Trzeba też zwrócić uwage że BT bierze (troche ?) prądu i wypróbować na jak długo wystarczy bateria. Ja jeździłem na GPS w komórce noki ale na słuchawkach i komunikaty głosowe tylko bez BT i naprawde byłem zaskoczony bo z 6 - 8 godzin trzymała bateria. Wyświetlacz się wygaszał.
Trzeba brać pod uwage przy BT czas pracy bateri. Na kabelkach napewno będzie dłużej działać bateria.
Awatar użytkownika
piochu-m
Posty: 187
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 11:57
Motocykl: Boulevard C50T
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: piochu-m »

hunter of wind pisze:Nie jestem użytkownikiem zestawu nolana, dopiero się przymierzam do kupna i jeszcze na 100% nie postanowiłem ...
Ja sam dopiero co zakupiłem Nolana N43 z którego zakupu bardzo się cieszę.
Nie twierdzę, że nie chciałbym rozbudować kasku o zestaw bluetooth, podłączenie do navi itp. bo jest to wykonane naprawdę porządnie. Ale kolejny wydatek przekraczający 900pln po to by bezprzewodowo móc odebrać telefon, czy posłuchać komunikatów navi bądź muzyki i nic poza tym (bo by porozmawiać z kolegą jadącym obok musiałby on też taki zestaw posiadać) to dla mnie mija się z celem i jest nie do przyjęcia dla mego portfela. Już wolę wydać te pieniądze na jakąś wyprawę.
Inaczej wygląda sprawa jak u kolegi Wąsaty7 który jak pisze razem z małżonką jeździ na różnych motorach i taki zakup ma wtedy sens.
Natomiast dla mnie już sam zestaw podstawowy N-com czyli Basic Kit za który trzeba dać dwie stówy i żeby połączyć się z tel. kom. trzeba jeszcze dokupić kabelek (za 75pln) którego nie ma w zestawie stanowi przesłankę do tego by zastanowić się nad jakąś inną alternatywą.
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: rysiek535 »

Pewnie że Nolan ma takie ceny bo jest napis "Nolan" a zestaw produkowany z CHINACH jak wszystko w tych czasach. ( ostatnio np w Astrze I - 4 spotkałem sterowniki z napisem "Made IN China :twisted: co do tej pory się nie zdarzało ) a klient myśli że Niemcy mu tą Aster zrobili. A tu niespodzianka - małe rączki i tu były.

Trzeba kupować w rozsądnej cenie nie koniecznie markowe produkty. A najlepiej jak ktoś co konkretną rzecz używał potwierdzi jej jakość wykonania.

Jak zrobie przejściówki do moich PRMek założę post odnośnie tylko PRM 446 - opisy kabelków itp. Nie widziałem na razie takiego postu na forum.
Tabasko
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: Tabasko »

hunter of wind pisze:W jaki sposób w rekomendowanych przez was interkomach następuje odebranie przychodzącej rozmowy telefonicznej
Niestety o tym nie pomysleli ich producenci, ale zawsze mozesz wlaczyc funkcje automatycznego odbierania, o ile Twoj telefon ma tą funkcje. Osobiscie wole oddzwonic na postoju.
Awatar użytkownika
hunter of wind
Posty: 2030
Rejestracja: 26 lipca 2009, 23:41
Motocykl: xv 535 S; CBF1000
Lokalizacja: Cegłów - Mińsk Mazowiecki
Wiek: 65
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: hunter of wind »

piochu-m pisze:(bo by porozmawiać z kolegą jadącym obok musiałby on też taki zestaw posiadać)
Myślę, że nie musi to być dokładnie taki sam zestaw Nolana i będzie on współpracował z bluetooth`em innych marek... Pewnynie jestem, ale taką mam nadzieję - trzeba to będzie sprawdzić!
Osobiście nie zależy mi ani trochę na posiadaniu sprzętudla samej renomowanej marki. Kask nolana kupiłem dla sprawdzonej jakości i wygody. Jeśli jakiś kombinowany, wcale nie markowy zestaw, spełni oczekiwania i zapewni mi komfort na minimalnym akceptowanym przeze mnie poziomie, przy niższej cenie, to oczywiście z takiego rozwiązania skorzystam. Jeśli jednak takiego minimalnego komfortu nie zapewni, to jest dla mnie nie do przyjęcia, obojętnie jak będzie tani...
Tabasko pisze: Osobiscie wole oddzwonic na postoju.
By oddzwonić na postoju, nie jest mi potrzebny żaden zestaw - wystarczy telefon :mrgreen: Przykład: Jadę, by spotkać się z kolegą motocyklistą, bo umówiliśmy się na jakiś wspólny wypad. Wyniknął jednak jakiś problem i ów kolega dzwoni do mnie w tej sprawie. Nie dowiem się o co chodzi, jeśli się nie zatrzymam... a nie wiem przecież nawet kto dzwoni i być może jadę nie potrzebnie...
Navigare necesse est, vivere non est necesse.
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: rysiek535 »

Panowie - tak naprawde to nawet niezły efekt jest jak wyciągnołem mikrofon z orginalnego zestawu słuchawka / mikrofon i przyłożyłem do krtani. Więc jak ktoś chce ciąć koszty można
zrobić laryngofon z orginalnego zestawu + opaska elastyczna , żep i troche fantazji :rock:

[ Dodano: Pon Sty 17, 2011 2:47 pm ]
No niestety z laryngofonem jest taki problem że nie słychać nic z zewnątrz ale słychać wszelkie tarcia i ruchy na szyi :twisted: . Jedynie jakiś filtr dolnoprzepustowy może coś pomóc ale chyba niewiele. Słuchać ładnie i wyraźnie ale tarcia załączają funkcje VOX bez potrzeby. Do tego trzeba przerobić okablowanie bo całkiem inne podłączenia .
Awatar użytkownika
piochu-m
Posty: 187
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 11:57
Motocykl: Boulevard C50T
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: piochu-m »

Jestem w trakcie robienia/montażu w kasku głośniczków i mikrofonu na wzór Basic Kitu Nolana. W kasku będzie podobne gniazdo do połączenia kasku z telefonem kablem. Chciałbym mieć też możliwość decydowania, czy rozmowę odebrać, czy nie.
Zastanawiam się tylko które rozwiązanie takiego przycisku jest lepsze:
przycisk odbioru/rozłączania (podobnie jak w zestawach słuchawkowych) na kablu na wysokości powiedzmy szyi, czy przycisk umiejscowiony w kasku, a właściwie pod, obok gniazda jacka na zaślepce pod montaż N-coma (trochę wychodzi z tyłu)?
Może miałby ktoś schemat ideowy jak wygląda podłączanie takiego przycisku odbierającego rozmowy - jak w zestawie słuchawkowym?

Dodatkowo może kogoś zainteresuje http://www.instructables.com/id/Build-a ... s-motorcy/
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: rysiek535 »

piochu-m pisze:Może miałby ktoś schemat ideowy jak wygląda podłączanie takiego przycisku odbierającego rozmowy
Mam rpzpisane na brudno podłączenie zestawu słuchawkowego do Intek M-3030.
Jeszcze się nie poddałem z tym laryngofonem - zrobiłem ze zwykłego głośniczka i efekt o niebo lepszy niż orginalny laryngofon. Głownie kombinuje żeby było jaknajmniejsze wzmocnienie wzmacniacza i jaknajwieksza skuteczność przetwornika (głośniczek dynamiczny/ wkładka piezoceramiczna). Wtedy
nie ma tylu szumów od ocierania się kabli i samego przetwornika np. o zarost :mrgreen:

[ Dodano: Wto Sty 18, 2011 9:54 am ]
piochu-m pisze:na kablu na wysokości powiedzmy szyi, czy przycisk umiejscowiony w kasku, a właściwie pod
Niekture zestawy mają na przycisk na palcu ale - kurtka kable ,rękawice chyba za duzo kombinacji przy ubieraniu/rozbieraniu się.
Awatar użytkownika
piochu-m
Posty: 187
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 11:57
Motocykl: Boulevard C50T
Lokalizacja: Koszalin
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: piochu-m »

rysiek535 pisze:Mam rpzpisane na brudno podłączenie zestawu słuchawkowego do Intek M-3030......Niekture zestawy mają na przycisk na palcu ale - kurtka kable ,rękawice chyba za duzo kombinacji przy ubieraniu/rozbieraniu się.
Podłączenie zestawu słuchawkowego nie stanowi problemu, tylko zastanawiałem się nad zasadą działania i podłączenia przycisku odbioru połączenia/zmiany utworu jak w zestawach słuchawkowych.

Mamy ten sam cel, tylko idziemy trochę innymi drogami :wink:
1 krok - już postanowiłem zamontować w kasku głośniczki i mikrofon na pałąku - jako wyjście gniazdo Jack 3,5 4-pin (czyli jak w oryginale Basic Kit).
2 krok - kabel do połączenia z tel. komórkowym: najprościej - kabel obustronnie zakończony wtykiem Jack 3,5 4-pin (takie też wejście mam w telefonie).
Ja pójdę jednak jeszcze inną drogą i jako kabel spróbuję przerobić zestaw słuchawkowy by wykorzystać przycisk odbioru połączeń na kablu (odpuszczam montaż przycisku na kasku i pozostawię go na kablu).
3 krok - przygotowanie okablowania na motor do podłączenia kablem do kasku PMR lub CB ręczniaka (np. Alan 42) jego zasilenia i zastosowania przycisku nadawania PTT na kierownicy.
Taki jest plan, praktyka pokaże co z tego wyjdzie.
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Zestaw słuchawkowy w kasku interkom

Post autor: rysiek535 »

Nie wiem jak będzie działało CB - PRM przy zasilaniu z motorka - Zasilanie z regulatora tyrystorowego jest conajmniej chuj...... musisz założyć ale to superowy filtr żeby to nie zakłócało.

Ja na razie ide w kierunku dopasowania funkcji VOX - może to ślepa uliczka ale zaryzykuje.
ODPOWIEDZ