Jak fachowo nazywa się ta część?

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
b
Posty: 96
Rejestracja: 30 maja 2011, 13:42
Motocykl: XV750, 96 r.
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 36
Status: Offline

Jak fachowo nazywa się ta część?

Post autor: b »

Cześć!
Mam pewne zapytanie - jak poprawnie nazywa się ta część - http://i45.tinypic.com/2hn5khs.jpg? Oczywiście widzę, że na zdjęciu jest podpisane jako Automat rozruchowy, jednak wolę się upewnić i poprawić ewentualną pomyłkę w nazwie.
Czy da radę zajrzeć też do środka i zobaczyć, czy wszystko jest z nią w porządku, ewentualnie naprawić, czy trzeba wymienić całość?
Dużo wskazuje na to, że właśnie to ta część może być przyczyną moich (i nie tylko moich, z tego co się orientowałem) problemów z odpalaniem na gorącym silniku.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak fachowo nazywa się ta część?

Post autor: 2007XV1700 »

jeśli ta część jest rzeczywiście uszkodzona to nie ma znaczenia czy na ciepłym czy na zimnym silniku.
To jest rozrusznik oraz bendix rozrusznika czyli elektromagnes.
podbiel
Posty: 1639
Rejestracja: 05 czerwca 2010, 14:09
Motocykl: virago xv750 '95
Status: Offline

Re: Jak fachowo nazywa się ta część?

Post autor: podbiel »

Pod 1 jest zespół sprzęgający a 2 elektromagnes.
1986XV1000 pisze:To jest rozrusznik oraz bendix rozrusznika czyli elektromagnes.
pewny jesteś swoich słów.
Z tego co napisałeś przy foto to tak jak byś miał aku niedoładowany. To co masz pod 1 to tylko łączy i tam ni nie powinno być skopane. reszta jest pod spodem i trzeba zdemontować kapę.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak fachowo nazywa się ta część?

Post autor: -waldi- »

to co jest zaznaczone w górnym kółku (2)to elektromagnes rozrusznika, a drugie kółko (1) to pod dekielkiem jest dźwignia łącząca elektromagnes z wodzikiem

elektromagnes, to elektromagnes :) a bendix to bendix i nie jest to to samo
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
b
Posty: 96
Rejestracja: 30 maja 2011, 13:42
Motocykl: XV750, 96 r.
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Jak fachowo nazywa się ta część?

Post autor: b »

Dzięki za odpowiedzi!

Pod zdjęciem to nie moje opisy, ale objawy rzeczywiście są takie, jakby akumulator był rozładowany. Ale nie jest.
Słyszę tylko CYK i koniec, muszę kilka razy kliknąć starter by rozrusznik zakręcił. Wygląda to właśnie tak, jakby nie miał on siły - i blokuje się własnie w tym miejscu (bo z tej "puszeczki dobiega dźwięk cyknięcia - zapewne elektromagnes i można też wyczuć palcem wibracje jak się dotknie).

Przerabiałem już akumulator, sprawdzałem ładowanie i tak dalej, rozrusznik wykręciłem i dałem gościowi do sprawdzenia, wszystko było oK.
Więc w zasadzie "liczę" na to, że problem tkwi w miejscu, które jest na zdjęciu.

Da się to jakoś sprawdzić, naprawić?
Gość z innego forum mając ten sam problem napisał mi
Byłem kiedyś pod Wilcza. Rozmawiałem akurat z 2 kolesiami, jeden mi mówi, że miał podobny problem, ale go rozwiązał dokupując jakieś tulejki czy coś, ale w tym samym czasie wkręcił się w rozmowę mechanik i mówi do niego, "ty masz kolego 750tkę a tam jest inny rozrusznik jak w 1100". Żeby mi i tym dwóm kolesiom zademonstrować o co chodzi rozkręcił taka klapkę (w załączniku masz zdjęcie). Ten szary-matowy element element to jest tzw. "automat rozruchowy". I on bruździ. Pod tą chromowaną klapka jest dźwigienka, która jest wciągana przez ten "aparat rozruchowy" i dalej ta dźwigienka wciąga koło zębate do uruchomienia silnika. Mówi, ze mieli już parę takich przypadków, że się ten "automat rozruchowy" spierdzielił. Próbowali to regenerować, ale mówi, że jest to wszystko zalane plastikiem i nierozbieralne. I nie ma cholera zamienników, jak się już styki w tym "automacie rozruchowym" wypala do końca to trzeba będzie go wymienić na nowy.
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak fachowo nazywa się ta część?

Post autor: 2007XV1700 »

-waldi- pisze: elektromagnes, to elektromagnes :) a bendix to bendix i nie jest to to samo

oj, no skrót myślowy zastosowałem ale już wszystko wyjaśnione.

Jak koledze elektromagnes nie dociąga dźwigienki to nie zazębia przekładni (bendixa) ale nawet wtedy rozrusznik powinien kręcić, rzeźbić po wieńcu ale kręcić powinien.
Może problem w zaśniedziałych połączeniach "układu rozruchowego" ? Uwalona masa, albo coś z przekaźnikiem.
Trzeba by na krótko zapiąć i sprawdzić czy dźwigienka wciąga bendix w wieniec?
Awatar użytkownika
OsTrY
Posty: 665
Rejestracja: 31 grudnia 2007, 20:53
Motocykl: MotoGuzzi California
Lokalizacja: Warszawa | Lubliniec
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Jak fachowo nazywa się ta część?

Post autor: OsTrY »

b pisze:Słyszę tylko CYK i koniec, muszę kilka razy kliknąć starter by rozrusznik zakręcił. Wygląda to właśnie tak, jakby nie miał on siły -
Hmm nie tak dawno podobny objaw w samochodzie u koleżanki był. Powodem była rozwalona klema na akumulatorze. Przepływ prądu był wystarczający, żeby włączyć światła czy nawiew ale przy rozruchu wszystko siadało i było właśnie jedynie CYK słychać. Jeżeli nie masz dalej pewności co do samego rozrusznika czy tej dźwigienki to sprawdź może jeszcze główne przewody zasilające czy klemy na akumulatorze. Jeżeli kilka razy musisz starter naciskać żeby zakręcił to możliwe, że coś się poruszyło i akurat lepiej zwiera w tym momencie.
gdy Ci zwała zewsząd doskwiera, posadz dupe na choppera
b
Posty: 96
Rejestracja: 30 maja 2011, 13:42
Motocykl: XV750, 96 r.
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Jak fachowo nazywa się ta część?

Post autor: b »

Akumulator jest nowy, zmieniony na ten sezon.
Rozrusznik wykręciłem i dałem do sprawdzenia jakiemuś gościowi, który zajmuje się ich naprawą, powiedział, że jest OK.

Nie mam już za bardzo pomysłu, co sprawdzić, prócz właśnie mechanizmu zaznaczonego na zdjęciu.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak fachowo nazywa się ta część?

Post autor: -waldi- »

spadki napięć i elektromagnes nie ma siły wciągnąć do końca rdzenia

instalacje do przeglądnięcia jest
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
ODPOWIEDZ