Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
gregm
Posty: 204
Rejestracja: 07 września 2012, 17:05
Motocykl: wszystkie bordo
Lokalizacja: Whitestok
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: gregm »

W podany sklepie, w tych zestawach naprawczych są uszczelniacze i panewki, ale nie ma tych pierścieni tłoczka.
Ten pierscień ma wymiary 29,5 x 25,5 x 3 i jest wykonany z jakiegoś tworzywa podobnego do plastiku.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: -waldi- »

to pogadaj z GregorS moze by wytoczył z teflonu
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
gregm
Posty: 204
Rejestracja: 07 września 2012, 17:05
Motocykl: wszystkie bordo
Lokalizacja: Whitestok
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: gregm »

Mogę wytoczyć to sam, tylko muszę określić co to za materiał i na koniec jakoś to spasować.
Chciałem iść na łatwiznę i kupić gotowe :mrgreen:
Awatar użytkownika
chytry1
Posty: 1
Rejestracja: 10 lutego 2013, 21:17
Motocykl: virago xv750 94r.
Lokalizacja: Czarne
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: chytry1 »

Właśnie próbowałem wymienić olej w lagach i okazało się że górne korki są tak skorodowane że nadają się tylko do wywalenia, wie ktoś może czy można gdzieś dostać takie korki???
Awatar użytkownika
marek81
Posty: 97
Rejestracja: 18 maja 2011, 18:16
Motocykl: Yamaha XV535 '89
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 43
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: marek81 »

chytry1 pisze:wie ktoś może czy można gdzieś dostać takie korki???
Ja kupiłem w serwisie yamahy. Tyle że do xv750 na zagranicznych serwisach są 4x droższe od korków xv535 więc u nas pewnie zawołają z 200zł sztuka.
Ewentualnie szukaj na allegro jakiegoś pogiętego przodu. Czasami sprzedają w całości za grosze i co nieco można z nich odzyskać.
Jak sobie naprawisz, tak sobie pojeździsz.
cygan67
Posty: 17
Rejestracja: 28 października 2012, 12:23
Motocykl: Virago 750 94r.
Lokalizacja: Gdańsk
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: cygan67 »

Właśnie jestem po wymianie oleju w lagach, w mojej 750 mam śruby do spuszczania oleju, oczywiście nie obyło się bez problemów, strasznie zapieczone i skorodowane korki, ale jakoś się udało je odkręcić , po spuszczeniu tego czegoś co kiedyś było olejem (jakaś grafitowa maź) tak jak u innych bardzo mała ilość oko 150ml w każdej z lag, prawdopodobnie to było powodem dobijania i hałasu na dziurach, po przepłukaniu benzyną zalałem motulem 15W i zdecydowana różnica na plus oczywiście.
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 685
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: Kargul »

Ja wymieniałem tym razem olej w lagach u znajomego.
Ciekawostki:
1) "imbus 17" (zrobiony z śruby i 2 nakrętek) nie dał rady - ukręcona śruba - trzeba było kombinować dalej. Na szczęście była nakrętka przedłużana z kręconą śruba.
2) z jednej lagi (tej z uszczelniaczem w lepszym stanie) zostało zlane ze 150ml "oleju" w kolorze grafitowym (czyli standard), a z drugiej (tej gorszej) około 500ml oleju z wodą (to mnie bardzo zdziwiło). Spotkał się ktoś z podobną sytuacją?
Awatar użytkownika
mały v8
Posty: 564
Rejestracja: 19 kwietnia 2010, 23:05
Motocykl: GL 1200 , Jawa 250
Lokalizacja: Siedlce
Wiek: 47
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: mały v8 »

A co w tym dziwnego , uszczelniacz nie trzymał i zbierał wodę z lagi na dołkach.Trzeba było wszystko dobrze benzyną ekstrakcyjną wypłukać.
Obrazek
dr_wisnia
Posty: 27
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, 17:08
Motocykl: ...
Lokalizacja: Bytom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: dr_wisnia »

Hej .
Mnie niestety czeka wymiana uszczelniaczy :( tylko jaki one mają rozmiar? virago 750 92r. ?
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: pisior »

50x38x8/9.5
Obrazek
dr_wisnia
Posty: 27
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, 17:08
Motocykl: ...
Lokalizacja: Bytom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: dr_wisnia »

a co z tymi przeciwpyłowymi ? też od razu wymieniać ?
które uszczelniacze polecacie z alledrogo lub innego portalu ?
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: joozek »

Zalecam kpl, czyli uszczelniacze olejowe + zabezpieczenia + uszczelniacze przeciwpyłowe. Jak rozbierzesz wszystko to proponuję wypolerować rury teleskopowe na tokarce, papierem wodnym 2000 i 2500, poczytaj posty powyżej. Wszystko kupisz w Larson Polska http://www.larsson.pl/index.php?c=l&bid=111807 firmy Tourmax, polecam
Jeżeli chcesz wymienić tylko uszczelniacze olejowe i zabezpieczenia ... mam na sprzedaż 40 zł/kpl (obie rury) z przesyłką.
Józek Obrazek
dr_wisnia
Posty: 27
Rejestracja: 13 kwietnia 2013, 17:08
Motocykl: ...
Lokalizacja: Bytom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: dr_wisnia »

Chętnie komplet wymienię by było "na zaś" jeśli to zamówię
http://www.larsson.pl/index.php?c=r&no= ... bid=111807
i
http://www.larsson.pl/index.php?c=r&no= ... bid=111808

będzie to dobry zestaw bo jak widze tu rocznik 1992-1994 a tu 1994 .

Co do polerowania na tokarce nie mam dojścia :/
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: joozek »

Dokładnie o te obie pozycje mi chodziło. Co do rozmiaru będzie pasował, przy okazji możesz też zamówić sobie olej W15 (polecam) lub W10 wg instrukcji ... 1 litr, po 396 ml do jednej lagi. Podczas demontażu i montażu zabezpieczeń, nie używaj ostrych narzędzi, użyj najlepiej drewnianego trzonka małego pędzelka. Przy wciskaniu uszczelniaczy możesz użyć rury PCV fi 50 (tak kanalizacyjna) :mrgreen: wyrównaj i spiłuj ostre krawędzie ... będziesz miał idealne narzędzie :mrgreen:
Co do polerki ... obejrzyj dokładnie powierzchnie rur, zwłaszcza w tym miejscu gdzie przechodzą przez uszczelniacze i popracuj tym papierem na klocku drewnianym. Dużo i tak nie zjedziesz :mrgreen: ale chociaż wyrównasz pojedyncze nierówności, wypryski. Bez tego zabiegu cała wymiana uszczelniaczy może pójść na marne.
Józek Obrazek
tomek310769
Posty: 1
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 22:19
Motocykl: Virago 535
Status: Offline

jak ma byc zalozona sprezyna w przednich lagah yamaha virago

Post autor: tomek310769 »

gutek_sm pisze:Podepnę się pod temat. Właśnie wymieniłem uszczelniacz w ladze co wiązało się z jej rozkręceniem i teraz po złożeniu wszystko jest niby ok., laga nie leje, odbija i ładnie pracuje ale śruba, która jest na dole lagi, ta co trzyma tłoczysko i odpowiada za spust oleju, nie daje się dokręcić. Nic z niej nie cieknie, olej trzyma a śruba od pewnego momentu kręci się w kółko.
Co zrobiłem nie tak?
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: pisior »

źle skrecileś :) bylo opisywane ,że trzeba klucz dorobić , ale jest patent ,zdejmij koło i zciśnij tą lage ,spreżyna dociśnie tloczysko i nie powinno sie okrecać ,wtedy dokrećtą śrube :)
mi wymiana uszczelniaczy w dwuch lagach zajela 1,5 godziny od wjazdu do wyjazdu z garaży
Obrazek
Awatar użytkownika
Wolf_88
Posty: 827
Rejestracja: 28 kwietnia 2013, 17:51
Motocykl: była 535, jest 1100
Lokalizacja: Oleśniki - powiat Świdnik
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: Wolf_88 »

Czy jak po dłuższej jeździe, na lagach widzę obrys, pierścień po oleju, to czas najwyższy wymienić uszczelki? ;-)
A jak uszczelki to chyba i przydałoby się olej, bo już go pewnie trochę ubyło...
Nie mam tej śrubki do spuszczania oleju u dołu lagi, więc wiąże się to z demontażem lag. Chyba sam tego nie zrobię tak na pierwszy raz jeszcze
"It's Not a Motorcycle Baby, It's a Chopper"
Przemek
https://www.facebook.com/profile.php?id=100003581985894

https://www.facebook.com/budynki.z.konopi Polecam polubienie strony ;-)
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: joozek »

Do końca sezonu może jeszcze do jeździsz, jeżeli nie widać widocznego wycieku :mrgreen: pocenia się
Ale na zimę to chyba będzie Twoje pierwsze zadanie. Czy sam dasz radę? Pewnie że tak ... tak mi się wydaje :mrgreen: A tak poważnie ... jak to w wojsku kiedyś się mówiło ... "masz łeb i hu...j to kombinuj" :mrgreen: Zobaczysz jak to własne "dzieło" cieszy :mrgreen:
Józek Obrazek
Awatar użytkownika
Artur2885
Posty: 20
Rejestracja: 24 kwietnia 2012, 21:59
Motocykl: Virago 535, WSK 125
Lokalizacja: Ciechanowiec
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: Artur2885 »

Witam , przybieram się do wymiany oleju w Virago 535 posiadam ja dwa lata z przebiegiem 30 000 wiec wypadało by zajrzeć do tych lago chociaż sam nie wiem bo wizualnie i technicznie motocykl jest w stanie nie nagannym . tak czy inaczej znalazłem w sieci ciekawy dość link gdzie facet pokazuje jak to jest poskładane a raczej jak to rozłożyć , o to link http://www.youtube.com/watch?v=AhpSJIBEr8Q ciekawi mnie też co nasi znawcy tematu Virago na forum sądzą o takim podejściu do sprawy .
muniek
Posty: 142
Rejestracja: 29 listopada 2013, 05:31
Motocykl: Virago 535
Lokalizacja: Wrocław
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: muniek »

Siemka! Po kilku latach w środku jest czarna zupa a olej już dawno stracił swoje właściwości. Przy wieloletnim zaniedbaniu mogą być też drobne opiłki, które uszkadzają panewki. Serwis warto robić co 1-2 lata max moim zdaniem. Ten filmik jest w miarę OK ale nie ma tam wszystkiego. Lepsze to niż walenie młotkiem na chama jak w niektórych znanych serwisach.

pozdro :chopper:
Załączniki
1412782_680077035347113_304147706_o_2.jpg
Awatar użytkownika
Paweł L.
Posty: 263
Rejestracja: 31 października 2012, 15:09
Motocykl: XV 750 Virago
Lokalizacja: Puławy
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: Paweł L. »

pisior pisze:No właśnie w mojej xv750 nie ma tych śrubek spustowych, w serwisówkach wszędzie są pokazane a w mojej nie ma . Odlew lagi jest przygotowany pod tą śrubkę...
W mojej też nie ma (rocznik 1996), a zapragnąłem zmienić sobie olej w lagach, bo nie znam historii jego wymiany. Wydaje mi się, że od nowości nikt tego nie robił, bo nie widać żadnych śladów działań po narzędziach na amortyzatorach. W dodatku na dużych dziurach zawieszenie potrafi mi dobijać.

Chodzi mi jednak o odpowiedź na pytanie, które jeszcze w tym wątku nie padło, a mianowicie:
SKORO NOWSZE WERSJE LAG POSIADAJĄ NADLEW W MIEJSCU ŚRUBKI SPUSTOWEJ, DOKŁADNIE TAKI SAM JAK W STARSZYCH LAGACH, TO CZY NIE MOŻNA NAWIERCIĆ SOBIE W TYM MIEJSCU OTWORU SPUSTOWEGO?
Odkąd kupiłem telewizję, ludzie wierzą we wszystko co sobie wymyślę /Domino Jachaś/
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: toooomelo »

Paweł L. pisze:SKORO NOWSZE WERSJE LAG POSIADAJĄ NADLEW W MIEJSCU ŚRUBKI SPUSTOWEJ, DOKŁADNIE TAKI SAM JAK W STARSZYCH LAGACH, TO CZY NIE MOŻNA NAWIERCIĆ SOBIE W TYM MIEJSCU OTWORU SPUSTOWEGO?
Też mnie to zastanawia.
Wszystko wygląda tak samo, więc może by przy wymianie oleju od razu nawiercić otwór i nagwintować, a w przyszłości będzie o wiele łatwiej.
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
DARKMAN
Posty: 899
Rejestracja: 07 czerwca 2010, 00:39
Motocykl: Virago 535 '90
Lokalizacja: Legnica
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: DARKMAN »

Wymiana uszczelniaczy + olej + wyczyszczenie wszystkiego to banał. nie wiem po co to mechanikowi płacić.
Yamaha Virago 535

SZUKASZ NOWYCH OPON DO SWOJEJ YAMAHY?? NAPISZ PW A BĘDĄ TAŃSZE NIŻ W NECIE! ;)

Wymiana opon motocyklowych - LEGNICA i okolice. Przystępne ceny!
muniek
Posty: 142
Rejestracja: 29 listopada 2013, 05:31
Motocykl: Virago 535
Lokalizacja: Wrocław
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: muniek »

O wiele lepiej zlewa się stary olej przez otwór fi 36mm niż przez małą dziurkę ;) co z myciem i naprawą?
Kolejność działań:

1. rozbiórka
2. mycie
3. weryfikacja elementów
4. naprawa

pzdr. :chopper:
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wymiana oleju w amortyzatorach (lagach)

Post autor: toooomelo »

muniek pisze:... co z myciem i naprawą
A co mam myć, gdy regularnie wymieniam olej i co mam naprawiać, jeżeli wszystko jest szczelne i w dobrym stanie?
Jeżeli ktoś chce tylko! wymienić olej w lagach, śrubka ze spustem jest wybawieniem i wielkim ułatwieniem.
Wiem, bo ją mam. I nie dziwią mnie pytania o nią :P
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
ODPOWIEDZ